Актуально
"Саудівська Аравія залишається нашим стратегічним партнером" - в Білому домі про рішення ОПЕК+, яке може допомогти РФ

Це не було одностороннім рішенням Садівської Аравії, а було рішенням ОПЕК+. Так координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі прокоментував рішення нафтового картелю зменшити пропозицію нафти на світовому ринку. Він додав, що США "не радили б це робити з огляду на непевність ринків, але, ми не маємо місця за столом".
В неділю організація ОПЕК+ оголосила про скорочення продажу нафти на світових ринках на мільйон барелів щодня з травня. На тлі цієї заяви, ф'ючерси на нафту в понеділок зросли в ціні.
Зростання ціни на нафту може допомогти Кремлю збільшити надходження, а для Саудівської Аравії - це загрожує зіпсувати відносини зі США, кажуть оглядачі. Найбільше скорочення пропозиції серед країн ОПЕК проведе Саудівська Аравія - 500 тисяч барелів на день з травня і до кінця року.
В Білому домі, однак, відповіли, що попри розбіжності в позиціях зі США, Саудівська Аравія, які і впродовж цих 80 років, залишається стратегічним партнером Сполучених Штатів. Кірбі зокрема наголосив на позиції Саудівської Аравії щодо війни Росії в Україні. Декілька тижнів тому Саудівська Аравія відправила делегацію високого рівня до Києва, надала гуманітарну та економічну допомогу Україні обсягом 4 мільйонів доларів, додав посадовець під час брифінгу в понеділок.
Минулого року країни ОПЕК+ домовились зменшити виробництво нафти на 2 мільйонів барелів на день. Це викликало різку реакцію США. Тоді в Білому домі звинуватили Саудівську Аравію в діях на користь Росії.
Теперішня ситуація відрізняється від минулорічної, каже Кірбі. Він зауважує, що ціни на нафту приблизно на 30 доларів нижчі за минулорічні, і минулого року, попри високі ціни, аналітики прогнозували їхнє подальше зростання, заявив Кірбі. "Все ж ринки непевні", - додав він про теперішню ситуацію.
Група семи та ЄС намагаються обмежити нафтові надходження Росії. Країни запровадили обмеження ціни на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Однак, цього тижня Японія почала купувати російську нафту за ціною вище ніж 60 доларів за барель, повідомив WSJ. США погодились на таке виключення для Японії з огляду на необхідність для країни отримувати російські енергоресурси, йдеться в матеріалі.
Все ж надходження Росії від торгівлі енергоресурсами зменшуються, кажуть в Держдепі. США "чітко спілкуються з нашими партнерами в таких країнах, як Індія про подвійну мету коаліції «Групи семи», що запровадила цінове обмеження на нафту – це мінімізувати надходження Росії від експорту нафти та газу, ресурси, які вона використовує для війни проти України, а також утримати російські нафтопродукти на світовому ринку. Бо ми хочемо уникнути потужної дестабілізації ринку, який і так вже нестабільний", - сказав минулого місяця в інтерв'ю Голосу Америки помічник держсекретаря США з питань енергетики і колишній посол США в Україні Джеффрі Паєтт.
"Це обмеження ціни на нафту та нафтопродукти працює і це видно, наприклад, зі знижки, яку отримала Індія від звичайної ціни на нафту «брент». Ми дуже, дуже потужно працюємо, щоб ця війна, в усіх значеннях цього слова, для Володимира Путіна була лише стратегічною поразкою і щоб Росія ніколи не могла знову використовувати нафту та газ як зброю проти решти міжнародної спільноти", - наголосив посадовець.
Всі новини дня
- Голос Америки
Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео
Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
Форум