Спеціальні потреби

Євген Захаров: Європейський суд з прав людини не є четвертою ланкою влади в Україні


Відомий правозахисник, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров розказав журналістам про повноваження страсбурзького суду в Україні, а також визнав Юрія Луценка “в’язнем сумління”.

Україна входить у п’ятірку країн, до яких найчастіше позиваються власні громадяни. Втім, якщо Європейський суд з прав людини і визнає порушення, це не завжди призводить до виконання рішення країною.

“Європейський суд не є четвертою ланкою влади в Україні. Його рішення лише фіксує, що сталося певне порушення згідно з Конвенцією. Далі вже країна має виконати рішення та вжити системні заходи, щоб змінити ситуацію. Але це можуть бути зміни не по конкретній справі, а зміни у законодавстві, наприклад”, - говорить Євген Захаров.

Тобто, в ситуації із справою екс-прем’єрки Юлії Тимошенко – навіть якщо суд у Страсбурзі підтвердить порушення, її навряд чи звільнять, пояснює правозахисник. На його думку, це буде можливо тільки після того, коли її захист звернеться до Європейського суду щодо порушення права на справедливий суд.

“Якщо є рішення про порушення права на справедливий суд, що можна очікувати, і якщо це рішення буде стосуватися помилкових тлумачень доказів – що буде теж безумовно, то виконати рішення щодо порушення цієї статті означає скасувати вирок”, - зазначає Захаров. Але коли це рішення винесуть, то тоді захист Юлії Тимошенко повинен буде звернутися до Вищого суду, який скасує рішення інших судів і направить справу на новий розгляд. Справу ж екс-прем’єрки, за прогнозами Євгена Захарова, розглядатимуть у Європейському суді не менше двох років.
Якщо є рішення про порушення права на справедливий суд, що можна очікувати, і якщо це рішення буде стосуватися помилкових тлумачень доказів – що буде теж безумовно, то виконати рішення щодо порушення цієї статті означає скасувати вирок”.
Євген Захаров, правозахисник

Іншого ув’язненого екс-міністра Луценка легше звільнити за допомогою правозахисних організацій, вважає Захаров. “Юрія Луценка можна назвати в’язнем сумління, так як фактично його арештували за те, що він виступав по телебаченню, писав статті. Це відповідає визначенню “в’язень сумління”, яким користується «Міжнародна амністія». Якщо ми зможемо переконати Амністію, що Луценко не скоював жодних злочинів, то тоді ця організація буде боротися за його визволення”.

В інших, не таких гучних справах Європейський суд з прав людини дійсно, за словами Євгена Захарова, допомагає українцям. Зокрема, змушує Україну розраховуватися із своїми боргами перед громадянами. “Порівняно із Росією чи Білоруссю, наш “Ощадбанк” видає певні гроші. Нещодавно був взагалі унікальний випадок, коли за один день по 150 справам українців було прийняте позитивне рішення. Тобто за один день державу покарали приблизно на 600 тисяч гривень”.
XS
SM
MD
LG