Спеціальні потреби

Актуально

Віталій Кличко: Київ був і залишається метою агресора, але захищений він зараз набагато краще

Мер Києва Віталій Кличко

Мер Києва Віталій Кличко переконаний, що Москва не відступилася від своїх планів захопити українську столицю. І хоча нещодавно протитанкові "їжаки" та бетонні блоки здебільшого відтягнули на узбіччя доріг та прибрали більшу частину блокпостів, очільник столиці каже: Київ готовий до оборони значно краще ніж місяць та, тим більше, рік тому.

В КМДА повідомляють, що ключовою потребою залишається протиповітряна оборона. Від російських ракет, за даними мера, загинули 162 людини. Серед вбитих – п’ятеро дітей. Було зруйновано близько 800 будинків, 417 з яких – житлові. Раніше він повідомляв, що за рік від 24 лютого 2022-го року, у місті 680 разів лунала повітряна тривога, а "Київська служба порятунку" 48 разів виїжджала на ліквідацію наслідків ракетних обстрілів у столиці.

Про оборону Києва, важку зиму, братерство мерів українських міст й те, щоб він хотів сказати людям "Глобального півдня", Віталій Кличко розповів в інтерв’ю журналістці Української служби Голосу Америки Тетяні Ворожко.

Тетяна Ворожко, Голос Америки: В документах, оприлюднених, буцімто, через витік інформації з Пентагону, йдеться про те, що у України можуть закінчитися ракети ППО до 3 травня. Саме через роботу ППО у Києві мало що нагадує про те, що в країні війна. Чи може це змінитися в травні – що вам про це відомо?

Віталій Кличко, мер Києва: З одного боку, це не моя зона відповідальності, це виключно питання до військових, але тим не менше, безпека була і залишається ключовим питанням для кожного із киян, для кожного з українців. І тому наш акцент в перемовинах з нашими партнерами – забезпечення протиповітряної оборони, захистити нас від ракет, якими обстрілюють росіяни, захистити нас від дронів, камікадзе-дронів, якими зруйновано біля 800 будинків в нашому місті, 417 – це житлові будинки. Обстрілами, на жаль, вбито 162 людини, п'ятеро з них – діти.

Т.В.: Війна не закінчилася і ми не знаємо, може, ще буде наступ росіян на Київ…

В.К.: Київ був і залишається метою агресора. Київ – це серце. Київ – це столиця. І тому ми робимо все для того, щоб передбачити різні сценарії, навіть найгірший сценарій, для того, щоб, якщо хтось зможе і захоче, зможе – це велике питання, захоче знову атакувати Київ, для того, щоб йому дати по зубам, так можна такою мовою сказати.

Т.В.: Але цього разу Київ буде краще захищений?

В.К.: Київ зараз захищений набагато краще, ніж місяць тому, ніж півроку тому, тим більше, ніж рік тому. Зараз система контролю, система блокпостів, сучасне озброєння, і вже у нас Збройні сили набагато міцніші, ніж рік тому. Підготовлені, озброєні, а також розроблена більш детальна програма захисту Києва від агресії.

Т.В.: Хотіла би повернутися до подій понад рік тому. Наскільки ви, як мер столиці, мали розвідувальну інформацію про те, коли почнеться повномасштабний наступ Росії?

В.К.: З різних джерел ми отримували інформацію, що війна почнеться. Ми не хотіли цьому вірити, що це відбудеться. І вже я особисто починав формувати територіальну оборону міста Києва, для того, щоб у випадку початку війни ми були готові. Все, що ми могли, ми робили. Але тим не менш весь тягар, в першу чергу, був на плечах Збройних сил України, наших військових, які відбивали атаки. І все цивільне населення також підтримувало протидію, боротьбу проти росіян.

Т.В.: Ви тоді розглядали плани евакуації потягами, міжміськими автобусами найбільш вразливих верств населення, в першу чергу?

В.К.: Такі плани були. Не таємниця, що ворог хотів оточити Київ, взяти в кільце. Були зруйновані всі ключові інфраструктурні об'єкти, нафтобази. Були зруйновані умисно - я називаю це геноцидом - ключові бази харчування, логістичні центри. Була зруйнована логістика, дороги, мости для того, щоб місто Київ оточити. Але тим не менш, цього не сталося. І ми повинні були і прораховувати різні сценарії розвитку подій, навіть найгірші сценарії. Для цього у нас був також опрацьований план евакуації тих людей, яких потрібно було [вивезти]. Велика частина людей, переважно жінки і діти, виїхали з міста Києва. В місті залишилися чоловіки, які готувалися. Давайте будемо відверто говорити, ми готувалися навіть до вуличних боїв.

Т.В.: Виїхати в перші дні було дуже важко. Ви не вважаєте помилкою не організувати масову евакуацію трошки раніше?

В.К.: Евакуацію до початку війни організувати? По-перше, від керівництва держави ми отримували інформацію, що війни не буде. І починати в розріз ключовим заявам, що війни не буде, евакуацію, воно виглядало, так м’яко кажучи, незрозуміло для населення.

Т.В.: Які дні тоді були найважчими?

В.К.: Перший тиждень, може, два тижні, вони були найважчими. Було шоком, що росіяни так швидко зможуть бути вже на межі Києва, навіть на кордоні нашого міста. Ми чули вибухи, вже бої точились у передмісті міста, столиці. І це, знаєте, невизначеність, зможемо витримати - не зможемо. Отака, знаєте, нервозність була.

Т.В.: Київ пережив зиму. В певний момент до 80% мешканців міста залишалося без електроенергії. Завдяки чому вдалося цю зиму пройти і так швидко відновлювати роботу електро- і водопостачання?

В.К.: Завдяки роботі комунальних служб, які працювали 24/7 всю зиму. Вперше за історію Києва на два місяці був зупинений електротранспорт, громадський транспорт, метрополітен, тролейбуси, трамваї. Ми працювали і робили все, що можливо, для того, щоб надавати послуги. Незважаючи на те, що постійно, кожного тижня, деколи декілька разів на тиждень Київ обстрілювали ракетами, руйнувалася критична інфраструктура.

Мета цих обстрілів була привести населення до депресивного стану. Інших пояснень нема. Для того, щоб люди виїхали з міста Києва, для того, щоб місто Київ було непридатним для життя. Відсутність електроенергії, теплопостачання, води – ключових факторів. Але, тим не менш, зиму ми пройшли. Складна зима. Найскладніша зима за всю історію нашого міста.

Т.В.: А "Пункти незламності" відіграли якусь роль?

В.К.: "Пункти незламності" ми підготували на ті випадки, коли не буде взагалі електрики, водопостачання, тепла, які могли б тимчасово прийняти тих, кому було потрібно. Ми не використовували їх виключно тому, що ми надавали і тепло, і воду, і електрику. Але у випадку так званого "блек-ауту" вони повинні були взяти на себе функцію надання послуг тим, кому це потрібно.

Т.В.: До Києва вже повертаються бійці, у багатьох з яких немає кінцівок. Київ – не дуже зручне місце для людей, які переміщуються на візках. Ви розробляєте якісь плани для того, щоб його зробити більш зручним?

В.К.: У нас є плани, це називається "Доступне місце". Будь-яка людина з обмеженими можливостями має комфортно користуватися громадським транспортом, пересуватися вулицею, мати безбар'єрний простір. Ці плани в міста є, і ми над цим працюємо, щоб перейти від радянських часів, коли дійсно дуже складно було таким людям пересуватися, до сучасних стандартів пересування, безбар’єрних стандартів.

Т.В.: Що зараз в Києві відбувається з будівництвом? Тобто, ми бачимо, що все зупинилося.

В.К.: Ну, ви знаєте, в країні йде війна, і війна має великий вплив на економіку країни. Одна зі складових економіки нашого міста – це будівництво. Багато великих компаній зупинило будівництво, тому що працівники вимушені частково виїхати за кордон. Велика частина працівників зараз в лавах Збройних сил захищають Україну. Не вистачає фахівців, і економічний ресурс країни зараз набагато зменшився. І тому це один із таких викликів, які нам потрібно буде долати після війни.

Т.В.: Місто також отримує міжнародну допомогу, ви закликаєте мерів західних міст взяти участь у проектах з реконструкції. Чи є таке, що європейці або американці хочуть брати участь в певних проектах відновлення, а от інші їм менш цікаві?

В.К.: В першу чергу, їм цікаві проекти життєзабезпечення, ключові проекти. І це, зрозуміло, і вкрай важливо для кожного з них мати кінцевий результат. Тобто, в реалізації кожного з проектів повинен бути миттєвий, швидкий результат для мешканців нашого міста. І в розмовах, я погоджуюся з цією пропозицією, ми пропонували ключові проекти, які потрібні для відбудови критичної інфраструктури.

Т.В.: Зараз чимало мерів, які, на відміну від вас, були маловідомими за межами своїх міст, стали публічними особами, про них знають, про них пишуть. Хто із ваших колег, мерів інших міст вас вразив своєю сміливістю, ефективністю?

В.К.: За великим рахунком, мери міст взяли на себе відповідальність і формування територіальної оборони міст, і в допомозі Збройним силам України захищати міста. Це всі міста, які знаходились на лінії зіткнення. Ключових вказівок і алгоритму дій для мерів не було, і мери були ціллю, на яку полювали. І не таємниця, що велику частину мерів було викрадено, 35 мерів було викрадено. До сьогоднішнього дня п'ятеро мерів, якщо я не помиляюсь, зниклі. Ми не знаємо, може, вони вбиті, може, десь знаходяться у в’язниці. І мери відігравали ключову роль у захисті громад і надання послуг у вкрай складних умовах.

Т.В.: Ви також є головою Асоціації мерів України. Яка підтримка надається в рамках Асоціації?

В.К.: Ми обов'язково допомагаємо одне одному, розуміючи, що в єдності наша сила. Надаємо, гуманітарну допомогу, розподіляємо цю допомогу серед тих громад, де вона вкрай важлива. Це і допомога у відбудові критичної інфраструктури, яка зруйнована. Тобто співпраця між мерами у військових умовах показала, наскільки важливо разом працювати, вирішувати. Це командна гра.

Т.В.: Вас знає багато людей навколо світу. І це інтерв’ю, сподіваюся, побачать в Латинській Америці, Азії та Африці. Зараз там існують потужні настрої про те, що Україні і Росії треба домовлятися. Наприклад, президент Бразилії сказав, що Зеленський не може хотіти всього, йому треба поступитися Кримом, а також що треба створити певну платформу для того, щоб Україна і Росія зараз домовлялися. Що б ви на це сказали?

В.К.: Президенту Бразилії я міг би так сказати: Якщо б хтось окупував велику частину Бразилії, а потім вимагав сісти за стіл переговорів і домовлятися, шукати якогось компромісу? Про який компроміс ми можемо говорити? Велика частина України окупована агресором. Мільйони українців зараз є вимушеними переселенцями. Зруйновона інфраструктура країни. І в цей момент росіяни, як терористи кажуть, ну, будь ласка, давайте зараз домовлятись і шукати компроміс.

Ми готові говорити, сідати за стіл переговорів, знаходити компроміс, знаходити рішення, але після того, як останній російський солдат вийде з нашої території. По-іншому, це сприймається як так звана терористична агресія. Вони ж ще визнали ці території своїми, вони не визнають територіальну цілісність України і хочуть про щось домовлятись. Це порушує взагалі будь-які міжнародні відносини, міжнародні договори, в яких Росія гарантувала незалежність і територіальну цілісність України. А зараз вони шукають якісь компроміси під тиском. І нічим іншим, як тероризмом, це назвати не можна.

Т.В.: Більша частина мешканців світу живе в країнах, які не приєдналися до санкційного режиму проти Росії. І ми чуємо від африканських політиків, багатьох лідерів в цих регіонах Глобального Півдня, що, мовляв, не втягуйте нас в європейський конфлікт. Наскільки Україні потрібна ця підтримка і допомога людей у всьому світі? Що би Ви їм хотіли сказати?

В.К.: Великою помилкою будь-якого політика буде думати, що цей конфлікт десь далеко від його країни знаходиться, і він не впливає персонально на них, на економіку їхніх країн.

Не забуваймо, що Україна є одним із найбільших експортерів сільськогосподарських продуктів. В Україні одна з найбільших кількість атомних електростанцій в країні. Одна з них, найбільша в Європі, ЗАЕС, знаходиться на лінії зіткнення. І була навіть пожежа на станції. Якщо, не дай Бог, цей вірогідний вибух стався б, кожен мешканець нашої планети відчув би на собі особисто вплив цієї війни, яку розв'язала Росія проти України.

Більше того, велика частина країн, європейські країни, відчуває вплив. Це стосується і економічної ситуації, це стосується мільйонів переселенців, які вимушені зараз шукати дах над головою, які залишились без домівок. Не забуваймо, що це найбільша війна після Другої світової. Це виклик всьому світу. Я переконаний, що всі повинні робити все можливе для того, щоб зупинити цю війну, для того, щоб Росія відійшла від своїх імперських планів, намірів відбудувати велику імперію. Знов за ці плани платять, по-перше, українці своїм життям, і, по-друге, це має великий вплив на економіку інших країн, на світову економіку.

Т.В.: Ми навіть чуємо від провідних американських політиків, що постачання українцям зброї лише живить цей конфлікт...

В.К.: Хибна думка, що підняти руки вгору, здатись в полон росіянам, - це найкращий вихід з цієї ситуації. Може з їхньої точки зору, але в ніякому разі це не позиція України. І якщо міжнародні відносини базуватимуться на фізичній силі, військовій силі, це ні до чого доброго у світовому порядку не доведе. Тому є чіткі міжнародні правила, міжнародні стандарти, міжнародні договори, які Росія всі порушує.

І постійно робить вигляд, що це не вони. Починаючи з анексії Криму у 2014-му році, захоплення Донецька, Луганська, росіяни казали, що це не вони, "зелені чоловічки" – то не наші. Але врешті-решт правда завжди виходить назовні. За всім цим стоїть Росія. За всім цим стоять плани, імперські план, відбудувати Радянський Союз.

Ми, українці, були в Радянському Союзі і не хочемо повертатися в минуле. Ми бачимо наше майбутнє в складі європейської родини, як демократична країна, де ключовою складовою є права людини. І права українців – жити в вільній європейській державі, самостійній, незалежній держави. За це ми боремось.

Т.В.: Що Ви за цей час дізналися про киян?

В.К.: Я пишаюсь бути киянином. Я пишаюсь бути українцем, тому що багато разів чув, що ми ніколи не станемо на коліна, краще померти, ніж стояти на колінах. Краще жити без води, електрики, тепла, ніж з російськими солдатами.

І я пам'ятаю, коли прості українці, кияни, які навіть не мали військового бекраунду, не думаючи, одягнули військову форму, взяли в руки зброю для того, щоб захищати свої домівки, захищати своє місто. І дякую кожному, хто небайдужий до країни, небайдужий до свого міста, хто думає про своїх дітей, думає про майбутнє. І наше майбутнє ми бачимо в складі європейської великої родини, як демократична вільна країна, європейська країна, Україна. Робимо все для цього.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG