Спеціальні потреби

Контрнаступ України і загрози на ЗАЕС - західні ЗМІ


Архівне фото: Запорізька АЕС, кортеж із місією експертів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) у супроводі російських військових, 29 березня 2023 р. REUTERS/Alexander Ermochenko
Архівне фото: Запорізька АЕС, кортеж із місією експертів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) у супроводі російських військових, 29 березня 2023 р. REUTERS/Alexander Ermochenko

Українські війська, намагаючись відвоювати Запорізьку АЕС, атакують територію, де досі ховаються росіяни на атомній електростанції. Західні ЗМІ та експерти аналізують можливі у зв'язку з цим ядерні ризики.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Запоріжжя - у центрі стратегії контрнаступу

Так, видання Foreign Policy наголошує, що окупована Росією частина Запорізької області – на шляху від Донеччини до Криму – перебуває в центрі стратегії українського весняного контрнаступу.

Росіяни все ще ховаються на Запорізькій атомній електростанції в Енергодарі, нагадує видання. Від них надходить загроза ядерної катастрофи, про що неодноразово застерігали світові лідери.

Запорізька атомна електростанція – найбільша у Європі. Як нагадує Foreign Policy, незначні дії, навмисні чи випадкові, здатні спровокувати аварію з руйнівним впливом на життя людей і навколишнє середовище.

"Велика ставка Києва"

Британське видання Times у статті “Таємна спроба України повернути Запорізьку АЕС” пише, що повернення станції є “великою ставкою Києва”. Газета пише, що українські сили вже принаймні один раз намагалися відбити атомну станцію під час рейду спецназу, який відступив, зустрівши жорсткий опір з боку росіян.

У коментарях для Foreign Policy українські експерти свідчили, що вважають військову операцію з повернення атомної станції більш привабливою, ніж “сидіти склавши руки та чекати катастрофи”.

“Переговори з терористичною державою ні до чого не приведуть, – сказав Олександр Харченко, виконавчий директор Науково-дослідного центру енергетики в Києві. – Єдиний вихід – це щоб українські військові повернули електростанцію. Я впевнений, що у них достатньо розуму, щоб змінити ситуацію на краще”.

Аліна Фролова, у минулому заступниця міністра оборони України погодилася з Харченком, що Україна має повне право повернути свою територію, але додала, що немає жодних гарантій, що українська військова операція може бути проведена без ризику ескалації в і без того крихкій динаміці безпеки на АЕС, - цитує експертку Foreign Policy.

Російські війська зберігали боєприпаси в турбінних залах із реакторами, розмістили гармати на дахах станції та “блукали зі зброєю поблизу місця зберігання радіоактивних матеріалів, що становить безпосередню загрозу безпеці станції”, - повідомляє видання з посиланням на президента “Енергоатому” Петра Котіна.

Радіаційні сенсори від США у контексті контрнаступу

Як писав Голос Америки, у зв’язку з планованим контрнаступом Національне агентство ядерної безпеки США готове передати Україні сенсори, здатні виявляти спалахи радіації від ядерної зброї чи «брудної бомби», а також ідентифікувати країну, яка її застосувала.

Першими про це повідомило видання New York Times.

Як пояснюють експерти в розмові з газетою, такі сенсори могли б зафіксувати і у майбутньому довести вину Росії, якщо вона вирішить застосувати радіоактивну зброю на українській землі та при цьому спробувати перекласти свою вину на Київ.

NYT цитував занепокоєння експертів тим, що невдачі Росії на полі бою роблять Путіна більш залежним від його ядерного арсеналу.

Експерти побоюються, що невдачі Путіна можуть посилити його готовність натиснути на ядерну кнопку.

Але також висловлюють надію, що сенсори матимуть превентивне значення.

Дивіться також:

Ситуація на ЗАЕС: наскільки високим є ризик потенційної катастрофи? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:42 0:00

Форум

XS
SM
MD
LG