Спеціальні потреби

Минуле, сьогодення і майбутнє Чорнобиля - очима американського кореспондента


Арка

«За минулі три десятиліття світ значно змінився. Дехто переконаний: настав час подумати про нове майбутнє для Чорнобиля».

ЧОРНОБИЛЬ: Сьогодні, 26 квітня, виповнюється 30 років з дня Чорнобильської катастрофи; в 1986 році в цей день в результаті аварії на атомній електростанції радіоактивна хмара рознесла радіоактивний пил по всій планеті.

У момент катастрофи загинула 31 людина, проте, за оцінками фахівців, протягом наступних десятиліть ще тисячі людей померли від онкологічних захворювань.

Сьогодні простір навколо реактора являє собою великий будівельний майданчик, над яким підйомні крани. Рівень радіації досі залишається небезпечно високим. Над демонтажем станції працює близько 7 000 фахівців - така велика кількість співробітників покликана максимально знизити вплив радіації на учасників робіт.

Вони не піддаються безпосередній небезпеки, відзначає фахівець з ядерної безпеки в Академії Наук України відзначає Володимир Єгеров, який супроводжував кореспондента «Голосу Америки» на Чорнобильській АЕС.

«Якщо слідувати всім правилам безпеки, то ви в безпеці», - зазначає Єгеров.

«Доза радіації, яку отримують присутні тут люди, трохи більша дози, наприклад, в Києві», - уточнює фахівець.

Помилки співробітників і недоліки проектування АЕС, як вважається, основні причини катастрофи. Під час штатного тесту рано вранці 26 квітня вибух пошкодив дах четвертого реактора. Блоки супергорячого графіту посипалися на підлогу станції, і велика кількість радіоактивних частинок потрапила в атмосферу.

Перші ліквідатори, які боролися з пожежею, сьогодні визнані героями. Щонайменше 28 з них загинули від радіації.

Архієпископ Української православної Церкви Теодор Бубнюк цього тижня відслужив Панахиду в пам'ять про жертви катастрофи.

«Це, без сумніву, велика трагедія, яка торкнулася багатьох, - сказав він «Голосу Америки». – Ми, як і раніше, втрачаємо багатьох. Це великий біль, величезна рана для нашої країни і нашого народу».

Через тридцять років після вибуху так званий цементний «саркофаг», нашвидку побудований після аварії на АЕС, потребує заміни - над ним зводять арку, на спорудження якої пішло шість років і майже два мільярди доларів.

Це дозволить не тільки убезпечити від радіації, але і демонтувати стару радіоактивну структуру, - саркофаг, який вже в не дуже доброму стані
Володимир Єгеров

У 2017-му році так званий «новий безпечний конфайнмент» рейками насунуть на четвертий енергоблок.

«Це дозволить не тільки убезпечити від радіації, але і демонтувати стару радіоактивну структуру, - саркофаг, який вже в не дуже доброму стані, - пояснює Володимир Єгеров. - У результаті через сто років тут буде зелена трава».

Прогноз оптимістичний - проте жити поблизу Чорнобильської АЕС людині буде небезпечно ще двадцять тисяч років. Зона відчуження площею 2 600 квадратних кілометрів - це ресурс, який можна було б використовувати для виробництва чистої «зеленої» енергетики, вважає еколог Роман Зінченко:

«Це місце, де і люди, і природа можуть загоїти рани. Відновлення цієї території може стати важливим уроком не лише для України, а й для всього людства».

Це місце, де і люди, і природа можуть загоїти рани. Відновлення цієї території може стати важливим уроком не лише для України, а й для всього людства
Роман Зінченко

З 2011-го року туристам дозволено відвідувати Чорнобиль. Одна з найпопулярніших визначних пам'яток - так званий «російський дятел» - 150-метрова металева «Дуга», розташована за 10 кілометрів від ЧАЕС. Це частина радянського радіолокаційного радара, яка була розроблена для захисту тодішнього радянського Києва від атак.

Велика частина зони відчуження нагадує про «холодну війну», образи якої немов застигли в часі - такими, якими були в 1986 році.

За минулі три десятиліття світ значно змінився. Дехто переконаний: настав час подумати про нове майбутнє для Чорнобиля.

Дивіться також: Тури в Чорнобиль популярні серед іноземців

"Чорнобиль - найекзотичніше місце для туризму на Землі" - журнал Forbes. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

XS
SM
MD
LG