Спеціальні потреби

Актуально

Злі "жарти". Пранкери намагаються дискредитувати Україну в США

Інформаційна війна: америкaнським посадовцям дзвонять пранкери від "офіційних осіб України". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

Інформаційна війна: америкaнським посадовцям дзвонять пранкери від "офіційних осіб України". Відео

В Вашингтоні вже стикались з шахрайськими дзвінками американським політикам, коли зловмисники вдавали з себе українських посадовців.

Можливо, найбільш скандально відомим став дзвінок пранкерів, які діють під псевдонімами "Вован" і "Лексус". Влітку минулого року, цим пранкерам, яким закидають зв'язки з російськими спецслужбами, вдалось поспілкуватись з міністром енергетики США Ріком Перрі немов від імені українського прем'єр-міністра Гройсмана.

Пранкери, зокрема, розпитували міністра стосовно контракту на постачання вугілля зі США до України. Незважаючи на розголос, якого набув той випадок, пранкерські напади проти України в США почастішали і навіть сягнули рівня штатів. Про це журналістці Української Служби "Голосу Америки" Оксані Бедраткнео розповів посол України у США Валерій Чалий.

"Ми маємо зараз свідчення системної роботи, - переконаний посол. - Якщо раніше це були окремі випадки – ви пам'ятаєте, це було розмова - виужування інформації від міністра енергетики США, від конгресменів, також послів Сполучених Штатів, то тепер я бачу, що це системна робота проти посольства України в Сполучених Штатах".

Масштаб нападів свідчить, що робота ведеться відповідними службами, говорить Посол.

"За тиждень кілька дзвінків – три губернатора, два мера міст – це неможливо зробити без збору інформації ... Ми знаємо, що там є серйозна підготовка таких розмов і це діє не одна людина. Більше того така інформація збирається системно відповідними службами".

Загалом, відомо про нещодавні випадки дзвінків пранкерів, немов від офіційних осіб України посадовцям семи різних штатів США. "Голос Америки" незалежно підтвердив факт дзвінка пранкера губернатору Іллінойсу, на час публікації відповіді від решти штатів ще не надійшли. Ми також поспілкувались зі свідком пранкерської атаки в Луїзіані.

Едвард Томас Хейз
Едвард Томас Хейз

"Наскільки мені відомо, листи надходили у великій кількості різним штатам в США", - говорить американський юрист та почесний консул України в м. Новий Орлеан Едвард Томас Хейз.

Хейз вже певний час працює з службою губернатора штату Луїзіана з низки питань, включаючи заяву стосовно Голодомору і тому служба губернатора звернулась до нього, коли отримала дивного листа, немов від посольства України в США.

"Я отримав дзвінок від служби губернатора близько тижня тому, - говорить Хейз, - і вони зауважили, що отримали офіційного листа від уряду України де йшлося про майбутній візит до штату президента Порошенка. Мене справді здивувало, що листа було надіслано безпосередньо службі губернатора без контакту з посольством, без того, щоб попередити мене, але звичайно, це нормально. Вони вільні надсилати листи напряму, якщо хочуть. Однак, мене це трохи здивувало і коли я обговорював цей лист зі службою губернатора, нас обох здивувало, що візит до штату заплановано вже через місяць. Це означало, що часу на підготовку небагато і ми були трохи шоковані цим листом. Я одразу зателефонував до посольства і так ми дізнались, що це підробка", - згадує Хейз.

Пранкери не обмежились лише одним повідомленням, говорить Хейз.

"Цікаво, що був один електронний лист, потім було електронне повідомлення і телефонний дзвінок і коли служба губернатора Луїзіани отримала цей дзвінок, вони вже знали, що потенційно може виникнути проблема", - додав він.

Яку мету переслідують пранкери?

Якою була мета пранкерів достеменно невідомо, однак Хейз вважає, що такі листи можуть "виставити в поганому світлі" американських посадовців, які будуть спілкуватись з українською стороною на основі неправдивої інформації.

"Отримувати від цього немає чого, крім можливості виставити в поганому світлі мене, або уряд штату США, коли ми будемо зв'язуватись з українцями в Посольстві, чи урядом в Україні, щоб обговорити цей лист, але звичайно, коли ми зрозуміли, що він не справжній, ми про це не говорили, тому я не знаю, якою була справжня мотивація, крім можливості виставити в поганому світлі і створити проблеми в тих штатах, де є почесні консули", - говорить Хейз.

На думку Чалого, пранкери мають на меті три цілі.

  1. Ускладнити роботу посольства, "дати нам більше займатися чимось іншим, крім досягнення важливих для двосторонніх відносин завдань України і Америки".
  2. Зробити токсичним і по-можливості зашкодити іміджу – "це б'є і по авторитету України, посла, посольства".
  3. Отримати якомога більше інформації для свого використання, в тому числі чутливого характеру і можливо також вплинути на політичне рішення.

Крім так званих пранків, посол також відзначив інші методи дезінформаційних атак спрямованих проти іміджу України у США і посольство тут намагається співпрацювати з американськими правоохоронцями.

"Були спроби створення фейкового не один раз акаунта в різних соціальних мережах і відповідних звернень від імені посла, - говорить Чалий. - Крім того були спроби від імені посла України в США наймати на роботу американців з відповідними далі намірами, як ми розуміємо, але ми це присікли, припинили у взаємодії з американськими відповідними структурами".

Як ефективно протистояти цим злим "жартам"?

Співпраця з американськими правоохоронцями є особливо дієвою, якщо йдеться про кібернапади, однак побороти пранкерські дзвінки – більш складно.

"В деяких випадках це (взаємодіяв з відповідними службами Сполучених Штатів) дуже дієва, особливо якщо це кібератаки і ці зловмисники знаходяться навіть не в США і вони точно російські. Це були росіяни, які знаходяться в Європі, використовуючи засоби кібервійни. Тобто в даному випадку була співпраця. Якщо ж говорити про пранки – дзвінки, то тут ми своїми засобами і силами намагаємося протидіяти. Більшою мірою показуючи, більш відкрито і широко інформуючи широко про такі випадки тому в принципі про це знають", - говорить Чалий.

Це більше ніж просто жарт, переконаний Хайз, адже йдеться про підробку листа та електронної адреси. "Це більш серйозно, - говорить юрист. - Електронна адреса, з якої вони посилали підробного листа видає себе за адресу українського посольства. .. На мою думку, коли лист надсилається від чийогось іншого імені це вже велика проблема. Не знаю, чи було вчинено злочини, однак, це варто розслідувати.

Навіть якщо їх наміри – лише розіграш, треба, щоб люди розуміли, що коли ти видаєш себе за іншого, це може мати серйозні наслідки", - говорить Хайз.

Напади походять з Москви, стверджує посол.

Пранкерськими нападами керують з Москви, переконаний український посадовець. Зокрема, він вказує на те, що зловмисники - російськомовні.

"Я вважаю, це системна атака, яка скоординована, яка ведеться з різних точок, але центр управління цього в Москві у мене немає в цьому сумніву", - наголосив посол Чалий.

"Я не буду звинувачувати безпосередньо ту чи іншу російську структуру, але ті помилки деякі, які вони роблять свідчать про те, що це російськомовні люди. Крім того, тематика цих розмов свідчать про спроби створити проблеми для реалізації пріоритетних для України завдань, які реалізує посол тут в США", - стверджує посадовець.

Вони не дочекаються, що ми зменшимо наші зусилля
Валерій Чалий

Він вважає, що посилення інформаційних атак, може свідчити про роздратування Росією успіхами в двосторонніх відносинах США та Україні, як надання Україні зброї, голосування в Конгресі стосовно Голодомору, а також рішучою політикою США стосовно санкцій

"У нас є непогані результати і я вдячний тут і за підтримку Сполучених Штатів, в постачання озброєнь, голосування в Конгресі, в тому числі і по визнанню голодомору геноцидом, те що вони хотіли припинити і санкційна політика

"Вони не дочекаються, що ми зменшимо наші зусилля", - запевняє посол.

Пранкери користуються з довіри американців

В Луїзіані пранкерські напади не досягли своєї мети, переконує Хайз. "В Луїзіані нам дуже пощастило, що ми маємо здібних урядовців, які швидко відреагували і розібрались в цьому випадку. Запевняю вас, в Луїзіані це зовсім не зашкодило іміджу України. Ми дуже доброї думки про Україну і підтримуємо демократію та незалежність України.... Не думаю, що це матиме негативний вплив на Україну. Справді, вважаю, що це наголошує на тому, що Україна справді потерпає від нападів".

Зловмисники користуються довірливістю американців, говорить Хейз. "В США у нас були завжди незалежні ЗМІ, інформації практично завжди довіряють Але гадаю за останні декілька років, як американців, так і посадовці починають розуміти, що новини, або неофіційні джерела інформації з соцмедіа та іншого можуть бути і неправдивими".

Дивіться також: Підсумки візиту української делегації до США

Підсумки візиту української делегації до США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Всі новини дня

Як українці, які не пройшли «фільтрацію» на російському кордоні, потрапляють в російські СІЗО. Відео

Росія захопила та депортувала на свою територію принаймні мільйон двісті тисяч українців серед них майже півмільйона дітей. Такі дані станом на кінець червня подає віце-прем'єрка України Ірина Верещук. Багатьох утримують у російських СІЗО або ж на підконтрольних Росії територіях.

Засідання Радбезу щодо ситуації на Запорізькій АЕС: заяви США, МАГАТЕ. Відео

Засідання Радбезу щодо ситуації на Запорізькій АЕС: заяви США, МАГАТЕ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

У Нью-Йорку відбувається засідання Ради безпеки ООН щодо ситуації на Запорізькій АЕС.

98% українців вірять у перемогу – нове опитування. Відео

98% українців вірять у перемогу – нове опитування. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

98% українців впевнені у перемозі у війні, понад 90% схвалюють роботу президента Зеленського. Такими є результати нового опитування українців, проведеного Міжнародним республіканським інститутом США.

Рада безпеки ООН розпочала засідання, присвячене ситуації на ЗАЕС. Відео

Рада безпеки ООН розпочала засідання, присвячене ситуації на ЗАЕС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Рада безпеки ООН розпочала засідання, присвячене ситуації на Запорізькій атомній електростанції. Засідання скликала Росія через, як зазначається, удари по Запорізькій АЕС. Серед ключових спікерів – генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Про засідання у штаб-квартирі ООН – Ірина Соломко.

27 країн у Копенгагені обговорили шляхи посилення військової підтримки України. Відео

27 країн у Копенгагені обговорили шляхи посилення військової підтримки України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:11 0:00

27 країн у четвер у Копенгагені обговорили шляхи посилення військової підтримки України у її протистоянні російській агресії.

Більше

XS
SM
MD
LG