Спеціальні потреби

Актуально

Хто очолив 5 ключових для допомоги Україні комітетів у Палаті представників США?

Конгресмен Майк Роджерс (Алабама). Голова комітету Палати представників із питань збройних сил.

Після складання присяги новообраної Палати представників США, більшість в цій палаті Конгресу перейшла до Республіканської партії. Республіканці затвердили список своїх представників, які протягом наступних двох років очолюватимуть постійні комітети Палати представників 118-го Конгресу.

Голови комітетів обираються партією, яка має більшість, а партія меншості обирає членів, які входять у керівництво комітетом. Більшість комітетів додатково поділяються на підкомітети, кожен з яких має власне керівництво, обране відповідно до правил комітету. Єдиним постійним комітетом, який не має підкомітетів, є Комітет з питань бюджету.

«Голос Америки» підготував огляд нових призначень керівників головних комітетів Палати представників, які можуть відіграти ключову роль у затвердженні та виділенні нової допомоги для України, а також у формулюванні політики, що матиме значення для України – Комітети збройних сил, бюджету, асигнувань, закордонних справ і розвідки.

Голова комітету палати представників із питань збройних сил:

Конгресмен Майк Роджерс (Алабама)

Роджерс вважає, що для надання допомоги Україні та стримування Росії, Китаю та інших потенційних ворогів потрібрно збільшити американський оборонний бюджет.
Роджерс вважає, що для надання допомоги Україні та стримування Росії, Китаю та інших потенційних ворогів потрібрно збільшити американський оборонний бюджет.

Комітет Палати представників США зі збройних сил є робочим комітетом, що здійснює парламентський нагляд над Збройними силами США, зокрема, Міністерством оборони та всіма сферами діяльності, так чи інакше пов'язаними з питаннями оборони. Комітет несе відповідальність за Закон про санкціонування національної оборони, який визначає бюджет на оборону.

Оглядачі кажуть, що найімовірніше Роджерс, який раніше був членом комітету від Республіканської партії, домагатиметься збільшення оборонного бюджету на наступний рік, а не скорочення на 75 мільярдів доларів, якого вимагають деякі республіканці. Також оглядачі говорять, що в Палаті представників може розгорнутися «жорстока боротьба», якщо пропоноване замороження бюджету хоч якось вплине на військову допомогу Україні, яка підтримує сильну двопартійну підтримку в Конгресі.

У перший день вторгнення, у лютому 2022 року, Майк Роджерс разом з колегами з Комітету у закордонних справах Майклом Макколом і Комітету з питань розвідки, Майком Тернером видали спільну заяву, в якій назвали президента Росії Володимира Путіна «справжнім злом» і підтвердили рішучу підтримку України.

«Останні кілька годин стали для світу свідками справжнього зла, яким є Володимир Путін. Сьогодні ми рішуче підтримуємо український народ і маємо намір надати йому інструменти, необхідні для протистояння та відбиття цієї неспровокованої атаки. Кожна крапля української та російської крові, пролитої в цьому конфлікті, на руках Путіна, і тільки на нього», – заявили конгресмени-республіканці.

Роджерс вважає, що для стримування Росії, Китаю та інших потенційних ворогів потрібно збільшити американський оборонний бюджет. Оглядачі також очікують, що він намагатиметься обмежити деякі соціальні програми Пентагону. Планується, що комітет братиме участь у розслідуванні щодо виведення сил США з Афганістану у 2021 році. Щодо розслідування поводження Байдена з таємними документами, то Роджерс уже направив відповідний запит до Пентагону, щоб з’ясувати, чи була загроза національній безпеці.

Голова комітету Палати представників з асигнувань:

Конгресвумен Кей Грейнджер (Техас)

Кей Ґрейнджер підтримала виділення Україні військової допомоги і заявила про солідарність з Україною.
Кей Ґрейнджер підтримала виділення Україні військової допомоги і заявила про солідарність з Україною.

Комітет з асигнувань, який розподіляє федеральні кошти урядовим установам і регулює федеральні видатки, є одним з найпотужніших комітетів Конгресу. Одна з ветеранів Палаті представників, Грейнджер, яка засідає в Конгресі з 1997 року, була першою жінкою-республіканкою, яка увійшла до підкомітету з асигнувань на оборону. Вона підтримала виділення Україні військової допомоги і у квітні написала у Twitter, що є солідарною з Україною.

Голова бюджетного комітету Палати представників:

Конгресмен Джоді Аррінгтон (Техас)

Аррінгтон сказав, що «розлючений тим фактом, що демократи готові витрачати мільярди доларів на безпеку України», замість того, щоб захищати «наших власних громадяни від вторгнення через наш південний кордон».
Аррінгтон сказав, що «розлючений тим фактом, що демократи готові витрачати мільярди доларів на безпеку України», замість того, щоб захищати «наших власних громадяни від вторгнення через наш південний кордон».

Бюджетний комітет здійснює нагляд за федеральним бюджетним процесом. Його найважливішою роботою є складання бюджетної резолюції, яка встановлює рівень доходів і видатків на наступний фінансовий рік. Пріоритетом для Аррінгтона в Конгресі є вирішення проблеми зростання державного боргу.

Оглядачі очікують, що Аррінгтон буде серед тих, хто вимагатиме скорочення допомоги Україні. У день, коли президент України Володимир Зеленський виступав під час спільного засідання Конгресу, Аррінгтон видав заяву, в якій він сказав, що «цінує вдячність» українців «за щедрість американського народу».

Але додав, що «як і більшість американців, розлючений тим фактом, що демократи готові витрачати мільярди доларів на безпеку України», замість того, щоб захищати «наших власних громадяни від вторгнення через наш південний кордон».

«Я не можу вітати використання мільярдів доларів платників податків для допомоги іншій країні, тоді як політики дозволяють нашій власній країні згоріти дотла», – заявив Аррінгтон 21 грудня 2022 року.

Голова комітету Палати представників із закордонних справ:

Конгресмен Майкл Маккол (Техас)

МакКол каже, що очікує «значно більшого контролю над потоком допомоги США Україні», і планує «приписувати, куди надходитиме зброя».
МакКол каже, що очікує «значно більшого контролю над потоком допомоги США Україні», і планує «приписувати, куди надходитиме зброя».

Комітет із закордонних справ, який опікується зовнішньополітичними питаннями і здійснює парламентський нагляд за Державним департаментом, має широкі повноваження щодо нагляду за законодавством і розслідуваннями, які стосуються зовнішньої політики США.

Будучи членом комітету, Маккол був рішучим прихильником американської підтримки України під час її війни з Росією.

Але, ставши першим техасцем на чолі комітету, Маккол каже, що очікує «значно більшого контролю над потоком допомоги США Україні», і разом з Комітетом з асигнувань планує «приписувати, куди надходитиме зброя».

В ефірі місцевого техаського телеканалу МакКол сказав, що «хоче переконатися, що тягар розподіляється між союзниками по НАТО, наприклад між такими, як Франція та Німеччина».

Голова Постійного спеціального комітету Палати представників з питань розвідки - основний кандидат:

Конгресмен Майк Тернер (Огайо)

Відразу після вторгнення Майк Тернер заявив, що США доведеться втрутитися, якщо Росія нападе на члені НАТО після України.
Відразу після вторгнення Майк Тернер заявив, що США доведеться втрутитися, якщо Росія нападе на члені НАТО після України.

Комітет з розвідки відповідає за парламентський нагляд за розвідувальною спільнотою США, включаючи Центральне розвідувальне управління. Очікується, що Тернер стане наступним головою комітету. Він брав участь у розслідуванні 2019 року, яке вивчало, чи колишній президент Трамп неправомірно відмовляв у допомозі Україні. Тернер також займається розслідуванням щодо секретних документів того, до яких мав доступ Байден, будучи ще на посаді віце-президента.

Відразу після вторгнення Росії в Україну у лютому минулого року, Майк Тернер заявив, що США доведеться втрутитися, якщо члени
НАТО зазнають нападу після України. «Це загроза для Європи і загроза для наших союзників по НАТО, а отже, для Сполучених Штатів», – сказав Тернер.

Наприкінці жовтня минулого року Тернер і два демократи з комітету розвідки побували у Києві і зустрілися з президентом України Зеленським. По поверненню Тернер сказав місцевому телеканалу Spectrum News, що особисте спілкування було важливим для розуміння ситуації в Україні.

Про свої плани в разі призначення Тернер сказав, що республіканці не припинять надання допомоги повністю, але будуть прагнути «оптимізувати фінансування та виключити посередників», серед яких він назвав ООН.

Своїм колегам-республіканцям, які кажуть, що «вже допомогли достатньо», він пояснює, що коли авторитарний режим нападає на демократію, США не можуть стояти осторонь.

Всі новини дня

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Пентагон - про ракети GLSDB: це дасть українцям здатність вести вогонь на більшій відстані. Відео

У США оголосили новий пакет озброєнь для України. До нього увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS та артилерії, бронемашини із захистом від мін, Джавеліни, системи протиповітряної оборони HAWK та інше. CША вперше надають Україні ракети більшої дальності

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в битві, яку вони ведуть нині, і яка очікується у наступні тижні. Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США у інтерв'ю Голосу Америки також відповів на питання про надання Україні винищувачів та тренування українських пілотів.

Речниця Білого дому про заклик призупинити участь Росії та Білорусі в Олімпіаді. Відео

«Сполучені Штати підтримали рішення призупинити діяльність національних спортивних керівних органів Росії та Білорусі у міжнародних спортивних федераціях», – речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр

У нас вдома вбили 298 людей, ми маємо висловитися — Роман Любий про фільм «Залізні метелики»

Роман Любий, український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13»

Роман Любий — український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13», яке утворилось на початку Революції Гідності. Його фільм «Залізні метелики» дебютував цього року на фестивалі незалежного кіно "Санденс". Стрічка розповідає про пасажирський рейс MH17, збитий на Донеччині російським «Буком» у 2014 році. Тоді у катастрофі загинули всі пасажири й екіпаж — 298 людей. На місці злочину знайшли фізичні докази — осколки у формі метелика, які характерні для російської ракетної установки.

Фільм поєднує факти, архівні кадри та кінохроніку із театральними фантазійними елементами-рефлексіями; розповідає про реалії цього нападу і його вплив на ескалацію війни Росії проти України; а також досліджує механізми роботи російської пропаганди.

Журналістка Голосу Америки Марія Ульяновська поспілкувалась з режисером Романом Любим про роботу над фільмом, "Санденс" та перестороги, які транслює стрічка.

Інтерв'ю було відредаговане для плинності та ясності.

Марія Ульяновська, Голос Америки: Романе, одна з важливих тем фільму - дослідження російської пропаганди, хроніки з російських новин перегукуються з реальними кадрами подій. Розкажіть, як ви збирали матеріали.

Роман Любий: Це найбільший міжнародний воєнний злочин російсько-української війни, і Росія створила навколо нього дуже багато міфів. Нам цікаво було побачити та показати, як працює ця машина зсередини. Ми зібрали відео пропаганди й підсилили їх одне одним. [Наприклад, у фільмі є сцена, де у російських новинах говорять, що сепаратисти збили українській літак, і в наступному кадрі та сама ведуча розповідає, що літак збили українські військові - ред.]

На пресконференції для родичів загиблих в Нідерландах, коли ми вже все відзняли, мені стало цікаво подивитися, як працюють російські журналісти. Я хотів знайти, як вони перекручують контекст. І нам пощастило знайти, як інтерв’ю, яке ми бачили на власні очі, потім потрапило в ефір російських телеканалів. З усього, що сказав наш герой Робі, росіяни дали лише вирвану з контексту фразу: «Шкода, що Росія не представлена в слідчій групі». Але, якщо послухати, що він каже далі на нашому відео — зрозуміло, що щось не так.

М.У.: А як ви знайшли цього героя? Розкажіть про нього.

Р.Л.: Так ми його і знайшли [герой давав коментар російським журналістам - ред.] Згодом виявилося, що він їздив на місце падіння літака. Він - колишній військовий, музикант, дуже відкритий, і я запропонував йому взяти участь в художній частині нашого фільму. Далеко не всі родичі загиблих можуть розмовляти. А Робі може. Його племінниця Дейзі загинула в MH17, і він вважає медіаактивність своєю місією.

М.У.: Серед архівних відео у фільмі ви показуєте хроніки з місця подій, де місцеве населення радіє тому, що літак збили. Як на це реагує іноземна аудиторія?

Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації.

Р.Л.: Звичайно, нам гірко і боляче показувати це, бо ці люди — наші співгромадяни. Але я собі пояснюю таку реакцію впливом пропаганди. Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації. Тобто ці люди ніби опромінені. Ми також пояснюємо, що з початком війни з Донбасу багато адекватних людей виїхали, а ті, хто залишився — радіють збитим літакам.

Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA
Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA

М.У.: У фільмі стирається грань між ігровим і документальним кіно. Розкажіть про його художню частину.

Р.Л.: Журналістських фільмів про MH17 є дуже багато, і не хотілося робити ще один. Але мені чогось бракувало — тема не закрита, в першу чергу, для нас, українців. У фільмі є частина традиційного розслідування, але це не головне. У ньому також є поезія, яка притаманна українському кіно. Коли ми почали працювати над фільмом, було зрозуміло, що матеріали справи, доки іде судовий розгляд, будуть закриті, і ми почали працювати з відкритими джерелами. Щоб надати всьому цьому форму, я собі дозволив подумати про театр і хореографію, хоча людям це здавалося абсолютним божевіллям. Але наша команда прийняла мою ідею. Для мене це зручна форма комунікації, бо слова часто заважають, і жестом буває простіше виразити думку.

М.У.: Ці рефлексії — вони ваші особисті, чи з'явилися після розмов із жертвами?

У нас вдома вбили 298 людей і ми маємо якось про це висловитися.

Р.Л.: Коли ми розробляли цей проєкт і представляли його на міжнародних платформах, у нас часто питали: «Який ваш особистий стосунок до того, що відбулося»? Після повномасштабного вторгнення це питання пропало. Всім стало очевидно, у чому наш зв'язок із темою. У нас вдома вбили 298 людей, і ми маємо якось про це висловитися.

М.У.: Фільм майстерно показав зв’язок між трагедією MH17 і повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Які сенси ви у це вкладали?

Р.Л.: Ми почали роботу над фільмом у 2019 році, й весь час до повномасштабного вторгнення він мав функцію перестороги для міжнародної спільноти. Непокаране зло завжди ростиме, це неймовірно небезпечно. А коли відбулося повномасштабне вторгнення, то пропав сенс цієї перестороги. На деякий час я втратив сенс цього фільму і будь-яке бажання робити кіно. Згодом ми віднайшли сенс і вирішили додати епізод із 2022 року — він зв’язаний фразою голландського прокурора, який, цитуючи Солженіцина, говорить: «Насильство може бути виправдане тільки брехнею, а брехня має бути виправдана насильством. Саме тому треба розібратися у цій справі, щоб не допустити нового насильства у майбутньому». На слові «майбутнє» ми показуємо епізод евакуації цивільних з Ірпеня. У цій склейці — весь фільм.

М.У.: В одному з інтерв’ю ви казали, що фільм покликаний прояснити, хто є хто. Чи вдалося досягти цієї мети? Чи розуміє світ, хто правий, а хто неправий?

Росіяни самі прояснили, де чорне, а де біле, розпочавши вторгнення.

Р.Л.: Війна сильно змінилась. У 2014 році це була гібридна війна, у якій значення ЗМІ та збройного протистояння були однакові. Після 24 лютого інформаційна війна відійшла на другий план. Росія більше заклопотана інформаційним впливом на свою аудиторію. Вони вже самі все прояснили. Ми лише розказали свою точку зору. А вони самі, розпочавши вторгнення, прояснили, де чорне, а де біле. Тепер вже ясно, хто тут злочинець.

Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA
Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA

М.У.: Розкажіть, як сприймають фільм на "Санденсі".

Р.Л.: Прем’єра була у старому кінотеатрі. Нам не дуже сподобався звук, і аудиторія реагувала досить дивно. Це була здебільшого професійна спільнота. А пізніше був інший показ — для звичайних людей, і вони були в захваті від фільму, залишились з нами спілкуватися, питали про війну. Людей дуже надихає, що вони мають можливість поспілкуватися зі справжніми українцями.

Я думав, що дивно почуватимусь тут, бо це далеко від дому. І взагалі, це гірськолижний курорт. Ми ж приїхали з протилежної сторони реальності. Але я щиро відчуваю, що ми тут робимо свою важливу роботу. Люди надихаються зустріччю з нами, ми дякуємо за допомогу, розповідаємо, за що ми боремось, хто наш ворог, і є відчуття, що ми зараз на своєму місці.

М.У.: Останнє питання хочу поставити про сцену з меблевого магазину — вона вразила мене найбільше. Розкажіть про неї, і чому ви її включили?

Р.Л.: Це моя улюблена сцена. Архівний фільм 1960-70 років про те, як влаштована система «БУК», ми клеїмо разом із сучасним російським телесюжетом про меблеву компанію із Санкт-Петербурга, яка зробила дитяче ліжечко у формі цієї системи. Це така шизофренія. Але виробник цих меблів, у якого беруть інтерв’ю, не розуміє, що не так. Він говорить «ми не журналісти, не політики, ми не підтримуємо насильство, ми просто меблярі». Цей шматочок — діамант, він добре змальовує, як росіяни абсолютно не сприймають себе громадянами своєї країни, вони виключені від реальності.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG