Спеціальні потреби

Актуально

Лідери G7 назвали «безвідповідальною» ядерну риторику Росії та її намагання контролювати атомні об'єкти України

Лідери США, Німеччини, Великої Британії, Європейського Союзу, Італії, Канади, Франції та Японії під час саміту лідерів G7 у Хацукаіті, префектура Хіросіма на заході Японії, 19 травня 2023 року. Kyodo через REUTERS

Лідери G7, які зустрілися в японському місті Хіросіма, яке пережило атомне бомбардування, назвали «безвідповідальною» ядерну риторику Росії у контексті її агресії проти України. У спільній заяві учасники G7 назвали дії Росії «підривом режимів контролю над озброєннями», а «заявлений намір розгорнути ядерну зброю в Білорусі є небезпечними та неприйнятними».

«Ми повторюємо нашу позицію щодо неприпустимості погроз з боку Росії застосуванням ядерної зброї, а тим більше будь-якого застосування ядерної зброї Росією в контексті її агресії проти України», – мовиться у тексті заяви лідерів G7 про ядерне роззброєння, опублікованій на сайті Білого дому.

Лідери Великої Британії, Канади, Італії, Німеччини, Франції, США та Японії, яка приймала саміт, а також керівники Європейського Союзу нагадали Росії, що вона підписувала спільну заяву лідерів п’яти ядерних держав від 3-го січня 2022 року «про запобігання ядерній війні та уникнення гонки озброєнь». Лідери G7 нагадали, що і Росія тоді вважала, що «ядерну війну неможливо виграти і її ніколи не можна вести».

«Ми закликаємо Росію знову взяти на себе зобов’язання – словами і ділом – дотримуватися принципів, закріплених у цій заяві. Наша політика безпеки базується на розумінні того, що ядерна зброя, поки вона існує, має служити оборонним цілям, стримувати агресію та запобігати війні та примусу», – заявили G7

Керівники найбільш розвинених демократичних держав світу заявили, що вони «глибоко стурбовані спробою Росії контролювати атомні об’єкти». Вони заявили, що це створює серйозні ризики для ядерної безпеки та є повним ігноруванням права України використовувати ядерну енергію в мирних цілях.

Вони також заявили, що «глибоко шкодують» про рішення Росії вийти з договору про контроль над ядерною зброєю та закликали Росію до повного виконання договору. Вони також зауважили, що «прискорене нарощування Китаєм свого ядерного арсеналу без прозорості та змістовного діалогу викликає занепокоєння для глобальної та регіональної стабільності».

Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда, який представляє Хіросіму в нижній палаті японського парламенту, сказав, що він обрав саме це місто для зібрання G7, щоб зосередити увагу на контролі над озброєнням.

Хіросіма разом з Нагасакі була зруйнована ядерними бомбардуваннями США 78 років тому. Бомбардування, яке призвело до значних жертв, позначило завершення Другої світової війни.

Дивіться також:

Брифінг. Чи приїде Зеленський на саміт G7 у Японію?
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Всі новини дня

В комітеті Сенату США підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. Відео

Законодавці в комітеті Сенату із міжнародних відносин підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. За цими слуханнями стежила Катерина Лісунова.

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Більше

XS
SM
MD
LG