Спеціальні потреби

Актуально

Окупанти-«побратими»: Росія неправдиво заперечує подібність між своїм вторгненням в Україну та вторгненням нацистської Німеччини в Норвегію

Учасник антивоєнного мітингу у Барселоні, Іспанія, тримає постер із сполученим зображенням Владіміра Путіна і Адольфа Гітлера, 24 лютого 2022р. REUTERS/Nacho Doce

МЗС Росії цього місяця засудило посла США в Норвегії Марка Натансона за те, що він порівняв вторгнення Росії в Україну в 2022 році з вторгненням Німеччини в Норвегію у 1940 році. Натомість проект Голосу Америки Polygraph.info навів факти, що свідчать про подібність між двома вторгненнями.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Натансон висловив свої міркування 1 березня на Kirkenes Conference – міжнародній конференції з питань співпраці в Баренцевому регіоні, яка щорічно проводиться у Норвегії. Він сказав: «Неспровоковане вторгнення Путіна в Україну… нагадує мені ще одну подію у світовій історії. 9 квітня 1940 року Гітлер розпочав неспровоковане вторгнення до Норвегії 82 роки тому».

На це порівняння прес-секретарка МЗС Росії Марія Захарова заявила: «В кулуарах конференції він зробив абсолютно блюзнірські та образливі висловлювання про Росію та керівництво нашої країни. Він порівняв “спеціальну військову” операцію Росії в Україні з… гітлерівським вторгненням до Норвегії в 1940 році”… Це приклад більш ніж просто політичного хамства, це крайнє невігластво та блюзнірство».

Захарова помиляється, стверджує Поліграф: і вторгнення гітлерівської Німеччини в Норвегію в 1940 році, і вторгнення путінської Росії в Україну в 2022 році насправді були актами неспровокованої агресії проти суверенних держав.

Ось деякі подібності між двома вторгненнями.

Агресор вторгся з кількох напрямків і висадив війська під столицею

9 квітня 1940 року Німеччина напала на Норвегію з півдня, заходу та північного заходу. Передові загони німецьких військ зайняли шість великих норвезьких портів, від столиці Осло на північ до Нарвіка. «У той же час один парашутний батальйон (перший в історії, задіяний у війні) зайняв аеродроми Осло і Ставангера, а 800 оперативних літаків викликали страх у норвезького населення», — писала Британська енциклопедія.

Вермахт, збройні сили Німеччини, планував швидко перемогти норвезьких захисників, перш ніж вдасться організувати опір.

24 лютого 2022 року Росія вторглася в Україну з півночі, сходу та півдня. У той же час елітний російський десантний підрозділ намагався захопити аеропорт Гостомель, розташований за 10 кілометрів від Києва. Російські повітрянодесантні війска мали намір штурмувати столицю та захопити резиденцію уряду «не пізніше вечора суботи, 26 лютого 2022 року».

Російська армія планувала захопити Київ за лічені дні, повідомляє The New York Times:

«Плани вторгнення Росії, отримані The New York Times, показують, що військові розраховували пробігти сотні миль через Україну та перемогти протягом кількох днів. Офіцерам наказали пакувати парадну форму та медалі напередодні військових парадів у столиці України Києві».

Окупанти прийшли як «побратими»

У 1940 році німецькі війська, які окупували Норвегію, заявили, що норвежці та німці мають особливі зв’язки як скандинавські брати. Деспіна Стратігакос, проректор і професор архітектури в Університеті Баффало висловила це так:

«Нацисти вважали вторгнення до Норвегії поверненням додому: вони стверджували, що німці походять з Півночі і нарешті повертаються, роблячи землю знову своєю».

З початку російсько-українського конфлікту в 2014 році російські офіційні особи та пропаганда неодноразово заявляли, що Київ є “просто російським містом”, що українці були штучно створені всередині російського народу, і що українці та росіяни є братами або навіть одним народом, як заявив у липні 2021 року Путін заявив:

«Я казав, що росіяни й українці — це один народ, єдине ціле. Ці слова не були зумовлені якимись короткостроковими міркуваннями чи поточним політичним контекстом. Це те, що я неодноразово говорив і у що твердо вірю».

На агресора чекав місцевий колаборант

Відкун Квіслінг, норвезький фашист і засновник партії «Національний союз», чекав прибуття німецьких військових до Норвегії. Як розповідала Британська енциклопедія, «на зустрічі з Адольфом Гітлером у грудні 1939 року Квіслінг закликав до німецької окупації Норвегії. Після німецького вторгнення у квітні 1940 року він проголосив себе главою уряду».

Згодом Квіслінг був «маріонетковим лідером» окупаційного уряду Німеччини. У лютому 1942 року він був призначений «міністром-президентом» при німецькому рейхскомісарі Йозефі Тербовені. Відтоді «квіслінг» стало означати «зрадник» або «колабораціоніст».

В Україні Віктор Медведчук, лідер української проросійської партії «Опозиційна платформа — За життя» (ОПЗЖ) і особистий друг президента Владіміра Путіна чекав російських військ у Києві.

“Українська правда” написала минулого місяця: “Ще за місяць до російського вторгнення один впливовий член ОПЗЖ, здається, жартував, що Медведчук “просто чекає на Путіна”.

Федір Веніславський, представник президента України в Конституційному суді країни, у квітні 2022 року заявив, що Медведчук мав би стати маріонетковим президентом України в разі успіху очікуваного блискавичного російського вторгнення.

Дивіться також:

Всі новини дня

“Дипломатичне прикриття": реакція США на візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

“Дипломатичне прикриття": реакція США на візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Китай готує “дипломатичне прикриття" для звірств Росії в Україні. Так візит Сі Цзіньпіна до Москви прокоментував держсекретар США Ентоні Блінкен. Він висловив недовіру так званому мирному плану від Пекіна, який лідер Китаю планує обговорити під час візиту до Росії.

Артилерія від ЄС - коли Україна почне отримувати боєприпаси у межах нової угоди? Відео

Артилерія від ЄС - коли Україна почне отримувати боєприпаси у межах нової угоди? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:53 0:00

Євросоюз досяг домовленості відправити Україні мільйон 155-міліметрових снарядів протягом року.

Труни, однотипні постери й російська пропаганда: у Вашингтоні провели "антивоєнний" мітинг

Організатори "антовоєнного" мітингу у Вашингтоні роздавали учасникам однотипні постери із закликами проти війни з Іраном, Китаєм, а також проти підтримки військового протистояння країнам-агресоркам. Вашингтон, округ Колумбія, 18 березня 2023р.

На вихідних поблизу Білого дому у Вашингтоні зібралися мітингувальники проти “нескінченних воєн”, які закликали, серед іншого, скоротити американську підтримку країн, постраждалих від війни, та загалом зменшити бюджет Міноборони США.

Щодо України, то учасники мітингу висловилися за переговори замість військового захисту. Кілька учасників по черзі розмахували російським прапором, виголошуючи тези російської пропаганди про те, що “ворогом є НАТО, а не Росія”.

Протестувальники тримали здебільшого однотипні, заготовлені організаторами постери із застереженнями проти війни з Іраном і Китаєм. Ці постери принесли на мітинг у великих чорних пакетах (як на фото) і роздали людям (на відео нижче видно, як частина людей відмовляється від пропозиції взяти постер).

Учасникам антивоєнного протесту роздавали однотипні постери із гаслами російської пропаганди і тезами "Годуйте людей, а не Пентагон".
Учасникам антивоєнного протесту роздавали однотипні постери із гаслами російської пропаганди і тезами "Годуйте людей, а не Пентагон".

Перехожим, які опинилися у цей день біля Білого дому, наполегливо роздавали постери. Деякі з них мали такі гасла: "Годуйте людей, а не Пентагон", "Україна. Націоналісти та фашисти, руки геть від Донецька та Луганська". Не всі погоджувалися брати участь у цьому.

Один з учасників протесту поділився із Голосом Америки джерелами, де черпає інформацію. “Найкращими гідами” для себе чоловік назвав Маркса і Леніна.

Інший мітингувальник запевнив, що має багато джерел інформації про війну, але не зміг згадати усі.

Організатори мітингу підготували муляжі трун з прапорами США, України та ще кількох країн. З цими домовинами вони пройшлися ходою біля Білого дому, а також заблокували ними вхід до Washington Post Building за «непохитну підтримку війни» газетою.

Протестувальники вимагали від журналістів видання висвітлити їх демонстрацію та пригадували війну в Іраку, критикуючи її висвітлення у ЗМІ.

Щодо ЗМІ, то мітинг знімали журналісти з Китаю та Росії, зокрема, телеканалу "Россия". Як уже писав Голос Америки, пропагандистські канали цих країн активно використовують подібні виступи та називають такі протести“справжніми голосами американського народу”. Хоча як свідчать опитування у США, найбільшими ворогами своєї країни американці вважають Китай та Росію.

Російська пропаганда називає такі мітинги "справжніми голосами американського народу", - Polygpaph.info
Російська пропаганда називає такі мітинги "справжніми голосами американського народу", - Polygpaph.info

Спростування та пояснення, чому подібний протест не є реальним відображенням настроїв американського суспільства, можна прочитати на сайті Української редакції Голосу Америки, у проєкті Поліграф.

Крім того, Голос Америки неодноразово писав про відсутність ознак готовності Росії до реальних перемовин. Аналіз про те, чому в Києві відкидають можливість перемовин із Москвою, Голос Америки писав в огляді "Чи варто Україні домовлятися з Росією?".

Організатори мітингу режисують ходу з "трунами" від Білого дому до будівлі пресвітеріанської церкви на Нью-Йорк авеню у Вашингтоні:

Участь у мітингу взяв і американський ІТ-інженер Дейв Трауб, який розповів Голосу Америки, що вважає справжнім соромом таку подію:

“Я прийшов сказати цим людям, що Україна - реальна, і війна реальна. Коли ви говорите “миріться з Росією”, то ви насправді кажете “здайте окуповані території для будь-яких звірств, які захоче зробити обвинувачений у воєнних злочинах Володимир Путін".

Здати Україну Росії - це неприйнятно. Українці цього не допустять. Навіть якщо ми припинимо допомогу, вони продовжуватимуть воювати.
учасник мітингу Дейв Трауб

“Вони говорять деякі хороші речі, як, наприклад, вільна Палестина, економічна і соціальна справедливість… але здати Україну, щоб отримати ці речі, це не те, що потрібно робити. Просто ні, абсолютно ні”, - сказав Трауб.

Дейв Трауб прожив 12 років у Росії та має друзів як серед росіян, так і серед українців.

“Здати Україну Росії - це неприйнятно. Українці цього не допустять. Навіть якщо ми припинимо допомогу, вони продовжуватимуть воювати”, - сказав він.

Як повідомляв Голос Америки, у Вашингтоні та численних інших містах США упродовж року з часу вторгнення Росії до України регулярно відбуваються мітинги на підтримку України. Крім того, вашингтонські активісти практично щодня виходять з українськими прапорами до Білого дому (де відбувався і згаданий “антивоєнний мітинг”), щоб подякувати за надану підтримку та нагадати про злочини, які щодня здійснює російське військо в Україні.

Дивіться також: Мітинг біля Меморіалу Лінкольна у Вашингтоні до роковин повномасштабного вторгнення РФ в Україну

США стурбовані, що Китай може підтримати план, який не передбачає виведення військ РФ з України  

"Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією", - сказав координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. 

США висловлюють стурбованість тим, що Китай у Росії може домовлятися про перемир'я в Україні, при якому російські війська залишаться на окупованих територіях. Про це повідомив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі у понеділок, 20 березня.

«Ми стурбовані тим, що натомість Китай повторюватиме заклики до припинення вогню, коли російські сили залишатимуться на суверенній території України», – сказав Кірбі. - «Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією».

Кірбі наголосив, що війна в Україні може закінчитися дуже швидко, як тільки Путін виведе війська з України.

Раніше сьогодні Державний секретар США Ентоні Блінкен також заявив, що без виведення російських військ з України мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету і не буде конструктивним.


Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ентоні Блінкен: «Те, що президент Сі їде до Росії через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт  президента Путіна, дозволяє припустити, що Китай не відчуває відповідальності за притягнення Кремля до відповідальності за звірства, скоєні в Україні». 

Більше

XS
SM
MD
LG