Актуально
- Голос Америки
Єдиний танк на параді в Москві - символ втрат РФ на війні проти України - експерти

Міжнародна преса та експерти критикують російський парад до Дня перемоги, де Красною площею проїхав один танк, Путін у промові намагався виправдати війну, і куди не приїхав жоден західний лідер.
Один танк на параді є символом російських втрат проти війни в Україні, пишуть оглядачі у Twitter.
“Один старий T-34 - єдиний танк Росії, який цього року вдалося мобілізувати на парад на Красній площі 9 травня. Тисячі танків знищені або все ще воюють в божевільній війні Путіна проти України”, - пише у Twitter Карл Більдт, співголова Європейської ради з міжнародних відносин, а в минулому міністр закордонних справ Швеції.
Оглядачі в Twitter звертають увагу, що єдиний танк T-34, який вивезли в Росії на парад, вироблений в українському Харкові.
“Ніщо так не підкреслює, скільки танків Росія втратила у своїй невиправданій війні проти України, ніж єдиний Т-34, який взяв участь у московському параді на честь Дня перемоги”, - пише Стівен Пайфер, співробітник Центру міжнародної безпеки та співпраці Стенфордського університету, колишній посол США в Україні.
Видання CNN описує “беззвучний” парад у Росії як образ “періоду ухвалення невдалих рішень у Кремлі”. Американські журналісти звертають увагу на те, як Путін впродовж цієї війни змінює риторику. У своїй промові на параді він заявив, що війну, яку Кремль почав в Україні, нібито нав'язало йому НАТО.
“Головне питання - скільки людей у натовпі відчули цей дисонанс”, - задається питанням CNN.
“Їм постійно доводиться доводити свою силу і могутність, але фактичних потужностей для цього залишається небагато. Зрештою це закінчується виявом слабкості”, - описує видання парад на Красній площі, де не пролітала авіація, і проїхав лише один танк, створений ще до народження Путіна.
Британське видання The Guardian пише, що промова Путіна на параді співзвучна із його тогорічним виступом. Господар Кремля вже традиційно повторює звинувачення Заходу у “руйнуванні сім’ї” та спотворенні “традиційних цінностей”.
Втім, як пише автор статті The Guardian, що залишилось невисловленим у промові Путіна, це втрати, яких зазнала російська армія в Україні за більш ніж рік.
Експерти американського Інституту досліджень війни, який регулярно публікує дані про хід війни в Україні, вважають, що президент Росії намагається використати московський парад до Дня Перемоги, щоб продемонструвати вплив Росії на Центральну Азію.
Видання пише, що на парад до Москви приїхали президент Казахстану Токаєв, президент Киргизстану Джапаров, президент Узбекистану Мірзійоєв, президент Таджикистану Емомалі Рахмон, а також президенти Білорусі та Вірменії Лукашенко та Пашинян. Деякі з цих лідерів підтвердили свій візит лише за день до параду.
“Цього року пізнє оголошення про присутність лідерів країн Центральної Азії, ймовірно, вказує на їх небажання продемонструвати пряму та публічну підтримку війни, попри спроби Кремля продемонструвати свою силу”, - пишуть експерти ISW.
Антон Геращенко, радник міністра внутрішніх справ України, опублікував фотографію, де президент Росії після параду обідає з президентами сусідніх країн. На фото відсутній Олександр Лукашенко.
“Сьогодні Путін влаштував обід з президентами, які прибули до Москви на парад. Лукашенко на ньому не був присутній. Російські Telegram-канали пишуть, що Лукашенко не був на обіді через проблеми зі здоров'ям і вже покинув Москву, його супроводжувала в аеропорт швидка допомога. Що з ним могло статися?” - пише Геращенко.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк провела паралель, що поки росіяни святкують День перемоги, днем раніше Україна, США та Європа вшанували перемогу над тиранією.
“Україна, Європа та США вчора вшановували перемогу над тиранією. Росія ж відзначає 9 травня новими ракетами та дронами, які запустили в напрямку українських міст і сплячих мирних жителів”, - написала у Twitter посолка США в Україні Бріджит Брінк.
Як писав Голос Америки, сьогодні 9 травня до Києва прибула президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, попри масовані російські бомбардування України. Вона приєднається до святкування Дня Європи, який в Україні планують затвердити як державне свято.
Всі новини дня
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.
"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.
"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.
Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".
"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.
Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресораАндрій Черняк, представник ГУР МО
Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".
"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.
У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.
Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".
Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.
Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео
Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
- Голос Америки
США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.
"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.
В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.
В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.
В статті використано матеріали AFP, AP.
Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.
На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".
Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.
Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.
Форум