Спеціальні потреби

Китай відкидає звинувачення, що мав свою «таємну поліцію» в центрі Нью-Йорка


У Китаї є найбільші у світі внутрішні сили безпеки. Бюджет поліції перевищує військовий бюджет. На цьому архівному фото – зразки зброї китайської поліції, представлені на виставці в Пекіні. (AP Photo/Ng Han Guan)
У Китаї є найбільші у світі внутрішні сили безпеки. Бюджет поліції перевищує військовий бюджет. На цьому архівному фото – зразки зброї китайської поліції, представлені на виставці в Пекіні. (AP Photo/Ng Han Guan)

Уряд Китаю відкидає звинувачення у тому, що він керував нелегальною поліцейською дільницею в центрі Нью-Йорка. Натомість офіційний Пекін звинувачує Сполучені Штати в участі в політично вмотивованій наклепницькій кампанії, що має на меті дискредитувати КНР.

У понеділок прокуратура у Нью-Йорку заарештувала двох американських громадян китайського походження. Міністерство юстиції США звинувачує їх в тому, що вони, діючи від імені Міністерства громадської безпеки Китаю, організували китайську «таємну поліцейську дільницю» в районі Чайнатаун на Манхеттені, яка, серед іншого, мала стежити за дисидентами.

Коментуючи арешт, речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбен сказав, що США діють в парадигмі «холодної війни», повідомляє нью-йоркське відділення телеканалу NBC.

«Ми закликаємо США замислитися над собою, відмовитися від менталітету холодної війни, припинити свої неправомірні дії, припинити політичні маніпуляції, припинити дискредитацію Китаю», – йдеться у заяві Веньбена.

Мешканців Нью-Йорка, 61-річного Лу Цзяньвана і 59-річного Чень Цзіньпіна звинувачують у тому, що вони були агентами Китаю та перешкоджали правосуддю, видаливши зі своїх телефонів листування зі своїми керівниками з Китаю.

Як нагадує агентство АР, йдеться про один із трьох випадків, які стосуються діяльності Міністерства громадської безпеки Китаю на території США. Американська влада вважає, що китайське міністерство діяло в офісній будівлі в районі, де живе багато вихідців з Китаю, поки його не закрили восени минулого року на тлі розслідування ФБР.

«Це є кричущим порушенням нашого національного суверенітету», — заявив на прес-конференції Майкл Дрісколл, глава польового офісу ФБР у Нью-Йорку.

Дільниця таємної поліції, за словами американських правоохоронців, виконувала деякі базові послуги, наприклад, допомагала громадянам Китаю відновити їхні китайські водійські права. Але разом з тим, імовірні агенти китайського уряду допомогли знайти продемократичного активіста китайського походження, який живе в Каліфорнії, повідомили американські урядовці.

Китай називає подібні інституції «сервісними центрами» для громадян за кордоном.

«США зловмисно пов’язали закордонні станції обслуговування для закордонних китайців з китайськими дипломатичними та консульськими посадовими особами, висуваючи необґрунтовані звинувачення. Це чиста політична маніпуляція», – заявляють в Пекіні.

Оглядачі зауважують, що ця справа є частиною кроків Міністерства юстиції США, спрямованих на перешкоджання зусиллям китайського уряду знайти в Америці продемократичних активістів та інших осіб, які відкрито критикують політику Пекіна, і придушити їхні виступи.

Високопосадовець відділу національної безпеки Міністерства юстиції Девід Ньюман заявив, що авторитарні режими не можуть діяти безкарно в Америці, де «закон однаково захищає всіх нас від переслідувань, насильства та погроз насильства».

«Оскільки авторитарні уряди – КНР, Росії, Ірану чи інших – стають все більш нахабними у своїх зусиллях потоптати права та свободи, які є основою нашої демократії, Міністерство юстиції подвоїть свої зусилля, щоб захистити нашу демократію, наші демократичні інститути та наш суверенітет», – сказав Ньюмен.

Повідомляється також, що близько трьох десятків офіцерів національної поліції Китаю звинуватили у використанні соціальних мереж для переслідування дисидентів у Сполучених Штатах.

Форум

XS
SM
MD
LG