Актуально
- Голос Америки
Борис Джонсон і Дональд Трамп говорили про Україну

Британські та американські ЗМІ повідомляють про зустріч колишнього прем'єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона з екс-президентом США Дональдом Трампом під час поїздки британського політика до США. Як повідомляють журналісти, Джонсон у четвер зустрічався з Трампом та політиками-республіканцями в Техасі для того, щоб посилити підтримку України.
Першою про те, що Трамп планував прийняти Джонсона на вечерю, повідомила газета New York Times.
Як зауважують оглядачі британського громадського мовника ВВС, Трамп раніше називав пана Джонсона другом, але їхні позиції щодо війни в Україні відрізняються. У той час як Джонсон був активним прихильником України, кілька разів відвідував Україну і закликав Захід надати країні більше зброї, Трамп ще на посаді президента неохоче надсилав військову допомогу Україні, а нещодавно заявив, що не знає, хто має перемогти у цій війні, і кого він підтримуватиме у разі, якщо він повернеться до Білого дому.
Джонсон, який пішов з посади минулого року, їздив по Америці цього тижня, щоб заручитися підтримкою України серед вищих республіканців після вторгнення Росії, повідомляє європейська версія часопису Politico.
Аналітичні центри, що підтримують Україну, запросили колишнього британського лідера на приватний обід у Техасі, де він сказав зібранню політиків, донорів і керівників промисловості, що Америка має продовжувати курс на підтримку країни.
Як пише британський часопис Spectator, учасники зустрічі говорять, що Джонсон пообіцяв своїм техаським друзям за обідом, що є «цілковите сподівання, що українці зможуть завдати дуже значного контрудару цього літа», і обговорив «перспективу повного російського військового краху». Тому він радив американським бізнесменам робити «правильні ставки» на переможця.
Британський оглядач зауважує, що для Джонсона та трансатлантичного проукраїнського лобі, яке він представляє, дуже важливо донести цю думку перед початком президентських перегонів перед виборами наступного року.
За минулий рік США виділили Україні озброєння та обладнання на суму 46,65 мільярда доларів, що зробило країну найбільшим донором військової допомоги, це набагато більше, ніж надали інші європейські країни та Велика Британія, яка виділила 7,16 мільярда доларів.
Однак, як зауважує британський оглядач, опитування показують, що підтримка України починає падати серед усіх верств електорату у США, а республіканці набагато частіше, ніж демократи, висловлюють занепокоєння, що вони не знають, як довго і як багато ще доведеться підтримувати Україну.
Колумніст часопису Spectator, пише, що поки Трамп обіцяє закінчити війну між Росією та Україною за 24 години, найвірогідніший суперник Трампа на номінацію від Республіканської партії, губернатор Флориди Рон Десантіс, який цього тижня включився у перегони, «є скоріше звичайним республіканцем за інтуїцією», що означає, що він більш сприйнятливим до закликів бути жорсткішим щодо Росії. Позиція Десантіса останнім часом еволюціонувала в цей бік.
Серед інших республіканських потенційних кандидатів також позиція жорсткіших дій щодо Росії так само є більш популярною. З іншого боку, вважає британський оглядач, республіканські виборці побоюються, що слабка Росія може бути ще небезпечнішою, ніж сильна, бо це ставить питання про можливість вживання ядерної зброї. Як би це не було, а питання України може стати центральним на передвиборчих перегонах, доходить висновку оглядач Spectator.
Всі новини дня
Розвідка ще з’ясовує, як зруйнована Каховська ГЕС, каже британський прем’єр

Британський прем’єр-міністр Ріші Сунак сказав, що російська війна в Україні буде однією з головних тем його переговорів з президентом США Джо Байденом 8 червня у Вашингтоні.
В літаку під час перельоту до Сполучених Штатів Сунак у розмові з журналістами засудив руйнування греблі Каховської гідроелектростанції.
Він зауважив, що зараз ще рано однозначно казати, як саме сталося руйнування, і повідомив, що розвідслужби ще збирають інформацію, хоча український президент Володимир Зеленський вже однозначно заявив про застосування росіянами вибухівки і назвав руйнування «російським терактом».
«Такий злочин екоциду не міг би статися просто внаслідок обстрілу дамби. Щоб знищити її, російським силам потрібно було свідомо діяти – мінувати, підривати, руйнувати», - наголосив Зеленський у зверненні 7 червня.
Президент України закликав міжнародну спільноту до «негайної і максимальної» реакції «на російський терор», наголосивши, що «всі інші терористи у світі повинні побачити, що терор карається світом».
Але прем’єр-міністр Сунак підкреслив, що спершу вважає за потрібне зосередитися на негайній гуманітарній відповіді на ситуацію, щоб допомогти потерпілим від затоплення.
«Якщо воно навмисне, то це буде, я вважаю, найбільшим нападом на цивільну інфраструктуру в Україні відтоді як почалася війна, лише показуватиме нове дно, яке ми бачили від російської агресії», - цитує Сунака британський телеканал Sky News.
Напередодні представник адміністрації Байдена Джон Кірбі також заявив, що США «оцінюють» повідомлення з Україні і «працюють з українцями, щоб зібрати більше інформації».
Тим часом деякі посадовці ЄС одразу поклали на Росію відповідальність за те, що названо воєнним злочином.
«Це те, що схоже на багато злочинів, скоєних російськими солдатами, які ми бачили в Україні, і є частиною війни, в якій атакують цивільні об’єкти — міста, села, лікарні, школи, інфраструктуру, які насамперед не є військовими цілями… І тому це щось, що має новий вимір, але також вписується в те, як Путін веде цю війну», - заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
«Європейський Союз твердо засуджує цей жахливий варварський напад на важливий об’єкт інфраструктури зі страшними гуманітарними й екологічними наслідками. Очевидно, що це відбувається на тлі незаконної російської агресії, в якій Путін не стримується у застосуванні голоду як зброї, енергії як зброї, він перетворив зиму на зброю, він грає ядерну гру з атомними електростанціями в Україні. Отже, це знову - нова ескалація», - сказав речник Європейської комісії Петер Стано.
Британська розвідка
Сьогоднішнє повідомлення британського міністерства оборони про руйнування Каховської ГЕС не подає жодних пояснень того, що саме спричинило прорив греблі.
Там лише подано, що частковий прорив греблі стався о 03:00 за місцевим часом і станом на 12:00 «вся східна частина греблі та більшість гідроелектричних споруд були змиті».
«Споруда греблі в наступні кілька днів ймовірно далі руйнуватиметься, спричиняючи додаткове затоплення», - йдеться у повідомленні.
Дивіться також: Європейські представники покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
Форум