Актуально
Суд дозволив Януковичу не виконувати передвиборчі обіцянки

Вищий адмінсуд виправдав президента Віктора Януковича, який не виконав своїх передвиборчих обіцянок. Як зазначено у рішенні ВАСУ, передвиборча програма кандидата – це засіб агітації, а не закон. А тому бездіяльність президента, який цю програму не виконав, протиправною вважати не можна.
Про отриманий лист з рішенням суду, датованим 21 липня, сьогодні повідомив журналістів автор скандального позову херсонський правозахисник Дмитро Ільченко. Позивача особливо здивувала аргументація суду, який не знайшов порушення його особистих прав через невиконання президентом обіцяного.
«До «Покращення життя вже сьогодні» я був приватним підприємцем, сплачував податки до бюджету свого рідного міста, створював робочі місця. А після того як Янукович «покращив» моє життя, мені довелося припинити підприємницьку діяльність. Мої права були порушені, але суд цього не помітив», – обурився Ільченко, який працює помічником одного з депутатів БЮТ.
Ільченко зауважив також, що своїм рішенням суд фактично визнав: солодкі обіцянки кандидати дають лише заради перемоги на виборах, а виконувати їх вони не зобов’язані.
Попри те, що у рішенні суду зазначається: «рішення остаточне і оскарженню не підлягає», позивач заявив, що таки збирається подати апеляції до Верховного суду та до Європейського суду.
В суд на президента України Ільченко поскаржився у червні. У скарзі він зазначав, що Янукович досі не запровадив, як обіцяв, п’ятирічних податкових канікул для малого бізнесу, не знизив ПДВ і податок на прибуток, а також не перевів армію на контрактну систему. Усі ці пункти передвиборчої програми мали бути виконані до 1 січня 2011 року. Невиконання президентом цих та інших обіцянок – стверджував позивач – порушило його виборчі права та завдало йому значних матеріальних втрат.
Як відомо, у своїй передвиборчій програмі Віктор Янукович дав близько тридцяти обіцянок. Серед ключових, окрім податкових канікул, зниження ПДВ та переходу армії на контрактну основу, була й така фантастична, як збільшення населення України до 50 мільйонів людей. Натомість виконаними на сьогодні, через півтора роки перебування при владі, експерти називають лічені пункти, зокрема, ухвалення Податкового кодексу та законодавче закріплення позаблокового статусу України.
Своєю чергою, у правлячій Партії регіонів заявляють, що усі передвиборчі обіцянки президента будуть виконані, однак для цього знадобиться не менше п’яти років. Коментуючи позов, поданий проти Януковича, лідер «регіоналів» у парламенті Олександр Єфремов запевнив: «За час своїх повноважень Віктор Янукович реалізує все, що було заявлено перед виборами».
Так чи інакше, юридичної відповідальності за невиконання обіцяного президент, як виглядає, може не боятися. А от політична розплата уже настала – у вигляді обвалу рейтингу. За рік при владі рейтинг Януковича знизився майже втричі. Згідно з даними Центру Разумкова, якби вибори президента відбувалися сьогодні, за Януковича проголосувало б лише 14,6% виборців, тоді як іще рік тому за нього готові були віддати свої голоси 39,2% українців.
Тим самим нинішній глава держави встановив свого роду національний рекорд: такими темпами рейтинги не падали у жодного з його попередників. Навіть Віктор Ющенко, якого вважають найбільшим розчаруванням сучасної України, за перший рік при владі розгубив лише половину своїх колишніх адептів.
Всі новини дня
Байден застеріг Іран, після ударів в Сирії

Президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати дадуть «потужну» відповідь, щоб захистити американців. Заява прозвучала після того, як американські військові сказали, що завдали авіаударів у східній Сирії у відповідь на атаку, ймовірно проведену за підтримки Ірану.
Виступаючи під час державного візиту до Канади в п’ятницю, Байден сказав, що Сполучені Штати «не прагнуть конфлікту з Іраном, але готові діяти рішуче, щоб захистити наших людей».
"Саме це сталося минулого вечора", - додав він.
Збройні сили США заявили, що в ніч на четвер завдали кількох «точних» авіаударів по цілях у східній Сирії у відповідь на атаку безпілотника, внаслідок якої загинув американський підрядник.
Речник Міністерства оборони США бриг-генерал Патрік Райдер заявив журналістам у Пентагоні в п’ятницю, що ця операція мала на меті «надіслати дуже чітке повідомлення про те, що ми серйозно ставимось до захисту нашого персоналу та швидко й рішуче реагуватимемо на загрози для них».
Він назвав удари "пропорційною та умисною дією, спрямованою на обмеження ризику ескалації та мінімізацію жертв".
Сирійська обсерваторія з прав людини, британська група, яка спостерігає за війною в Сирії, заявила, що 14 людей загинули в результаті ударів США в Сирії.
У п'ятницю офіційні особи США заявили, що кілька безпілотників було запущено в Грін-Віллідж на північному сході Сирії, де також базуються американські війська. Офіційні особи заявили, що в результаті нападів ніхто не постраждав.
Міністр оборони США Ллойд Остін сказав, що удари велись по об'єктах, що використовуються групами, пов'язаними з Корпусом вартових Ісламської революції Ірану.
«Авіаудари були завдані у відповідь на сьогоднішню атаку, а також на серію недавніх атак на сили коаліції в Сирії групами, пов’язаними з КВІР», — сказав Остін.
"Жодне угруповання не завдасть удару по наших військах безкарно", - додав він.
Безпілотник врізався в технічний об’єкт на базі в Хасаці, Сирія, о 13:38. за місцевим часом, згідно з Пентагоном.
У результаті нападу було поранено ще шістьох американців, у тому числі п'ятьох військовослужбовців США. Згідно із заявою американських військових, двом пораненим військовослужбовцям надали допомогу на місці, а ще трьох і американського підрядника було евакуйовано до медичних закладів коаліції в Іраку.
Сполучені Штати мають близько 900 військових у східній Сирії, щоб допомогти силам сирійських курдів запобігти відродженню терористичного угруповання «Ісламська держава».
Голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі, старший офіцер США та голова Центрального командування США, яке контролює військові операції США на Близькому Сході, попередив законодавців на слуханнях у четвер, що Іран продовжує дестабілізувати ситуацію на Близькому Сході, підтримує там терористичні групи і проксі-сили.
За словами командувача Центрального командування генерала Еріка Курілли, з січня 2021 року іранські проксі атакували війська США в Іраку та Сирії 78 разів за допомогою безпілотників і ракет.
"Це була серія атак на наші війська та партнерські сили", - сказав Курілла ввечері в четвер.
«Ми завжди вживатимемо всіх необхідних заходів, щоб захистити наших людей, і завжди відповідатимемо у вибраний нами час і в місці. Ми налаштовані на варіанти різного масштабу перед лицем будь-яких додаткових атак Ірану», — додав він.
В статті використано інформацію Associated Press, Reuters і Agence France-Presse.
Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.
Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.
- Голос Америки
США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео
Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.
- Голос Америки
З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.
USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.
Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.
“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.
Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.
Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу
Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.
На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.
Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.
18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.
З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.
Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.
Форум