Актуально
«Якщо Україна програє, миру не буде». Європейські та американські експерти про необхідність підтримки України

Союзники України постали перед дилемою: з одного боку, вони хочуть допомогти Україні звільнити свої території від російської окупації, а з іншої, вони побоюються, що постачання наступальної зброї може призвести до ескалації конфлікту. Є і інші ризики – розтягнення у часі війни, яка і так вже триває понад півроку, може виснажити не лише російські, але і українські ресурси, а також дає більше можливостей для Кремля розколоти єдність Заходу, вбити клин між суспільствами і владою.
Про це говорили учасники форуму, який організував Центр аналізу європейської політики (CEPA), американський аналітичний центр США, який займається дослідженням Центральної та Східної Європи.
Колишні та нинішні європейські політики, політологи, військові, які взяли участь у віртуальному форумі під назвою «Назустріч моменту: союзники на роздоріжжі», обговорювали новий виток російської війни в Україні після того, як Кремль оголосив мобілізацію та одночасно оголосив про свої наміри анексувати окуповані українські території шляхом так званих «референдумів».
Війна може тривати не місяці, а роки – американський генерал у відставці
Член Міжнародної ради лідерства CEPA генерал-лейтенант армії США у відставці Стівен Твітті вважає, що в президента Росії Володимира Путіна немає багато можливостей, і те, що він робить зараз – це кидає більше людей, щоб вирішити проблему, до якої він був неготовий – український контрнаступ за підтримки західної зброї.
«І друга річ, яку роблять всі автократи, загнані в кут – це потрясати зброєю, ядерною зброєю. І ми, хоч і маємо ставитися до цього з пересторогою, це не має нас стримувати», – вважає американський генерал.
На думку генерала, цей імпульс українських сил потрібно підтримати подальшим постачанням зброї. Але, на думку генерала Твітті, зараз сили, що змагаються за контроль в Україні, є приблизно рівними, і це означає, що війна може тривати «навіть не місяці, а роки».
Якщо вся Європа постачатиме танки Україні, Німеччина також погодиться – колишня міністерка оборони
Колишня міністерка оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Карренбауер, а нині cпівголова Міжнародної ради лідерства CEPA каже, що головним викликом для союзників буде втримати ряди, зберегти єдність у підтримці України протягом цього часу.
Вона згадала, що в Німеччині точаться дискусії про те, чи постачати в Україну ті види зброї, які допоможуть українцям швидше звільнити свою територію. Керівництво країни ніяк не може зважитися на це рішення. Але, можливо, якщо не лише Німеччина буде постачати танки в Україну, німці зможуть переступити через цей психологічний бар’єр.
За словами німецької експертки, пропозиція від посла Крістофа Гойсґена з Мюнхенського безпекового форуму, дає надію – він пропонує створити європейський консорціум і в рамках багатосторонньої домовленості дати Україні танки, про які Київ публічно просить вже багато місяців.
Колишній прем’єр-міністр Фінляндії Александр Стубб вважає, що дискусія навколо України зараз зводиться до двох таборів: тих, хто хоче миру і тих, хто хоче справедливості.
«Ті, що хочуть миру, хочуть його зараз і за всяку ціну. А інші кажуть, що ні, ми маємо довести справу до кінця. І єдиний спосіб, яким ми можемо довести справу до кінця в ситуації, коли переговори не є можливими, є надати українцям усю наявну зброю. Все, що ми можемо, ми маємо зробити. Я думаю, що коли український президент Володимир Зеленський каже, що вони борються за свою свободу і за міжнародну демократію, за міжнародні правила і норми, то він не перебільшує», – каже Стубб.
Підтримка України зростає, коли вона перемагає, а щоб вона перемагала, їй потрібно більше зброї – колишній фінський прем'єр
Говорячи про потенційні проблеми взимку, коли можуть піднятися ціни на енергоносії, інфляція та виникнути тиск на уряди, щоб вони шукали миру на умовах Путіна, фінський політик каже, що поки не бачить таких ознак.
Якщо Путін використає ядерну зброю, він втратить європейську громадську думку повністюАлександр Стубб
Він каже, що його більше турбувала ситуація влітку, коли на полях в Україні була патова ситуація, але зараз, коли українці почали вигравати, підтримка України тільки зросла. А крім того, ядерні погрози Кремля грають прооти нього, вважає Стубб.
«Якщо Путін використає ядерну зброю, він втратить європейську громадську думку повністю», – каже він.
Стубб говорить, що заходу вже вдалося ізолювати Росію економічно, політично, фінансово, енеренергетично, навіть у культурі та спорті.
«Тож Путін вдався до еко-тероризму – підриває газогони «Північний потік» 1 і 2 (версія з навмисним підривом газогонів не була доведена, але вона отримує дедалі більше доказів, – ред.), тож громадська думка є чітко на стороні українців. Але дуже важливо для політиків продовжувати пояснювати ціну миру і ціну війни. Поки вони це роблять, і роблять непогано», – вважає Александр Стубб.
Ми маємо розуміти, що якщо Україна програє, миру не буде. Буде велика проблема для Європи і світуАннегрет Крамп-Карренбауер
Те, що потрібно почути і зрозуміти західним аудиторіям, каже Аннегрет Крамп-Карренбауер, це – те, що говорить президент Путін і його міністр оборони, що Росія воює не лише проти України, але і проти Заходу.
«Ми маємо розуміти, що якщо Україна програє, миру не буде. Буде велика проблема для Європи і світу. І для людей, які мають побоювання зростання цін і та інших речей, наші уряди мають надати зрозумілі політичні відповіді. І це для мене так само важливо, як надавати зброю Україні», – каже колишня німецька міністерка.
На її думку, зараз зростає усвідомлення того, що ця війна не вигідна нікому в світі, навіть в регіонах, які далекі від Європи – Південна Корея і Японія зблизилися на цьому тлі.
Її фінський колега вважає, що і Китай не підтримує президента Росії в продовженні цієї війни, бо стосунки зі Заходом для нього важливіші. І для Заходу також важливо не ізолювати та не перетворювати Китай з конкурента на противника.
Дивіться також:
Всі новини дня
- Голос Америки
Британія надасть близько 16 мільйонів фунтів для постраждалих від підриву Каховської дамби

Британія надасть 16 мільйонів фунтів стерлінгів (близько 20 мільйонів доларів США) для постраждалих від руйнування дамби у Новій Каховці та інші гуманітарні потреби України, повідомляє Міністерство закордонних справ Великої Британії у суботу, 10 червня на своєму сайті.
«Повінь унаслідок руйнування Каховської дамби завдає невимовної шкоди понад 32 000 людей, які живуть у Херсоні, і тисячам інших людей у околицях, – сказав міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.
У заяві, яку цитує міністерство на своєму сайті, він додав, що Велика Британія додаткове фінансування буде спрямовано «українським службам і гуманітарним організаціям евакуювати людей і отримати допомогу тим, хто її потребує».
«Ми продовжуватимемо підтримувати Україну у вирішенні цього жахливого інциденту», – додав Клеверлі.
Британський уряд нагадав, що вже надає Україні гуманітарну підтримку в розмірі 220 мільйонів фунтів стерлінгів.
Як мовиться у повідомленні, Партнерський фонд «Стійка Україна» під керівництвом Великої Британії вже доставив до Херсона два спеціалізовані рятувальні катери, пошуково-рятувальне обладнання та травматологічну медичну допомогу для допомоги в рятувальних операціях, які проводяться українською Державною службою з надзвичайних ситуацій.
Допомога виділяється не лише уряду, а і гуманітарним організаціям, таким як Український Червоний Хрест, допомагати евакуювати цивільних осіб, які постраждали від повені.
Загальна підтримка Великої Британії для України наразі становить 1,5 мільярда фунтів стерлінгів, що включає економічну та гуманітарну підтримку, мовиться у повідомленні.
Клеверлі, який раніше цього тижня відвідав Україну, зустрівся там з президентом Зеленським у Києві та обговорив, як Велика Британія продовжуватиме підтримувати Україну проти агресії Росії.
Пізніше цього місяця Велика Британія також збирається прийняти конференцію з відновлення України. Планується, що уряди та лідерів промисловості розроблять узгоджений багатогалузевий план допомоги Україні у відновленні після вторгнення Росії.
- Голос Америки
Шольц планує «поговорити з Путіним», але не для того, щоб змусити Україну «узаконити і прийняти розбій» Росії

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що планує поговорити з президентом Росії Володимиром Путіним «найближчим часом».
"Я постійно спілкувався з російським президентом знову і знову, і не тільки до війни, але з початку війни, іноді дуже довго. І оскільки ми не спілкувалися досить довго, я маю намір поговорити з ним знову в якийсь момент у найближчому майбутньому», – заявив Шольц під час виступу на конгресі Німецької протестантської церкви в Нюрнберзі.
Шольц повторив позицію Берліна про те, що передумовою для переговорів з Москвою має бути виведення російських військ з території України, зазначивши, що це буде єдиний спосіб забезпечити «справедливий мир».
«Нерозумно примушувати Україну схвалювати та приймати розбій, який вчинив Путін, і те, що частини України стали російськими просто так», – додав Шольц.
Канцлер зазначив, що вважає, що Берлін прийняв правильне рішення, коли діяв «узгоджено» з партнерами щодо України.
Відповідаючи на вигуки натовпу, які закликали канцлера «вести переговори», Шольц сказав: «Вести переговори нормально. Питання в тому, хто з ким і про що веде переговори?»
Шольц вже вдруге за останні три тижні говорить про можливість розмови з президентом Росії Володимиром Путіним.
Наприкінці травня він згадав про таку можливість у розмові з Kölner Stadt-Anzeiger. Тоді Шольц так само висловив свою позицію, що переговори не означають «встановлення якогось холодного миру з перетворенням теперішньої фронтової смуги на новий кордон між Росією та Україною».
«Це лише узаконювало б путінський грабіж», – сказав тоді Шольц. У тому ж інтерв’ю він додав сказав, що планує поговорити з Путіним «у належний час».
Як повідомляв Голос Америки, Німеччина, яка раніше вагалася щодо постачання зброї, стала протягом останнього часу другим після Сполучених Штатів постачальником військової допомоги Україні.
Всередині травня Берлін оголосив про найбільшу досі партію зброї, яку зібрав для України, на суму понад 3 мільярди доларів. Вона включала 30 додаткових танків Leopard 1, понад 100 бойових броньованих машин і понад 200 безпілотників-розвідників.
У статті використані повідомлення CNN та DW.
Світ дивувався, що українські солдати вистояли у війні з Росією. Всі, крім нас – американські військові, які тренували українців. Відео
Команда американських солдатів тренувала українських солдатів ще до вторгнення Росії в Україну. Перед вторгненням у 2022 році, американців евакуювали. Однак невдовзі навчання відновилося у Німеччині. Американські інструктори вражені мотивацією і вміннями українців.
- Голос Америки
Джастін Трюдо: Канада надасть нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів.
Перебуваючи у Києві під час неоголошеної поїздки до України він оголосив про нову військову та гуманітарну допомогу в той час як Україна готується до контрнаступу проти російських військ, намагається захистити міста та цивільну інфраструктуру від обстрілів з повітря і бореться з наслідками підриву дамби Каховської ГЕС на Херсонщині.
«Сьогодні я можу оголосити, що ми надамо 500 мільйонів доларів нового фінансування для військової допомоги. Крім того, сьогодні я оголошую, що Канада буде частиною міжнародних зусиль з підготовки пілотів-винищувачів, а також із забезпечення та підтримки української програми винищувачів, використовуючи канадський досвід у цих сферах», – сказав Трюдо.
Він додав, що Канада долучиться до міжнародної ініціативи з обслуговування танків Leopard і підтримає зусилля України зі захисту повтріняного простору.
«Ми надамо додаткові 288 ракет AIM 7, які підтримають Україну в захисті українське небо. А з наявних коштів ми надамо військовим України 10 тисяч патронів калібру 105-мм», – заявив Трюдо у суботу після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.
Канадський прем’єр також повідомив про те, що виділить додаткову допомогу Україні для порятунку людей, чиї будинки були затоплені після підриву Каховській ГЕС, що є в зоні бойових дій на півдні України.
«Усі ми бачили, які руйнування спричинило цього тижня обвал дамби на Каховській ГЕС у Херсонській області. Це був прямий наслідок російської війни, і він є руйнівним для тисяч і тисяч людей. Щоб допомогти з реагуванням, сьогодні я оголошую про нове фінансування в розмірі 10 мільйонів доларів та перенаправлю 37,5 мільйонів доларів із гуманітарної допомоги, яка наразі виділена Канадою, Україні для реагування на цю повінь», – заявив Трюдо.
Під час спільної прес-конференції президент України Володимир Зеленський наголосив, що Канада – серед тих у світі, хто найактивніше підтримує приєднання України до НАТО, але він визнав, що цього не може статися, поки точиться війна з Росією.
«І сьогодні ми зафіксували у нашій спільній декларації з паном премʼєр-міністром канадську підтримку членства України в НАТО», – заявив Зеленський.
"Канада підтримує Україну в тому, щоб стати членом НАТО, як тільки це дозволять умови. Україна та Канада з нетерпінням чекають на вирішення цих питань на саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року", - йдеться у спільній декларації, ухваленій за підсумками переговорів.
За даними канадського уряду, з лютого 2022 року Канада надала приблизно 102 мільйони доларів США військової допомоги, виділив 352,5 мільйона доларів гуманітарної допомоги для реагування на гуманітарні наслідки вторгнення Росії в Україну та сусідні країни, а також виділив додаткові 127 мільйонів доларів на фінансування допомоги розвитку Україні – роботу уряду, допомогу найвразливішим верствам населення, зберігання українського зерна.
Також Канада надає позики для економічної підтримки України.
Дивіться також:
Форум