Спеціальні потреби

Актуально

Ось як, імовірно, розгортатиметься процес імпічменту Трампа у Сенаті

На фото: тогочасний президент США Дональд Трамп виступає перед прихильниками на мітингу у Вашингтоні 6-го січня, 2020-го року

9-го лютого, трохи більше, ніж через місяць після того, як натовп прихильників Дональда Трампа штурмував Капітолій США, намагаючись заблокувати перемогу демократа Джо Байдена на виборах, усі 100 членів Сенату США зберуться, щоб розпочати процес імпічменту щодо екс-президента за звинуваченням у підбурюванні до масових заворушень.

Напад 6-го січня, в результаті якого загинули п'ятеро людей, і який змусив законодавців, які зібралися, щоб засвідчити перемогу Байдена, евакуюватися, або ховатися в своїх кабінетах, спонукав Палату представників протягом тижня оголосити імпічмент Трампу за "підбурювання до повстання".

Це зробило Трампа, колишнього нью-йоркського девелопера, єдиним американським президентом, якому двічі оголошували імпічмент.

Провідний менеджер імпічменту (представляє аргументи обвинувачення на процесі у Сенаті - прим. ГА) конгресмен-демократ Джеймі Раскін із штату Меріленд у своєму листі до Трампа у четвер попросив його свідчити під присягою про його дії 6-го січня. Два провідні адвокати Трампа, Девід Шон та Брюс Кастор, відхилили цей запит, назвавши його "ПіАром спрямованим на громадськість".

Раскін, який під час судового процесу очолюватиме групу з дев'яти прокурорів від Палати представників, попросив Трампа свідчити за два дні після того, як Шон і Кастор подали брифінг до Сенату, в якому відкинули звинувачення проти екс-президента і поставили під сумнів законність справи про імпічмент колишнього президента.

Ось що необхідно знати про процес у Сенаті США:

У чому звинувачують Трампа?

Трампу висувається звинувачення у "підбурюванні до повстання" за його роль у заворушеннях на Капітолії 6-го січня. Демократи у Палаті представників Конгресу США заявляють, що багатомісячна кампанія брехні, спрямована на дискредитацію результатів виборів, які Трамп програв, підштовхнула його послідовників до нападу на Капітолій, щоб не дати Конгресу засвідчити перемогу Байдена у Колегії вибірників, що є завершальним кроком у виборчому процесі.

Демократи заявляють, що Трамп спонукав своїх прихильників атакувати Капітолій своєю бурхливою промовою біля Білого дому незадовго до початку заворушень, а потім спостерігав по телебаченню, як розгортається повстання. Адвокати Трампа відкидають ці звинувачення.

Демократи наполягають, що "підбурюючи до насильства" проти уряду США, Трамп вчинив "значні злочини та проступки", що за Конституцією США дає підстави для оголошення імпічменту.

Як довго триватиме судовий розгляд?

Жодна зі сторін не хоче, щоб процес затягнувся. Незрозуміло, як довго триватиме судовий розгляд. Демократи прагнуть відносно короткої процедури - тривалістю у тиждень чи два - бо прагнуть повернути увагу до затвердження кандидатур Байдена на урядові посади, та підтримку його законодавчого порядку денного.

Цей судовий процес у Сенаті США відрізнятиметься від першого процесу щодо імпічменту Трампа, який тривав майже три тижні з 16 січня по 5 лютого 2020 року. Сенатор-демократ Том Карпер від штату Делавер заявив журналістам у середу, що розгляд у Сенаті "не повинен зайняти місяці чи тижні", і може зайняти кілька днів.

Хто "суддя"?

Сенатор Патрік Лігі з Вермонту, найстарший демократ і тимчасовий головуючий у Сенаті (головуючим у Сенаті, за Конституцією, є віце-президент США- прим. ГА) , буде головувати на судовому процесі. Відповідно до Конституції США, коли президента, який перебуває на посаді, судять за імпічмент, на судовому процесі повинен головувати головний суддя Верховного суду США. Але оскільки Трамп вже не є президентом, тимчасовий головуючи у Сенаті прийме на себе цю здебільшого церемоніальну роль.

Хто "прокурори"?

Дев'ять законодавців-демократів від Палати представників, обраних спікеркою Палати представників Ненсі Пелосі на посади "менеджерів імпічменту", висунуть звинувачення проти Трампа. Усі вони професійні юристи та найближчі соратники Пелосі у Палаті представників. Раскін, провідний "менеджер імпічменту", який допоміг укладати статтю імпічменту щодо Трампа, має прогресивні погляди і більше 25 років пропрацював професором конституційного права.

Хто адвокати Трампа?

Команду захисту Трампа очолюватимуть досвідчені адвокати Шон та Кастор. Минулого тижня вони приєднались до захисту Трампа, після того, як перша команда адвокатів Трампа звільнилася через розбіжності з колишнім президентом. Під час свого першого судового процесу щодо імпічменту, Трамп мав набагато більшу команду адвокатів і залучив провідних адвокатів Білого дому та зовнішніх юристів.

Хто "присяжні"?

100 членів Сенату будуть виконувати обов'язки присяжних протягом усього судового процесу, а потім голосуватимуть, визнати Трампа винним чи виправдати. Сенаторам не буде дозволено безпосередньо задавати питання сторонам, натомість вони можуть подавати свої запитання сенатору Лігі для зачитування. Для засудження екс-президента знадобиться 67 голосів - тобто більшість у дві третини.

Чи будуть викликати свідків?

Імовірно ні. Трамп відхилив прохання надати свідчення, і демократи не сказали, чи планують вони викликати інших свідків. Минулого місяця під час слухань у справі імпічменту у Палати представників свідків не було. Це змусило деяких республіканців сказати, що під час судового розгляду справи в Сенаті вони не потрібні.

Що відбувається під час судового розгляду у Сенаті?

Судовий розгляд розпочнеться із вступних заяв обох сторін. Це може забрати кілька днів. За цим йтиме період для запитань і відповідей. Якщо процес слідуватиме попередній пракитці у Сенаті, то кожна сторона отримає рівний час для своїх вступних виступів.

Під час першого процесу щодо імпічменту Трампа у 2020 році, менеджерам імпічменту від Палати представників та адвокатам Трампа було надано по 24 години.

Щоб прив'язати Трампа до нападу на Капітолій, демократи, як очікується, запропонують емоційно навантажену презентацію з відеокліпами на мобільних телефонах, на яких видно, як Трамп підбурює своїх прихильників перед тим, як вони розгромили Капітолій, скоїли акти вандалізму щодо нього та спричинили п'ять смертей, включно зі смерттю співробітника поліції Капітолію Браяна Сікніка . В одному відео, розміщеному на сайті соціальних мереж Parler, видно, як шанувальники Трампа емоційно реагують, коли Трамп закликає їх "непримиренно битися".

Минулого тижня адвокат Трампа Шон заявив, що "країні не потрібно дивитися відео бунтів та заворушень".

Наскільки імовірний обвинувальний вирок?

Не дуже. Щонайменше 17-ти республіканцям довелося б об'єднатися з усіма 50 демократами, щоб засудити Трампа за статтею про імпічмент. Але минулого тижня 45 із 50 республіканців Сенату проголосували за оскарження конституційності судового процесу. Цим вони фактично гарантували, що Трамп буде виправданий.

Що станеться, якщо Трамп не буде засуджений?

Демократи можуть ухвалити резолюцію про "осуд" Трампа або звернутись до 14-ї поправки до Конституції, щоб спробувати позбавити його права обміймати урядові посади у майбутньому.

Дивіться також: Чому Безос іде з посади гендиректора Amazon, і які це матиме наслідки для компанії?

Всі новини дня

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

65 тисяч воєнних злочинів, скоєних російськими силами за 11 місяців повномасштабної війни Росії, задокументувала Генпрокуратура України. Ця цифра зростає щодня. 

Байден у промові "Про стан держави" згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці  

"Ми - на чолі. Ми об’єднали НАТО і побудували глобальну коаліцію. Ми протистоїмо агресії Путіна. Ми стали з українським народом”, - заявив президент США у промові "Про стан справ в країні" 7 лютого 2023 року. Фото: Jacquelyn Martin/Pool via REUTERS 

Президент Джо Байден у своїй промові “Про стан справ в країні” наголосив на підтримці Сполученими Штатами України перед обличчям російської агресії.

“Так, ми планували відстоювати. І так, ми це зробили. Разом ми зробили те, що Америка завжди робить якнайкраще. Ми - на чолі. Ми об’єднали НАТО і побудували глобальну коаліцію. Ми протистоїмо агресії Путіна. Ми стали з українським народом”, - заявив у промові президент США.

Джо Байден додав: “Наша сила - це не лише приклад нашої сили, а й сила нашого прикладу. Пам’ятаймо - світ спостерігає. Я виступав із цієї зали рік тому, лише за кілька днів після того, як Володимир Путін розв’язав свою жорстоку атаку проти України. Смертельний напад, що викликає в пам’яті образи смерті та руйнування, яких Європа зазнала під час Другої світової війни. Вторгнення Путіна стало випробуванням віку. Випробуванням Америки. Випробуванням світу. Чи відстоюватимемо ми найголовніші принципи? Чи відстоюватимемо ми суверенітет? Чи відстоюватимемо право людей жити вільними від тиранії? Чи відстоюватимемо захист демократії? Такий захист має значення для нас, оскільки він зберігає мир і застерігає потенційних агресорів від загрози нашій безпеці та процвітанню. Через рік ми знаємо відповідь”.

Серед почесних гостей під час виступу президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом була посолка України у США Оксана Маркарова. Байден у промові назвав її людиною, яка “уособлює не лише свою націю, а й мужність свого народу”.

Посолка України у США Оксана Маркарова у Конгресі під час промови президента Байдена "Про стан справ в країні" 7 лютого 2023 року. REUTERS/Leah Millis
Посолка України у США Оксана Маркарова у Конгресі під час промови президента Байдена "Про стан справ в країні" 7 лютого 2023 року. REUTERS/Leah Millis

“Ми будемо з вами стільки, скільки потрібно. Наша нація працює заради збільшення свободи, гідності та миру не лише в Європі, а скрізь”, - сказав президент Байден.

Двопартійна єдність

На необхідності співпрацювати представникам різних партій президент наголосив з самого початку своєї промови.

“Звертаюся до моїх друзів-республіканців, якщо ми могли працювати разом в останньому Конгресі, то нема причин, щоб ми не могли працювати разом, знаходити консенсус і важливі речі у новому Конгресі також. Люди надіслали нам чітке повідомлення: боротьба заради боротьби, влада заради влади, конфлікт заради конфлікту ні до чого не призведе. І таким завжди було моє бачення країни: відновити душу нації, відбудувати кістяк Америки: середній клас, об’єднати країну”, - заявив президент-демократ Байден.

“Я з нетерпінням чекаю, щоб співпрацювати з вами”, - звернувся до нещодавно обраного спікера Палати представників, де республіканці отримали більшість, Кевіна Маккарті.

Байден віддав належне законодавцям від обох партій, які підтримали важливе для країни законодавство, зокрема, законопроєкт про інфраструктуру обсягом у трильйон доларів та розширення медичного обслуговування ветеранів.

“Зібравшись тут сьогодні ввечері, ми пишемо наступний розділ величної американської історії, історії прогресу та стійкості. Коли світові лідери просять мене дати визначення Америці, я визначаю нашу країну одним словом: можливості”, - наголосив президент.

Економічне відновлення

Промова Байдена “Про стан справ в країні” звучить у час, коли уряд США відзвітував про низьке безробіття і в країні починають зростати зарплати. Однак державний борг країни лишається рекордно високим, країна досі оговтується від інфляції.

Джо Байден: “Інфляція стала глобальною проблемою через пандемію, яка порушила ланцюги постачань, і через нечесну та брутальну війну Путіна в Україні, яка порушила постачання енергії та експорт продовольства, блокуючи зерно в Україні. Але ми маємо кращі позиції, ніж будь-яка інша країна на Землі”.

“Історія Америки – це історія прогресу та стійкості, ми завжди рухалися вперед. Ми єдина країна, яка виходила з кожної кризи сильнішою, ніж тоді, коли ми в неї входили. Дивіться всі. Ось що ми знову робимо. Два роки тому наша економіка похитнулася. Поки я стою тут сьогодні ввечері, ми створили - за допомогою багатьох присутніх тут людей - рекордні 12 мільйонів нових робочих місць – більше робочих місць, створених за два роки, ніж будь-який президент створював за чотири роки”, - зазначив президент США.

Державний борг і податки

Президент Джо Байден закликав Конгрес підняти верхню межу державного боргу країни. Він наголосив, що його адміністрація “скоротила дефіцит більш ніж на 1,7 трильйона доларів — це найбільше скорочення дефіциту в історії Америки».

При цьому Байден нагадав, що за часи його попередника - президента США Дональда Трампа - «американський дефіцит збільшувався чотири роки поспіль. Через ці рекордні зростання дефіциту жоден президент за чотири роки не наростив більшого державного боргу, ніж мій попередник», - сказав у промові Байден.

“Майже 25% усього державного боргу, накопичення якого тривало понад 200 років, було додано лише однією тією адміністрацією. Останньою. Це факти, можете перевірити це. І як на цей борг відреагував Конгрес? Вони вчинили правильно, тричі підіймали верхню межу боргу без попередніх умов чи криз. Вони оплатили рахунки Америки, щоб запобігти економічній катастрофі нашої країни», - сказав президент США, закликаючи законодавців зробити те ж саме цього року.

Глава держави закликав також Конгрес ухвалити «мінімальний податок на прибуток мільярдерів».

«Винагороджуйте працю, а не лише багатство. Прийміть мою пропозицію щодо мінімального податку для мільярдерів. Жоден мільярдер не повинен платити нижчу ставку податку, ніж шкільний вчитель чи пожежний”.

“Сама ідея, що у 2020 році 55 найбільших компаній США отримали 40 мільярдів доларів прибутку і не сплатили федеральних податків на прибуток? Це просто нечесно.

Але тепер, через закон, який я підписав, мільярдні компанії повинні платити мінімум 15%. Всього 15%. Це менше, ніж платить медсестра”, - сказав Байден.

«Я - капіталіст, але платіть свою справедливу частку. Багато з вас вдома погоджуються зі мною, і багато людей знають, що податкова система несправедлива. Це несправедливо», - зазначив президент США під оплески законодавців.

Президент закликав також до реформи поліції, нагадавши про афроамериканця Тайра Ніколса, який помер минулого місяця після того, як його побили офіцери поліції у м.Мемфіс, штат Теннессі. Серед почесних гостей у Конгресі були матір і вітчим Ніколса.

Наприкінці промови президент США підсумував: “Я прийшов сюди, щоб виконати свій конституційний обов’язок і відзвітувати про стан справ в країні. І ось мій звіт:тому, що дух цієї нації сильний, тому що хребет цієї нації сильний, тому що люди цієї нації сильні, стан справ в країні також сильний”.

Відповідь республіканців

Республіканська партія обрала для промови-відповіді президенту Байдену Сару Гакабі Сандерс, колишню прессекретарку президента Трампа, а нині - губернаторку штату Арканзас. Лідер республіканської більшості в Палаті представників Кевін Маккарті та лідер меншості в Сенаті Мітч Макконнелл у спільній заяві назвали Сандерс “представницею нового покоління республіканців”.

Президент Байден вітається зі спікером Палати представників, республіканцем Кевіном Маккарті перед промовою "Про стан держави" 7 лютого 2023 року
Президент Байден вітається зі спікером Палати представників, республіканцем Кевіном Маккарті перед промовою "Про стан держави" 7 лютого 2023 року

Сара Гакабі Сандерс, яка значно молодша за президента Байдена, у відповіді своєї партії на звернення президента закликала до нового покоління керівництва Республіканської партії.

"Настав час для нового покоління республіканського керівництва", - зазначила Сандерс. - “У 40 років я - наймолодша губернаторка в країні. У 80 років він - найстарший президент в історії Америки”.

Сара Гакабі Сандерс, губернаторка Арканзасу
Сара Гакабі Сандерс, губернаторка Арканзасу

«Бути мамою трьох маленьких дітей навчило мене не вірити кожній історії, яку я чую. Тож пробачте мені, що я не повірила у те, що почула сьогодні ввечері від президента Байдена. Від неконтрольованої інфляції та злочинності до небезпечної кризи на кордоні та загрози з боку Китаю. Байден і демократи вас підвели. Вони це знають, і ви це знаєте. І настав час змін», - сказала Сандерс.

“За межами нашого кордону, від Афганістану до України, від Північної Кореї до Ірану, слабкість президента Байдена ставить під загрозу нашу націю та світ. І відмова президента протистояти Китаю, нашому найстрашнішому супротивнику, є небезпечною та неприйнятною. Президент Байден не бажає захищати наш кордон, захищати наше небо та захищати наших людей. Він непридатний виконувати обов'язки головнокомандувача», - зазначила представниця Республіканської партії у відповіді партії на промову президента Байдена.

Під час промови глави держави кілька конгресменів від Республіканської партії викрикували образливі слова на адресу президента Байдена або висловлювали свою незгоду з тим, що він говорить. Зокрема, конгресвумен Марджорі Тейлор Грін викрикувала слово “брехун”, а коли Байден говорив про Україну, як повідомляють американські ЗМІ, вона, на відміну від інших законодавців, не аплодувала і залишилась сидіти. Як повідомляє видання Newsweek, ще одна конгресвумен, яка викриками перебивала промову Байдена, була Лорен Боберт, республіканка від штату Колорадо.

«Я не повірила у те, що почула сьогодні ввечері від президента Байдена», – Сара Гакабі Сандерс, губернаторка штату Арканзас. Відео

«Ми стали з українським народом», – президент США Джо Байден під час промови «Про стан держави». Відео

«Ми протистоїмо агресії Путіна. Ми стали з українським народом... Ми будемо з вами стільки, скільки потрібно», – заявив президент США Джо Байден під час промови «Про стан держави»

Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.

Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.

Більше

XS
SM
MD
LG