Спеціальні потреби

Десятки камер тортур на Херсонщині Росія спланувала для "перевиховання" українців струмом і водою - розслідування


На фото: українські військовослужбовці інспектують дитячий садок, який за твердженнями місцевих російські війська використовували для тортур мирних жителів і військових, Ізюм, 25 серпня 2022. AP Photo/Evgeniy Maloletka
На фото: українські військовослужбовці інспектують дитячий садок, який за твердженнями місцевих російські війська використовували для тортур мирних жителів і військових, Ізюм, 25 серпня 2022. AP Photo/Evgeniy Maloletka

Мережа зі щонайменше 20 камер тортур у нещодавно звільненій Херсонській області була "спланована та безпосередньо фінансована Російською Федерацією" для "упокорення, перевиховання або вбивства українських громадських лідерів та пересічних "інакомислячих" громадян".

Інформацію про це оприлюднили міжнародні слідчі з розслідування воєнних злочинів Mobile Justice Team, що фінансується США, ЄС та Великою Британією. Слідчі співпрацювали з українськими прокурорами у Херсоні та в інших українських областях, збираючи докази і свідчення очевидців.

Люди, які вижили в окупації на Херсонщині, розповіли слідчим про тортури, що включали електричний струм, методи удушення і знущання водою.

"Камери тортур були сплановані та безпосередньо фінансовані російською державою", – йдеться в заяві міжнародних експертів. Люди, які вижили в окупації на Херсонщині, розповіли слідчим про тортури, що включали електричний струм, удушення і знущання з використанням води. Свідчення надали щонайменше тисяча людей, які пережили камери тортур. Понад 400 людей вважають зниклими безвісти в Херсоні, - йдеться у повідомленні міжнародних слідчих.

Центри тортур керувалися різними російськими спецслужбами, включаючи Федеральну службу безпеки Росії (ФСБ), місцеві окупаційні сили ФСБ у Херсоні та Пенітенціарну службу Росії. Фінансування мережі місць тортур було частиною російського державного плану, - повідомила команда слідчих.

Мобільна команда слідчих, створена у травні 2022 року юридичною компанією Global Rights Compliance, співпрацює з Генеральною прокуратурою України, що розглядає наразі понад 71 тисячу зафіксованих воєнних злочинів з часу російського вторгнення в Україну.

Попри зібрані докази та численні заяви представників міжнародного правосуддя, Кремль відкидає звинувачення в умисних порушеннях прав людини, воєнних злочинах та злочинах проти людяності.

Як повідомляв Голос Америки, триває розслідування Міжнародним кримінальним судом щодо притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах, злочинах проти людяності та геноциду в Україні. Прокурор МКС Карім Хан днями особисто оглянув на Київщині місця влучання російських ракет та безпілотників у об'єкти цивільної інфраструктури.

"Найлегшим", як ми називали тоді, було повне розрядження електрошокера на твоєму тілі

Голос Америки також опублікував свідчення про знущання над українськими військовими і цивільними у російському полоні та на окупованих територіях від медика-морпіха ЗСУ Анни Олсен. "Чесно - це була гра на виживання, - згадує вона власне піврічне перебування у полоні. - Це не якісь поодинокі випадки фізичного, сексуального насилля або тортур, це систематичне грубе порушення прав людей з боку російських військових та цивільних".

"Для них ми були ворогами, які прийшли на їхню землю, а не навпаки. Вони не розуміли, за що ми боремося і що робить нас такими мотивованими. А для військових, які мали найбільш проукраїнську позицію і мотивацію, вони вигадували ще більш жорстокі тортури. "Найлегшим", як ми називали тоді, було повне розрядження електрошокера на твоєму тілі", - розповіла Олсен.

У статті використано матеріали Reuters

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG