Спеціальні потреби

"Кубинцям із дитинства казали: США – погані, СРСР – хороші" - кубинець у Києві про протести на Острові Свободи


Антиурядові протести на Кубі - які причини й що про це думають кубинці в Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:54 0:00

Антиурядові протести на Кубі - які причини й що про це думають кубинці в Україні? Відео

Управління Верховного комісара ООН з прав людини у п’ятницю закликало владу Куби звільнити протестувальників та кількох журналістів, затриманих із минулих вихідних під час антиурядових протестів, і засудили застосування сили для розгону демонстрацій.

Тисячі кубинців уперше за 30 років вийшли на вулиці, вимагаючи змін. Острів Свободи довгі роки страждає від нестачі їжі та медикаментів. Ситуація лише погіршилась через пандемію.

Зокрема, вичерпуються дві основні статті прибутку до бюджету - грошові перекази на Кубу від емігрантів, що працювали за кордоном і втратили роботу через пандемію, а також туризм. Через коронавірус на острові було впроваджено суворий карантин, і вісім місяців острів фактично перебував в ізоляції.

Але щойно країна відкрила аеропорти для відпочивальників з-за кордону, почала зростати захворюваність на коронавірус, й в умовах нестачі ліків там фіксують високу смертність. До цього додались інші проблеми: інфляція, постійні відключення світла на острові. Все це загалом і змусило людей вийти на антиурядові протести.

Попри здебільшого мирний характер демонстрацій, поліція розганяла їх силою, арештували понад 200 людей.

При цьому частина кубинців вийшла на підтримку компартії. Сама ж кубинська влада не визнає системних проблем. В підбурюванні антиурядових настроїв і насильстві – звинувачують соцмережі, американський уряд і кубинців у США. Відтак вже тиждень на острові відключають інтернет. Доступ до мережі часто можливий лише через VPN.

Поліція у штатському затримує антиурядового протестувальника, 11 липня 2021
Поліція у штатському затримує антиурядового протестувальника, 11 липня 2021

"Кубинська американська мафія добре платить соціальним мережам за кампанію проти Куби", - сказав Мігель Діас-Канель, президент Куби. - "Це все робиться, щоб дискредитувати й спровокувати. Контр-революціонерам не вдасться захопити вулиці. Що таке диктатура на Кубі? Диктатура, яка робить світ трохи кращим для кожного? Якщо ви хочете, щоб Кубі було краще, спершу припиніть блокаду".

Кубинська американська мафія добре платить соціальним мережам за кампанію проти Куби

Американське торгівельне ембарго проти Куби триває з 1958-го року, від часів революції. Хоча нині воно дозволяє ввезення на Острів Свободи їжі і гуманітарних вантажів, кубинська влада називає це "політикою економічного задушення". Однак оглядачі й посадовці у США кажуть, що протести спровокували не санкції чи пандемія, а десятки років втоми населення через відсутність необхідних реформ.

Проурядові протестувальники у Гавані
Проурядові протестувальники у Гавані

Напередодні президент Джо Байден підкреслив, що США готові постачати до Куби вакцини від коронавірусу та іншу гуманітарну допомогу, але підкреслив, що не планує припиняти торгівельну блокаду.

Кубинський народ вимагає своєї свободи від авторитарного режиму

"Кубинський народ вимагає своєї свободи від авторитарного режиму. Ми не бачили нічого схожого на цей протест дуже давно, щиро кажучи, ніколи. Сполучені Штати твердо стоять із народом Куби, що вимагає своїх основоположних прав, і ми закликаємо уряд Куби утриматись від насильства і спроб придушити голоси людей. Як близький сусід і друг народів Куби та Гаїті, США готові продовжити надавати допомогу", - сказав Байден.

Акція солідарності із протестами на Кубі у Маямі
Акція солідарності із протестами на Кубі у Маямі

На знак підтримки протестувальників на Кубі, у багатьох містах світу пройшли масові акції. Чи не найбільші – відбувались у штаті Флорида, де живе понад півтора мільйона людей кубинського походження.

"Куба – це держава-спонсор тероризму, де відбувається наркотрафік, держава, що експортувала комунізм не лише в регіоні, а й у світі. Це отруйна змія. Це має припинитись, не лише для свободи кубинського народу, а й для всієї півкулі та національної безпеки нашої країни", - заявив мер Маямі Френсіс Суарес, який також має кубинське походження.

Представники кубинської громади в Україні також провели акцію протесту проти дій уряду під посольством у Києві. Участь у ній взяв і Райдель Арбелай Бесерра, який живе у Києві із початку 90-х.

На Кубі завжди літо, але там не вистачає продуктів харчування. Чому? Вони звикли, що їм Радянський Союз завжди все давав

"Кубинському народу із дитинства, як і мені, казали, що США – погані, Радянський Союз – хороші. За Радянського Союзу Куба жила добре, але після розпаду – почали казати, що їх здали. Вони не шукають винних у собі, завжди винен хтось інший. На Кубі завжди літо, але там не вистачає продуктів харчування. Чому? Вони звикли, що їм Радянський Союз завжди все давав, вони не розвивали господарство. І я вважаю, що вина – на державі, яка цього не розвивала. Але вони кажуть, що американці винні".

В інтерв'ю "Голосу Америки" він розповів, що попри ймовірні проблеми із приїздом на Кубу в майбутньому, не міг стояти осторонь подій.

Ми раніше дружили із кубинським посольством... але коли ми побачили, що там відбувається, ми просто не змогли не прийти

"На Кубі за останній час збільшилась кількість хворих, але лікарям нема чим лікувати людей, і люди просто помирають. І також людям нема чого їсти, там така бідність. Ми раніше дружили із кубинським посольством, у нас проблем не було, але коли ми побачили, що там відбувається, ми просто не змогли не прийти. Так, нам тепер можуть відмовити поїхати до Куби, бо ми виступали біля посольства. Але це як краплинка підтримки для цих людей", - каже Арбелай Бесерра.

Хоча зазвичай Куба – популярна серед туристів зі Східної Європи, зараз через суворі пандемічні обмеження українських відпочивальників там немає, повідомило "Голосу Америки" Посольство України в Республіці Куба.

Офційна відповідь "Голосу Америки" від Посольства України в Республіці Куба
Офційна відповідь "Голосу Америки" від Посольства України в Республіці Куба

"Наразі в Республіці Куба перебуває на консульському обліку близько 350 громадян України, більшість з яких перебувають на Кубі ще з часів СРСР. Крім того, враховуючи жорсткі санітарно-епідеміологічні вимоги на Кубі, а також обмежену кількість рейсів в країну, за підрахунками Посольства, на території Республіки Куба знаходиться дуже мала кількість українських туристів".

радимо громадянам подбати про мінімальний запас продуктів харчування та питної води мінімум на тиждень

"Громадянам варто уникати місць великого скупчення, не йти на конфронтацію з представниками місцевої поліції. Оскільки можливими є проблеми з постачанням продуктів, радимо громадянам подбати про мінімальний запас продуктів харчування та питної води мінімум на тиждень", - йдеться у заяві дипмісії.

Вихідці зі Східної Європи на Кубі у соцмережах закликають туристів, що планують туди їхати, допомогти місцевим і привезти із собою жарознижувальні, протизапальні, знеболювальні препарати, антибіотики, а також бинти, шприці, вату й маски. Адже саме цього зараз на Острові Свободи бракує найбільше.

Із понеділка влада Куби скасовує обмеження на ввезення пасажирами їжі, медикаментів і предметів гігієни, однак, наскільки це змінить ситуацію, невідомо, адже зараз, через обмеження влади, на острів прибувають лічені авіарейси.

Дивіться також: ВООЗ: У світі починається третя хвиля пандемії коронавірусу

ВООЗ: У світі починається третя хвиля пандемії коронавірусу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

  • 16x9 Image

    Марія Прус

    В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG