Актуально
- Голос Америки
Ні супутник, ні зброя. Над Києвом пролітав метеорит – Американське метеорне товариство

Вогняна куля, що пролітала над Києвом у середу ввечері, найімовірніше, була метеоритом, вважають в Американському метеорному товаристві (AMS).
Відразу після події офіційні особи в Україні припускали, що це міг бути супутник NASA, а деякі кияни, чиє місто піддається обстрілам ракетами та дронами, побоювалися, що місто зазнало чергового обстрілу.
«Це точно не супутник. З першого погляду можу сказати, що це природний метеор, а не супутник або якийсь вид зброї, як ракета чи дрон», – говорить Майк Генкі, операційний менеджер AMS, некомерційної наукової організації, що об’єднує як любителів, так і професійних астрономів, що цікавляться галуззю метеорної астрономії.
Кольори метеора (синій) і осколкові сплески також ідеально відповідають природньому метеоруМайк Генкі
«Після (детальнішого) огляду я думаю, що цією вогненною кулею є метеор (астрономи називають вогняною кулею fireball особливо яскравий метеор, – ред.). Його джерелом є або комета, або астероїд. Без додаткових досліджень ми не можемо точно сказати, який саме», – написав речник AMS в електронному листі у відповідь на запит Голосу Америки.
Майк Генкі уточнив, що тривалість польоту на відео, які він вивчав, (швидкість падіння – всього декілька секунд) «відповідає природним кометним вогняним кулям».
«Це значно швидше, ніж летить космічне сміття або навіть передова гіперзвукова зброя. Падіння космічного сміття зазвичай тривають від хвилини до кількох хвилин і рухаються дуже повільно, – написав Генкі. – Кольори метеора (синій) і осколкові сплески також ідеально відповідають природному метеору», – написав Генкі.
Попри те, що про цю подію повідомляли всі провідні ЗМІ, до американської та до Міжнародної метеорної організації (IMO) надійшло лише одне повідомлення про цю подію через їхній спеціальний додаток, сказав астроном.
«Ми зафіксували цю подію на одній із наших метеостанцій в Угорщині, – написав він. – Наразі ми отримали лише одне повідомлення очевидця, але додаток AMS/IMO fireball не дуже відомий в Україні».
Він додав, що коли падіння метеора зафіксовано з кількох місць, можна об’єднати окремі повідомлення та визначити траєкторію, якою метеорит рухався крізь атмосферу Землі, а також його колишню орбіту в Сонячній системі.
Вогняний об’єкт пронісся над Києвом близько 22:00 за місцевим часом у середу ввечері. Серед версій були – або обстріл міста російськими ракетами чи дронами, або падіння супутника NASA.
Через декілька годин NASA повідомило, що це не був їхній супутник, який того дня, згідно з розрахунками, мав впасти на Землю. За повідомленням космічної агенції США, на момент падіння об’єкта у Києві, їхній супутник ще перебував на орбіті.
Голова Київської міської військової адміністрації Сергій Попко заявив, що місто ввімкнуло попередження про повітряний наліт, щоб запобігти жертвам від можливого падіння уламків, але «протиповітряна оборона не працювала».
Пізніше речник ВПС Юрій Ігнат повідомив в ефірі українського телебачення, що спалах, ймовірно, пов’язаний з «космічним тілом», яке ввійшло в щільні шари атмосфери.
Всі новини дня
- Голос Америки
Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео
Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
Форум