Спеціальні потреби

Експерти оцінили боротьбу з корупцією в Україні


Рік тому в Україні почала діяти Державна програма щодо запобігання і протидії корупції на 2011 - 2015 роки. Такий проект обійшовся платникам податків у 820 мільйонів гривень. Втім, чи усі ці кошти дійсно підуть на боротьбу із корупцією - експерти невпевнені.

Ряд громадських організацій, в тому числі і Transparency International, провели моніторинг першого етапу реалізації програми та виявили, що рівень її впровадження у життя вкрай низький. Експерти оцінили, що програма наразі, за п’ятибальною шкалою, виконується на трійку.

“Кожен другий захід не здатен досягнути результату. А в програмі загалом понад 135 заходів, навіть більше. Кожен другий захід не допоможе ніяк у сфері боротьби із корупцією”, – коментує результати моніторингу керівник Transparency International в Україні Олексій Хмара.

Менше з тим, в програмі передбачено фінансування висвітлення ЗМІ антикорупційної діяльності влади – майже півтора мільйона гривень. Не гребують чиновники і їздити у закордонні подорожі із освітньою метою, що теж фінансується “антикорупційними грошами”.

Експерти зазначили, що понад 95% всіх коштів програми планують витратити на потреби Міністерства охорони здоров’я у введенні електронного обігу медичних форм та цифрового підпису, а також на запровадження системи електронного документообігу у Міністерстві соціальної політики. На думку авторів моніторингу, такі заходи не мають важливого значення для боротьби із корупцією.

“Кошти були заплановані дуже дивно і в дуже дивні сфери. Решта важливих речей, дійсно важливих речей залишилась в межах кошторисів органів влади”, – каже директор програми Українського інституту публічної політики Іван Пресняков.

Так, за його словами, дуже дивно, що не було заплановано фінансування на створення окремих адміністративних центрів для надання відповідних послуг, запровадження системи “єдиного вікна”, впровадження системи електронних закупівель, тощо. Тобто, грошей на заходи, які дійсно протидіятимуть корупції, заплановано не було.

“В Україні, коли йдеться мова про державний бюджет, то прийнято більше інвестувати у “hardware”, ніж у “software”. Тобто, у нас люблять робити ремонти, закуповувати техніку, але в нас ніхто не любить і не вміє інвестувати у навчання людей, щоб вони почали діяти по-іншому. Ви можете прийти у податкову, там буде ремонт і єдине вікно, але в ньому сидітиме та сама людина, яка звикла працювати по-старому”, – розказує Іван Пресняков.
“Кожен другий захід не здатен досягнути результату. А в програмі загалом понад 135 заходів, навіть більше. Кожен другий захід не допоможе ніяк у сфері боротьби із корупцією”.
Олексій Хмара, Transparency International


Загалом, представники організацій, які проводили моніторинг, прийшли до висновку, що реалізація Національної антикорупційної програми перебуває під загрозою. Через це експерти відправили до президента України листа, в якому закликали зібрати антикорупційний комітет, розглянути проблемні питання, передбачити фінансування заходів, які стосуються протидії корупції у бюджеті на 2013 рік та відмовитися від тих заходів, які не мають відношення до боротьби із корупцією.

“Президент повинен взяти цю ситуацію під особистий контроль, без цього антикорупційна програма не відбудеться”, – запевняє голова правління Антикорупційної ради України Богдан Якимюк.

Нагадаємо, що нещодавно за Індексом сприйняття корупції у 2012 році від Transparency International Україна набрала 26 балів із 100 можливих.

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG