Спеціальні потреби

Актуально

Швеція закрила справу Пальме, назвавши підозрюваного вбивцю, але сумніви залишаються

Шведський прем’єр-міністр Улоф Пальме на прес-конференці у Москві 7 квітня 1976 р.

Прем’єр-міністр Швеції, Стефан Левен, висловив надію, що його країна нарешті загоїть рану, завдану 1986 року вбивством тодішнього шведського голови уряду Улофа Пальме.

“Вбивство прем’єр-міністра країни - це національна травма. Я щиро сподіваюся, що рана тепер почне заживати”, - сказав Левен у середу 10 червня, коли прокуратура країни заявила, що може вказати на підозрюваного вбивцю.

Але шведська прокуратура після 34 років закрила справу, не притягнувши підозрюваного, Стіґа Енґстрома, до суду, оскільки він 2000 року вчинив самогубство.

“Я провів розслідування і я переконаний, що є докази для обґрунтованої підозри проти Енґстрома, але я не можу винести це на судовий процес”, - сказав Крістен Петерссон, головний прокурор.

Син убитого прем’єр-міністра, Йоакім Пальме, висловив жаль, що затяжне рослідування не змогло знайти остаточних доказів, але позитивно оцінив висновки і рішення прокуратури.

“Шкода, що вони не знайшли більше фактів, але, все одно, хоча не можна говорити про задоволення, але заспокоює те, що вони після такого тривалого часу, це було 34 роки тому, змогли визначити питання вини”, - сказав Йоакім Пальме.

Місце у Стокгольмі, де був убитий прем’єр-міністр Улоф Пальме.
Місце у Стокгольмі, де був убитий прем’єр-міністр Улоф Пальме.

Будівничий сучасної Швеції

Улоф Пальме впродовж десятиліть очолював Соціал Демократичну партію Швеції і двічі очолював уряд, що розбудував, як вважає дехто, зразкову, соціальну систему країни.

Він був активним у міжнародній політиці і гострим критиком комуністичного Радянського Союзу, але також і деяких кроків США.

Пальме активно виступав проти система апартеїду у Південно Африканській Республіці, засуджував порушення прав людини та висловлювався на підтримку революційних рухів у світі.

Увечері 28 лютого 1986 року Улоф Пальме повертався з Дружиною Лісбет з кінотеатру.

Прем’єр-міністр йшов людною центральною вулицею Стокгольма і тому вирішив відпустити своїх охоронців.

Нападник наблизився до пари позаду і вистрелив у спину Пальме. 59-річний прем’єр помер одразу.

Свідками події були десятки людей, але убивця зміг втекти.

Згодом поліцію критикували за те, що місце вбивства не було відгороджене і пішоходи могли знищити докази.

Слідство виявило кулі від пістолета, проте саму зброю ніколи так і не знайшли.

Засуджений і виправданий

За підозрою в убивстві був заарештований Крістер Петтерссон, на якого під час опізнання вказала Лісбет Пальме.

1989 року Петтерссон був засуджений до довічного ув’язнення, але після апеляції був звільнений, оскільки пістолет не був знайдений, і мотиви обвинуваченого не були доведені.

Крістер Петтерссон помер 2004 року.

Стіґ Енґстром

Стіґ Енґстром, якого прокуратура тепер вважає ймовірним убивцею, був серед сотень свідків, допитаних у ході багаторічного розслідування.

Тепер прокуратура каже, що на його причетність Енґстрома вказує місце його перебування в ніч убивства, а також те, що його зовнішність відповідає описам свідків.

Стіґ Енгстром у той вечір пізно закінчив роботу у будівлі страхової компанії “Скандія”, що неподалік місця злочину.

Енґстрома називають опонентом політики Улофа Пальме, але члени сім'ї підозрюваного казали, що це не могло бути мотивом для злочину.

Головний прокурор заявив, що на його думку наявних зараз доказів було б досить для арешту Енґстрома, але визнав, що для успішного обвинувачення в суді потрібні були б також речові докази, яких знайти не вдалося.

Дивіться також: Обезголовлений Колумб, Черчіль – "був расистом": протести проти пам'ятників у країнах із колоніальним минулим

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG