Спеціальні потреби

Війна - це особисте

 "Будинок горів як смолоскип. Люди викидалися з вікон", маріупольці про життя під окупацією РФ

Тікали з дітьми на руках, буквально під кулями росіян: історія родини маріупольців, яким вдалося вибратися. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:02 0:00

Тікали з дітьми на руках, буквально під кулями росіян: історія родини маріупольців, яким вдалося вибратися. Відео

Вони тікали з Маріуполя з дітьми на руках, буквально під кулями росіян. Їхню маму поховали у дворі зруйнованого будинку, а дитині допомагав засинати під вибухи ракет домашній улюбленець, кролик. Лише з часом вони стали спокійно спати. Історії біженців з Маріуполя особливо трагічні. Омелян Ощудляк та Юрій Данкевич зустрілися у Рівному з родиною Маріупольців, яким вдалося вибратись із охопленого війною міста.

Попри те, що кілька десятків працівників отримали повістки в армію, ремонтний цех в місті Рівне не зупиняє роботу. Нині до міста прибувають вимушені переселенці із окупованих російськими військовими територій. Частина з них влаштовується на роботу на "Рівневодоканал", який є одним із найбільших комунальних підприємств у місті.

"Переселенці – це скрізь люди з важкою історією. Але люди з Маріуполя – у них своя історія, у всіх. [...]. Такого як у Маріуполі немає ніде".
Людмила Кудряшова, вимушена, внутрішня переселенка із Маріуполя.

"Географія людей, які приїхали до нас в Рівне, вражає: це Харків, Маріуполь, Сєвєродонецьк, Рубіжне. Люди втікали від війни. Ми розуміємо, що там гаряче, ідуть бойові дії. Ми радо запрошуємо і приймаємо у свій колектив. В нас є 5-ро людей внутрішньо переміщених, які зайняли посади на нашому підприємстві. Це дійсно спеціалісти високого фаху", - ділиться із "Голосом Америки" Андрій Карауш, директор комунального підприємства "Рівневодоканал".

Максим Кудряшов працює на заводі в місті Рівне, після втечі із рідного міста Маріуполя, окупованого росіянами. Фото надане сім'єю Кудряшових.
Максим Кудряшов працює на заводі в місті Рівне, після втечі із рідного міста Маріуполя, окупованого росіянами. Фото надане сім'єю Кудряшових.

Максим Кудряшов раніше працював на промислових заводах-гігантах у Маріуполі. Нині його родина була вимушена переїхати у Рівне і починати нове життя. Тут Максим керує механічною майстернею.

"З’явились нормальні сни. Бо цей місяць кожної ночі снилося, ніби кудись втікаєш. Коли нема роботи, нема дому, виїхав із сім'єю – не розумієш, що робити. Здається, що життя обірвалось", - ділиться Максим із "Голосом Америки".

За словами Максима, переїхавши у Рівне, він щодня покращує володіння українською мовою. Разом з дружиною Людмилою, семирічною донькою Лізою і кроликом Крошиком вони пережили місяць російської окупації. "Постійно відчуття було, ніби ось-ось … і все", - ділиться Максим.

Домашній улюбленець, кролик на ім'я Крошик заспокоював семирічну дівчинку Лізу Кудряшову, під час обстрілів в окупованому росіянами Маріуполі.
Домашній улюбленець, кролик на ім'я Крошик заспокоював семирічну дівчинку Лізу Кудряшову, під час обстрілів в окупованому росіянами Маріуполі.

“Перший ракетний удар у наш будинок стався 3-го березня. Дитина була дуже перелякана. Потім ці удари тривали щодня 24/7: фосфорні бомби, касетні бомби. Після цього - вуличні бої, працювали снайпери. Було дуже страшно. Кролик допомагав нашій дитині. Ми одягали їй bluetooth-навушники, щоб вона не чула вибухів, давали їй кролика, і вона ховалася разом із ним в кутку та накривалася ковдрою. Спочатку ми так пересиджували. Пізніше те саме відбувалося у підвалі”, - розповідає Людмила, дружина Максима.

Багатоповерхівка починала швидко горіти. Навпроти нас будинок був, і люди не встигали вибігати. Вони з 9, 8, 7-го поверхів падали з криками. Викидалися з вікон, бо вони горіли. У нас перед очима. І допомогти їм було неможливо. Будинок починав горіти як смолоскип.
Людмила Кудряшова, вимушена переселенка із Маріуполя

Як розповідає сім’я Максима, кролика вдалося врятувати із палаючого будинку. Домашній улюбленець пересидів на руках усі блокпости, коли родина виїжджала з міста у напрямку Бердянська та Запоріжжя.

"У будинках навпроти вже сиділи російські військові. Наше авто було з білими стрічками, і на ньому величезними літерами було написано «Діти». Також було видно, що я несу дитину, але вони все одно стріляли у мене. Це було страшно. Ми падали на землю. Ми повзли. Люди виїжджали на свій страх та ризик. Жодного коридору в місті небуло. Ніколи…", - ділиться пережитим Людмила Кудряшова.

"Навпочіпки йшли до машини. Стріляли… Незважаючи на те, що ти – цивільний, у тебе маленька дитина. Принаймні була надія, що нарешті проскочимо", - додає її чоловік, Максим.

Зруйновані будинки в місті Маріуполь, Україна. Фото надане Максимом і Людмилою Кудряшовими, вимушеними внутрішніми переселенцями.
Зруйновані будинки в місті Маріуполь, Україна. Фото надане Максимом і Людмилою Кудряшовими, вимушеними внутрішніми переселенцями.

Сім’я залишалася в Маріуполі через важкохвору матір Людмилу, яка потребувала постійного догляду. За словами Кудряшових, вони наважились на тяжке рішення покинути місто, коли зрозуміли, що їхній житловий квартал прицільно знищують, будинок за будинком.

"Були червоні цятки – попадання в будинок. Багатоповерхівка починала швидко горіти. Навпроти нас будинок був, і люди не встигали вибігати. Вони з 9,8,7-го поверхів падали з криками. Викидалися з вікон, бо вони горіли. У нас перед очима. І допомогти їм було неможливо. Будинок починав горіти як смолоскип. Жінка готувала їсти з дитиною – під'їхав танк, снарядом розбомбив цю сітку, де вони готували. На очах 4-річної дівчинки вбили матір, її просто на шматки розірвало. І таких випадків було дуже багато", - переказує Людмила Кудряшова.

Зруйнований будинок в окупованому росіянами місті Маріуполь. Фото надане вимушеними переселенцями із Маріуполя, Людмилою та Максимом Кудряшовими.
Зруйнований будинок в окупованому росіянами місті Маріуполь. Фото надане вимушеними переселенцями із Маріуполя, Людмилою та Максимом Кудряшовими.

За словами батьків, їхня донька Ліза хворіє на астму, що ускладнювало необхідність ховатися у підвалі. Після переїзду в Рівне дівчинка мріє повернутися до школи і далі вести свій Youtube-канал, який розпочала за чотири дні до війни. А її мати Людмила нині шукає роботу. До російського нападу на Маріуполь вона працювала перекладачкою з англійської.

"Переселенці – це скрізь люди з важкою історією. Але люди з Маріуполя – у них своя історія, у всіх. І вона завжди відрізнятиметься від історій інших людей. Навіть там, де бомбардують. Такого як в Маріуполі немає ніде. Мама у нас там померла у місті, її на подвір'ї поховали. Згодом від сусідів, які залишилися у підвалах, ми дізналися, що ці поховання розгортали і тіла спалювали. Тобто вони самі вбивають людей, а потім починають це все... Я не розумію, що там відбувається", - ділиться Людмила Кудряшова.

Сім'я вимушених, внутрішньо переміщених осіб з Маріуполя Максим і Людмила Кудряшові з дочкою Лізою.
Сім'я вимушених, внутрішньо переміщених осіб з Маріуполя Максим і Людмила Кудряшові з дочкою Лізою.

Як розповідають Кудряшови, значна частина їхнього минулого життя зруйнована, про мирне місто Маріуполь залишаються лише спогади.

"Рік тому почав захоплюватися грою на піаніно, купив синтезатор. Склав одну мелодію, назвав її «Музикою моря». Наклав відео нашого Азовського моря, з пірсу. Коли почалася війна, все згоріло, все було зруйноване. Це відео стало, як прощання з містом. Інколи переглядаю. Згадую, як було", - розповів "Голосу Америки" Максим Кудряшов, переселенець з Маріуполя.

Раніше Верховна комісарка ООН з прав людини представила картину того, що сталося з лютого по кінець квітня в Маріуполі, і назвала місто найсмертоноснішим місцем в Україні.

Дивіться також: У місцевому центрі "Вікно в Америку" м. Дніпро, для дітей-переселенців організували курси англійської мови.

Всі новини дня

"Багато людей не підозрюють про втрати серед американців", — мати полеглого в Україні добровольця зі США. Відео

Мати загиблого в Україні американського добровольця відвідала Конгрес США. Вона звернулась до американських законодавців з проханням продовжити допомогу Україні, і розповідає, що втрати на полі бою в Україні є й серед американців.

Принаймні десятки громадян Індії та Непалу заманили в Росію і змусили воювати в Україні

Пункт набору контрактників на службу в російській армії з рекламою геройства, а також значної платні та інших пільг у місті Ростов на Дону 3 березня 2024 р.
Пункт набору контрактників на службу в російській армії з рекламою геройства, а також значної платні та інших пільг у місті Ростов на Дону 3 березня 2024 р.

Розслідування журналістів та дії державних служб Індії виявили шахрайські схеми заманювання молодих чоловіків з Індії, а також з інших країн, зокрема з Непалу, яких використовують в російській армії у війні проти України.

Міністерство закордонних справ Індії підтвердило, що індійське Центральне бюро розслідувань розкрило діяльність мереж агентів, жертвами яких стали ймовірно десятки людей.

Але журналісти вказують, що точна кількість індійців та інших іноземців, які опинилися в російській армії через необізнаність, або внаслідок обману насправді точно не відома.

Згідно з поширюваними в індійських ЗМІ даними на початку березня було відомо про 20 індійців, які опинилися в російської армії і зверталися до індійського уряду з проханням допомогти їм повернутися додому.

"Кількох індійських громадян обманом заманили працювати в російській армії. Ми твердо порушили питання про дострокове звільнення таких індійських громадян. Ініційовані суворі дії щодо агентів та недобросовісних осіб, які залучили тих громадян під фальшивими приводами та обіцянками. Центральне бюро розслідувань вчора повідомило про велику мережу перемитництва людей і провело в кількох містах обшуки та зібрало докази”, - заявив 8 березня речник міністерства закордонних справ Індії Рандір Джаісва.

У засобах масової інформації йдеться про багатьох поранених у бойових діях індійців і про принаймні двох загиблих, але посольство Індії у Москві досі повідомляло, що володіло даними про загибель лише одного чоловіка.

Агенція Reuters каже, що посольство Росії в Індії не відповідало на запити про російські пояснення того, що відбувається.

Жертви обману

Розповіді журналістів показують, що жертвами шахрайського набору індійських та непальських громадян на службу чи роботу в російській армії стають переважно шукачі заробітків.

Молоді чоловіки відгукуються на рекламу еміграції, або вигідної тимчасової роботи в Росії, яку вони знаходять в інтернетних мережах.

Агенти беруть з клієнтів гроші і заохочують їх підписувати незрозумілі їм документи, що, як виявлялося згодом, були контрактами з російською армією.

Але є також розповіді, що підписавши такі папери і втративши паспорти, в російській армії опинилися мігранти, туристи, студенти тощо.

Згідно з тими розповідями деякі з тих контрактників після кількаденного навчання їх використовували як підсобних робітників в армії, але також наводять приклади перебування у зонах активних бойових дій в Україні і можливо участі в боях.

Газета Hindustan Times розповідає про 30-річного мешканця міста Гайдарабад Мохамеда Асфана, який помер від поранень отриманих на фронті в Україні, а також про 23-річного Гемалян Ашвінбаї Манґакія, який загинув на Донеччині.

Hindustan Times пише, що в інтернетних мережах є кілька відеозаписів, в яких індійці просять забрати їх з російської армії і є дані про принаймні кількох поранених індійців.

Агенція Reuters подає розповідь Раджі Беґум зі штату Кашмір, яка дуже стурбована долею її 31-річного сина, який поїхав на заробітки у Москву, і від якого не було вістки з січня.

Кореспонденти британської газети Guardian в Індії переповідають один з випадків, в якому громадянин Непалу Нандарам Пун, що опинився в російській армії і лежав у госпіталі з поранням, просив допомогти визволити його, але через незнання російської мови він не міг пояснити, де саме він перебував.

Нандарам Пун телефоном розповів, що відгукнувся на оголошення про роботу в Німеччині, але агент сказав йому летіти транзитом через Росію, де Нандарама Пуна змусили підписати папери російською мовою, забрали паспорт і відправили у військовий навчальний табір.

Нандарам Пун розповів, що був у зоні активних боїв під Бахмутом на сході України, де отримав поранення.

Спочатку його відвезли в лікарню в місто Каспійськ в Дагестані, але потім транспортували в інше невідоме йому місце.

Guardian пише про кількох непальців у російському військовому госпіталі і про принаймні одного зниклого безвісти та одного непальця посадженого до російської в’язниці, бо він намагався втекти.

Дід та Мікс: історія мінометників зі Львова й Севастополя. Відео

Дід та Мікс: історія мінометників зі Львова й Севастополя. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

Війна Росії проти України об’єднала людей з різних куточків країни. Так на Донбасі воюють пліч-о-пліч мінометники Галицької бригади з позивними Мікс та Дід.

Ізраїльський десантник про участь у війні в Україні. Відео

Ізраїльський десантник про участь у війні в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

Він воював за Україну, а зараз б’ється за Ізраїль. Навесні 22-го він штурмував позиції росіян на Херсонщині, а сьогодні зачищає Сектор Гази від бойовиків ХАМАС. Десантник Віталій Палей розповів Андрію Борису, чому пішов воювати за чужу країну, та що би змінив в українській армії.

Треба змінювати методи боротьби - Лех Валенса. Відео

Треба змінювати методи боротьби - Лех Валенса. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

"Нам потрібно надіслати повідомлення безпосередньо сусідам загиблих (росіян) і сказати: дивіться, ваш сусід помер. Ти будеш наступним" - експрезидент Польщі Лех Валенса поділився прикладами щодо методів боротьби проти Росії.

Більше

XS
SM
MD
LG