Спеціальні потреби

Актуально

Санкції проти Ірану – чи можна довіряти іранським лідерам

Бушерська АЕС

Дипломати п’яти країн та Ірану намагаються встигнути до 31 березня досягти угоди про припинення ядерних програм Ірану. Очікується, що це відкриє шлях до скасування санкцій введених проти Ірану протягом багатьох років за небажання зупиняти ядерні розробки.

Проти Ірану діє кілька прошарків санкцій. ООН наклало санкції на іранські компанії, осіб та установи, які на погляд міжнародного співтовариства несуть відповідальність за розвиток ядерних та ракетних технологій.

Європейський Союз запровадив проти Ірану ембарго на купівлю його нафти та нафто продуктів, як також заборонив європейцям мати справу з банківськими та фінансовими інституціями Ірану.

Санкції введені Сполученими Штатами спрямовані проти людей, компаній та країн, які наважуються мати справи з Іраном. Таким чином Іран відрізаний від Азійського ринку нафти та світової банківської системи.

Якщо Тегеран погодиться припинити розробку ядерних програм на щонайменше десять років і допустить інспекторів на свої атомні об’єкти, санкції пов’язані з його ядерними розробками, очевидно, будуть зняті.

Критики такої угоди, поміж яких Емануел Оттоленгі з фундації захисту демократії, попереджають, що масштабне скасування санкцій та ембарго позбавлять міжнародне товариство важелів тиску на Іран, який часто не дотримувався свого слова.

«Треба враховувати, що Іран може не дотриматися угоди. Необхідно продумати механізми покарання, якщо це станеться».

Як тільки санкції буде знято, попереджає експерт, поновити їх буде дуже складно. Навіть скасування лише частини санкції означатиме, що ті які залишаться в силі, не будуть суворо дотримуватися, попереджає Оттоленгі.

Однак, за словами старшої наукової співробітниці Атлантичної Ради Барбари Славін, внутрішні процеси повинні підштовхнути керівництво Ірану дотримуватися угоди, якщо її буде досягнуто.

«Іранці вийдуть на вулиці святкувати, якщо буде досягнуто угоди. І хоча політична система Ірану дозволяє дуже обмежений вияв демократії, лідери країни ризикують викликати потужний спротив, якщо вони домовляться, санкції буде знято, а потім поновлено через порушення угоди».

Поки що не зрозуміло, яким чином і коли будуть зніматися санкції, якщо сторони домовляться. За словами Барабари Славін найлегше буде відкликати санкції Європейського Союзу. ООН може зробити це поступово. Враховуючи опозицію до зняття санкцій у Конгресі США, найскладніше буде позбутися американських обмежень.

Республіканці, які контролюють обидві палати Конгресу США, категорично проти скасування санкцій проти Ірану поки Тегеран не піде на значні поступки. Найбільш войовничо налаштовані законодавці не довіряють лідерам Ірану і погрожують поновити санкції коли Барак Обама залишить Білий Дім.

Барбара Славін переконує, що така тактика не матиме ефекту, якого прагнуть досягнути американські критики угоди. За її словами, санкції можуть ефективно впливати на політику Тегерана, лише якщо їх підтримує решта світу.

Якщо Обамі таки не вдасться домовитися з Конгресом, він має право особистим наказом скасувати санкції, і поновлювати дію свого наказу кожні шість місяців.

Угода про скасування ембарго, уразі її досягнення, стосуватиметься лише санкцій запроваджених у зв’язку з ядерними програми Ірану. Обмеження, накладені на цю країну за звинуваченнями у підтримці терористів, у відмиванні грошей, порушеннях прав людини, вірогідно, не будуть скасовані.

Генсек НАТО прокоментував чутки, що Обама його ігнорує. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG