Спеціальні потреби

«Ефект Кадирова»: маневри чеченського лідера і стратегія Кремля


Рамзан Кадиров

Десять років тому Володимир Путін призначив Рамзана Кадирова на посаду глави Чеченської республіки, і сьогодні Кадиров являє собою той самий рідкісний випадок, коли провінційний чиновник уже здатний затьмарювати московських політиків і знаменитостей.

Останніми роками Кадиров, у деякому сенсі, перетворився в «медійну зірку»: нещодавно запустив власне реаліті-шоу на телебаченні; з'явився на офіційній церемонії, вбравшись в середньовічні обладунки; і взяв участь в турнірі змішаних бойових мистецтв в Грозному за участю дітей - хлопчиків у віці до 12 років і молодше.

Реакцію на дії Кадирова можна порівняти з цунамі - їх обговорюють і на радіо, і на телебаченні, і в соціальних мережах -відвертаючи увагу громадськості від таких серйозних проблем, як погіршення економічної ситуації в Росії і її зростаюча міжнародна ізоляція. Проте залишається неясним, чи розглядає Москва подібні маневри як корисні для її інтересів, або ж шокуюча поведінка Кадирова і приблизна інформація про те, що він стоїть за низкою вбивств на замовлення, вже підірвали підтримку Кремля?

Витівки як відволікаючий маневр

Російські опозиціонери і незалежні засоби масової інформації характеризують Кадирова як вкрай корумпованого диктатора, порушника прав людини і ворога свободи ЗМІ, який вже потрапив у немилість Путіна, - і тому, припускають вони, - Кадиров незабаром буде звільнений зі свого поста. При цьому деякі спостерігачі відзначають, що антипатію до Рамзана Кадирова відчувають відразу кілька впливових співробітників служб безпеки, що робить чеченського лідера ще більш важкою політичної ношею.

Однак поки російські офіційні ЗМІ продовжують вихваляти його як «миротворця», який перетворив Чечню з республіки, яку майже зрівняли з землею бомбардуваннями під час воєн федеральної влади з сепаратистами і ісламістськими бойовиками, в регіон, чия столиця сяє вогнями хмарочосів і куполами найбільшої в Європі мечеті.

Тепер, однак, увагу до Чечні все частіше привертає сам Рамзан Кадиров.

Кадиров веде себе як Жириновський - ображаючи багатьох, але в такій формі, яка б не підірвала його відносин з Путіним
Пол Ґобл

У вересні цього року, за кілька днів до виборів, на яких він отримав підтримку 98 відсотків населення і був переобраний на третій термін, російський державний телеканал «Россия 1» запустив нове реаліті-шоу під назвою «Команда». Воно нагадує хіт американського телебачення - шоу Дональда Трампа «Кандидат» (The Apprentice) - в «Команді» 16 учасників борються за право бути особистим помічником Кадирова. «Що ви готові зробити для Рамзана?», - запитує конкурсантів ведучий «Команди» Борис Корчевников в першому ж випуску, і отримує відповідь - «все, що завгодно».

На наступний день після переобрання Кадиров з'явився на офіційній церемонії в честь Дня чеченської жінки, одягнувши середньовічні обладунки і шолом, з мечем на поясі і списом в лівій руці.

Історія про «Кадирова в обладунках» зайняла все перші шпальти і заголовки ЗМІ в Росії на кілька днів, відтіснивши на другий план більш серйозні питання. Менш ніж через тиждень після цього випадку голландські дослідники опублікували доповідь, висновки якого - пасажирський літак «Малайзійських авіаліній», який зазнав катастрофи в Східній Україні два роки тому, був збитий ракетою російського виробництва, запущеною з підконтрольною проросійським сепаратистам території. У той час, поки весь світ обговорював результати розслідування, російська громадськість читала про Кадирова, а не про ту роль, яку зіграла Москва в загибелі рейсу MH17 з 298-ми пасажирами та екіпажем на борту.

Кілька днів по тому чеченське телебачення показало святкування 40-річчя Кадирова, в рамках якого в Грозному пройшов турнір змішаних бойових мистецтв (MMM) з участю хлопчиків у віці десяти років і молодше. Діти не мали захисних накладок і шоломів, і виглядали особливо уразливими на великому професійному рингу. Троє синів Кадирова стали переможцями, отримавши титули «чеченських чемпіонів». Коментатори відзначили, що сини Кадирова застосовували заборонені прийоми проти своїх супротивників, збивши декількох з ніг, і навіть відправивши в нокаут, але рефері це ігнорували.

Колишній співробітник Державного департаменту США і експерт з питань Росії Пол Ґобл порівнює поведінку лідера Чечні з поведінкою ветерана політичної сцени Росії, ультранаціоналіста, законодавця Володимира Жириновського, відомого своїми скандальними коментарями і поведінкою в Держдумі, на телебаченні, а також своєю лояльністю до Кремля.

«Я думаю, що Кадиров робить все це тому, що він хоче привернути до себе увагу - але таким чином, щоб нікому не загрожувати», - вважає Ґобл. «У певному сенсі він веде себе як Жириновський - ображаючи багатьох, але в такій формі, яка б не підірвала його відносин з Путіним», - додає він.

Експерт з Празького інституту міжнародних і громадських відносин Еміль Аслан Сулейманов вважає, що Кадиров «служить як втілення сучасного орієнталізму, який і паплюжать, і шанують, який і лякає людей, і змушує їх сміятися - залежно від обставин», що, зазначає експерт, допомагає «відвернути увагу від нагальних проблем».

Все почалося, коли Кадиров почав видавлювати МВС і ФСБ з Чечні, переводячи всі служби безпеки республіки під власний контроль
Марк Кеймер

Однак посмішку Кадиров викликає далеко не у всіх. У той час, як рівень життя в Росії падає, Чечня отримує величезні дотації з федерального бюджету, які, імовірно, значно збагатили особисто Кадирова і його оточення: чеченський лідер побудував собі будинок-палац, а в його гаражі припаркована ціла колекція розкішних автомобілів.

Зловживання і вбивства не позбавили підтримки Кремля

Рамзан Кадиров і його наближені звинувачуються в масових порушеннях прав людини в Чечні і вбивствах своїх опонентів в Москві, включаючи торішнє вбивство критика Кремля Бориса Нємцова в декількох кроках від Червоної площі, а також низці вбивств в Східній Європі.

В ході опитування, проведеного з 21 по 24 жовтня Левада-Центром - єдиної незалежної недержавної дослідницької організацією в Росії - респондентів просили назвати п'ять-шість політиків чи громадських діячів, які заслуговують на довіру. Тільки три відсотки респондентів назвали Кадирова - хоча це і на один відсоток вище результатів попереднього опитування у вересні. (Варто зазначити, що чеченський лідер був визнаний «заслуговує на довіру» з таким же рейтингом, що і глава Російської Православної Церкви Патріарх Кирил). П'ятдесят два відсотки вибрали Путіна.

Бої ММА в Грозному для хлопчиків спровокували нову хвилю полеміки в російській пресі та соціальних медіа: багато російських спортсменів, політиків і акторів виступили проти них. «Я вже не кажу про те, що діти до 12 років навіть не допускаються в зал як глядачі, але тут малюки, яким вісім років, били один одного на очах у радісних дорослих», - сказав колишній чемпіон, нині президент Союзу ММА в Росії Федір Ємельяненко. Він охарактеризував цей інцидент як «неприпустимий».

Прихильники і соратники Кадирова у відповідь пригрозили покарати критиків, в тому числі і Ємельяненка. Кремль, в кінцевому підсумку, також виступив з критикою боїв неповнолітніх, після чого Кадиров взяв на себе роль «миротворця», попросивши своїх прихильників припинити словесні атаки на Ємельяненка. Тим не менше, кілька днів по тому, на дочку президента ММА напав невідомий чоловік в Москві, в результаті чого дівчинка опинилася в лікарні.

практично всі помітні суперники» Рамзана Кадирова «були вбиті за той час, поки він очолював республіку

Практично всі помітні суперники Рамзана Кадирова були вбиті за той час, поки він очолював республіку
Олівер Баллоу

Суперечка, яка розгорілася навколо бійцівського клубу Кадирова, заглушила висвітлення та обговорення інших питань і подій, в тому числі - десятої річниці вбивства Анни Політковської, - журналіста і критика порушень прав людини, в особливості, тих, до яких причетний Кадиров. Політковська була застрелена в під'їзді свого будинку в Москві 7 жовтня 2006 року.

Незалежні ЗМІ пророкують швидку відставку Кадирова

У своєму останньому інтерв'ю Російській службі «Радіо Свобода» - всього за два дні до загибелі - Політковська назвала Кадирова «озброєним до зубів боягузом, який сидить в оточенні охорони». «Я мрію про те, щоб він сидів на лаві підсудних, - сказала вона. - І найсуворіша юридична процедура з перерахуванням всіх злочинів, зі слідством у всіх його злочинів відбувалася». Колеги журналістки звинувачують в її смерті Кадирова, і хоча п'ять виконавців були в кінцевому підсумку засуджені, особа або група осіб, які замовили або заплатили за це вбивство, залишаються на волі.

«Нова газета» прогнозує, що час Кадирова на посаді глави Чечні добігає кінця тому, що він не виконав свою частину де-факто угоди з Кремлем, в рамках якої він повинен був тримати республіку під контролем Москви в обмін на практично необмежену фінансову підтримку. Кадиров, вважає видання, воював проти чеченського сепаратизму протягом десяти років, лише для того, щоб в результаті «під його владою республіка знову перестала бути частиною Росії».

З моменту публікації на початку жовтня, спостерігачі як в Росії, так і за її межами, обговорюють статтю «Нової газети», і ряд аналітиків навіть озвучили імена тих, хто може змінити Кадирова.

Кадиров проти ФСБ

Директор програми з вивчення «холодної війни» в Центрі ім. Дейвіса в Гарварді Марк Креймер, відповідаючи по електронній пошті на запитання кореспондента «Голосу Америки», зазначив, що хвиля дискусії в ЗМІ в Росії про Кадирова, швидше за все, пов'язана з боротьбою за владу між чеченським лідером і Федеральною службою безпеки.

«Все почалося, коли Кадиров почав видавлювати МВС і ФСБ з Чечні, переводячи всі служби безпеки республіки під власний контроль, - вважає експерт. - Ті зусилля і нахабство, з якими Кадиров режисирував вбивства на вулицях Москви, створили сильну напруженість, ставши причиною зародження глибокого антагонізму з федеральними силовими структурами».

Британський журналіст, автор книги про Кавказ «Let Our Fame Be Great: Journeys Among the Defiant People of the Caucasus» Олівер Баллоу зазначає, що «практично всі помітні суперники» Рамзана Кадирова «були вбиті за той час, поки він очолював республіку». Баллоу не сумнівається, що Кадирова в ФСБ просто «ненавидять».

Противники Кадирова в ФСБ - це співробітники середнього рівня, здатні запускати інформаційні кампанії проти нього
Олег Кашин

На думку російського журналіста і блогера Олега Кашина, противники Кадирова в ФСБ - це «співробітники середнього рівня», здатні запускати інформаційні кампанії проти нього.

Креймер вважає, що у Кадирова є й інші опоненти в вищих ешелонах Кремля - як, наприклад, глава державного нафтового гіганта «Роснефть» Ігор Сєчін. Його часто називають «другою людиною в країні» за рівнем впливу після Путіна.

«Сєчін неодноразово намагався зупинити транзит нафти, про який домовився Кадиров, і перевести його під контроль компанії «Роснефть», - пояснює Креймер. Однак в результаті Сєчін програв в цій багаторічній боротьбі - в січні Путін задовольнив прохання чеченського лідера про передачу в його ведення одного з найбільших нафтовидобувних активів республіки, раніше контрольованого компанією «Роснефть».

Кашин сумнівається в тому, що ті співробітники ФСБ, хто незадоволений Кадировим, мають прямий доступ до єдиної людини, здатної усунути його - до президента Путіна.

Кадиров знає, що поки він користується підтримкою Путіна, він у безпеці
Марк Креймер

«Кадиров знає, що поки він користується підтримкою цієї людини, він у безпеці», - незважаючи на зусилля його впливових ворогів, вважає Марк Креймер. Однак якщо Путін вирішить, що «прийшов час позбутися його, він зможе це зробити без розв'язання нової російсько-чеченської війни», додає експерт.

За словами Креймера, Путін побоюється, що відставка Кадирова може призвести до дестабілізації Чечні, а «радикальні ісламісти, без сумніву, спробують скористатися цим і почнуть повертатися додому з Сирії та Іраку».

Дивіться також: Вадим Свириденко: Люди які підіймали мене, надавали мені сил. І тепер я на марафоні

Вадим Свириденко: Люди які підіймали мене, надавали мені сил. І тепер я на марафоні. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG