Спеціальні потреби

Актуально

“Маю честь бути частиною великої боротьби”. Історія американця, який загинув біля Бахмута

Американський доброволець Купер “Гарріс” Ендрюс вважав за честь воювати в Україні

Американський доброволець Купер “Гарріс” Ендрюс вважав за честь воювати в Україні. Із фронту він писав друзям, що хоча за паспортом не є українцем, хоче переплести свою долю з долею українського народу. Він загинув у боях за Бахмут наприкінці квітня, на так званій “дорозі життя”, через яку до міста доставляють боєприпаси, медикаменти та харчі для українських військових. Тіло захисника не вдалося евакуювати, втім його родина та друзі у США роблять усе можливе, щоб вшанувати належним чином пам’ять загиблого воїна.

26-річний морський піхотинець з міста Клівленд, штату Огайо, Купер Ендрюс на прізвисько “Гарріс” на війну в Україну приїхав у листопаді 2022 року. Спочатку долучився до Іноземного легіону, а в березні, коли його контракт із легіоном закінчився, вирішив залишитися і приєднався до групи добровольців під назвою “Комітет спротиву”.

Його друг дитинства Грем Болл переконаний, що Ендрюс був готовий померти за Україну: “Він дійсно усвідомлював, чим ризикував. Після того, як він приєднався до тієї групи, та антифашистська група добровільно поїхала в Бахмут, саме для того, щоб воювати в найнебезпечнішій частині конфлікту. Я думаю, що потрібно бути дійсно відданими, щоб добровільно поїхати туди, щоб захищати ту “дорогу життя”, де, як кажуть, його вбили, через яку евакуйовуються цивільні та постачаються припаси”.

Американський доброволець Купер "Гарріс" Ендрюс, який загинув у боях за "дорогу життя" до Бахмута
Американський доброволець Купер "Гарріс" Ендрюс, який загинув у боях за "дорогу життя" до Бахмута

Про усвідомленість та обґрунтованість рішення американця поїхати на війну в Україну свідчать і його повідомлення до друзів. Деякими з них Грем Болл поділився з “Голосом Америки.” В них Ендрюс пояснює своє рішення захищати

Інтернаціоналісти стоять на передовій цього конфлікту разом із нашими співвітчизниками (за кров’ю та зусиллями, якщо не за паспортом), і ми вирішили переплести нашу долю з долею народу цієї землі.

Україну і називає українців співвітчизниками: “Інтернаціоналісти стоять на передовій цього конфлікту разом із нашими співвітчизниками (за кров’ю та зусиллями, якщо не за паспортом), і ми вирішили переплести нашу долю з долею народу цієї землі. Оскільки війна вступає в надзвичайно важливу фазу, зараз, як ніколи, я сподіваюся, що мої друзі вдома пам’ятатимуть, що тут відбувається. Після хвилювання та божевілля у ЗМІ, яке було спочатку, так легко виснажитись і дивитися на цей конфлікт як на ще один минущий випадок у новинах… Перемога у цій війні життєво важлива для свободи не лише українського народу, а й усього регіону та за його межами”, - писав воїн.

У своїх повідомленнях до друзів у США він називав “імперіалізм Путіна великим постачальником фашизму” і бачив одне рішення для його подолання - перемогу України у війні. “У наших руках - світ, якого ми можемо досягти, та боротьба, яка вимагає великих жертв, але альтернативи немає. Для нас усіх, хто стоїть перед тінню путінської агресії, є лише перемога або смерть. Любов та боротьба... Я маю честь бути частиною великої боротьби, і сподіваюся, що наші зусилля дадуть початок вільній Україні”, - писав Ендрюс із фронту.

Я маю честь бути частиною великої боротьби, і сподіваюся, що наші зусилля дадуть початок вільній Україні.

За словами Грема Болла, який був не лише другом, а й сусідом Ендрюса, Купер iз дитинства був небайдужим до всього навколо. У школі належав до орлиних скаутів, найвищої ланки скаутського руху у США. У рідному Клівленді підтримував різні рухи, зокрема за права афроамериканців, а також був членом організації з боротьби з голодом. Ще юнаком він побачив небезпеку того, що відбувається в Росії. “Навіть коли він був дитиною, коли нам було приблизно по 13 років, він розповідав мені про незаконні вибори Путіна в Росії. І він говорив про те, як несправедливо те, що Путін робив у Росії. Він дійсно мав антиавторитарні погляди. І тому, думаю, хотів бути поряд із людьми, які мали ті самі політичні ідеї”, - розповів Грем Болл.


Службу морським піхотинцем у США Купер Ендрюс розпочав після закінчення школи, і відслужив 5 років. Його друг пригадує, як на початку служби він лагодив радіоприймачі, які називалися Harris System, тож так і виник його позивний “Гарріс”. Після служби морпіхом він рік працював пожежником, борючись із лісовими пожежами.

“Купер також завжди говорив про бажання приєднатися до Іноземного легіону. Коли він був дитиною, він казав, що збирається приєднатися до Французького іноземного легіону. І він дуже любив Орсона Уеллса, а також людей, які пішли добровольцями в бригаду Лінкольна під час Громадянської війни в Іспанії 1930-х років. Йому дуже подобалися їхні антифашистські цілі в 1930-х роках. І коли пішов заклик, що Україна набирає добровольців до Іноземного легіону, гадаю, що Купер не роздумував. Він знав, що треба йти”, - розповів Грем Болл.

Коли пішов заклик, що Україна набирає добровольців до Іноземного легіону, гадаю, Купер не роздумував. Він знав, що треба йти

Болл розповів, що його друг, зважаючи на правила безпеки, не розповідав про місця, де саме воює. Востаннє Купер Ендрюс зателефонував Боллу за кілька тижнів до смерті, і розповів про один зі своїх буднів на фронті: “Він надіслав мені відео, де він палить в окопі. І розповів, що одразу після того, як зняли це відео, з’явився російський танк, це було у січні. Вони вистрілили по танку з автоматичного гранатомета, зробили кілька пострілів, але танк не пошкодили, а лише видали себе. І ось танк розвернувся і вистрілив у них. І в нього були б проблеми, якби позаду не під’їхав український танк і не відлякав російський. Тож він був на передовій... Це було в січні. І кілька місяців він був у такому режимі”.

Американський доброволець Купер “Гарріс” Ендрюс
Американський доброволець Купер “Гарріс” Ендрюс

За даними Комітету спротиву, Купер Ендрюс загинув 19 квітня 2023 р. Родині повідомили, що це сталося на “дорозі життя” до Бахмута від пострілу міномета. Він був убитий разом із двома іншими іноземними воїнами-антифашистами. Його тіло поки не вдалося евакуювати, втім родина не наполягає на цьому. “Вони (побратими Купера Ендрюса, - ред.) були зосереджені на евакуації поранених. Вони сказали, що розмовляли з його матір’ю, і сказали їй, що Купер був їхнім братом по зброї, і вони роблять усе можливе, щоб повернути його тіло. Але їхнім пріоритетом, звичайно, були поранені. І мама Купера, Віллоу Ендрюс, сама сказала, що не хоче, щоб будь-яка інша мати втратила свого сина, намагаючись повернути його тіло. Вона сказала, що можливо краще залишити його лежати і не наражати нікого на небезпеку", - розповів друг Ендрюса.

Оскільки родина та друзі поки не мають змоги поховати воїна, вони організували збір коштів на його пам’ять, аби вшанувати загиблого. "Не для того, щоб оплатити похорони, а на підтримку справ, які робив Купер у своєму житті. Вони підтримують українців, іноземних бійців в Україні, голодних дітей у Клівленді, як це робив Купер. Його мама сказала, що ми просто продовжуємо справи, які Купер більше не може робити", - розповів Грем Болл.

Американський доброволець Купер Ендрюс в одному з повідомлень до друзів попросив у разі смерті запамʼятати його таким, як на цьому фото
Американський доброволець Купер Ендрюс в одному з повідомлень до друзів попросив у разі смерті запамʼятати його таким, як на цьому фото

В одному з листувань з американськими друзями Купер Ендрюс надіслав їм своє фото з України, яке зробив під час ротації з передової. І попросив запам'ятати його із молотом у руці.

Дивіться також:

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG