Спеціальні потреби

Актуально

Ось як, імовірно, розгортатиметься процес імпічменту Трампа у Сенаті

На фото: тогочасний президент США Дональд Трамп виступає перед прихильниками на мітингу у Вашингтоні 6-го січня, 2020-го року

9-го лютого, трохи більше, ніж через місяць після того, як натовп прихильників Дональда Трампа штурмував Капітолій США, намагаючись заблокувати перемогу демократа Джо Байдена на виборах, усі 100 членів Сенату США зберуться, щоб розпочати процес імпічменту щодо екс-президента за звинуваченням у підбурюванні до масових заворушень.

Напад 6-го січня, в результаті якого загинули п'ятеро людей, і який змусив законодавців, які зібралися, щоб засвідчити перемогу Байдена, евакуюватися, або ховатися в своїх кабінетах, спонукав Палату представників протягом тижня оголосити імпічмент Трампу за "підбурювання до повстання".

Це зробило Трампа, колишнього нью-йоркського девелопера, єдиним американським президентом, якому двічі оголошували імпічмент.

Провідний менеджер імпічменту (представляє аргументи обвинувачення на процесі у Сенаті - прим. ГА) конгресмен-демократ Джеймі Раскін із штату Меріленд у своєму листі до Трампа у четвер попросив його свідчити під присягою про його дії 6-го січня. Два провідні адвокати Трампа, Девід Шон та Брюс Кастор, відхилили цей запит, назвавши його "ПіАром спрямованим на громадськість".

Раскін, який під час судового процесу очолюватиме групу з дев'яти прокурорів від Палати представників, попросив Трампа свідчити за два дні після того, як Шон і Кастор подали брифінг до Сенату, в якому відкинули звинувачення проти екс-президента і поставили під сумнів законність справи про імпічмент колишнього президента.

Ось що необхідно знати про процес у Сенаті США:

У чому звинувачують Трампа?

Трампу висувається звинувачення у "підбурюванні до повстання" за його роль у заворушеннях на Капітолії 6-го січня. Демократи у Палаті представників Конгресу США заявляють, що багатомісячна кампанія брехні, спрямована на дискредитацію результатів виборів, які Трамп програв, підштовхнула його послідовників до нападу на Капітолій, щоб не дати Конгресу засвідчити перемогу Байдена у Колегії вибірників, що є завершальним кроком у виборчому процесі.

Демократи заявляють, що Трамп спонукав своїх прихильників атакувати Капітолій своєю бурхливою промовою біля Білого дому незадовго до початку заворушень, а потім спостерігав по телебаченню, як розгортається повстання. Адвокати Трампа відкидають ці звинувачення.

Демократи наполягають, що "підбурюючи до насильства" проти уряду США, Трамп вчинив "значні злочини та проступки", що за Конституцією США дає підстави для оголошення імпічменту.

Як довго триватиме судовий розгляд?

Жодна зі сторін не хоче, щоб процес затягнувся. Незрозуміло, як довго триватиме судовий розгляд. Демократи прагнуть відносно короткої процедури - тривалістю у тиждень чи два - бо прагнуть повернути увагу до затвердження кандидатур Байдена на урядові посади, та підтримку його законодавчого порядку денного.

Цей судовий процес у Сенаті США відрізнятиметься від першого процесу щодо імпічменту Трампа, який тривав майже три тижні з 16 січня по 5 лютого 2020 року. Сенатор-демократ Том Карпер від штату Делавер заявив журналістам у середу, що розгляд у Сенаті "не повинен зайняти місяці чи тижні", і може зайняти кілька днів.

Хто "суддя"?

Сенатор Патрік Лігі з Вермонту, найстарший демократ і тимчасовий головуючий у Сенаті (головуючим у Сенаті, за Конституцією, є віце-президент США- прим. ГА) , буде головувати на судовому процесі. Відповідно до Конституції США, коли президента, який перебуває на посаді, судять за імпічмент, на судовому процесі повинен головувати головний суддя Верховного суду США. Але оскільки Трамп вже не є президентом, тимчасовий головуючи у Сенаті прийме на себе цю здебільшого церемоніальну роль.

Хто "прокурори"?

Дев'ять законодавців-демократів від Палати представників, обраних спікеркою Палати представників Ненсі Пелосі на посади "менеджерів імпічменту", висунуть звинувачення проти Трампа. Усі вони професійні юристи та найближчі соратники Пелосі у Палаті представників. Раскін, провідний "менеджер імпічменту", який допоміг укладати статтю імпічменту щодо Трампа, має прогресивні погляди і більше 25 років пропрацював професором конституційного права.

Хто адвокати Трампа?

Команду захисту Трампа очолюватимуть досвідчені адвокати Шон та Кастор. Минулого тижня вони приєднались до захисту Трампа, після того, як перша команда адвокатів Трампа звільнилася через розбіжності з колишнім президентом. Під час свого першого судового процесу щодо імпічменту, Трамп мав набагато більшу команду адвокатів і залучив провідних адвокатів Білого дому та зовнішніх юристів.

Хто "присяжні"?

100 членів Сенату будуть виконувати обов'язки присяжних протягом усього судового процесу, а потім голосуватимуть, визнати Трампа винним чи виправдати. Сенаторам не буде дозволено безпосередньо задавати питання сторонам, натомість вони можуть подавати свої запитання сенатору Лігі для зачитування. Для засудження екс-президента знадобиться 67 голосів - тобто більшість у дві третини.

Чи будуть викликати свідків?

Імовірно ні. Трамп відхилив прохання надати свідчення, і демократи не сказали, чи планують вони викликати інших свідків. Минулого місяця під час слухань у справі імпічменту у Палати представників свідків не було. Це змусило деяких республіканців сказати, що під час судового розгляду справи в Сенаті вони не потрібні.

Що відбувається під час судового розгляду у Сенаті?

Судовий розгляд розпочнеться із вступних заяв обох сторін. Це може забрати кілька днів. За цим йтиме період для запитань і відповідей. Якщо процес слідуватиме попередній пракитці у Сенаті, то кожна сторона отримає рівний час для своїх вступних виступів.

Під час першого процесу щодо імпічменту Трампа у 2020 році, менеджерам імпічменту від Палати представників та адвокатам Трампа було надано по 24 години.

Щоб прив'язати Трампа до нападу на Капітолій, демократи, як очікується, запропонують емоційно навантажену презентацію з відеокліпами на мобільних телефонах, на яких видно, як Трамп підбурює своїх прихильників перед тим, як вони розгромили Капітолій, скоїли акти вандалізму щодо нього та спричинили п'ять смертей, включно зі смерттю співробітника поліції Капітолію Браяна Сікніка . В одному відео, розміщеному на сайті соціальних мереж Parler, видно, як шанувальники Трампа емоційно реагують, коли Трамп закликає їх "непримиренно битися".

Минулого тижня адвокат Трампа Шон заявив, що "країні не потрібно дивитися відео бунтів та заворушень".

Наскільки імовірний обвинувальний вирок?

Не дуже. Щонайменше 17-ти республіканцям довелося б об'єднатися з усіма 50 демократами, щоб засудити Трампа за статтею про імпічмент. Але минулого тижня 45 із 50 республіканців Сенату проголосували за оскарження конституційності судового процесу. Цим вони фактично гарантували, що Трамп буде виправданий.

Що станеться, якщо Трамп не буде засуджений?

Демократи можуть ухвалити резолюцію про "осуд" Трампа або звернутись до 14-ї поправки до Конституції, щоб спробувати позбавити його права обміймати урядові посади у майбутньому.

Дивіться також: Чому Безос іде з посади гендиректора Amazon, і які це матиме наслідки для компанії?

Всі новини дня

Жителі Литви зібрали 4,7 млн доларів на покупку безпілотника «Байрактар» для України

Сотні литовців об'єдналися, щоб купити сучасний безпілотник для України на знак солідарності із її боротьбою проти російської агресії, пише агенство Рейтер.

4,7 мільйона доларів було зібрано всього за три з половиною дні, переважно невеликими сумами, для фінансування покупки військового безпілотника «Байрактар» (Bаyraktar TB2), повідомляє телекомпанія Laisves TV, яка організувала акцію.

«До того, як почалася ця війна, ніхто з нас не думав, що ми купуватимемо зброю. Але зараз це нормальне явище. Потрібно щось робити, щоб світ став кращим», - каже 32-річна Агнє Беліцкайте, яка перерахувала 100 євро одразу, як тільки 25 травня розпочався збір коштів.

"У той час як уряди найбільших країн світу нескінченно радяться, литовське суспільство просто об'єднується", - сказала Беліцкайте.

«Я вже не вперше роблю пожертвування на купівлю зброї для України. І робитиму це до перемоги», - сказала вона агентству Reuters, додавши, що частково нею рухали побоювання, що Росія може напасти і на Литву.

«Це перший випадок в історії, коли звичайні люди збирають гроші, щоб купити щось на кшталт “Байрактар”. Це безпрецедентно, це неймовірно», - сказав Бешта Петро, посол України у Литві, в інтерв'ю Laisves TV.

Безпілотники «Байрактар» довели свою ефективність проти російських військ та їхніх союзників у конфліктах у Сирії та Лівії, його закупівля організована Міністерством оборони Литви, яке повідомило агентство Reuters, що планує придбати апарат у Туреччини наступного тижня.

«Нові, несподівані заходи щодо збору коштів знову надихають людей. Іде третій місяць вторгнення… важливо не звикати до цього», - заявила прем'єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте в інтерв'ю телеканалу Laisves TV.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

Послиня США отримала візу для роботи в Україні

Послиня США в Україні Бріджит Брінк

Новопризначена послиня США в Україні Бріджит Брінк отримала робочу візу для роботи в Україні. Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомила послиня України у США Оксана Маркарова:

«Велика приємність видати візу і зустрітися з колегою - новим Послом США в Україні Бріджет Брінкс. Україна завжди мала найкращих очільників американського дипломатичного представництва, які були не тільки високопрофесійними дипломатами, але й прекрасними людьми та прикладами публічного служіння. І цей раз не став виключенням! Дуже очікую на активну спільну роботу в визначальний час нашої боротьби за незалежність і демократію», - написала Оксана Маркарова».

Посада посла США в Україні була вакантною з 2019 року, коли тогочасний президент США Дональд Трамп відкликав з Києва Марі Йованович.

Брінкс, яка володіє російською і вивчала словацьку, сербську, грузинську та французьку мови, перед затвердженням на посаду посла в Україні служила послом США у Словаччині. Раніше вона відповідала в Держдепі за питання Східної Європи та Кавказу.

Як повідомляв Голос Америки, 18 травня, Посольство США в Україні офіційно відновило свою роботу у приміщенні в Києві, піднявши над комплексом американський прапор.

«Здійснюючи цей важливий крок, ми запровадили додаткові заходи для підвищення безпеки наших колег, які повертаються до Києва, і посилили наші заходи безпеки та протоколи. Ми прагнемо протистояти майбутнім викликам. Війна триває. Російські війська щодня завдають смерті та руйнувань на українській землі. Мільйони українців вимушені виїхати зі своїх домівок і сумують за втратою своїх близьких. Цілеспрямовано ми підтверджуємо нашу відданість народу та уряду України та з нетерпінням чекаємо виконання нашої місії від Посольства США в Києві», - йдеться в офіційній заяві від імені Держсекретаря США Ентоні Блінкена.

ЄС може відкласти запровадження ембарго на постачання російської нафти трубопроводом – Bloomberg

Єврокомісія направила урядам країн ЄС переглянутий пакет санкцій проти Росії, в якому пропонується залишити заборону на постачання російської нафти морем та відкласти запровадження ембарго на постачання нафти трубопроводом. Про це пишуть Bloomberg та Politico.

За даними видань, це дозволить Угорщині та низці інших країн ЄС, які не мають доступу до моря, як і раніше, отримувати сиру нафту з Росії.

Країнам ЄС, як повідомляє Bloomberg, від імпорту нафти морем пропонується відмовитися через пів року, а нафтопродуктів – через вісім місяців.

Йдеться про шостий пакет санкцій, щодо якого у ЄС не можуть дійти згоди більш як місяць.

Раніше прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відкинув можливість обговорення запропонованого ЄС нафтового ембарго проти Росії. Він звернувся до президента Європейської ради Шарля Мішеля з листом, у якому сказав, що його країна не може підтримати санкції без більш детальної інформації про фінансування ЄС, яке допоможе Будапешту відмовитися від російської нафти.

Politico вказує, що прихильники жорсткіших заходів щодо Росії готові піти на цей компроміс, щоб шостий пакет санкцій узагалі схвалили. Офіційно новий, відкоригований санкційний пакет наразі не представляли.

Угорщина отримує 85% газу з Росії і 60% нафти звідти, від тієї, що споживає. Politico раніше писала, що Євросоюз може запропонувати Угорщині грошову компенсацію та таким чином переконати країну проголосувати за санкції. Голова Євроради Шарль Мішель говорив, що консенсус щодо нафтового ембарго проти РФ може бути знайдений до 30-31 травня на саміті ЄС.

На початку травня, повідомляє AFP, країни "Групи Семи"заявляли про намір припинити купувати російську нафту, однак строків зупинки закупівель названо не було.

Сполучені Штати, Британія та Канада вже запровадили нафтові ембарго проти Росії.

В матеріалі використані джерела Bloomberg та Politico.

Україна отримає ракети Harpoon для захисту узбережжя

Архівне фото: пускові системи Harpoon на американському військовому кораблі "Колорадо", 2016 рік

Україна очікує на нові поставки ракет Harpoon, повідомив міністр оборони країни Олексій Резніков.

"Берегова оборона нашої держави не просто буде посилена ракетами Harpoon - їх застосовуватимуть підготовлені українські команди. Впевнений, що бойове братерство «Гарпунів» та наших «Нептунів» допоможе звільнити та знову зробити наше Чорне море безпечним, у тому числі – надійно захистити нашу Одесу", - написав посадовець у Facebook.

Раніше надання Данією протикорабельних установок Harpoon та ракет відзначив міністр оборони США Ллойд Остін. Ці поставки призначені, "щоб допомогти Україні захистити узбережжя", наголосив Остін під час зустрічі Міжнародної контактної групи з оборони України "Рамштайн-2".

Українські посадовці зазначають, що для посилення оборони сходу країни Україна прагне отримати американську систему залпового вогню М270 MLRS. В Пентагоні зауважили, що розглядають можливість надання такої системи.

Резніков також зазначив, що в Україні "на передовій вже успішно працюють три види 155-мм артилерії – гаубиця М777, гаубиця FH70, САУ «CAESAR»".

Для того, щоб поновити власні запаси зброї, які зменшилась після поставок до України, Сухопутні сили США надали контракт на 624 млн дол компанії Raytheon Technologies на виробництво протиповітряних ракет "Стінгер". США надали приблизно 1 400 "Стінгерів" Україні.

Ось про що Шольц та Макрон говорили з Путіним

Архівне фото: Канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент Франції Еммануель Макрон біля Брандербурзьких воріт, освітлених в кольори українського прапору. 9 травня 2022 року. REUTERS/Мішель Тантуссік

Президент Франції Еммануель Макрон та німецький канцлер Олаф Шольц більше 80 хвилин розмовляли з російським президентом Путіним у суботу.

Серед іншого, лідери ЄС закликали Путіна звільнити 2500 оборонців "Азовсталі", затриманих Росією, а також погодитись на безпосереднє спілкування з українським президентом Володимиром Зеленським і розблокувати порт Одеси для того, щоб відновити поставки зерна, йдеться в повідомленні Єлісейського палацу.

Шольц та Макрон "наполягали на негайному припиненні вогню і виведенні російських військ", повідомили в службі німецького канцлера.

В Кремлі вказали, що Путін висловив готовність вжити кроків для розблокування портів Чорного моря. Як йдеться в повідомленні, пише Радіо Свобода, Росія готова "сприяти знаходженню варіантів" для вивезення зерна із заблокованих зараз українських чорноморських портів, а також наростити постачання російських добрив та сільгосппродукції. В обмін на це Путін вимагає "зняття відповідних санкційних обмежень".

Як повідомляв Голос Америки, в Держдепі заявили, що США не зніматимуть санкції з "у відповідь на пусті обіцянки, які ми постійно чуємо від Російської Федерації".

Більше

XS
SM
MD
LG