Актуально
- Голос Америки
НАТО: Війна в Україні входить у критичну фазу, допомога партнерів змінює ситуацію на полі бою

Українські війська змогли зупинити наступ Росії на Донбасі, завдати удару у відповідь та відвоювати території, заявляє генсек НАТО Єнс Столтенберг під час спільної прес-конференції з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, 9 вересня в Брюсселі. За словами Столтенберга, «війна в Україні входить у критичну фазу».
«Лише за останні кілька днів ми спостерігали за прогресом як на півдні в Херсонській області, так і на сході в Харківській області. Це свідчить про мужність, навички і рішучість українських сил. Це також демонструє те, що наша допомога змінює ситуацію на полі бою щодня», - заявив генсек НАТО.
Столтенберг наголосив на тому, що НАТО надсилає сильну і об’єднану відповідь російській брутальній війні в Україні: «Це включає безпрецедентну військову, фінансову та гуманітарну підтримку від Альянсу, щоб Україна могла втілити своє право захистити себе».
Лише за останні кілька днів ми спостерігали за прогресом як на півдні в Херсонській області, так і на сході в Харківській області. Це свідчить про мужність, навички і рішучість українських сил. Це також демонструє те, що наша допомога змінює ситуацію на полі бою щодня.генсек НАТО Єнс Столтенберг
«Наближається зима, вона буде важкою, і тому нам потрібно продовжувати постачати зброю та боєприпаси а також зимовий одяг, намети, генератори та необхідне для зими спеціальне обладнання – частково тому, що розмір української армія настільки збільшився, що їм потрібно більше зимового спорядження. І НАТО особливо зосереджене на тому, як ми можемо забезпечити українську армію десятками тисяч комплектів зимової форми», - говорить Столтенберг.
За словами генсека НАТО, США є лідерами у підтримці України: «Я вітаю оголошення, які були цього тижня про мільярди доларів додаткової підтримки». Генеральний секретар наголосив, що НАТО продовжить підтримувати Україну у довгостроковій перспективі та допоможе з переходом до роботи із сучасним натівськми обладнанням.
Держсекретар США Ентоні Блінкен також наголосив на успіхах контрнаступу та важливості підтримки партнерів. «Ми бачимо, що зараз триває контрнаступ, який Україна розгорнула за потужної допомоги та підтримки багатьох інших країн. Ще тільки початок контрнаступу, але ми вже бачимо реальний прогрес. Контрнаступ зосереджений на півдні, навколо Херсона, але ми також бачимо, що Україна не тільки утримує лінію на Донбасі та на північному сході, але значно просувається вперед, просунувшись приблизно на 45-50 кілометрів на одній із ділянок фронту», - заявив Блінкен.
Держсекретар США заявив, що переконаний - Україна зможе відвоювати свої землі. "Чому я переконаний в успіху українців у тому, щоб відтіснити російських агресорів, незалежно від того, чи це північ, Донбас, чи південь? З однієї простої причини: це українська земля, не російська. Люди борються за свою рідну землю, за своє майбутнє", - сказав Блінкен.
Блінкен також зауважив, що бойовий дух російських сил дуже низький: «Ми бачимо доповіді, що їхній бойовий дух низький, а коли ти не знаєш, за що борешся, то це щось нестійке».
Нагадаємо, що 8 вересня, після візиту до Києва, державний секретар США Ентоні Блінкен поділився із журналістами своїми враженнями від зустрічей з керівництвом країни та зазначив, що отримав вичерпну інформацію щодо українського контрнаступу на півдні та сході України. За словами держсекретаря, США щодня спостерігають за тим, що відбувається на фронті в Україні, аби надати ту допомогу, яка потрібна українцям. «Те, що вони змогли зробити, наприклад, витіснивши росіян з території навколо Києва багато місяців тому, було результатом, перш за все, їхньої мужності, але також результатом того, що вони мали в руках (зброю – ред.), надану в основному США та іншими країнами, яку ми почали постачати ще до початку російської агресії», - сказав він.
Дивіться також: Де зупиняться українські військові, та чи можливі перемовини із РФ – інтерв'ю із Олексієм Даніловим. Відео
Всі новини дня
- Голос Америки
У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».
«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".
"Україна не забула про Крим". Західні медіа про підготовку до деокупації півострова

Повернення Криму "може здатися малоймовірним для України", але Київ "докладає значних зусиль, щоб зробити окупацію Росією якомога незручнішою". Про це пише CNN, аналізуючи розвиток ситуації довкола півострова, зокрема, заяву Міністерства оборони України про знищення російських крилатих ракет "Калібр" у Джанкої.
збройна боротьба за Крим стає все більш реальністю
"Хоча будь-який український наступ з метою повернення Криму є в кращому випадку віддаленим, росіяни не ризикують. Супутникові знімки показують великі оборонні укріплення, такі як траншеї поблизу або в Криму, наприклад, біля міста Армянськ", пише медіа, вказуючи на спорадичність повідомлень про комендантську годину у кримських містах або затримання диверсантів.
Також про те, що окупаційна влада Росії розпочала евакуацію з тимчасово захопленого Криму, днями заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов. Він також повідомив, що російське командування на півострові та окупаційна адміністрація дуже активно продають нерухомість і вивозять свої сім'ї з Криму.
росіяни не віддадуть Крим без бою
Експерт Hudson Institute Люк Коффі вважає, що "у міру просування українців на полі бою збройна боротьба за Крим стає все більш реальністю... Якщо українці вийдуть до Азовського моря і переріжуть сухопутний міст, що з'єднує РФ з Кримом, наступним пунктом порядку денного для України стане входження на сам півострів".
Кофі додає, що "українці налаштовані повернути його", але "росіяни не віддадуть Крим без бою". Зокрема у Кремлі заявили, що спроби України відвоювати півострів стануть основою для застосування будь-якої зброї, в тому числі "із використанням ядерної доктрини".
Звільнення Криму - максимальна мета, озвучена українським президентом Володимиром Зеленським публічно, днями заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі. "Це мета, якої надзвичайно важко досягнути, - сказав генерал. - Наше завдання полягає в тому, щоб допомогти Україні захистити себе. Сполучені Штати не воюють з Росією, навіть якщо вона намагається це подати саме так. Ми допомагаємо країні захищатися".
мета, якої надзвичайно важко досягнути
Раніше про значення півострова для безпеки України в коментарі CNN заявляв генерал США у відставці Веслі Кларк: "Ми вважаємо, що Крим стане визначальним майданчиком. І що б не сталося на півночі, добре, якщо це знищить або притисне російські сили. Але якщо ми хочемо посадити Путіна за стіл переговорів, треба йти до Криму".
Питання безпеки України залишиться "абсолютно не вирішеним", якщо Крим міститиме російські військові бази, адже "це буде джерелом постійної небезпеки у Європі", так вважає викладачка The Bush School of Government & Public Service Катерина Шинкарук.
Такої ж думки дотримується й Коффі: "Поки Росія зберігає військову присутність у Криму, Україна ніколи не буде в повній безпеці... Тому будь-яке припинення конфлікту, військовим чи дипломатичним шляхом, має призвести до повернення Криму Україні".
- Голос Америки
Голова МАГАТЕ вирушив на Запорізьку АЕС

Генеральний директор Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі вирушив на ЗАЕС для оцінки безпекової ситуації на об’єкті.
«В дорозі на Запорізьку АЕС, щоб на власні очі оцінити ситуацію з ядерної безпеки та безпеки на об'єкті. Я продовжу свої зусилля щодо захисту атомної станції під час триваючого військового конфлікту і очолитиму нашу наступну регулярну ротацію експертів МАГАТЕ на об’єкті», - написав Ґроссі у себе в Твіттері.
Під час попереднього візиту на ЗАЕС 1 вересня минулого року Ґроссі створив постійну місію експертів МАГАТЕ на станції, що розташована на півдні України, щоб відстежувати безпекову ситуацію в районі, де тривають бойові дії.
«Не зважаючи на нашу присутність на майданчику вже протягом семи місяців, ситуація на Запорізькій АЕС все ще небезпечна. Загрози ядерній безпеці та фізичній безпеці надто очевидні, як і необхідність діяти зараз, щоб запобігти аварії з потенційними радіологічними наслідками для здоров’я та навколишнього середовища людей в Україні та за її межами. Тому я продовжую працювати над пропозицією щодо захисту станції», – сказав він.
Підписуйтесь на наш Telegram канал!
Як повідомляв Голос Америки, цього тижня Ґроссі заявив, що остання резервна лінія електропостачання на Запорізькій АЕС (на 330 кВ) після трьох спроб ремонту залишалася пошкодженою, що створює небезпечну ситуацію на станції. За його словами, станції потрібне зовнішнє електропостачання для дотримання стандартів ядерної безпеки.
- Голос Америки
Ядерна риторика Росії є небезпечною та безвідповідальною – НАТО

НАТО розкритикувало Москву за її «небезпечну та безвідповідальну» ядерну риторику через день після того, як президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розмістить тактичну ядерну зброю в Білорусі.
«НАТО пильне, і ми уважно стежимо за ситуацією. Ми не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили нас скоригувати нашу власну», – сказав речник НАТО, якого цитує Reuters.
Він звинуватив Москву в «послідовному» порушенні зобов’язань щодо контролю над озброєннями, включаючи нещодавнє призупинення ядерного договору New START (СНО-3).
Підписуйтесь на наш Telegram канал!
Україна вимагає терміново скликати позачергове засідання Ради безпеки ООН у зв’язку із заявою президента Росії Володимира Путіна про розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Про це йдеться у заяві МЗС України.
Київ очікує «ефективних дій щодо протидії ядерному шантажу Кремля» від постійних членів Радбезу ООН – Франції, Великобританії, США та Китаю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Пентагона, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі, Путін заявив в інтервʼю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Американський Інститут вивчення війни відкинув заяву Путіна як «інформаційну операцію».
Форум