Спеціальні потреби

Актуально

США та союзники НАТО можуть перевести виробництво мікросхем у Східну Європу, щоб позбутися залежності від Китаю – заступник генсека НАТО

На архівному фото - китайський мікрочип під мікроскопом під час 21-ї Китайської Пекінської міжнародної виставки високих технологій у Пекіні, Китай, 17 травня 2018 року. AP Photo/Ng Han Guan

Країни НАТО ризикують тим, що можуть стати надто залежними від Китаю, сказав заступник Генерального секретаря НАТО Мірча Джоане під час виступу у Вашингтоні у вівторок.

За його словами, європейці зробили висновок зі своєї надмірної залежності від російських енергоносіїв, але їм потрібно не повторити подібної помилки з Китаєм.

"Нам слід бути значно обережнішими, щоб переконатися, що ми не замінюємо одну залежність іншою, особливо в критичних секторах, особливо в тому, що стосується нашої національної безпеки", – сказав заступник генсека НАТО.

Відповідаючи на запитання з аудиторії щодо того, як не потрапити у залежність від китайських поставок, Мірча Джоане сказав, що це не має означати, що "ми повинні від’єднатися від Китаю, не вести справи з Китаєм".

За його словами, є багато шляхів, як продовжувати торгувати, але при цьому "захищати свої критичні ланцюги поставок та інфраструктуру".

На його думку, потрібні будуть такі заходи, як експортний контроль, скринінг, альтернативні шляхи постачання, а також повернення виробництва в Західні країни – "reshoring" на противагу попередньому процесу "off-shoring", коли виробництво відправлялося до інших країн.

"Я вважаю, що це зараз роблять США на переговорах із Кореєю, Японією чи Тайванем щодо обчислювальної потужності мікропроцесорів. Я вважаю, що ЄС має законний інтерес у тому, щоб переконатися, що вони є частиною того, що я називаю reshoring. Я думаю, нам сподобається цей термін", – каже Джоане.

Він також наголосив, що свою роль у цьому поверненні критичного виробництва до країн Заходу можуть зіграти країни Східної Європи, які мають освічену робочу силу, країни, як його рідна Румунія. У цьому зв’язку він згадав устаткування китайської компанії Huawei з мереж мобільного зв’язку п’ятого покоління (5G).

"Я вважаю, що наша частина Європи повинна бути в активнішому зв’язку з нашими західними друзями, а також союзниками нашої Америки в Індо-Тихоокеанському регіоні, і переконатися, що ми є частиною цієї дружньої підтримки. Отже, як тільки ми забезпечимо безпеку, ми зможемо вести бізнес з Китаєм чи з ким-небудь іншим", – сказав Джоане.

Західні країни висловлювали побоювання, що завдяки своїм технологіям у телекомунікаціях Китай може стежити за громадянами та урядами західних країн.

Як повідомляв Голос Америки, минулого року президент США Джо Байден підписав закон про субсидії для напівпровідникової промисловості США та фінансування наукових досліджень, щоб підвищити конкурентоспроможність країни та розв'язати проблеми ланцюгів постачань.

Зокрема, закон передбачає інвестиції обсягом у 280 мільярдів доларів на посилення розвитку американських новітніх технологій на тлі глобального дефіциту мікросхем.

Виробники мікросхем, які захочуть отримати фінансування США, не можуть робити нові високотехнологічні інвестиції в Китаї чи інших "країнах, які викликають занепокоєння" щонайменше протягом десяти років.

Виступ високопосадовця НАТО організував вашингтонський дослідницький центр "Атлантична Рада", головною темою зустрічі була посткомуністична трансформація Східної Європи та ролі Європейського Союзу та НАТО в регіоні та у відбудові України.

Всі новини дня

Конгресмени вимагають від президента Байдена чимшвидше послати в Україну ATACMS

На цьому ілюстраційному фото Збройні сили Південної Кореї запускають армійську тактичну ракетну систему (ATACMS) під час військових навчань у невідомому місці в Південній Кореї в четвер, 24 березня 2022 року. (Міністерство оборони Південної Кореї через AP)

Американські законодавці зареєстрували двопартійну резолюцію Палати представників, спрямовану на те, щоб спонукати адміністрацію Джо Байдена швидко забезпечити Україну армійськими тактичними ракетними комплексами (ATACMS).

Цим конгресмени збільшують тиск на адміністрацію Байдена, щоб вона зробила усе можливе для перемоги України у війні проти російської агресії.

«Ми повинні дати українцям те, що їм потрібно, щоб виграти цю війну», – сказав представник Джаред Голден, демократ зі штату Мен.

«Не надаючи Україні зброї, необхідної для перемоги у цій війні, адміністрація продовжує конфлікт і коштує незліченних життів українців», – сказав один з авторів резолюції, голова Комітету у закордонних справах Палати представників Майкл Маккол, республіканець з Техасу.

За його словами, для надання Україні військової допомоги, не потрібно мати додаткових витрат.

«Успіх контрнаступу України безпосередньо пов’язаний з військовою допомогою, яку надають США та наші союзники. Таким чином, це надзвичайно розчаровує те, що адміністрація сидить на мільярдах залишків військового фінансування, за допомогою яких вона могла б негайно передати ATACMS Україні та, у свою чергу, допомогти їхнім Збройним силам значно змінити ситуацію на полі бою», – мовиться у заяві Маккола, яку публікує Комітет у закордонних справах на своєму сайті.

Постачання тактичних ракетних систем ATACMS з дальністю 290 миль, що майже вчетверо перевищує існуючі ракети України, є предметом інтенсивних дебатів протягом місяців.

Майже рік тому радник з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що відправка ATACMS може призвести до того, що конфлікт зрештою переросте у Третю світову війну. На його думку, Україна могла використати цю зброю для нападу глибоко всередині території Росії, а Росія розцінити використання західної зброї як напад на неї з боку Заходу.

Останнім часом у Пентагоні зростає занепокоєння, що запаси зброї у США різко скорочуються, а на виробництво нової зброї потрібен час та збільшення виробничих потужностей.

Як повідомляв Голос Америки, у п’ятницю, 9 червня, Міністерство оборони CША повідомило про новий пакет допомоги Україні на суму 2,1 мільярда американських доларів, який включав боєприпаси для комплексу Patriot, безпілотники Puma, ЗРК і ракети HAWK.

У Пентагоні наголосили, що ця допомога надається в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), тобто на відміну від тієї, що надається в рамках президентських повноважень і надходить негайно, ця замовляється у виробників і її доставка, як правило, займає деякий час.

Дивіться також:

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Правозахисники, а також представники різних країн, що постраждали від комуністичного режиму, зібралися біля Меморіалу жертвам комунізму у столиці США та поклали вінки у знак пам’яті.

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва з неоголошеним візитом

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо відвідує Стіну пам’яті, щоб вшанувати пам’ять загиблих українських воїнів, Київ, Україна, субота, 10 червня 2023 року. (Валентин Огіренко/AP)

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва для переговорів з президентоом Володимиром Зеленським та керівництвом країни у той час, як влада займається евакуацією людей, які постраждали після руйнування гігантської дамби Нової Каховки.

Неоголошений візит канадського прем’єра, якого в поїздці супроводжує віце-прем’єр-міністерка Христя Фріланд, яка походить з української родини, у Канаді розглядають як жест солідарності з Україною, яка, за повідомленнями, має розпочати довгоочікуваний контрнаступ, щоб звільнити від російської армії східні та південні регіони країни.

Заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник зустріч канадську делегацію на вокзалі у Києві.

«Ласкаво просимо в Україну, пане прем’єр-міністре Джастіне Трюдо», - написав Мельник у Twitter.

У Києві Трюдо розпочав свій візит із участі у покладанні вінків до Стіни пам’яті захисників України. Як зауважують журналісти, що висвітлюють візит для західних аудиторій, за кілька хвилин до того, як Трюдо прибув на церемонію, у Михайлівському Золотоверхому монастирі проходив похорон і повз Стіну пам’яті пройшла військова похоронна процесія.

Кореспондент канадського видання Globe and Mail опублікував у своєму твіті фотографію, як канадські урядовці оглядають російську військову техніку, виставлену на Михайлівській площі Києва.

«Прем'єр-міністр Канади Трюдо та віце-прем'єр Фріланд оглядають знищену російську військову техніку, виставлену в центрі Києва», – твітить журналіст.

Це другий приїзд Трюдо до України після того, як Росія почала своє широкомасштабне вторгнення в лютому 2022 року.

Під час свого останнього візиту трохи більше року тому він відновив роботу посольства Канади в Києві та вперше з початку війни зустрівся із президентом Зеленським особисто. Трюдо та Зеленський також зустрілися минулого місяця на полях саміту G7 у Хіросімі, в Японії, де Зеленський просив більшої підтримки західних союзників для захисту своєї країни.

Перед прибуттям канадської делегації в суботу Зеленський поінформував прем'єр-міністрів Японії та Нідерландів про рятувальні операції на півдні країни та про те, яка гуманітарна допомога потрібна.

У квітні Міністерство оборони Канади оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на 39 мільйонів канадських доларів (понад 28,8 млн доларів США).

У міністерстві повідомили, що всі вісім бойових танків Leopard 2, переданих Канадою Україні, вже були доставлені до Польщі, а також що Канада направила трьох інструкторів для навчання українських танкістів.

На початку травня президент України Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, під час якої, за його словами, йшлося про програму довготермінової оборонної співпраціміж країнами.

ООН: гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС

Евакуація місцевих жителів із затопленої території після прориву дамби в Новій Каховці під час нападу Росії на Україну, Херсон, Україна, 9 червня 2023 року. REUTERS/Олександр Клименко

Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.

У п'ятницю, 9 червня, він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості харчів для мільйонів нужденних.

Ґріффітс назвав це «вірусною проблемою».

Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила аудіозапис перехопленої розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група, не усвідомлюючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.

Українська влада стверджувала раніше, що російські військові ще минулого року замінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.

Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.

Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.

За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території. Точні дані щодо того, скільки людей постраждали на окупованій території – наразі невідомі.

Джамала про культуру, музичний активізм та як говорить з синами про війну в інтервʼю Голосу Америки. Відео

“Перемога – це повне повернення наших територій”, – переконана українська співачка Джамала. За її словами, оскільки наразі немає ніяких безпекових гарантій для України, українці мають захищати себе самі. Про це переможниця Євробачення заявила в інтерв’ю «Голосу Америки» у Нью-Йорку.

Більше

Відео - найголовніше

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00
XS
SM
MD
LG