Спеціальні потреби

Юрій Луценко на межі життя і смерті


Юрій Луценко (архівне фото - 2008 р.)
Юрій Луценко (архівне фото - 2008 р.)

Українська громадськість не на жарт занепокоєна долею Юрія Луценка. Його стан критичний, в організмі починаються незворотні процеси, – повідомила дружина екс-міністра внутрішніх справ після відвідин лікарні в понеділок увечері. За словами Ірини Луценко, лікарі радять їй умовити чоловіка припинити голодування, бо інакше не зможуть його врятувати.

Найближчим часом Луценко може померти. Про це, посилаючись на думку лікарів, заявив журналістам у вівторок Сергій Власенко. Адвокат Юлії Тимошенко пригрозив слідчому ГПУ Сергію Войченку, який веде справу екс-міністра, особистою відповідальністю в разі якщо станеться непоправне. «Заховатися вам не вдасться», – пообіцяв адвокат слідчому.

Генпрокуратура з відповіддю не забарилася. Як заявив Войченко, за життя і здоров’я Юрія Луценка він не відповідає. Він також назвав згадані погрози тиском на слідство та спробою перекласти на ГПУ відповідальність за добровільне голодування підслідного.

Припинити голодування – з таким проханням почали звертатися до екс-міністра політики та громадські діячі. «Подумати про своїх рідних», - закликала соратника лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко. Як зауважила опозиціонер у відкритому листі, вона як ніхто розуміє причини, що змусили Луценка удатись до радикальних дій та оголосити голодування на знак протесту.

«Однак надзвичайно важливо, щоб ти, Юра, розумів: ницість і аморальність влади не варті людського життя. Особливо твого – нашого друга, колеги, політичного лідера всеукраїнського масштабу», – написала Тимошенко.

Не важити своїм життям закликав голодуючого колишній глава українських греко-католиків Любомир Гузар. «Духовна атмосфера в суспільстві така, що ваша жертва не розбудить суспільство. Ваше життя потрібне Україні», – зазначив у своєму зверненні патріарх.

З подібними листами звернулися до Луценка також Українська православна церква Київського патріархату, діячі культури, депутати Верховної Ради.

А тим часом справу Луценка передали до суду. Про це повідомили 17 травня у Генпрокуратурі. Тепер долю екс-міністра вирішуватиме Печерський райсуд Києва. Саме суд, а не слідчий ГПУ, тепер уповноважений вирішувати й питання про те, що робити з підслідним далі: чи повернути назад у СІЗО, чи звільнити з-під арешту.

Новину про термінову передачу справи до суду соратники Луценка витлумачили як намір ГПУ «умити руки». «Такий поспіх у діях Генпрокуратури не важко зрозуміти, адже їм не хочеться брати на себе відповідальність за долю Юрія Луценка, який і нині продовжує голодування і знаходиться на межі життя і смерті», – сказано у заяві прес-служби «Народної самооборони», поширеній у вівторок.

У тому, що прокуратура намагається перекласти відповідальність на суд, переконана також дружина екс-міністра. У вівторок 17 травня її не пустили в лікарню побачитися з чоловіком, оскільки всі питання щодо Луценка тепер перейшли до компетенції Печерського райсуду. «Прокуратура довела його майже до смерті, а тепер умиває руки», – заявила Ірина Луценко, коментуючи передачу справи чоловіка від слідчих до суддів.

Натомість державна пенітенціарна служба видала повідомлення про стан здоров’я екс-глави МВС. Як мовиться у документі, «станом на 16:00 17 травня стан здоров’я Юрія Луценка залишається стабільним».

Нагадаємо: Юрій Луценко голодує вже 26 днів. Екс-міністр оголосив голодування 22 квітня після рішення суду вкотре продовжити строк його незаконного, як він вважає, тримання під вартою. 10 травня з Лук’янівського СІЗО Луценка перевели у київську лікарню швидкої допомоги.

XS
SM
MD
LG