Спеціальні потреби

Актуально

«Україна – це бійня в серці Європи». Радбез ООН обговорив, як притягнути винних до відповідальності за звірства в Україні

Рада Безпеки ООН скликала спеціальне засідання у форматі Аррія «Притягнення до відповідальності за скоєні в Україні звірства»

Рада Безпеки ООН за ініціативою Албанії та Франції у співпраці з постійними представництвом України провела спеціальне засідання у форматі Аррія «Притягнення до відповідальності за скоєні в Україні звірства». Захід тривав більше трьох годин і зібрав провідних спеціалістів, правозахисників, прокурорів, які займаються темою притягнення до відповідальності за воєнні злочини та порушення прав людини.

Першою на засіданні виступила Мішель Башеле, Верхова комісарка ООН з прав людини. За її словами, підзвітність - наріжний камінь захисту прав людини. «Але після двох місяців з початку збройного нападу Росії на Україну ми запитуємо: хто, коли і як понесе відповідальність? Як я заявила на Раді з прав людини у березні, грубі порушення міжнародного та гуманітарного права а також прав людини, які мали місце, можуть вважатися воєнними злочинами», - пояснила комісарка. Також, за її словами, жертви цих порушень та їхні родини потребують відшкодування а також захисту. І «зусилля, спрямовані на усунення порушень, потрібно починати вже зараз», - додала вона.

Щоб це відбулося, переконана Башеле, потрібно зробити чотири важливі кроки. По-перше, забезпечити всебічне збереження всіх видів доказів. По-друге, – належну ідентифікацію, поховання а також судово-медичні експертизи тіл для встановлення причини смерті. По-третє – ефективну та повну реєстрацію всіх смертей. І, нарешті, розробити комплексну політику та механізми для забезпечення засобів правового захисту та відшкодування жертвам та їхнім родинам.

Башеле зазначила: наразі її офіс задокументував і підтвердив дані щодо 5939 жертв серед цивільного населення: 2787 - убитих і 3152 поранених. «Приголомшливий масштаб порушень прав людини в Бучі шокував Україну та світ. Під час одноденного візиту наша команда задокументувала незаконні вбивства, включно з розстрілами, 50 мирних жителів – переважно чоловіків, а також жінок та дітей. Ми продовжуємо стежити за всіма повідомленнями», - додала вона.

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан нещодавно відвідав Україну
Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан нещодавно відвідав Україну

Тим часом, головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан у своєму виступі зазначив, що кількість країн, які звернулися до Міжнародного кримінального суду щодо розслідування ситуації в Україні – безпрецедентна – 43 держави. «Закон однаково поширюється на всі сторони конфлікту: будь то Україна чи Російська Федерація. Вони мають чіткі зобов'язання. Зараз нам потрібно мобілізувати закон і відправити його в бій, не на боці України проти Російської Федерації, або на боці Росії проти України, а на боці людства, щоб зберегти, захистити людей», - додав він.

Він разом з командою планує провести незалежні розслідування у партнерстві з громадянським суспільством, а також з іншими організаціями. «Потім те, що ми отримаємо, ми піддаємо належній незалежній судовій експертизі. Ми хочемо докопатися до суті справи», - запевнив він. До спільної слідчої групи Хана приєдналися Україна, Польща та Литва. Він також надіслав кілька запитів до Росії, але відповіді так і не отримав.

У заході взяла участь і Амаль Клуні, відома адвокатка та правозахисниця, яка консультує український уряд у справі щодо притягнення Росії до відповідальності. «Сьогодні Україна – це бійня в самому серці Європи, - переконана вона. - Десять років тому з тодішнім Генсеком ООН Кофі Аннаном я була у Кремлі. Наше завдання було посередництво у мирному розв’язанні сирійського конфлікту. Звісно, ні Росія, ні Північна Корея не хотіли мирного вирішення. Тож впродовж 11 років сирійці зазнавали неухильної жорстокості».

За її словами, зараз той самий російський генерал, якого називають «м’ясником», який керував жорстокою атакою на цивільних в Алеппо, здійснює вбивства невинних родин у Маріуполі. «Я боюся одного, що з кожним днем ви будете все більше відволікатися на інші речі. Буде і трохи менше висвітлення війни у медіа, і Україна у підсумку залишиться одна у переслідуванні винних у цих звірствах. І ми не можемо дозволити, щоб це сталося», - додала правозахисниця.

Мені соромно, що немає системи правосуддя, яка б реагувала на масові зґвалтування та масові вбивства. Але я вірю, що сьогодні ми маємо можливість це змінити
Амаль Клуні, адвокатка та правозахисниця

Вона також згадала виступ Володимира Зеленського у Раді Безпеки, коли він порівняв російських солдат з бійцями ІДІЛ. Останні сім років Клуні представляє інтереси жертв геноциду ІДІЛу. «Великим успіхом було те, що Рада Безпеки ООН, у рідкісному прояві єдності погодилася почати розслідування. У мене народилися діти, я добре пам’ятаю, як прийшла в Радбез подивитися на голосування. Моїм дітям зараз майже п’ять років. І поки що більшість зібраних ООН доказів лежать у сховищах. Бо немає міжнародного суду, який би міг засудити ІДІЛ. І коли ті, хто вижив, просять мене пояснити, як так? Я можу лише сказати, що мені соромно. Мені соромно, що немає системи правосуддя, яка б реагувала на масові зґвалтування та масові вбивства. Але я вірю, що сьогодні ми маємо можливість це змінити», - додала вона.

За словами Еміне Джапарової, наразі правоохоронці розслідують близько 8000 військових злочинів
За словами Еміне Джапарової, наразі правоохоронці розслідують близько 8000 військових злочинів

Від України на засіданні виступила перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова. За її словами, українські правоохоронні органи виявили та розпочали розслідування майже 8000 військових злочинів, скоєних російською армією. І майже щодня знаходять нові масові могили та поховання. «Остаточна кількість російських військових злочинів в Україні буде значно вищою», - переконана вона. У той же час, додала чиновниця, Україна вірить у міжнародне право як фундаментальний принцип та інструмент притягнення всіх злочинців до відповідальності. «Тому ми порушили справу в Міжнародному суді проти Росії щодо геноциду. Росія як держава має відповідати за свої злочини. Але в кожному злочині є також людина, яка його скоює, той, хто зґвалтував дівчину, вбив чоловіка, який їхав на велосипеді. Розстрілював гуманітарні колони, пологові будинки, машини швидкої допомоги. Ці люди мають імена та обличчя, і вони мають бути притягнені до кримінальної відповідальності», - заявила Джапарова.

Від США у засіданні брала участь посолка з питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шаак. За її словами, Сполучені Штати зробили оцінку військових злочинів, які російські війська вчиняють в Україні. Вона базується на огляді публічних джерел, а також даних розвідки.

«Це було міжособистісне насильство: ми маємо достовірні повідомлення про людей, убитих у стилі страти зі зв’язаними руками; тіла з ознаками тортур; жахливі розповіді про сексуальне насильство над жінками та дівчатами. Зараз ми маємо достовірну інформацію про те, що російська військова частина, яка діяла в околицях Донецька, стратила українців, які намагалися здатися, а не взяла їх під варту. Якщо це правда, то це буде порушенням основного принципу військового права: заборони розстрілу цивільних осіб і комбатантів, які вийшли з бою через капітуляцію, поранення чи інші форми втрати працездатності», - заявила посолка.

Всі новини дня

У Сенаті зареєстрували резолюцію, що закликає Білий дім відреагувати на використання голоду як зброї в час війни

Колосся пшениці на полі біля села Гребені на Київщині, Україна, 17 липня 2020 року. REUTERS/Валентин Огіренко

У Сенаті США законодавці від обох партій презентували резолюцію, яка засуджує використання голоду в якості зброї війни в Україні та інших країнах.

«Навмисне морити мирних жителів голодом як знаряддя ведення війни є військовим злочином. Крапка", - заявив один з ініціаторів документу, сенатор від Демократичної партії Роберт Менендес.

“В час коли Путін продовжує демонструвати світові свою розбещеність, відрізаючи українські порти та руйнуючи сільське господарство, намагаючись морити голодом тих українців, які пережили його невибіркові бомбардування, я пишаюся тим, що приєднаюся до своїх колег у внесенні цієї резолюції, щоб підтвердити наше зобов’язання підтримувати гуманітарні зусилля та реагувати на кризу, щоб протистояти проблемам у глобальному ланцюгу поставок і притягнути до відповідальності будь-якого деспота, який наполягає на використанні голоду як зброї війни”, - додав Менендес.

Резолюція, серед іншого, закликає уряд США

  • Визначити пріоритетом дипломатичні зусилля із виявлення та вирішення випадків, коли голод і навмисне позбавлення їжі використовуються як зброя в час війни;
  • Продовжувати зусилля щодо подолання серйозної продовольчої безпеки шляхом гуманітарного реагування, зокрема надавати потребуючим країнам продовольчу допомогу;
  • Зробити так, щоб використання голоду як зброї війни підпадало під дію інструментів, що передбачають відповідальність за скоєне осіб, урядів, правоохоронних органів, організацій, наприклад, Глобального Акту Магнітського.

"Голод не повинен ставати зброєю війни, - заявив сенатор Джон Тун від Республіканської партії. - Сполучені Штати та їхні партнери мають працювати разом, щоб відновити глобальну стабільність і притягнути окремих осіб та уряди до відповідальності за конфлікти, які призводять до глобального голоду і ставлять під загрозу продовольчу безпеку”.

Його колега від демократів сенатор Джефф Мерклі додав, що ця резолюція “закликає адміністрацію Байдена засудити використання голоду як зброї в таких країнах, як Україна та Ефіопія, і зосередити гуманітарні зусилля на подоланні продовольчої безпеки та голоду”.

“Ця двопартійна резолюція засуджує тих, хто жорстоко використовує голод як зброю війни проти мирного населення. (Резолюція - ред.) закликає Сполучені Штати притягнути їх до відповідальності за ці звірства. Вона також закликає нашу країну продовжувати рішучі дипломатичні та гуманітарні зусилля, щоб зміцнити глобальні поставки продовольства та забезпечити стійкість у постачанні у випадку майбутніх потрясінь», - заявив під час представлення документу сенатор-демократ Корі Букер.

Сенатор від Республіканської партії Джеймс Ріш додав: “Ця двопартійна резолюція … заохочує адміністрацію Президента визначити пріоритетність зусиль для вирішення проблеми продовольчої безпеки”.

CNN повідомляє про готовність Білого дому надіслати в Україну ракетні системи великої дальності. Експерти миттєво відреагували  

HIMARS - американські реактивні системи залпового вогню

Американський канал CNN із посиланням на посадовців у США повідомляє, що Білий дім наступного тижня, ймовірно, оголосить про надсилання в Україну ракетних систем великої дальності.

"Адміністрація Байдена готується надіслати в Україну новітні ракетні системи великої дальності, відомі як MLRS та HIMARS, які зараз є у найбільшому запиті від української влади. Про це розповідають багато посадовців. Про затвердження цього питання можуть оголосити вже наступного тижня”, - пише у Твітері журналістка американського каналу CNN Наташа Бертранд.

“Хвилювання щодо вимог для підготовки мінімальні — навчання українців з будь-якими ракетними системами не займе багато часу", - цитує журналістка Бертранд у статті CNN із посиланням на американських посадовців.

На прорив в питанні надання Україні цих ракетних систем сподівається американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем. На своїй Твітер-сторінці він запостив статтю CNN.

У наступному Твітер-повідомлення сенатор Грем написав: “Дайте Україні ракетні системи та інше озброєння, необхідне для боротьби з Росією. Я сподіваюся, що найближчим часом Пентагон матиме прорив у цьому питанні.

"Я стежитиму за цим питанням і працюватиму, щоб надати Україні ті інструменти, які необхідні для захисту та оборони їхньої батьківщини”, - додав сенатор.


Напередодні речник Пентагону заявляв, що США працюють над тим, аби допомогти Україні отримати озброєння великої дальності.

“Головна потреба, на якій продовжують наголошувати українці, це вогонь з великої відстані. І тому ми працюємо над цим і допомагаємо їм отримати системи, які допомагають їм вести вогонь на великі відстані”, - заявив Джон Кірбі.

Під час брифінгу у п’ятницю, повідомляє спеціальний кореспондент Голосу Америки Джеф Селдин, речник Пентагону Джон Кірбі заперечив, що існує будь-яка затримка у наданні систем залпового вогню великої дальності.

«Ми все ще працюємо над тим, як виглядатиме наступний пакет допомоги, - сказав він. - Ми постійно говоримо з українцями про їхні потреби та про те, що ми можемо надати».

Американський генерал, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі ​ Бен Годжес вважає, що саме це озброєння може забезпечити українську перемогу:

“Це обнадіює. Воно стріляє на велику дальність, щоб знищити російську артилерію та ракетні системи – це потужності, які необхідні для порятунку життя українців і досягнення української перемоги”, - написав у Твіттері генерал Годжес.

Американський військовий фахівець Джон Спенсер, який очолює кафедру досліджень ведення війни в умовах міста в Інституті сучасної війни, приєднався до закликів надати Україні ракетні системи великої дальності.

“Росіяни не можуть вести війну в умовах міста. Вони бояться цього. Натомість вони обрали воєнні злочини як метод ведення війни. Потрібно більше зробити, щоб допомогти. Україна потребує ракетних систем великої дальності, таких як HIMARS, Смерч, Град”, - пише у Твітері Джон Спенсер.

Андерс Аслунд, експерт “Атлантичної Ради” критикує Німеччину, Францію та Італію за їхні пропозиції до Києва поступитись територіями. Натомість, експерт закликає ці країни почати надавати Україні сильніше озброєння:

“Вони повинні замовкнути і швидко надати Україні якомога більше важкої зброї, щоб мінімізувати страждання України. Вони також мають якомога швидше посилити економічні санкції проти Росії, аби виснажити російський бюджет, щоби Путін не зміг більше дозволити собі вдатись до загарбницької війни”, - вважає американський оглядач.

Про те, що країни Заходу можуть почати постачання в Україну озброєння великої дальності, можуть також свідчити нещодавні заяви премєр-міністр Британії Бориса Джонсона.

В інтервю виданню "Блумберг" він заявив, що Україна повинна отримати ракетні системи великої дальності. Хоча не уточнив, від яких країн.

Системи MLRS, за словами Джонсона, допомогли б Україні “захистити себе проти дуже брутальної російської артилерії. І це той шлях, по якому світ має рухатись”.

Велика Британія - серед тих країн, в яких Київ просить про зброю великої дальності. Джонсон не уточнив, чи його країна надішле свої ракетні системи М270 українським збройним силам. Американське видання “Політико” 18 травня написало, що українська влада все більше здивована протидією Адміністрації Байдена надати Україні американські ракетні системи великої дальності.

20 травня речник Пентагону Джон Кірбі заявив, що США розуміють, чому Україна потребує саме цього озброєння.

«Поки ми працюємо над цими пакетами (допомоги - ред.), цими озброєннями та системами, що були відправлені в Україну, ми робимо це здебільшого з огляду на те, що потрібно Україні в боротьбі, в якій вони зараз перебувають. І послідовна відповідь, яку ми отримуємо, полягає в тому, що їм потрібен дальній вогонь, тому що вид бою, який вони ведуть в регіоні Донбасу, значною мірою залежить від місцевості», – сказав Кірбі журналістам під час брифінгу.

26 травня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у відео-зверненні на Твітері заявив, що Україна сподівається отримати системи ракетного залпового вогню від США.

«Сполучені Штати раніше казали нам, що ми отримаємо РСЗВ. Зараз вони у процесі вироблення цього рішення. Принаймні це те, що вони нам кажуть. Наше єдине прохання до них у тому, щоб це рішення було схвалене якомога швидше. Бо для нас кожен день означає втрачені життя, втрачені кілометри нашої землі», - сказав Кулеба.

Українські посадовці неодноразово заявляли, що зброя великої дальності має вирішальне значення, щоб переважити російську артилерію на сході України.

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Будинок 82-річної мешканки Ірпеня зруйнувала російська війна. Старенька проводить більшість часу на дивані який уцілів у напівзруйнованій, неприданій для життя хаті. Хвора на онкологію донька-пенсіонерка, намагається пристосувати до життя уцілілий сарайчик. Однак, жінки знаходять привід радіти.

"Путін намагається знищити культуру українського народу", - Байден

Президент США Джозеф Байден, виступає перед випускниками Військово-морської академії США. П’ятниця, 27 травня, 2022
"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напад на школи! Роддоми! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури",
Джо Байден, президент США

Російський президент Володимир Путін "не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу". Таку завяву парезидент США, Джозеф Байден зробив під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США, у П’ятницю, 27-го травня.

"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь", - заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.

Американський лідер також наголосив, що війна Путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії.

"Дії Путіна були спробою так званої "фінляндизації" Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО", - наголосив Байден.

Також, за словами очільника Білого Дому "наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття", а військовим США доведеться захищати світову демократію від автократії.

"Випуск 2022-го, ви завершуєте навчання на переломному етапі не лише американської, але й світової історії. Наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття. Вони вплинуть на те, як виглядає наш світ, і на цінності, якими він буде керуватися", - сказав Байден.

Президент також наголосив, що йдеться не лише про вирішальні політичні та ідеологічні зміни у світі, але й економічні та кліматичні, - "глобальне порушення поставок спричиняє значну інфляцію, наближення кліматичної кризи призведе до підвищення рівня моря та суворіших погодних умов в усьому світі".

Дивіться також: Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика.

Блінкен та Кулеба обговорили продовольчу безпеку та допомогу

Держсекретар США Ентоны Блінкен. (AP Photo/ Керолін Кастер)

Оборонна допомога США та світова продовольча криза. Такі питання обговорили в п'ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомили в Держдепі США.

Блінкен підкреслив, що Сполучені Штати та союзники і партнери продовжуватимуть тісно координувати зусилля, "щоб підтримати Україну а також розв'язати питання наслідків війни Кремля для світу", мовиться в повідомленні.

Посадовці відзначили, що Кремль продовжує використовувати продовольство в якості зброї і поширювати неправдиві заяви щодо російських санкцій, повідомив речник Держдепу Нед Прайс.

Російські посадовці заявляють, що в зриві поставок продовольства у світі винні західні санкції. США відкидають такі звинувачення. Раніше цього тижня Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

Більше

Відео - найголовніше

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG