Спеціальні потреби

Актуально

Ільмі Умеров: мій арешт - реакція на документ, прийнятий два дні тому в ООН

Ільмі Умеров

Суд незаконно анексованого Росією Криму в Симферополі виніс вирок заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерову, призначивши покарання у вигляді двох років колонії.

Міжнародна спільнота та Україна різко засудила вирок.

"Вирок Ільмі Умерову, провідному критику російської окупації та лідеру кримськотатарського народу, є найбільш нещодавнім посяганням на основоположні права та свободи на півострові, і мусить бути негайно скасований", - йдеться в заяві Amnesti International.

Сам Ільмі Умеров наразі перебуває в Криму - він залишиться на волі до розгляду апеляції більш високою інстанцією. Умеров дав ексклюзивне інтерв'ю російській службі «Голосу Америки».

Даніла Гальперович: Як Ви оцінюєте вирок? Чому рішення судді було жорсткіше, ніж вимагав прокурор?

Зараз навіть дещо гірше, ніж за часів Радянського Союзу, тому, що дають дуже великі строки
Ільмі Умеров

Ільмі Умеров: Якщо я скажу, що зі мною розправляються за мою думку, за мою позицію, це буде дещо банально звучати, хоча це - першорядне. Загалом, вважаю, що це - реакція на документ, прийнятий два дні тому Генеральною Асамблеєю ООН стосовно ситуації з правами людини в Криму. Там йдеться про злочини, які вчиняє цей окупаційний режим, встановлений в Криму. Думаю, вирок - реакція на це.

Д.Г.: Вас піддали примусовій психіатричній експертизі, зараз вирішили відправити до колонії- поселення. Вашою справою займалось ФСБ Росії. Наскільки, на Вашу думку, теперішні російські спецслужби повторюють дії радянського КДБ, яке також переслідувало кримських татар?

І.У.: Гадаю, зараз навіть дещо гірше, ніж за часів Радянського Союзу, тому, що дають дуже великі строки. Мені оголосили лише два роки, а Ахтему Чийгозу ні за що - 8 років. Потім, у нас є група вірян, так звана «справа Хізб ут-Тахрір» – там строки взагалі 17 років, 12 років, 5 років. Люди, які просто дотримуються всіх канонів ісламу, отримують вироки на такі строки. А партія Хізб ут-Тахрір, як мені відомо, заборонена тільки в Росії. Вони провадили свою діяльність в Криму за української юрисдикції і не були заборонені. Зараз з ними розправляються, звинувачуючи в причетності до цієї організації, причому без доказів. Такими прикладами, кажучи про великі строки, я хочу підкреслити, що ситуація навіть гірше ніж за радянських часів.

- Як Ви будете відповідати на винесений вирок?

Ще до відкриття кримінальної справи вони почали все фабрикувати, маніпулювати з перекладами. дописали мені фрази, яких я не говорив, використали неякісний, підігнаний під кримінальну статтю переклад, назвавши його «стенограмою»
Ільмі Умеров

І.У.: Формально, звичайно, ми будемо подавати апеляцію до так званого «Верховного суду Криму». Ілюзій з приводу скасування цього вироку ми не маємо, хоча, якщо чесно, я хотів би розраховувати тільки на виправдання. Тому що відкрита кримінальна справа і такий вирок - це все абсолютна фабрикація! Ще до відкриття кримінальної справи вони почали все фабрикувати, маніпулювати з перекладами. дописали мені фрази, яких я не говорив, використали неякісний, підігнаний під кримінальну статтю переклад, назвавши його «стенограмою». Провели «експертизу», і тепер, посилаючись на цю експертизу, виносять вирок, а експертиза зроблена з неякісного перекладу. Насправді, було б справедливіше, якби експертизу робили з кримськотатарської мови, мови, якою я давав інтерв'ю на телеканалі АТР 19 березня 2016 року.

Д.Г.: На Вашу думку, чи може Ваш вирок вплинути на ставлення світової спільноти до становища кримських татар та репресіям проти них з боку Росії?

І.У.: Вважаю, світова спільноти не облишить цю тему. Україна також від неї не відмовиться - Україна затвердить закони, що гарантують права кримськотатарського народу. Тоді вона матиме ще більше аргументів на користь повернення своїх території. Загалом, насправді, я виступаю за поновлення територіальної цілісності як Російської Федерації, так і України в кордонах 1991 року. Ці кордони визнані в світі, визнані договорами між двома країнами - між Україною та Росією. Здійснивши цю агресію, здійснивши анексію частини території України, Росія, по-перше, порушила власне законодавство. Це не мусить залишитись без покарання.

Дивіться також: Сергій Тарута про зустрічі у Конгресі і миротворців ООН на Донбасі

Сергій Тарута про зустрічі у Конгресі і миротворців ООН на Донбасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:43 0:00

Всі новини дня

Нобелівську премію з фізики присудили вченим зі США, Франції та Австрії 

Ален Аспе (Франція), Джон Клаузер (США) і Антон Цайлінґер (Австрія) провели новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені

Нобелівську премію з фізики 2022 року отримають француз Ален Аспе, американець Джон Клаузер і австрієць Антон Цайлінґер за відкриття в галузі квантової механіки.

Як оголосив 4 жовтня Нобелівський комітет, їх нагородять за «експерименти із заплутаними фотонами, відкриття порушення нерівностей Белла і новаторство у квантовій інформатиці».

Вчені змогли провести новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені.

Напередодні Нобелівську премію у галузі фізіології і медицини отримав шведський вчений Сванте Паабо за дослідження ДНК давніх людей та еволюції людини.

У 2021 році Нобелівську премію з фізики присудили Сюкуро Манабе, Клаусу Гассельманну і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем», у тому числі, клімату Землі.

5 жовтня оголосять лауреата Нобелівської премії з хімії, 6 жовтня – з літератури. Лауреата премії миру оголосять в Осло 7 жовтня.

Премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля, засновану в 1968 році Банком Швеції, присудять 10 жовтня. Призовий фонд за кожну номінацію становитиме десять мільйонів шведських крон (близько 900 тисяч доларів).

Дивіться також: ЄС посилює дипломатичний тиск на Москву

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

У розвідці США занепокоєні можливими спробами втручання у цьогорічні вибори з боку Росії та Китаю

Виборча комісія в Орегоні, 25 травня 2022. (AP Photo/Gillian Flaccus)

Влада США напередодні проміжних виборів до Конгресу у листопаді попереджає, що Росія працює над посиленням сумнівів у чесності американських виборів, тоді як Китай зацікавлений підривати позиції американських політиків, у яких він бачить загрозу інтересам Пекіна. Про це повідомляє агенція Associated Press, що отримала доступ до незасекречених рекомендацій американської розвідки.

У рекомендаціях, надісланих представникам влади штатів та муніципалітетів у середині вересня, представники розвідки заявили, що, на їхню думку, Пекін бачить менший ризик у втручанні у проміжні вибори до Конгресу, порівняно з президентськими виборами.

Хоча офіційні особи заявляли, що вони не виявили жодних достовірних загроз виборчій інфраструктурі в США, попередження розвідки надійшло на піку виборчої кампанії, в якій дедалі більше кандидатів і виборців відкрито висловлюють недовіру до демократичних процесів у країні, зауважує агенція.

"Поточна ситуація досить складна, можливо, значно складніша, ніж у 2020 році", — сказала журналістам у понеділок Джен Істерлі, директорка агенції з кібербезпеки та інфраструктури Міністерства внутрішньої безпеки США.

Росія роздмухує теми, які викликають розбіжності і вже циркулюють в інтернеті, зокрема, сумніви щодо чесності американських виборів, але не створює власний контент, повідомив високопоставлений співробітник ФБР, який спілкувався з журналістами на умовах анонімності.

Китайські та російські посадовці й медіа раніше відкидали звинувачення США у втручаннях у виборах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що у грудні 2016 року США оголосили персонами нон ґрата 35 російських дипломатів і закрили два об'єкти РФ у Нью-Йорку й Мериленді, зокрема, за втручання Росії у вибори США.

А торік доповідь компанії Мета засвідчила, що США та Україна очолюють перелік країн, які з 2017-го по 2020-й рік найчастіше ставали мішенню операцій впливу із використанням Facebook, а провідними джерелами координованої неавтентичної поведінки є Росія та Іран.

У статті використано матеріали AP, російськомовної служби "Голосу Америки".

Дивіться також: Яких танків найбільше потребують ЗСУ і хто їх може надати

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

В G7 виробили три етапи обмеження цін на російську нафту

Президент України Володимир Зеленський від початку лютневого вторгнення Росії в Україну закликав до повного міжнародного ембарго на російську нафту й газ, стверджуючи, що прибутками з експорту Москва фінансує війну.

Чільний представник міністерства фінансів США сказав, що країни Групи 7 (Велика Британія, Італія, Канада, Німеччина, Франція, США, Японія) планують три етапи обмеження цін на російську нафту й нафтопродукти, щоб урізати прибутки Росії від експорту енергоносіїв, які використовуються для фінансування російської війни проти України.

США ще у березні наклали заборону на імпорт російської нафти й нафтопродуктів. В ЄС часткове нафтове ембарго щодо Росії почне набирати чинності з 5 грудня. А Британія навесні заявила, що поступово припинить купувати російську нафту до кінця року.

Але на тлі вже чинних західних санкцій Росія і далі отримує великі прибутки від нафти, зокрема збільшивши продаж в такі країни як Індія і Китай, на тлі світового зростання цін на нафтопродукти.

Ідея обмеження цін полягає в тому, щоб країни - покупці узгодили і дотримувалися вимоги платити за нафту не більше визначеної верхньої межі.

Агентство Reuters передає, що заступник міністра фінансів США Бен Гарріс 4 жовтня сказав, що спочатку обмеження будуть накладені на сиру нафту, а пізніші будуть зосереджені на дизельному пальному і згодом - на менш цінних нафтопродуктах.

Бен Гарріс також сказав, що межа цін на російську нафту ще не визначена, але зауважив, що мета полягає в тому, щоб ціна була на такому рівні, який би зберігав рентабельність видобування навіть з найдорожчих свердловин у Росії.

«Обмеження цін можна буде вважати випускним клапаном для санкцій ЄС, бо перетворює повне ембарго на залежне від певних умов», - цитує Бена Гарріса Reuters з конференції у Женеві.

Газета Financial Times 4 жовтня називає план «Групи семи» експериментом і зауважує, що досі є непевність стосовно того, як обмеження цін працюватиме на міжнародному нафтовому ринку.

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

Рустем Умєров: про деталі переговорів щодо обміну та зусилля з повернення усіх полонених. Інтерв’ю

Про деталі переговорів та зусилля з повернення усіх полонених Остап Яриш поспілкувався з новопризначеним головою фонду держмайна Рустемом Умєровим, який був активно долучений до процесу перемовин.

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

"Танки - гучніші за слова" - з таким закликом надати Україні важче озброєння виступив у вересні міністр закордонних справ Литви Габріелус Ландсбергіс.

Більше

XS
SM
MD
LG