Актуально
Чи може Конгрес США визнати РФ спонсоркою тероризму? І чи потрібно це Україні? Думки експертів.

Видання Politico, посилаючись на власні джерела повідомило, що спікерка Палати представників Ненсі Пелосі звернулася до держсекретаря США Ентоні Блінкена із закликом визнати РФ державою, яка спонсорує тероризм. Як стверджує видання,
“Якщо Конгрес проголосує за це, а Білий дім не підпише, – то жодного результату не буде. Це буде заява, моральна позиція, але вона не матиме законодавчої сили”.Стівен Бланк, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики
демократка зазначила: “Якщо Держсекретар не скористається повноваженнями, делегованими йому Конгресом для такого визнання, це зроблять самі законодавці”.
Голос Америки поспілкувався із політичними експертами та авторами резолюції в американському Сенаті і спробував дізнатись чи має Конгрес достатньо повноважень щоб самостійно визнати Росію спонсоркою тероризму.
Документ про визнання Росії державою-спонсором тероризму наразі існує у формі резолюції, яка закликає Держдеп зробити відповідне визначення. Однак формат резолюції не має жодної дії окрім формального оголошення позиції Конгресу, пояснює Голосу Америки старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики, Стівен Бланк.
За словами Бланка навіть, якщо Конгрес вирішить переоформити цю резолюцію в законопроект і проголосує за нього обома палатами, щоб він набув чинності його має підписати президен США. Останнє слово завжди залишатиметься за адміністрацією американського президента, наголошує експерт.
“Конгрес може натиснути на Державний департамент, щоб останній почав діяти. Конгрес може сказати Держдепу: у вас є 30, 60, абощо, - днів, щоб це зробити, а якщо ви цього не зробите, то ми скличемо слухання, і будемо ставити вам різні питання, які вам не сподобаються”.Мелінда Герінг, заступниця директора Євразійського центру Атлантичної ради
Конгрес - це законодавча гілка, а адміністрація президента - це виконавча гілка влади. Відтак Конгрес не може перебрати на себе зобов’язання іншої гілки влади, підсумовує Бланк.
“Якщо виконавча гілка влади, окремою частиною якої є Державний департамент, заявить, що Росія є терористичною державою згідно із законодавством США і тому ми робимо наступні кроки, як зазначено в законі - тоді це потягне за собою санкції та інші покарання. А от якщо Конгрес проголосує за це, а Білий дім не підпише – то жодного результату не буде. Це буде заява, моральна позиція, але вона не матиме законодавчої сили”, - пояснив Стівен Бланк у коментарі для Голосу Америки.
Водночас, за словами Мелінди Герінг із Атлантичної ради, дослідницького центру у Вашингтоні, Конгрес хоч і не може одноосібно імплементувати законодавчі ініціативи, - він може чинити тиск на Держдепартамент. Зокрема оформити законопроект в якому буде вказано конкретні терміни, протягом яких Держдеп має визнати РФ державою-спонсором тероризму.
“Якщо Державний департамент не зробить те, що Конгрес вважає за потрібне, тоді Конгрес може натиснути на Державний департамент, щоб останній почав діяти. Конгрес може сказати Держдепу: у вас є 30, 60, абощо, - днів, щоб це зробити, а якщо ви цього не зробите, то ми скличемо слухання, і будемо ставити вам різні питання, які вам не сподобаються”, - пояснює в коментарі для Голосу Америки, Мелінда Герінг, заступниця директора Євразійського центру Атлантичної ради.
Однак, навіть за умови визнання Вашингтоном Росії державою, яка спонсорує тероризм - це може мати негативний наслідки для України. Зокрема, це може ускладнити спрямування на користь України російських активів арештованих США.
“Визнання Росії державою-спонсором тероризму має і негативну сторону. Це ускладнить арешт російських активів. Це трохи складна юридична схема, - але це визнання позбавить Росію суверенного імунітету для її державних активів, які знаходяться в Сполучених Штатах. Тоді будь-хто зможе судитись за російські активи. А це ускладнює для України можливість напряму забирати російські активи. Тому що інші держави, інші компанії та підприємства також матимуть змогу втрутитись і вимагати ці активи для себе ”, - стверджує Мелінда Герінг.
Нагадаємо, що резолюція про визнанння РФ державою, яка спонсорує тероризм була представлена як в Палаті представників Конгресу так і в Сенаті США. В останньому, Комітет із міжнародних відносин вже погодив докумен, що дозволяє винести його на голосування. Авторами резолюції в Сенаті виступили демократ Річард Блюменталь та республіканець, Ліндсі Грем. Грем в коментарі для української служби Голосу Америки назвав визнання РФ спонсоркою тероризму приорітетом, який Вашингтон має закрити до кінця поточного року.
“Я вважаю, що є два найважливіші пункти, які ми маємо закрити до кінця 2022-го року, які стосуються України. По-перше, Сполучені Штати Америки мають визанати Росію державою, яка спонсорує тероризм. Кілька місяців тому, ми з моїм колегою із демократичної партії вже презентували відповідну резолюцію. Вона була одноголосно погоджена в комітеті із міжнародних відносин Сенату. Ми домагаємося фінального погодження. Наразі, є одна людина, яка знаходиться в опозиції до цієї резолюції, але я думаю, що це не стане проблемою”, - заявив республіканський Сенатор від штату Південна Кароліна спілкуючись із журналісткою Голосу Америки.
Раніше, в понеділок 18-го липня, перша леді України Олена Зеленська, під час візиту до Держдепартаменту, закликала очільника цього відомства Ентоні Блінкена визнати Росію державою-спонсоркою тероризму.
Дивіться також: У Конгресі лунають заклики до Держдепу США визнати Росію державою-спонсором тероризму.
Всі новини дня
- Голос Америки
Зеленський: Україна готоваа до контрнаступу, але він дорого коштуватиме країні – інтерв'ю Wall Street Journal

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова розпочати довгоочікуваний контрнаступ, але додав, що він може виявитися тривалим і повернення всіх українських територій дорого коштуватиме країні.
В інтерв’ю газеті Wall Street Journal, яке було записано в Одесі, Зеленський сказав: «Ми твердо віримо, що нам це вдасться».
Він додав, що не знає, скільки часу може тривати контрнаступ, і сказав, що не може дати прогноз про те, як він відбуватиметься.
«Якщо чесно, це може піти різними шляхами, абсолютно різними. Але ми збираємося це зробити, і ми готові», – сказав він Wall Street Journal.
У годинній розмові з газетоою Зеленський сказав, що має побоювання, що вибори в США наступного року можуть привести до влади менш сприятливу адміністрацію, і закликав НАТО запропонувати Києву чіткий шлях до членства України.
Зеленський визнав перевагу Росії в повітрі на передовій і сказав, що через відсутність захисту від російської авіації, в контрнаступі «загине велика кількість солдатів».
Говорячи про зброю, яку досі потребує його країна, він сказав, що Україні терміново потрібні додаткові системи протиракетної оборони Patriot виробництва США для захисту громадян від повітряних бомбардувань і для захисту військ на передовій.
Wall Street Journal зазначає, що заяви Зеленського відображають його бажання знайти баланс між натиском, щоб отримати те, що йому потрібно, щоб не втратити незалежність України і внутрішню політичну підтримку, і водночас не відштовхуючи союзників і не підривати їхню підтримку, яка обчислюється у десятках мільярдів доларів.
Як повідомляв Голос Америки, координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив у п’ятницю в Білому домі, що Сполучені Штати, союзники і партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу.
За його словами, йшлося не тільки про системи протиповітряної оборони, бронетехніку та артилерію, але і про боєприпаси і тренування військових.
Кірбі нагадав про нещодавно оголошений новий пакет безпекової допомоги від Міноборони США вартістю до 300 мільйонів доларів.
У 39-й пакет безпекової допомоги, з серпня 2021 року, входять системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї.
Минулого тижня Голос Америки повідомив про те, що за словами міністра оборони США Ллойда Остіна, країни групи «Рамштайн» пообіцяли Україні посилити її наземні системи протиповітряної оборони та заповнити інші прогалини у зброї та військових можливостях після запиту українського міністра оборони.
Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.
“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.
Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.
Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.
"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.
З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.
У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.
США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.
Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео
Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.
- Голос Америки
Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.
«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.
Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.
«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.
«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.
Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.
Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.
Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.
Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.
Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.
Форум