Актуально
- Голос Америки
МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів

Президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах наполягає на планах повернути російських і білоруських спортсменів до змагань під «нейтральними» прапорами. Участь спортсменів із країн, причетних до агресії проти України, «працює», попри те, що війна в Україні продовжується, сказав він у вівторок, 28 березня, виступаючи у штаб-квартирі у Швейцарії.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
«Участь спортсменів з російськими та білоруськими паспортами в міжнародних змаганнях працює», – сказав Бах у своєму виступі на початку засідання виконкому МОК у Лозанні, де розглядалося питання про допуск цих спортсменів до змагань. Він додав, що політика не може бути частиною спортивних змагань, і спортсменів не можна карати за паспорти.
«Ми бачимо це майже щодня в низці видів спорту, особливо в тенісі, а також у велоспорті, на деяких змаганнях з настільного тенісу. Ми бачимо це в хокеї, гандболі, ми бачимо це у футболі та інших лігах Сполучених Штатів, а також в Європі, і ми також бачимо це на інших континентах», – сказав він і додав, що небезпеки для змагань вони не становили.
Російські та білоруські спортсмени представляють не лише спорт, але й армію, що воює проти України – політики, спортсмени
У січні МОК окреслив багатоетапний план для російських і білоруських спортсменів, згідно з яким вони могли брати участь в майбутніх літніх Іграх 2024 року в Парижі та зимових Іграх 2026 року в Мілані.
Це рішення викликало критику з боку США, Канади та кількох європейських країн, включаючи Велику Британію, Німеччину та Польщу. Україна погрожувала бойкотувати Ігри в Парижі, якщо російські та білоруські спортсмени змагатимуться там, навіть з нейтральними прапорами.
У заяві, яку спільно подали Польща, Литва, Латвія, Естонії та Україна напередодні засідання виконкому МОК мовиться, що «немає жодної причини відійти від режиму виключення для російських і білоруських спортсменів, встановленого МОК понад рік тому».
Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу написав у Твітері у понеділок, що більшість російських медалей на Олімпіаді в Токіо завоювали спортсмени, пов’язані з російською армією.
Посольство України у Південно-Африканській республіці написало у твітері, що під час Олімпіади у Токіо у 2021 році Росія виграла 71 медаль, з них російські солдати-спортсмени отримали 45.
«Вони належать до тієї ж армії, яка зараз чинить воєнні злочини в Україні», – мовиться у твіті посольства, в якому зображено двох російських військових, капітанів Росгвардії, які брали участь в Олімпійських іграх у Пекіні у 2022 році.
Росіяни та білоруси змагалися індивідуально під нейтральним прапором у деяких видах спорту, але їхня присутність на окремих подіях, таких як тенісні турніри, викликала протести з боку деяких інших спортсменів. Російські та білоруські команди не розглядалися як учасники міжнародних змагань.
Вранці у вівторок понад 300 фехтувальників написали голові МОК лист з проханням переглянути своє рішення. Вони попередили, що це буде «катастрофічною помилкою», якщо Росія та Білорусь повернуться.
Українське міністерство закордонних справ написало у вівторок у Твітері, що продовжує боротьбу.
«Молодіжна рада при МЗС України об’єднала понад 25 молодіжних спільнот, щоб закликати #бойкотуватиросійськийспорт і не допустити Росію та Білорусь до участі у в Олімпіаді 2024 року. Вони вже надіслали 16 відкритих листів МОК і зробили спільну відеозаяву», – мовиться у заяві МЗС України.
У Росії рішення МОК називають «несправедливим»
Російські ЗМІ цитують голову комітету Держдуми Росії з фізичної культури та спорту Дмитра Свищева, який назвав «несправедливим» рішення МОК та рекомендував міжнародним федераціям допустити до змагань росіян, «які не підтримали спецоперацію», а також спортсменів «пов'язаних зі збройними силами та органами безпеки», наприклад, спортсменів ЦСКА (колишній радянський Центральний спортивний клуб армії).
Як зазначив Свищев, участь спортсменів у силових структурах – «нормальна практика у світі, вони мають бути допущені до змагань».
«Всі чудово розуміють, що спортсмен не з автоматом бігає – він виступає під прапорами свого рідного, улюбленого клубу. Тому я вважаю, потрібно обов'язково спортсменів допускати, незалежно від того, до якого клубу вони належать», – сказав він у розмові з російським виданням.
Всі новини дня
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.
"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.
"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.
Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".
"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.
Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресораАндрій Черняк, представник ГУР МО
Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".
"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.
У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.
Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".
Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.
Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео
Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
- Голос Америки
США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.
"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.
В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.
В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.
В статті використано матеріали AFP, AP.
Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.
На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".
Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.
Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.
Форум