Спеціальні потреби

Актуально

Міжнародна оцінка місцевих виборів у Грузії

Посольство Сполучених Штатів у Грузії висловлює жаль з приводу того, що проблеми, які були відзначені спостерігачами під час місцевих виборів 2 жовтня, не були виправлені під час другого туру 30 жовтня. Більше того, як заявляє дипмісія Сполучених Штатів, до і в ході другого раунду голосування зберіглася практика залякування, риторика ненависті, зловживання адмінресурсами, також продовжили надходити повідомлення про «підкуп голосів» та інші порушення. При цьому, як заявляють у Посольстві, політизовані ЗМІ ще більше посилили атмосферу поляризації. Згідно з оцінкою дипломатів, загалом порушення у передвиборчий період і в день виборів у Грузії «негативно позначилися на можливості громадян голосувати вільно».

У Посольстві зазначають, що на даному етапі проводиться вибірковий перерахунок голосів щонайменше на 140 виборчих дільницях та розглядаються сотні скарг.

«Цей етап є одночасно випробуванням та можливістю для Центральної виборчої комісії та судів, і для цих інститутів буде вкрай важливо виконати свої обов'язки прозоро та неупереджено. Ми закликаємо всі сторони використовувати наявні правові механізми та використовувати мирні засоби для вирішення спорів, пов'язаних із виборами. Демократія в Грузії не зміцниться, якщо вдаватися до насильства або шукати рішення поза законом», – йдеться у заяві диппредставництва США.

США поділяють оцінку ОБСЄ/БДІПЛ (“Бюро з демократичних інститутів прав людини”), згідно з якою вибори пройшли загалом спокійно та були добре організовані. Водночас, у Посольстві згодні з ОБСЄ і в тому, що повідомлення про порушення негативно вплинули на процес. Диппредставництво Сполучених Штатів закликає грузинську владу, з метою удосконалення наступних виборів, здійснити всі реформи, рекомендовані БДІПЛ, Венеціанською комісією та іншими міжнародними організаціями.

«Нещодавні вибори та глибоко суперечлива політична обстановка в Грузії демонструють необхідність термінового виконання ще більшої роботи. Сполучені Штати вірять у майбутнє Грузії як стабільної, процвітаючої демократії, яка поважає верховенство закону, права людини та основні свободи. Ми, як і раніше, готові допомогти Грузії у досягненні цих цілей», – сказано у заяві посольства США від 1 листопада.

Заяву у зв'язку з другим туром місцевих виборів зробив 31 жовтня посол ЄС Карл Харцель у координації із головами місій країн ЄС, акредитованих у Грузії. Дипломати назвали вибори 30 жовтня «втраченою можливістю», хоча наголосили й на тому, що процес голосування загалом був добре організований, а виборча кампанія була конкурентною.

«Після першого туру ми заявили, що недобросовісна практика, що спостерігається у зв'язку з ним, не повинна ставати нормою в Грузії. Ми шкодуємо, що ці вибори були втраченою можливістю щодо цього. Незважаючи на чіткі оцінки міжнародних спостерігачів, не було зроблено жодних істотних кроків для усунення основних недоліків. Навпаки, з'явилися нові вади, особливо щодо зловживання грузинськими політичними лідерами адміністративним ресурсом та агресивною риторикою, що посилило і без того глибоку політичну поляризацію», – вважають у місії ЄС.

У заяві йдеться: ЄС очікує, що керівництво Грузії докладе максимальних зусиль для здійснення важливих реформ, особливо в судовій системі, а також виконає «узгоджений порядок денний між ЄС та Грузією», який ґрунтується на цінностях демократії, повазі прав людини та верховенства закону.

У попередній оцінці другого туру грузинських місцевих виборів Місія БДІПЛ/ОБСЄ заявила, що вони були загалом добре організовані, але «безперервна поляризація та загострення негативної риторики», так само як і поширені твердження про тиск і залякування виборців, негативно позначилися на виборчому процесі .

Як заявив на прес-конференції в Тбілісі 31 жовтня голова місії спостерігачів ОБСЄ/БДІПЛ Альберт Йонссон, грузинське керівництво виконало не всі рекомендації щодо законодавчої бази, відповідно, за його словами, є необхідність проведення подальших реформ.

У зв'язку із заявами диппредставництв США та ЄС з приводу другого туру місцевих виборів коментар зробив глава грузинського МЗС Давид Залкаліані. Міністр сказав, що сприймає рекомендації США та ЄС як поради партнерів. Він приділив увагу тому, що в обох заявах йдеться про те, що вибори були добре організованими та конкурентними.

«Звичайно, свої недоліки є у всіх. Усі країни, включаючи ті, які мають більший досвід життя в демократичному середовищі, мають схожі проблеми… Після першого туру я розмовляв з директором місії ОБСЄ/БДІПЛ, який вказав саме на це. Вони нам радять врахувати зауваження та просуватися вперед для того, щоб під час наступних виборів передвиборне середовище було б досконалим», – резюмував міністр закордонних справ Грузії.

У другому турі місцевих виборів у Грузії у 19 муніципалітетах перемогу здобули кандидати в мери від правлячої партії «Грузинська мрія» і лише в одному – кандидат від опозиції, зокрема партії екс-президента Михайла Саакашвілі «Єдиний національний рух» («ЄНР») .

Опозиція говорить про фальсифікацію та відмовляється визнавати результати другого туру виборів. Опоненти влади мають намір проводити безстрокові акції протесту по всій країні. Як заявив голова партії «ЄНР» Ніка Мелія, «боротьба буде безкомпромісною». При цьому, кілька лідерів опозиції на знак протесту відмовилися від своїх депутатських мандатів.

Правляча «Грузинська мрія» у першому ж турі виборів до місцевих органів влади отримала більшість голосів у 44 муніципалітетах. При цьому за пропорційною системою правляча «Грузинська мрія» тоді отримала 46.74% голосів, партія екс-президента Михайла Саакашвілі — 30.68%, партія колишнього прем'єра від «Грузинської мрії» Георгія Гахарії «За Грузію» — 7.79%.

Читайте також: "Правляча партія Грузії перемогла на мерських виборах, опозиція заявляє про фальсифікації"

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG