Спеціальні потреби

Актуально

"Додаткові дебати та перевірки", - законодавці про підтримку України в новому Конгресі 

Американський та українсьий прапори майорять на тлі конгресу США

Члени Палати Представників США від Демократичної та Республіканської партій прокоментували Голосу Америки майбутню політику по Україні у новій 118-й сесії Конгресу США. Загалом, законодавці стверджують що американська підтримка Києва залишиться незмінною. Однак, в Палаті представників, де більшість отримали республіканці, оглядачі очікують на активні дебати та обговорення будь-яких додаткових витрат, а також на посилену перевірку допомоги яка виділяється Україні.

"Війну виграють зброєю. На жаль, будь-які перемовини можливі лише тоді, коли Україна матиме хорошу зброю. І ми мусимо подбати про те, щоб українські військові швидше отримували якісніше обладнання".
Вікторія Спартц, конгресвумен-республіканка, штат Індіана

Окрім того, виходячи із затяжного голосування за посаду спікера Палати представників, деякі законодавці вважають, що всередині самої Республіканської партії будуть суперечки.

Водночас, окремі республіканці, такі як Вікторія Спартц із штату Індіана наголошують, що окрім додаткових перевірок її партія зосередиться на збільшенні обсягів озброєння для України. За її словами, саме так вони планують притягти лідера РФ Путіна за стіл переговорів.

"Війну виграють зброєю. На жаль, будь-які перемовини можливі лише тоді, коли Україна матиме хорошу зброю. І ми мусимо подбати про те, щоб українські військові швидше отримували якісніше обладнання. Лише у цьому випадку ми можемо змусити росіян сісти за стіл перемовин та вирішити, що робити далі. А потім українці мають працювати всередині країни на відновлення та вдосконалення власних демократичних інститутів, щоб залучити приватні інвестиції", - розповіла Спартц у коментарі для Української служби Голосу Америки.

"Ви чуєте, як вони кажуть про так званий «безлімітний чек». Але ж такого чека Україні ніколи не виписували. Завжди була підзвітність. Завжди були перевірки і будуть".
Майк Квіглі, конгресмен-демократ від штату Іллінойс

Натомість за словами демократа Майка Квіглі, заяви Кевіна Маккарті, до того як він став спікером, що Україна більше не отримає так званих “необмежених чеків”, - у першу чергу адресована крайнім правим, консервативним, республіканцям. За словами Квіглі таким чином Маккарті намагається залучитись підтримкою своїх опонентів.

"Переважна більшість демократів виступає за підтримку України до завершення війни. Я досі вірю, що більшість республіканців вважає так само. Щодо заяв лідера республіканців Кевіна Маккарті, він говорить речі, які мають заспокоїти крайніх правих. Це ізоляціоністи, так би мовити. Це ті, хто волів би не допомагати у війні взагалі. Ви чуєте, як вони кажуть про так званий «безлімітний чек». Але ж такого чека Україні ніколи не виписували. Завжди була підзвітність. Завжди були перевірки і будуть. Тож я хотів би думати, що переважна більшість членів палати представників й надалі підтримуватимуть Україну. У новому Конгресі ви авжеж почуєте голоси меншості, яка матиме непропорційний вплив на позицію спікера Маккарті. Але загалом, я оптимістичний", - розповів Майк Квіглі, конгресмен-демократ від штату Іллінойс Українській службі Голосу Америки.

"Ставлячи під сумнів, чи продовжувати нашу допомогу Україні, навіть піднімаючи таке питання, це сигналізує Путіну – «продовжуй свою війну"
Джим Макговерн, конгресмен-демократ від штату Массачусетс

На необхідності більшої підзвітності та публічних доповідях адміністрації Байдена наголошує і конгресмен-республіканець від штату Небраска, Дон Бекон. Водночас він підкреслює, що допомога Україні в першу чергу в інтересах США.

"Допомогти Україні перемогти, це в прямих інтересах нашої національної безпеки. Але республіканці хочуть бачити більше аніж заяви президента, - що мені, мовляв, потрібно 40 мільярдів доларів. Для чого це вам потрібно? Поясніть, що саме вам потрібно? Скільки вам потрібно на зенітні ракети? Що потрібно, щоб збивати балістичні ракети? Як щодо протикорабельних ракет? Необхідно обґрунтувати, що насправді витрачається, потрібна підзвітність.

Я також думаю, що республіканці захочуть почути більше від адміністрації Байдена стосовно того, що - надають інші країни? Тому що американці не чують цієї інформації? Вони чують лише те, що ми надаємо 45 мільярдів тут і 30 мільярдів там. Вони хочуть знати, що робить решта НАТО, що роблять інші волелюбні країни, - щоб це були спільні витрати. І я знаю, що це так і є, але ця адміністрація зробила дуже мало, щоб пояснити це. Вони мають робити кращу роботу", - розповів республіканець Дон Бекон, в коментарі для української служби Голосу Америки.

"Між серединою та кінцем цього року, якщо буде потрібна додаткова допомога, я передбачаю, що будуть дебати щодо того, скільки фінансування ми можемо надати".
Джим Коста, конгресмен-демократ від штату Каліфорнія

Натомість демократ від штату Массачусетс Джим Макговерн вважає, що саме лише публічне обговорення про можливість припинення допомоги Україні, заохочує Путіна продовжувати війну.

"Ставлячи під сумнів, чи продовжувати нашу допомогу Україні, – до речі, я вірю, що ми її продовжимо, – але навіть піднімаючи таке питання, це сигналізує Путіну – «продовжуй свою війну». Натомість сигнал від демократів і республіканців має бути єдиним - Путіну потрібно залишити Україну і поважати права суверенних держав, як Україна. Отже, ми не знаємо, що чекає на нас у майбутньому. Але початок роботи Конгресу дуже непростий", - розповів демократ Макговерн Голосу Америки.

За словами іншого демократа Джима Кости, від штату Каліфорнія, вже погоджених 45-ти мільярдів має вистачити Україні на більшість 2023-го року, - дебати щодо додаткової допомоги мають початись під кінець року.

"Я думаю, деякі мої колеги-республіканці продовжать критикувати допомогу Україні. Я не думаю, що це вплине на поточне фінансування у розмірі 45 мільярдів доларів. Однак, між серединою та кінцем цього року, якщо буде потрібна додаткова допомога, я передбачаю, що будуть дебати щодо того, скільки фінансування ми можемо надати", - розповів Коста в коментарі для російської служби Голосу Америки.

Однак, Коста вважає, за потреби адміністрація Байдена може надати детальний звіт про витрати які пішли на допомогу Україні. Відповідні посилені перевірки ведуться вже зараз, стверджує Коста.

"Одним із критичних зауважень від деяких республіканців, які зараз ставлять під сумнів фінансову підтримку України Сполученими Штатами, було те, чи здійснювався належний нагляд за тим, як витрачалися ці кошти. На скільки мені відомо наш генеральний аудитор разом із Міністерством оборони та Держдепартаментом налагодили процеси в Україні протягом останніх кількох місяців. А український уряд відповів спроможністю перерахувати, куди ці долари йдуть і витрачаються, - на яку зброю та боєприпаси для підтримки своїх військових.

Тож я думаю, коли виникнуть ці запитання, - у разі потреби додаткового фінансування, - я впевнений, що точний облік буде забезпечено, щоб довести членам Конгресу, що гроші були витрачені за призначенням", - наголосив конгресмен-демократ Джим Коста.

Дивіться також: «Ми будемо з українцями доти, доки ми їм будемо потрібними», – речниця Білого дому.

Всі новини дня

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Пентагон - про ракети GLSDB: це дасть українцям здатність вести вогонь на більшій відстані. Відео

У США оголосили новий пакет озброєнь для України. До нього увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS та артилерії, бронемашини із захистом від мін, Джавеліни, системи протиповітряної оборони HAWK та інше. CША вперше надають Україні ракети більшої дальності

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в битві, яку вони ведуть нині, і яка очікується у наступні тижні. Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США у інтерв'ю Голосу Америки також відповів на питання про надання Україні винищувачів та тренування українських пілотів.

Речниця Білого дому про заклик призупинити участь Росії та Білорусі в Олімпіаді. Відео

«Сполучені Штати підтримали рішення призупинити діяльність національних спортивних керівних органів Росії та Білорусі у міжнародних спортивних федераціях», – речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр

У нас вдома вбили 298 людей, ми маємо висловитися — Роман Любий про фільм «Залізні метелики»

Роман Любий, український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13»

Роман Любий — український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13», яке утворилось на початку Революції Гідності. Його фільм «Залізні метелики» дебютував цього року на фестивалі незалежного кіно "Санденс". Стрічка розповідає про пасажирський рейс MH17, збитий на Донеччині російським «Буком» у 2014 році. Тоді у катастрофі загинули всі пасажири й екіпаж — 298 людей. На місці злочину знайшли фізичні докази — осколки у формі метелика, які характерні для російської ракетної установки.

Фільм поєднує факти, архівні кадри та кінохроніку із театральними фантазійними елементами-рефлексіями; розповідає про реалії цього нападу і його вплив на ескалацію війни Росії проти України; а також досліджує механізми роботи російської пропаганди.

Журналістка Голосу Америки Марія Ульяновська поспілкувалась з режисером Романом Любим про роботу над фільмом, "Санденс" та перестороги, які транслює стрічка.

Інтерв'ю було відредаговане для плинності та ясності.

Марія Ульяновська, Голос Америки: Романе, одна з важливих тем фільму - дослідження російської пропаганди, хроніки з російських новин перегукуються з реальними кадрами подій. Розкажіть, як ви збирали матеріали.

Роман Любий: Це найбільший міжнародний воєнний злочин російсько-української війни, і Росія створила навколо нього дуже багато міфів. Нам цікаво було побачити та показати, як працює ця машина зсередини. Ми зібрали відео пропаганди й підсилили їх одне одним. [Наприклад, у фільмі є сцена, де у російських новинах говорять, що сепаратисти збили українській літак, і в наступному кадрі та сама ведуча розповідає, що літак збили українські військові - ред.]

На пресконференції для родичів загиблих в Нідерландах, коли ми вже все відзняли, мені стало цікаво подивитися, як працюють російські журналісти. Я хотів знайти, як вони перекручують контекст. І нам пощастило знайти, як інтерв’ю, яке ми бачили на власні очі, потім потрапило в ефір російських телеканалів. З усього, що сказав наш герой Робі, росіяни дали лише вирвану з контексту фразу: «Шкода, що Росія не представлена в слідчій групі». Але, якщо послухати, що він каже далі на нашому відео — зрозуміло, що щось не так.

М.У.: А як ви знайшли цього героя? Розкажіть про нього.

Р.Л.: Так ми його і знайшли [герой давав коментар російським журналістам - ред.] Згодом виявилося, що він їздив на місце падіння літака. Він - колишній військовий, музикант, дуже відкритий, і я запропонував йому взяти участь в художній частині нашого фільму. Далеко не всі родичі загиблих можуть розмовляти. А Робі може. Його племінниця Дейзі загинула в MH17, і він вважає медіаактивність своєю місією.

М.У.: Серед архівних відео у фільмі ви показуєте хроніки з місця подій, де місцеве населення радіє тому, що літак збили. Як на це реагує іноземна аудиторія?

Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації.

Р.Л.: Звичайно, нам гірко і боляче показувати це, бо ці люди — наші співгромадяни. Але я собі пояснюю таку реакцію впливом пропаганди. Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації. Тобто ці люди ніби опромінені. Ми також пояснюємо, що з початком війни з Донбасу багато адекватних людей виїхали, а ті, хто залишився — радіють збитим літакам.

Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA
Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA

М.У.: У фільмі стирається грань між ігровим і документальним кіно. Розкажіть про його художню частину.

Р.Л.: Журналістських фільмів про MH17 є дуже багато, і не хотілося робити ще один. Але мені чогось бракувало — тема не закрита, в першу чергу, для нас, українців. У фільмі є частина традиційного розслідування, але це не головне. У ньому також є поезія, яка притаманна українському кіно. Коли ми почали працювати над фільмом, було зрозуміло, що матеріали справи, доки іде судовий розгляд, будуть закриті, і ми почали працювати з відкритими джерелами. Щоб надати всьому цьому форму, я собі дозволив подумати про театр і хореографію, хоча людям це здавалося абсолютним божевіллям. Але наша команда прийняла мою ідею. Для мене це зручна форма комунікації, бо слова часто заважають, і жестом буває простіше виразити думку.

М.У.: Ці рефлексії — вони ваші особисті, чи з'явилися після розмов із жертвами?

У нас вдома вбили 298 людей і ми маємо якось про це висловитися.

Р.Л.: Коли ми розробляли цей проєкт і представляли його на міжнародних платформах, у нас часто питали: «Який ваш особистий стосунок до того, що відбулося»? Після повномасштабного вторгнення це питання пропало. Всім стало очевидно, у чому наш зв'язок із темою. У нас вдома вбили 298 людей, і ми маємо якось про це висловитися.

М.У.: Фільм майстерно показав зв’язок між трагедією MH17 і повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Які сенси ви у це вкладали?

Р.Л.: Ми почали роботу над фільмом у 2019 році, й весь час до повномасштабного вторгнення він мав функцію перестороги для міжнародної спільноти. Непокаране зло завжди ростиме, це неймовірно небезпечно. А коли відбулося повномасштабне вторгнення, то пропав сенс цієї перестороги. На деякий час я втратив сенс цього фільму і будь-яке бажання робити кіно. Згодом ми віднайшли сенс і вирішили додати епізод із 2022 року — він зв’язаний фразою голландського прокурора, який, цитуючи Солженіцина, говорить: «Насильство може бути виправдане тільки брехнею, а брехня має бути виправдана насильством. Саме тому треба розібратися у цій справі, щоб не допустити нового насильства у майбутньому». На слові «майбутнє» ми показуємо епізод евакуації цивільних з Ірпеня. У цій склейці — весь фільм.

М.У.: В одному з інтерв’ю ви казали, що фільм покликаний прояснити, хто є хто. Чи вдалося досягти цієї мети? Чи розуміє світ, хто правий, а хто неправий?

Росіяни самі прояснили, де чорне, а де біле, розпочавши вторгнення.

Р.Л.: Війна сильно змінилась. У 2014 році це була гібридна війна, у якій значення ЗМІ та збройного протистояння були однакові. Після 24 лютого інформаційна війна відійшла на другий план. Росія більше заклопотана інформаційним впливом на свою аудиторію. Вони вже самі все прояснили. Ми лише розказали свою точку зору. А вони самі, розпочавши вторгнення, прояснили, де чорне, а де біле. Тепер вже ясно, хто тут злочинець.

Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA
Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA

М.У.: Розкажіть, як сприймають фільм на "Санденсі".

Р.Л.: Прем’єра була у старому кінотеатрі. Нам не дуже сподобався звук, і аудиторія реагувала досить дивно. Це була здебільшого професійна спільнота. А пізніше був інший показ — для звичайних людей, і вони були в захваті від фільму, залишились з нами спілкуватися, питали про війну. Людей дуже надихає, що вони мають можливість поспілкуватися зі справжніми українцями.

Я думав, що дивно почуватимусь тут, бо це далеко від дому. І взагалі, це гірськолижний курорт. Ми ж приїхали з протилежної сторони реальності. Але я щиро відчуваю, що ми тут робимо свою важливу роботу. Люди надихаються зустріччю з нами, ми дякуємо за допомогу, розповідаємо, за що ми боремось, хто наш ворог, і є відчуття, що ми зараз на своєму місці.

М.У.: Останнє питання хочу поставити про сцену з меблевого магазину — вона вразила мене найбільше. Розкажіть про неї, і чому ви її включили?

Р.Л.: Це моя улюблена сцена. Архівний фільм 1960-70 років про те, як влаштована система «БУК», ми клеїмо разом із сучасним російським телесюжетом про меблеву компанію із Санкт-Петербурга, яка зробила дитяче ліжечко у формі цієї системи. Це така шизофренія. Але виробник цих меблів, у якого беруть інтерв’ю, не розуміє, що не так. Він говорить «ми не журналісти, не політики, ми не підтримуємо насильство, ми просто меблярі». Цей шматочок — діамант, він добре змальовує, як росіяни абсолютно не сприймають себе громадянами своєї країни, вони виключені від реальності.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG