Спеціальні потреби

Актуально

Чи може Байден переглянути позицію щодо «Північного потоку-2»? - думки експертів

Потенційна угода між Вашингтоном і Берліном щодо російського трубопроводу, про розгляд якої раніше повідомили ЗМІ у США, є малоймовірною і потребуватиме істотних змін в поведінці Кремля, вважають експерти, з якими спілкувались журналісти Російської служби "Голосу Америки" Олександр Яневський та Валерія Єгісман.

Закон про захист енергетичної безпеки Європи (PEESA), із внесеними до нього доповненнями, вимагає запровадження санкцій у зв'язку із будівництвом трубопроводу. Будівництво підвідного газопроводу «Північний потік-2» завершено більш ніж на 90 відсотків, залишилося прокласти близько 160 кілометрів труб. Будівництво газогону відновилося 6 лютого, після більш ніж річної перерви, викликаної протидією адміністрації Дональда Трампа і ухваленими Конгресом законами, які дозволяють запроваджувати санкції проти компаній і окремих осіб, які беруть участь в проекті.

Будівництво газогону відновилося 6 лютого, після більш ніж річної перерви, викликаної протидією адміністрації Дональда Трампа і ухваленими Конгресом законами

Адміністрація Байдена поки не вводила передбачені санкції. У вівторок для Білого дому настав крайній термін, щоб надати Конгресу перелік компаній, які, на думку адміністрації, порушують закони США, спрямовані на зупинку будівництва газопроводу «Північний Потік-2». Група законодавців США звернулась до Держдепу із закликом відповісти, чи пропонували адміністрації США відмовитись від санкцій, чи змінити їх.

Між тим члени Ради національної безпеки при Білому домі вже зустрічалися для обговорення будівництва газопроводу, включно із питанням готовності Німеччини ввести мораторій на реалізацію проекту, повідомило видання WSJ, посилаючись на джерела, знайомі з ходом обговорення.

Прогнози експертів

Старша наукова співробітниця вашингтонського Фонду «Джеймстаун» Маргарита Асенова (Margarita Assenova, Jamestown Foundation) підкреслює, що низка санкцій, зокрема передбачених Законом про захист енергетичної безпеки Європи (PEESA), носить обов'язковий, а не рекомендаційний характер.

При цьому, відзначає експертка, адміністрація США зараз проводить консультації з європейськими урядами відповідно до закону «Про уточнення закону про захист енергетичної безпеки Європи» (PEESCA). Однак ЗМІ сприйняли ці консультації як сигнал про те, що президент Байден розглядає можливість ухилення від застосування санкцій з міркувань національної безпеки.

Звільнення з-під санкцій російського судна, яке будує російський трубопровід, під час розгону Кремлем опозиції суперечило би інтересам національної безпеки США

Закон PEESCA також передбачає накладення санкцій не лише на кораблі, які прокладають труби, а і на постачальників послуг з модернізації технологічного обладнання. Так, в останні дні роботи адміністрації Трампа були запроваджені санкції проти російського судна «Фортуна», однак для закінчення робіт йому може знадобитися технологічне оновлення.

«Звільнення з-під санкцій російського судна, яке будує російський трубопровід, під час розгону Кремлем опозиції суперечило би інтересам національної безпеки США, і адміністрація Байдена не може виправдати такий крок, - каже Маргарита Асенова у коментарі «Голосу Америки». - Крім того, про це необхідно буде доповісти Конгресу, де протидія «Північному потоку-2» переважає і є міжпартійною».

Незважаючи на відновлення будівництва трубопроводу, закінчення робіт і здача проекту в експлуатацію також залишається під питанням, вважає експертка Фонду «Джеймстаун». Той факт, що багато західних компаній - від будівельних і страхових до сертифікаційних агентств - відмовилися від участі в проекті, ясно показує впливовість американської фінансової системи і небажання приватних компаній потрапити до списку санкцій.

«Вони знають, що санкції США означають, серед іншого, що їх фінансові операції будуть під загрозою, - каже Асенова. - Ніхто не хоче потрапити в таку ситуацію через російський трубопровід»

Протистояння «Північному потоку-2 »є важливим кроком для захисту трансатлантичної безпеки

Німеччина є вкрай важливим партнером для США, однак будь-яка угода з Берліном має бути вигідною для Вашингтона, каже в інтерв'ю «Голосу Америки» заступниця директора з питань європейської енергетичної безпеки вашингтонського дослідницького центру "Атлантична рада" Ольга Хакова (Olga Khakova, Atlantic Council).

«Адміністрація Байдена знаходиться у складній ситуації, вони повинні бути жорсткими щодо Росії, особливо у світлі недавніх подій з Навальним, і наявністю інших напружених ситуацій в регіоні, - зазначає експертка. - Тому це повинна бути виграшна угода, від якої вони не змогли б відмовитися ».

Потенційну угоду могло б включати забезпечення продовження транзиту газу через Україну або звільнення Олексія Навального, не виключає Хакова, проте будь-яких прогнозів щодо подібної угоди сьогодні зробити не можна. Без пропозиції з боку Німеччии якихось дійсно істотних варіантів, згода Білого дому на домовленості є малоймовірною.

ситуація навколо «Північного потоку-2» є складною і не має «правильного або неправильного рішення»

Експертка також додає, що ситуація навколо «Північного потоку-2» є складною і не має «правильного або неправильного рішення». Проте, і Вашингтон, і Берлін розуміють важливість збереження відносин, і незалежно від того, чи вдадуться США до санкцій і чи буде «Північний потік-2» добудовано і введено в експлуатацію, сторони повинні знайти спосіб для розвитку співпраці, в тому числі в області енергетичної безпеки, підкреслює Хакова.

«Протистояння «Північному потоку-2 »є важливим кроком для захисту трансатлантичної безпеки», - вважає Бенджамін Шмітт.

Науковий співробітник Гарвардського університету і старший експерт вашингтонського Центру аналізу європейської політики Бенджамін Шмітт (Benjamin Schmitt, Harvard University, CEPA) вважає, що досягнення угоди по «Північному потоку-2» з тими умовами, які циркулювали в ЗМІ, стало б «несвоєчасним і помилковим» кроком.

«Ці пропозиції насправді нічого не вимагають від Кремля з точки зору внесення будь-яких змін в поведінку, пов'язану з широким спектром його зловмисних дій в трансатлантичному співтоваристві», - зазначає експерт в коментарі «Голосу Америки». Наприклад, будь-яка угода щодо «Північного потоку-2», яка передбачає збереження транзиту російського газу через Україну, «в кращому випадку є хиткою», вважає він.

будь-яка угода щодо «Північного потоку-2», яка передбачає збереження транзиту російського газу через Україну, «в кращому випадку є хиткою

По завершенні будівництва, «Північний потік-2» у поєднанні з уже діючою другий ниткою «Турецького потоку», який доставляє російський газ по дну Чорного моря до південно-східної Європи через Туреччину, зробить досягнуту угоду марною, оскільки дасть Кремлю технічну можливість припинити або значно скоротити транзит газу через Україну, пояснює Шмітт. Так, за останній рік Кремль вже використовував другу нитку «Турецького потоку», щоб значно скоротити транзит газу через Україну до Східних Балкан, знизивши обсяги російського газу по Трансбалканському коридору.

Прихід адміністрації Байдена також вселив впевненість по обидва боки Атлантики в тому, що американське лідерство на світовій арені, в тому числі у боротьбі з авторитарними режимами, до яких сьогодні належить «путінська Росія», може бути відновлено, додає експерт. Він нагадує, що у політиці Кремля немає змін - світ бачив недавню кібератаку на США, отруєння і арешт Олексія Навального, а незаконна анексія Криму та агресія на сході України тривають.

Дивіться також: Які обіцянки зробив президент Байден у першому спілкуванні з громадянами

Які обіцянки зробив президент Байден у першому спілкуванні з громадянами. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

Всі новини дня

Жителі Литви зібрали 4,7 млн доларів на покупку безпілотника «Байрактар» для України

Сотні литовців об'єдналися, щоб купити сучасний безпілотник для України на знак солідарності із її боротьбою проти російської агресії, пише агенство Рейтер.

4,7 мільйона доларів було зібрано всього за три з половиною дні, переважно невеликими сумами, для фінансування покупки військового безпілотника «Байрактар» (Bаyraktar TB2), повідомляє телекомпанія Laisves TV, яка організувала акцію.

«До того, як почалася ця війна, ніхто з нас не думав, що ми купуватимемо зброю. Але зараз це нормальне явище. Потрібно щось робити, щоб світ став кращим», - каже 32-річна Агнє Беліцкайте, яка перерахувала 100 євро одразу, як тільки 25 травня розпочався збір коштів.

"У той час як уряди найбільших країн світу нескінченно радяться, литовське суспільство просто об'єднується", - сказала Беліцкайте.

«Я вже не вперше роблю пожертвування на купівлю зброї для України. І робитиму це до перемоги», - сказала вона агентству Reuters, додавши, що частково нею рухали побоювання, що Росія може напасти і на Литву.

«Це перший випадок в історії, коли звичайні люди збирають гроші, щоб купити щось на кшталт “Байрактар”. Це безпрецедентно, це неймовірно», - сказав Бешта Петро, посол України у Литві, в інтерв'ю Laisves TV.

Безпілотники «Байрактар» довели свою ефективність проти російських військ та їхніх союзників у конфліктах у Сирії та Лівії, його закупівля організована Міністерством оборони Литви, яке повідомило агентство Reuters, що планує придбати апарат у Туреччини наступного тижня.

«Нові, несподівані заходи щодо збору коштів знову надихають людей. Іде третій місяць вторгнення… важливо не звикати до цього», - заявила прем'єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте в інтерв'ю телеканалу Laisves TV.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

Послиня США отримала візу для роботи в Україні

Послиня США в Україні Бріджит Брінк

Новопризначена послиня США в Україні Бріджит Брінк отримала робочу візу для роботи в Україні. Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомила послиня України у США Оксана Маркарова:

«Велика приємність видати візу і зустрітися з колегою - новим Послом США в Україні Бріджет Брінкс. Україна завжди мала найкращих очільників американського дипломатичного представництва, які були не тільки високопрофесійними дипломатами, але й прекрасними людьми та прикладами публічного служіння. І цей раз не став виключенням! Дуже очікую на активну спільну роботу в визначальний час нашої боротьби за незалежність і демократію», - написала Оксана Маркарова».

Посада посла США в Україні була вакантною з 2019 року, коли тогочасний президент США Дональд Трамп відкликав з Києва Марі Йованович.

Брінкс, яка володіє російською і вивчала словацьку, сербську, грузинську та французьку мови, перед затвердженням на посаду посла в Україні служила послом США у Словаччині. Раніше вона відповідала в Держдепі за питання Східної Європи та Кавказу.

Як повідомляв Голос Америки, 18 травня, Посольство США в Україні офіційно відновило свою роботу у приміщенні в Києві, піднявши над комплексом американський прапор.

«Здійснюючи цей важливий крок, ми запровадили додаткові заходи для підвищення безпеки наших колег, які повертаються до Києва, і посилили наші заходи безпеки та протоколи. Ми прагнемо протистояти майбутнім викликам. Війна триває. Російські війська щодня завдають смерті та руйнувань на українській землі. Мільйони українців вимушені виїхати зі своїх домівок і сумують за втратою своїх близьких. Цілеспрямовано ми підтверджуємо нашу відданість народу та уряду України та з нетерпінням чекаємо виконання нашої місії від Посольства США в Києві», - йдеться в офіційній заяві від імені Держсекретаря США Ентоні Блінкена.

ЄС може відкласти запровадження ембарго на постачання російської нафти трубопроводом – Bloomberg

Єврокомісія направила урядам країн ЄС переглянутий пакет санкцій проти Росії, в якому пропонується залишити заборону на постачання російської нафти морем та відкласти запровадження ембарго на постачання нафти трубопроводом. Про це пишуть Bloomberg та Politico.

За даними видань, це дозволить Угорщині та низці інших країн ЄС, які не мають доступу до моря, як і раніше, отримувати сиру нафту з Росії.

Країнам ЄС, як повідомляє Bloomberg, від імпорту нафти морем пропонується відмовитися через пів року, а нафтопродуктів – через вісім місяців.

Йдеться про шостий пакет санкцій, щодо якого у ЄС не можуть дійти згоди більш як місяць.

Раніше прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відкинув можливість обговорення запропонованого ЄС нафтового ембарго проти Росії. Він звернувся до президента Європейської ради Шарля Мішеля з листом, у якому сказав, що його країна не може підтримати санкції без більш детальної інформації про фінансування ЄС, яке допоможе Будапешту відмовитися від російської нафти.

Politico вказує, що прихильники жорсткіших заходів щодо Росії готові піти на цей компроміс, щоб шостий пакет санкцій узагалі схвалили. Офіційно новий, відкоригований санкційний пакет наразі не представляли.

Угорщина отримує 85% газу з Росії і 60% нафти звідти, від тієї, що споживає. Politico раніше писала, що Євросоюз може запропонувати Угорщині грошову компенсацію та таким чином переконати країну проголосувати за санкції. Голова Євроради Шарль Мішель говорив, що консенсус щодо нафтового ембарго проти РФ може бути знайдений до 30-31 травня на саміті ЄС.

На початку травня, повідомляє AFP, країни "Групи Семи"заявляли про намір припинити купувати російську нафту, однак строків зупинки закупівель названо не було.

Сполучені Штати, Британія та Канада вже запровадили нафтові ембарго проти Росії.

В матеріалі використані джерела Bloomberg та Politico.

Україна отримає ракети Harpoon для захисту узбережжя

Архівне фото: пускові системи Harpoon на американському військовому кораблі "Колорадо", 2016 рік

Україна очікує на нові поставки ракет Harpoon, повідомив міністр оборони країни Олексій Резніков.

"Берегова оборона нашої держави не просто буде посилена ракетами Harpoon - їх застосовуватимуть підготовлені українські команди. Впевнений, що бойове братерство «Гарпунів» та наших «Нептунів» допоможе звільнити та знову зробити наше Чорне море безпечним, у тому числі – надійно захистити нашу Одесу", - написав посадовець у Facebook.

Раніше надання Данією протикорабельних установок Harpoon та ракет відзначив міністр оборони США Ллойд Остін. Ці поставки призначені, "щоб допомогти Україні захистити узбережжя", наголосив Остін під час зустрічі Міжнародної контактної групи з оборони України "Рамштайн-2".

Українські посадовці зазначають, що для посилення оборони сходу країни Україна прагне отримати американську систему залпового вогню М270 MLRS. В Пентагоні зауважили, що розглядають можливість надання такої системи.

Резніков також зазначив, що в Україні "на передовій вже успішно працюють три види 155-мм артилерії – гаубиця М777, гаубиця FH70, САУ «CAESAR»".

Для того, щоб поновити власні запаси зброї, які зменшилась після поставок до України, Сухопутні сили США надали контракт на 624 млн дол компанії Raytheon Technologies на виробництво протиповітряних ракет "Стінгер". США надали приблизно 1 400 "Стінгерів" Україні.

Ось про що Шольц та Макрон говорили з Путіним

Архівне фото: Канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент Франції Еммануель Макрон біля Брандербурзьких воріт, освітлених в кольори українського прапору. 9 травня 2022 року. REUTERS/Мішель Тантуссік

Президент Франції Еммануель Макрон та німецький канцлер Олаф Шольц більше 80 хвилин розмовляли з російським президентом Путіним у суботу.

Серед іншого, лідери ЄС закликали Путіна звільнити 2500 оборонців "Азовсталі", затриманих Росією, а також погодитись на безпосереднє спілкування з українським президентом Володимиром Зеленським і розблокувати порт Одеси для того, щоб відновити поставки зерна, йдеться в повідомленні Єлісейського палацу.

Шольц та Макрон "наполягали на негайному припиненні вогню і виведенні російських військ", повідомили в службі німецького канцлера.

В Кремлі вказали, що Путін висловив готовність вжити кроків для розблокування портів Чорного моря. Як йдеться в повідомленні, пише Радіо Свобода, Росія готова "сприяти знаходженню варіантів" для вивезення зерна із заблокованих зараз українських чорноморських портів, а також наростити постачання російських добрив та сільгосппродукції. В обмін на це Путін вимагає "зняття відповідних санкційних обмежень".

Як повідомляв Голос Америки, в Держдепі заявили, що США не зніматимуть санкції з "у відповідь на пусті обіцянки, які ми постійно чуємо від Російської Федерації".

Більше

XS
SM
MD
LG