Спеціальні потреби

Обама: Незаконна анексія Росією Криму не є «вирішеною справою»


Обама вважає, що Росія агресивна від слабкості
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:34 0:00

Обама вважає, що Росія агресивна від слабкості

Президент США Барак Обама заявив у вівторок, що він занепокоєний з приводу зазіхань Росії в Україні після анексії Криму. Він також додав, що Крим, як частина Росії, не є «вирішеною справою».

Виступаючи на прес-конференції з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте після саміту безпеки в Гаазі, Обама заявив, що анексія Росією Криму неприйнятна. «Ми не визнаємо те, що відбулося в Криму», - сказав він, додаючи, що санкції проти Росії можуть поглибитися в енергетичних і торговельних секторах. «Це залежить від Росії діяти відповідально і показати себе в черговий раз бути готовим дотримуватися міжнародних норм і ... якщо він не зробить цього, будуть деякі втрати».

Посилаючись на Росію як на «регіональну великодержаву», президент сказав, що ця країна загрожує деяким своїм сусідам з приводу своєї слабкості, а не сили.

«Ми [США] маємо значний вплив на наших сусідів», - сказав він. «Ми взагалі не маємо потреби вторгатися в них для того, щоб мати сильніші відносини щодо співпраці з ними».

Обама заявив, що він переконаний, якщо б в українців був вибір, вони прагнули б мати відносини як з Європою, так і Росією. Президент США також заявив, що всі країни НАТО мають гарантії того, що вони будуть, як і раніше, захищені, відповідно до вимог договору про взаємну безпеку.



Данський прем’єр -міністр Рютте сказав, що він не може уявити собі ситуацію в Криму, яка закінчується військовим конфліктом.

«Це складне питання. Це не може бути вирішене відразу», - сказав Рютте, який також високо оцінив лідерство Обами.

Обама заявив, що США не вважають Росію головною загрозою своїй національній безпеці і що він більше занепокоєний можливістю вибуху ядерної бомби в Нью-Йорку.

Контрпродуктивний

Тимчасом Росія відкинула як «контрпродуктивний» крок світових лідерів, щоб усунути Росію з Групи восьми промислово розвинених країн (Великої вісімкм) з приводу своїх дій в Україні.

Представник президента Росії Володимира Путіна зробив коментар наступного дня після того, як сім інших країн Великої вісімки (G-8) домовилися провести саміт семи країн у червні, замість участі в раніше запланованій зустрічі Великої вісімки в Росії.

У спільній заяві, опублікованій в кулуарах ядерного саміту в Гаазі, Нідерланди, лідери США, Великобританії, Канади, Франції, Німеччини, Італії та Японії заявили, що вони тимчасово призупиняють свою участь з Росією у Великій вісімці, поки Москва не «змінить курсу». Західні держави вдаються до заходів, щоб ізолювати Росію з приводу анексії Кримського півострова, відокремленого від України.

Російські інформаційні агентства посилаються на слова представника Кремля, який сказав, що Росія готова і зацікавлена у продовженні контактів зі своїми колегами з Великої вісімки. Однак міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив у понеділок, що не буде «великою трагедією», якщо Росію буде виключено з цього угруповання.

У понеділок в кулуарах саміту з ядерної безпеки Лавров зустрівся зі своїм українським колегою Андрієм Дещицею. Це була їх перша зустріч і зустріч на найвищому рівні між представниками уряду Росії і нової української влади.

У понеділок міністр оборони Росії Сергій Шойгу відвідав російську військову штаб-квартиру в Криму, оскільки російські війська захопили останню військову базу України на півострові, і українські війська були виведені звідти.

У понеділок ввечері РІА Новости Росії посилалося на віце-прем’єра Криму, який сказав, що всі військові частини на півострові вже перебувають під контролем російських військових.

Пересування військ

Секретар України з питань національної безпеки і оборони Андрій Парубій заявив Голосу Америки, що близько 100 тисяч російських військ і броньована техніка розташовані уздовж українських кордонів і залишаються в повній бойовій готовності.

Ця присутність військ на східних і південних кордонах України викликає тривогу в Києві. Це також викликало попередження з боку НАТО, що Москва, можливо, прагне розширити свою територію за рахунок іншої проросійської території на південно-західному кордоні України – у Придністров’ї.

Зі свого боку, Москва наполягає на тому, що прикордонні війська проводять навчання, і підкреслює, що немає ніяких планів, щоб увійти на територію України.

Україна залишилася вкрай нестабільною з листопада, коли тодішній президент Віктор Янукович відмовився підписати угоду про асоціацію з Європейським Союзом на користь тісніших зв’язків з Росією. Цей крок призвів до тижнів антиурядових протестів у Києві, які змусили Януковича втекти з країни минулого місяця.

Минулого тижня кримчани проголосували на дуже спірному референдумі про відокремлення від України і приєднання до Російської Федерації, до чого швидко вдався президент Росії Путін. Сполучені Штати і Європейський Союз твердять, що голосування порушує Конституцію України і є незаконним.
XS
SM
MD
LG