Спеціальні потреби

Актуально

Від заяв про кінець комунізму до закликів до зняття блокади - американські політики реагують на протести на Кубі

На фото: кадри протестів у столиці Куби, Гавані

Протести на Кубі опинились у центрі уваги американських політиків і супроводжуються зміною позиції Білого дому. Адміністрація США, заявивши спочатку про те, що протести були реакцією на нездатність уряду Куби приборкати пандемію COVID-19, пізніше назвала їх закликом до звільнення після десятиріч репресій та економічних страждань під владою комуністичного режиму.

"США закликають кубинський режим почути свій народ та служити його потребам у цей важливий момент, а не збагачувати себе", - заявив у понеділок президент США Джо Байден.

Низка огладячів називають протести на Кубі безпрецедентними. На цьому тлі напередодні речницю Білого дому Джен Псакі запитали, чи стане Куба пріоритетним напрямком зовнішньої політики США.

"Щодо місця у переліку пріоритетів, я не можу це коментувати, але я можу сказати, що ми будемо тісно залучені. Ми шукатимемо можливість допомогти народу Куби. Ми, звісно, як ви знаєте, підтримуємо свободу слова, свободу ЗМІ, свободу - коли вони вірять, що заслуговують на доступ до економічної підтримки та медичної підтримки, медичних товарів, про які багато із них просять", - заявила Псакі у відповідь журналісту.

Як видається, американські політики по-різному ставляться до того, які саме наслідки можуть мати протести на Кубі та того, яку допомогу США варто надати кубинцям.

"Всі люди мають право протестувати та жити у демократичному суспільстві. Я закликаю уряд Куби поважати права опозиції та утриматись від насильства. Також вже давно прийшов час покінчити із одностороннім ембарго США щодо Куби, яке лише зашкодило, а не допомогло народу Куби", - твітує сенатор-демократ Берні Сандерс.

Як повідомляє інформаційна агенція Reuters, президент Куби Мігель Діас-Канель заявив, що санкції з боку США є причиною економічних проблем, браку ліків та відключень електроенергїі, які послужили причиною для протестів. Як повідомляє "Німецька хвиля", Мігель Діас-Канель сказав, що протестувальники зможуть перемогти "лише через наші трупи".

Тим часом, сенатор-республіканець Тед Круз заявив, що "комуністичний кубинський режим буде викинутий у смітник історії, де деспоти та диктатори не отримують прощення за страждання, яким вони піддали своїх громадян".

Події на Кубі, а також неефективність тамтешнього уряду активно використовують критики Демократичної партії як буцімто ілюстрацію загроз, які самим США може нести соціалізм, що, як твердять деякі опоненти демократів та президента Байдена, начебто обстоюють демократи з їх акцентом на багатотрильйонних програмах відновлення від наслідків пандемії. Як раніше повідомляв "Голос Америки, критки демократичної партії, серед іншого, називали пріоритети, визначені демократами щодо відновлення, "соціальним інжинірингом" та "втіленням забаганок" демократів.

"Якщо ви голосували за Байдена, ви голосували за те, щоб Америка стала тим, чим зараз є Куба", - твітує кандидатка від республіанців на виборах у штаті Флорида Лаверн Спайсер.

Серед іншої схожої критки - заява популярної консервативної коментаторки Кендіс Овенс, що адміністрація Байдена буцмто прагне "принести комунізм до Америки".

Реакція на події на Кубі стане своєрідним змаганням між партіями у США, відзначили у понеділок у виданні The Washington Post.

"По суті, боротьба на Кубі занурила обидві партії у змагання за те, щоб представити себе як побороників демократії та глобальної свободи, хоча обрані лідери обох партій фактично єдині у пудтримці протестів. Але ця політична територія складніша для демократів. Протягом більшої частини цього року урядовці адміністрації не зосереджували увагу на Кубі, частоково через можливий спротив у середині партії і частково через інші пріоритети на глобальному рівні", - пише видання.

The Washington Post визначає, що чимало демократів нині закликають цілковито підтримати протести кубинців.

Тим часом, Кремль напередодні наголосив на недопустимості втручання ззовні у внутрішні справи Куби. Сьогодні ж заступник міністра закордонних справ Росії зустрівся із послом Куби в РФ.

"Висловлена обопільна впевненість у якнайшвидшій нормалізації ситуації. Підкреслено неприпустимість втручання ззовні та інших деструктивних дій, які загрожують дестабілізацією на Кубі.
З російського боку заявлено про солідарність із керівництвом і народом Куби, усебічну підтримку зусиль щодо якнайшвидшого повернення ситуації в нормальне русло", - відзначає сайт МЗС Росії.

Дивіться також: Джордж Кент розпочав роботу у Києві в якості тимчасового повіреного у справах США

Всі новини дня

В комітеті Сенату США підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. Відео

Законодавці в комітеті Сенату із міжнародних відносин підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. За цими слуханнями стежила Катерина Лісунова.

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Більше

XS
SM
MD
LG