Спеціальні потреби

Ми його не нав'язуємо - один з авторів "мирного плану з 12 кроків" для України відповів критикам


«Мирний план з 12 кроків» для України: інтерв’ю з підписантами і їхніми критиками. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00

«Мирний план з 12 кроків» для України: інтерв’ю з підписантами і їхніми критиками. Відео

Тиждень тому на Мюнхенській конференції з безпеки, група американських, європейських і російських експертів і посадовців представила так званий новий мирний план.

До розробки долучились також три українські експерти. У дванадцяти пунктах підписанти пропонують свій план з вирішення війни на Донбасі, яку називають «конфліктом в Україні і довкола».

Є серед пунктів і зміна санкційного режиму щодо Росії, і відновлення з нею торгівлі, і запуск діалогу з визначення ідентичності України з урахуванням думки сусідів, зокрема Росії.

Цей план гостро розкритикувала група американських дипломатів, урядовців та експертів, зазначивши, що документ багато в чому повторює месeджі Кремля. Врешті план зняли із сайту конференції. Але потім повернули.

Із підписантами і їхніми критиками поспілкувалася журналістка Української служби "Голосу Америки" Наталія Леонова.

Лорд Дез Браун, підпис якого стоїть першим під документом наполягає - представлений на Мюнхенській конференції план 12-ти кроків жодним чином не є новим мирним планом для України, а лише списком пропозицій для покращення безпекової ситуації в регіоні.

Ми незалежна організація, яка вірить у принцип спільної безпеки. І, як правило, люди, які розкритикували нас цього разу, підтримують наші рекомендації
Деф Браун

"Ми жодним чином не пропонуємо план, який би замінив процес, за який відповідають інші сторони, - говорить Дез Браун, віце-президент Nuclear Treaty Initiative та колишній міністр оборони Великої Британії. - Ми лише робимо те, що завжди. Ми лише говоримо – ось 12 кроків, ось опції для розгляду, конкретно для того, щоб применшити страждання людей та збільшити впевненість. Ми дуже чітко говоримо – це не мирний план, це 12 кроків. Вони можуть бути прийняті чи відкинуті. Ми не нав'язуємо їх нікому. Ми зібрали експертів, які проаналізували ситуацію і вони запропонували речі, які б могли допомогти підтримати мирний процес".

До розробки плану 12 кроків не були залучені офіційні представники урядів жодних країн стверджує Браун.

"Жодний уряд не говорив нам, що робити. Ми не підігруємо жодному уряду. Ми незалежна організація, яка вірить у принцип спільної безпеки. І, як правило, люди, які розкритикували нас цього разу, підтримують наші рекомендації", - говорить Браун.

Група американських дипломатів, урядовців та експертів виступила із критикою нового “мирного плану”. На їхнє переконання, документ багато в чому повторює месeджі Кремля. Серед тих, хто виступив проти плану був колишній заступник Генсека НАТО Александер Вершбоу.

Александер Вершобоу
Александер Вершобоу

Не були залучені до розробки цієї ініціативи і фахівці, які насправді ознайомлені з ситуацією в Україні, нарікає експерт.

"Ця пропозиція мала величезні недоліки з самого початку, оскільки до розробки не були залучено більше українців чи друзів України, які побачили вади з самого початку, - говорить Вершбоу, який також є старшим експертом американського дослідницького центру Atlantic Council. - У документі нема жодної згадки про Росію як країну агресора. Критики документу закидають розробникам повторення наративу Кремля".

Браун захищається: "Ми використовували цю термінологію невипадково, ми знайшли цю термінологію в документах ОБСЄ".

Втім, Александер Вершбоу твердить, вкрай важливо при кожній нагоді нагадувати – саме Росія продовжує агресію проти України.

"Визначення конфлікту як внутрішнього, а не як прояву російської агресії – це була фатальна помилка, яка призвела до дуже негативної реакції як західних друзів України, так і самих українців", - говори Вершбоу.

"Чи випадково чи навмисно, автори ініціативи підіграли наративу Кремля, що в Україні йде громадянська війна, що Росія не має жодного відношення до неї, що це українці, які не можуть владнати свої внутрішні психологічні та політичні розбіжності. Коли ми точно знаємо – Росія розгорнула в Україні війну. Крапка!" – зауважує експерт Atlantic Council.

Чи не найбільший шквал критики викликав пункт 12, в якому йдеться про те, що українці мають визначати свою ідентичність з урахуванням думок сусідів, в тому числі Росії та Угорщини. Браун каже – їх ідею неправильно зрозуміли.

"Це чи випадкове чи навмисне помилкове представлення чи читання цієї рекомендації. Ніде в цьому пункті ми говоримо про ідентичність України. Ідентичність України – це справа України. Ми говоримо про ідентичність людей. Якщо в Україні живуть люди, які мають різне розуміння того, хто вони є, повинно бути обговорення про ідентичність. І якщо це робити, то три країни повинні бути долучені, щоб всі вони поважали рішення українського народу. Це й Угорщина, а я багато про це читав, яка дозволила людям, які живуть у межах України, отримати паспорти, просувати одну ідентичність за рахунок іншої. Це не про ідентичність України. Якщо наші критики говорять, що це питання не стосується України, не звертайте уваги на цю рекомендацію. Але не говоріть, що йдеться про ідентичність України, тому що це не так".

Українці цілком правомірно почуваються обуреними, що Україну не сприймають як країну суверенну, де є абсолютна підтримка єдиної національної ідеї, яка є вищою за мову, віросповідання, регіони
Александер Вершбоу

Александер Вершбоу припускає – автори очевидно не розуміють помилковості своєї позиції, сама згадка про ідентичність викликає у українців цілком виправдане обурення.

"Українці цілком правомірно почуваються обуреними, що Україну не сприймають як країну суверенну, де є абсолютна підтримка єдиної національної ідеї, яка є вищою за мову, віросповідання, регіони. Тому величезна вада цього документу – він спробував відновити старі, хибні стереотипи про Україну", - говорить Вершбоу.

Опоненти 12-ти кроків висловлюють побоювання – презентація документу на такій поважній платформі як Мюнхенська безпекова конференція може бути ознакою послабленням позиції Європи щодо Росії. Тим більше у світлі заяв Макрона про необхідність відновлення діалогу з Росією. Вершбоу каже – допустити цього не можна.

"Те, що говорить Макрон бентежить, він применшує те, що є в центрі конфлікту – російська агресія. Я був щойно в Києві перед Мюнхенською конференцією, і там великий рівень сумніву, чи продовжуватиме Франція підтримувати базові права України в рамках нормандського формату. Але французькі дипломати мене запевнили, що Україна залишається передумовою нормалізації стосунків (з Росією), і слова Макрона – це лише довготермінове стратегічне бачення".

Пункт документу про можливість послаблення санкцій проти Росії за сучасних умов колишній заступник Генсека НАТО називає нісенітницею. "За сьогоднішніх умов це не є можливим. Лише два дні тому ми стали свідками небезпечної ескалації насильства. За шість років Росія жодного разу по-справжньому не виконувала режим припинення вогню, який тривало хоча б тиждень, - говорить він. - Зараз зовсім не на часі починати говорити про послаблення санкцій".

Про неможливість послаблення санкцій ЄС проти Росії 18 лютого заявило і МЗС Німеччини. Так у відомстві прокоментували представлені «12 кроків», які досить залишаються на офіційній сторінці Мюнхенської конференції.

Дивіться також: Американські експерти про новий "мирний план": документ багато в чому повторює месиджі Кремля. Відео

  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Член театральної групи «Експеримент» у Вашингтоні. Захоплюється йогою.  

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG