Спеціальні потреби

Актуально

Іран та Саудівська Аравія погодились, з допомогою Китаю, відновити дипломатичні стосунки

Ван Ї, Директор служби закордонних відносин Китаю, Алі Шамхаі, секретар Вищої ради нацбезпеки Ірану та державний міністр Саудівської Аравіх Мусаад бін Мохаммед, 10 березня 2023 року

ДУБАЙ, Об’єднані Арабські Емірати (AP) — Іран і Саудівська Аравія в п’ятницю погодилися відновити дипломатичні відносини та відкрити посольства, після напруги у відносинах, що тривала сім років. Прорив у переговорах за посередництва Китаю, знижує ймовірність збройного конфлікту між суперниками на Близькому Сході — як напряму, так і в конфліктах в регіоні.

Угода, укладена цього тижня в Пекіні під час урочистого засідання Всекитайських зборів народних представників, є великою дипломатичною перемогою Китаю, оскільки арабські країни Перської затоки вважають, що Сполучені Штати виходять із Близького Сходу. Це також відбувається в той момент, коли дипломати намагаються покласти край довготривалій війні в Ємені, в якій залучені Іран і Саудівська Аравія.

Країни опублікували спільне комюніке щодо угоди з Китаєм, який був посередником. Раніше в п’ятницю президент Китаю Сі Цзіньпін отримав третій п'ятирічний термін на посаді.

Державні ЗМІ Ірану показали Алі Шамхані, секретаря Вищої ради національної безпеки Ірану, з радником з питань національної безпеки Саудівської Аравії Мусаадом бін Мохаммедом аль-Айбаном і Ван Ї, найвищим дипломатом Китаю.

Спільна заява закликає відновити зв’язки та відкрити посольства «протягом максимум двох місяців». Також запланована зустріч міністрів закордонних справ.

На відео можна почути, як Ван «від щирого серця вітає» з «мудрістю» двох країн.

"Обидві сторони продемонстрували щирість", - сказав він. «Китай повністю підтримує цю угоду».

Організація Об'єднаних Націй привітала саудівсько-іранське зближення і подякувала Китаю за його роль. «Добросусідські відносини між Іраном і Саудівською Аравією мають важливе значення для стабільності в регіоні Перської затоки», — заявив прес-секретар ООН Стефан Дюжаррік журналістам у штаб-квартирі ООН.

Китай, який минулого місяця приймав президента Ірану Ебрагіма Раїсі, також є найбільшим покупцем саудівської нафти. Сі відвідав Ер-Ріяд у грудні для зустрічей із багатими на нафту арабськими країнами Перської затоки, які мають вирішальне значення для енергопостачання Китаю.

Іранське державне інформаційне агентство IRNA цитує Шамхані, який назвав переговори «чіткими, прозорими, всеосяжними та конструктивними».

«Усунення непорозумінь і орієнтація на майбутнє у відносинах між Тегераном і Ер-Ріядом безперечно призведе до покращення регіональної стабільності та безпеки, а також до посилення співпраці між країнами Перської затоки та світом ісламу для вирішення поточних викликів», — сказав Шамхані.

Аль-Айбан подякував Іраку та Оману за посередництво між Іраном і королівством, згідно з його коментарями, переданими державним Саудівським агентством преси.

“Хоча ми цінуємо те, що ми досягли, ми сподіваємося, що ми продовжуватимемо конструктивний діалог”, - сказав саудівський чиновник.

Між Іраном і Саудівською Аравією довгий час була висока напруга. Королівство розірвало відносини з Іраном у 2016 році після того, як протестувальники вторглися до дипломатичних установ Саудівської Аравії. Днями раніше Саудівська Аравія стратила відомого шиїтського священнослужителя разом із 46 іншими, що спровокувало демонстрації.

Це сталося, коли наслідний принц Мухаммед бін Салман, який тоді був депутатом, почав свій підхід до влади. Син короля Салмана, принц Мухаммед раніше порівнював верховного лідера Ірану аятолу Алі Хаменеї з Гітлером і погрожував ударом по Ірану.

З того часу США в односторонньому порядку вийшли з ядерної угоди Ірану зі світовими державами в 2018 році. Після цього Іран звинувачують у серії атак, зокрема, у 2019 році в центрі нафтової промисловості Саудівської Аравії, тимчасове скорочення виробництва сирої нафти в королівстві вдвічі.

Хоча єменські повстанці-хусити, яких підтримує Іран, спочатку взяли на себе відповідальність за напад, західні країни та експерти звинуватили Тегеран. Іран заперечував напад, а також заперечував здійснення інших нападів, які пізніше приписали Ісламській Республіці.

Релігія також відіграє роль у цих відносинах. Саудівська Аравія, де знаходиться Кааба, перед якою мусульмани моляться п’ять разів на день, довгий час брала на себе роль провідної сунітської країни світу. Тим часом іранська теократія вважає себе захисником ісламської шиїтської меншини.

Обидві сили конкурують з інших питань, наприклад у заворушеннях і Лівані, у відбудові Іраку.

Лідер підтримуваного Іраном ліванського ополчення та політичної групи Хезболла Хасан Насралла назвав угоду «важливою подією», яка може «відкрити нові горизонти» в Лівані, Сирії та Ємені. Ірак, Оман і Об’єднані Арабські Емірати також високо оцінили угоду.

Крістіан Коутс Ульріксен, науковий співробітник Інституту Бейкера Університету Райса, який давно вивчає регіон, сказав, що Саудівська Аравія уклала угоду з Іраном після того, як Об’єднані Арабські Емірати досягли подібної домовленості з Тегераном.

«Зменшення напруженості та деескалація тривають протягом трьох років, і це було викликано визнанням Саудівською Аравією того, що без безумовної підтримки США вони не змогли продемонструвати свою владу проти Ірану та решти країн регіону", - сказав він.

Принц Мухаммед, який зараз зосереджений на масштабних будівельних проектах у себе вдома, ймовірно, також хоче нарешті вийти з війни в Ємені, додав Ульріксен.

"Нестабільність може завдати великої шкоди його планам", - сказав він.

Хусити захопили столицю Ємену, Сану, у 2014 році та змусили міжнародно визнаний уряд покинути Саудівську Аравію. У 2015 році очолювана Саудівською Аравією коаліція, озброєна американською зброєю та розвідувальними даними, вступила у війну на боці уряду Ємену у вигнанні. Роки безрезультатних боїв призвели до гуманітарної катастрофи та поставили найбіднішу країну арабського світу на межу голоду.

Шестимісячне припинення вогню, найдовше за час конфлікту в Ємені, закінчилося в жовтні, незважаючи на дипломатичні зусилля.

Перемовини розпочались, зокрема в Омані, який є давнім перемовником для Ірану і США. Дехто сподівався на угоду напередодні священного для мусульман місяця Рамадан, який починається пізніше в березні. Іран і Саудівська Аравія протягом останніх років проводили періодичні переговори, але не було зрозуміло, чи став Ємен поштовхом для цієї нової розрядки.

Речник єменських повстанців Мохамед Абдулсалам, здається, привітав угоду в заяві, яка також критикувала США та Ізраїль. «Регіон потребує повернення нормальних відносин між своїми країнами, за допомогою яких ісламське суспільство зможе відновити свою безпеку, втрачену в результаті іноземного втручання на чолі з сіоністами та американцями», — написав він в мережі.

Для Ізраїлю, який хотів нормалізувати відносини з Саудівською Аравією, незважаючи на те, що палестинці залишаються без власної держави, послаблення Ер-Ріядом напруженості з Іраном може ускладнити його власні регіональні розрахунки.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху під внутрішнім політичним тиском пригрозив військовими діями проти іранської ядерної програми, оскільки вона наближається до рівня збройового рівня. Ер-Ріяд, який прагне миру з Тегераном, знімає з переговорів одного потенційного союзника для удару. У п'ятницю уряд Нетаньяху не прокоментував цю новину.

Однак залишається незрозумілим, що це означає для Америки. Хоча регіональні лідери довгий час розглядалися як гаранти енергетичної безпеки Близького Сходу, після хаотичного виведення з Афганістану в 2021 році регіональні лідери стали дедалі обережнішими щодо намірів Вашингтона. Державний департамент США не відразу відповів на запит про коментар.

Однак Білий дім непокоїть те, що саудівсько-іранська угода в Пекіні свідчить про зростання китайського впливу на Близькому Сході.

«Я б рішуче відкинув цю ідею, що ми відступаємо на Близькому Сході — далеко не так», — сказав представник Ради національної безпеки Джон Кірбі.

Він додав: «Насправді ще невідомо, чи збираються іранці дотримуватися своєї сторони угоди. Це не режим, який зазвичай шанує своє слово».

Марк Дубовіц, голова Фонду захисту демократій, який виступає проти ядерної угоди з Іраном, сказав, що відновлення ірано-саудівських зв’язків за посередництва Китаю «це програш, програш, програш для американських інтересів», зазначивши: "Пекін обожнює вакуум".

Але Тріта Парсі з Інституту Квінсі, яка виступає за взаємодію з Іраном і підтримує ядерну угоду, назвала це «хорошою новиною для Близького Сходу, оскільки саудівсько-іранська напруженість є рушієм нестабільності». Вона додала, що «Китай став гравцем, який може вирішувати суперечки, а не просто продавати зброю конфліктуючим сторонам», зазначивши, що більш стабільний Близький Схід також вигідний США.

Всі новини дня

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Сполучені Штати, Нідерланди, Південна Корея, Замбія і Коста-Ріка цього тижня спільно проводять вже другий Саміт за демократію. У наступні кілька днів на віртуальні засідання зберуються лідери, представники громадянського суспільства і приватного сектору 120 країн світу.

План Ґроссі для ЗАЕС: захищати «об'єкт, а не територію» і вивести російську зброю з території станції

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі у Дніпрі, 28 березня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Керівник агенції з ядерної енергетики ООН планує запропонувати новий підхід до створення безпечних умов для роботи Запорізької атомної електростанції. Розмовляючи з агентством Reuters напередодні своєї поїздки до окупованого російськими військами Запоріжжя, гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі сказав, що його спроба досягти згоди щодо ЗАЕС “все ще жива”.

«Я впевнений, що можна встановити певну форму захисту, можливо, не наголошуючи стільки на ідеї зони, скільки на самому захисті: що люди повинні робити або не повинні робити, щоб захистити (завод) мати територіальну концепцію», – сказав Ґроссі у розмові, яку записала з ним агенція Reuters.

Він наразі не оприлюднює повного тексту угоди щодо захисту окупованої Росією Запорізької АЕС, але коригує її відповідно до позиції України, сказав гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі.

“Я в жодному разі не здаюся. Я думаю, навпаки, нам потрібно примножувати наші зусилля, нам потрібно продовжувати”, - цитує інформагентство Рафаеля Ґроссі.

Дипломати, на яких посилається Reuters, кажуть, що остання пропозиція Гроссі більше не включає визначений радіус навколо заводу для позначення “зони безпеки”, оскільки Україна не хоче угоди, що фактично визнала б чи дозволила російську військову присутність на станції.

Інші елементи плану Гроссі включають відсутність вогневих ударів “з чи по” ЗАЕС, а також виведення важкого озброєння з території навколо станції.

Як повідомляв Голос Америки, Ґроссі цього тижня планує відвідати найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС.

Перебуваючи у понеділок у Запоріжжі, він зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Ґроссі заявив, що Україна «має цілковиту підтримку МАГАТЕ».

У своєму твітер-повідомленні МАГАТЕ повідомляє, що Ґроссі побував і на Дніпровській ГЕС, яка «є важливою складовою ядерної безпеки на Запорізькій атомній електростанції».

Агентство Reuters цитує слова президента Зеленського, який сказав, що «без негайного виведення російських військ і персоналу із Запорізької АЕС і прилеглих районів будь-які ініціативи щодо відновлення ядерної безпеки приречені на провал».

Ґроссі назвав ситуацію на заводі «дуже небезпечною» і дуже нестабільною. З моменту вторгнення Росії станція 6 разів втрачала зовнішнє джерело живлення, змушуючи персонал запускати аварійні дизельні генератори для охолодження реакторів.

За словами Ґроссі, загрозлива ситуація склалася з водопостачанням через окупацію росіянами Нової Каховки, де розташована Каховська ГЕС, адже воду з водосховища використовують для охолодження реакторів.

Покарання російських воєнних злочинців є винятково важливим пріоритетом - заступниця генпрокурора США

Заступниця генерального прокурора США Ліза Монако

Покарання російських воєнних злочинців - "винятково важливий пріоритет" для Міністерства юстиції США, який нагадує процес із притягненням до відповідальності нацистів. Про це заявила заступниця генерального прокурора США Ліза Монако під час Саміту за демократію, що проходить у Вашингтоні.

За словами заступниці генпрокурора США, оновлений закон про воєнні злочини, який Конгрес ухвалив у грудні, дозволить притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців, що можуть спробувати знайти прихисток на території Сполучених Штатів.

"Це відповідає роботі, яку ми проводили історично, щоб притягнути до відповідальності нацистських воєнних злочинців. Конгрес діяв, щоб надати нам такі ж повноваження щодо російських воєнних злочинців, які можуть приїхати до Сполучених Штатів. Цьому немає прихистку. І ця країна не є притулком", - зазначила заступниця генпрокурора.

Ліза Монако зауважила, що Мін’юст США вже конфіскував активи російських олігархів та їхніх підставних осіб на понад 500 млн доларів: від розкішних яхт в Іспанії та на Фіджі до будинків у Гемптонсі.

Також заступниця генпрокурора наголосила, що представники генпрокуратури США безпосередньо на місцях допомагають українським колегам у зборі доказів та формуванні кримінальних справ. "Ми абсолютно віддані тому, щоб продовжувати надавати підтримку, яку ми вже надаємо Україні. І ми підтримуємо цілу низку міжнародних розслідувань, Міжнародного кримінального суду, Генеральної прокуратури України, ООН, ОБСЄ. Ми вже робимо чимало, зокрема безпосередньо в Україні, включно з нашою групою з розслідування воєнних злочинів, яку генеральний прокурор призначив минулого року. Тому це винятково важливий пріоритет для Міністерства юстиції", - зазначила пані Монако.

Крім того, заступниця генпрокурора анонсувала, що США незабаром посилять контроль за дотриманням Закону про реєстрацію іноземних агентів. За її словами, в найближчі місяці будуть оприлюднені нові правила для уточнення переліку видів діяльності, які вимагатимуть реєстрації відповідно до закону. Монако зазначила, що це пов'язано зі спробами Кремля сіяти російську пропаганду та впливати на громадську думку серед американців.

"Минулого літа міністерство звинуватило росіянина у багаторічних спробах вербувати та керувати політичними групами у Флориді, Джорджії та Каліфорнії від імені ФСБ Росії. Російський громадянин керував цими групами для публікації проросійської пропаганди та координував висвітлення цієї діяльності в російських ЗМІ. Американський народ має право знати, коли іноземний уряд намагається вплинути на політичні рішення чи громадську думку тут, у США. У Міністерстві юстиції ми робимо все можливе, щоб викрити цю поведінку. Ми працюємо з Конгресом, щоб модернізувати наш Закон про реєстрацію іноземних агентів та дати нам інструменти, які потрібні у відповідь на сьогоднішнє загрозливе середовище", - наголосила заступниця міністра юстиції США Ліза Монако.

Під Авдіївкою російські сили втрачають багато танків через "невдалі лобові атаки" – аналітики

Житловий будинок, пошкоджений російським військовим ударом під час нападу Росії на Україну, у прифронтовому місті Авдіївка, Донецька область, Україна, 20 березня 2023 року. REUTERS/Alex Babenko

Бої на Донбасі змістилися до міста Авдіївка після того, як українським військам вдалося зупинити російський наступ на Бахмут, повідомляють західні ЗМІ та експерти. Військові аналітики пишуть, що російські війська втрачають значну частину бронетехніки, намагаючись оточити Авдіївку, а також залучають більш досвідчених найманців з числа «вагнерівців» – тих, що воювали ще в Югославії на початку 1990-х років.

Американський телеканал CNN повідомляє, що влада Авдіївки закликає людей евакуюватися, оскільки критичні ресурси, такі як мобільний зв’язок і електрика, перервані через постійні обстріли Росії.

Голова Авдіївської військової адміністрації Віталій Барабаш повідомив у мережі Telegram, що з неділі в місті відключать комунальні послуги, оскільки «щодня все більше міста піддається обстрілам і руйнаціям».

«Місто стирають з лиця землі. Треба покинути місто», – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі. Він сказав, що після евакуації комунальників «не буде кому обслуговувати генератори чи запускати мобільну вежу».

«Зараз не прошу, наполегливо рекомендую їхати з Авдіївки, адже російські ракети і снаряди не шкодують нікого і нічого, яких би поглядів ви не дотримувались!» – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі.

Водночас в інтерв’ю українським ЗМІ Барабаш сказав, що це не означає, що українські війська готові полишити місто.

За даними британської військової розвідки, останніми днями Росія «ціною великих втрат у бронетехніці» намагається оточити Авдіївку з півдня.

Попри те, що російські військові, ймовірно проходили певний період навчання в Білорусі, «формування все ще демонструє обмежену боєздатність, мовиться у повідомленні».

«Втрати 10-го танкового полку, ймовірно, здебільшого були спричинені тактично помилковими лобовими атаками, подібними до тих, що були під час інших нещодавніх невдалих російських бронетанкових атак, наприклад, навколо міста Вугледар», – мовиться у повідомленні британської розвідки.

Також аналітики говорять, що російська армія має «проблеми з поганою дисципліною та низьким моральним духом».

Експерти Вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що крім регулярних військ, у боях навколо Авдіївки залучено «обмежені високоякісні елементи «Групи Вагнера», зокрема, бойовиків, які мають досвід ще з часів війн у Югославії на початку 1990-х років. Цим експерти пояснюють відносний успіх боїв за Авдіївку для росіян.

«Російське військове керівництво, можливо, вирішило розгорнути певні елементи «Вагнера» в районі Авдіївки в останні тижні, щоб підтримати виснажені та менш якісні елементи Донецької народної республіки (ДНР) у їхніх спробах взяти селище. Якщо такі бойовики «Вагнера» воювали поблизу Авдіївки, їхня участь може допомогти пояснити обмежені тактичні успіхи в цьому районі протягом останнього тижня», – мовиться у повідомленні ISW.

"Винищувачі не допоможуть українцям на цьому етапі війни" - міністр оборони США

Міністр оборони США Ллойд Остін та голова Об'єднаного комітету начальників штабів США ген.Марк Міллі свідчать на слуханнях щодо оборонного бюджету на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні

Пентагон розглядає агресивну Росію Путіна як гостру загрозу. На цьому наголосив міністр оборони США Ллойд Остін під час слухань в сенатському Комітеті з питань збройних сил у вівторок, 28 березня.

Щодо винищувачів F16, якщо таке рішення буде ухвалене, то для забезпечення цих можливостей знадобиться приблизно 18 місяців. Але це не допоможе українцям на цій стадії війни.
Міністр оборони США Ллойд Остін

Слухання були присвячені проекту бюджету США на 2024 рік. Остін також підкреслив, що Сполучені Штати підтримуватимуть оборону України стільки, скільки буде потрібно.

“Наша Стратегія національної оборони визначає агресивну Росію Путіна як гостру загрозу. Під керівництвом президента Байдена Сполучені Штати згуртували світ, щоб допомогти Україні боротися з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії. Наші союзники та партнери активізувалися, щоб надати важливу безпекову допомогу, яку координує контактна група з оборони України, яку я очолюю. І ми підтримуватимемо оборону України стільки, скільки буде потрібно”, - заявив Остін у своєму вступному слові.

Відповідаючи на запитання сенатора-демократа Річарда Блументаля про надання Україні сучасних винищувачів, Остін зауважив, що на цьому етапі війни вони не критичні.

“Щодо винищувачів F16, якщо таке рішення буде ухвалене, то для забезпечення цих можливостей знадобиться приблизно 18 місяців. Але це не допоможе українцям на цій стадії війни. Чи можуть українці отримати винищувачі у майбутньому? Ми всі віримо, що так. Потенційно це можуть бути або F16, або інші літаки четвертого покоління. Тож ми продовжимо працювати з нашими партнерами, щоб переконатися, що Україна має саме те, що їй потрібно”, - заявив міністр оборони США під час слухань в комітеті Сенату.

Немає нічого дорожчого, ніж воювати. Готуватися до війни – це дуже дорого, але не дорожче, ніж воювати. Підготовка до війни може їй запобігти, і це наша мета. Ми повинні діяти невідкладно, щоб унеможливити війну наддержав.
Генерал Марк Міллі

За словами міністра, зараз головною потребою українців на полі бою є протиповітряна оборона великої дальності.

“Зараз головна потреба українців - це протиповітряна оборона. Це критична необхідність на полі бою. Їм також потрібна зброя великої дальності та бронетехніка. І ми надаємо їм значний пакет таких можливостей. Ми також навчаємо їх та гарантуємо забезпечення наданого озброєння”, - вважає Остін.

Своєю чергою голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі стверджує, що допомога Україні - в національних інтересах Сполучених Штатів. Але якщо американській армії доведеться воювати, то вони готові, додав генерал.

“Вперше США зіштовхнулись з двома великими ядерними державами, національні інтереси яких протистоять нашим. Китай та Росія мають засоби, щоб загрожувати нашим інтересам і нашому способу життя. Але війна з жодною із цих держав не є неминучою. Немає нічого дорожчого, ніж воювати. Готуватися до війни – це дуже дорого, але не дорожче, ніж воювати. Підготовка до війни може їй запобігти, і це наша мета. Ми повинні діяти невідкладно, щоб унеможливити війну наддержав. Жоден супротивник не повинен недооцінювати відданість нашої нації та силу нашої армії”, - заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США.

За словами генерала Міллі, нині американська армія перебуває у найвищому стані бойової готовності, на випадок можливого протистояння.

“Наразі 60% наших активних сил перебувають у найвищому стані готовності, і в разі потреби будуть на бойових позиціях менш ніж за 30 днів, перевищуючи наші мінімальні стандарти. 10% будуть на позиціях менш ніж за 96 годин. Армія Сполучених Штатів готова”, - заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США.

Міллі також наголосив, що ключове джерело американської сили - це велика мережа партнерів. За його словами, лише у березні Сполучені Штати провели 63-ри спільні навчання з союзниками. Крім того, американці щотижня навчають понад 5000 українських військових на території сусідніх держав, про це Міллі заявив під час аналогічних слухань в Комітеті із Міжнародних Справ Палати Представників минулого тижня.

Дивіться також: Звуки війни, без коментарів – про важку роботу українських військових.

Звуки війни: без коментарів – про важку роботу українських військових. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG