Актуально
- Голос Америки
5 уроків з війни в Україні, які допомогли Пентагону формувати бюджет на наступний рік

У Пентагоні презентували основні напрямки витрат оборонного бюджету на наступний рік. Заступниця Міністра оборони США Кейтлин Гікс, серед іншого, заявила, що головний кошторис відомства на 2024 рік формували, серед іншого, на основі вивчених уроків з війни в Україні.
“Бюджет відображає те, як ми продовжуємо вчитися на війні в Україні та застосовуємо ці уроки на Індійсько-Тихоокеанському та інших напрямках”, - сказала у вступному слові заступниця міністра оборони США.
За її словами, війна в Україні показала, наскільки важливою є підготовка військових заздалегідь. Те, що українці так ефективно протистоять росіянам, вона пов'язала з тим, що українських військових почали тренувати за кордоном ще з 2014 року.
“По-перше, як я вже зазначила, це готовність. Надзвичайно цінною є наявність добре підготовлених бойових сил. Українці довели це Сполученим Штатам та іншим партнерам України, які навчають їх з 2014 року. Ці сім років навчання показали свою ефективність, і прийняття українцями західних підходів до ведення війни та їхню здатність ефективно використовувати свої сили були неймовірно цінними. Ми вважаємо, що це урок для нас, щоб посилити наші інвестиції в людей і нашу готовність, це є попередження для інших”, - зазначила Кетлин Гікс, заступниця міністра оборони США
Другим уроком, які США взяли на озброєння з війни в Україні, це необхідність інвестувати у виробництво зброї.
“Лише у боєприпаси ми інвестуємо 30,6 мільярда доларів у 2024 фінансовому році, це майже на 12% більше, ніж попереднього року. Порівняно із запитом на оборонний бюджет лише п’ять років тому, ми вкладаємо майже на 50% більше грошей у боєприпаси. І майже третина цих коштів призначена саме для стрільби на великі відстані: щоб збільшити закупівлю та покращити можливості не лише гіперзвукових ракет, але й нашої найбільш смертоносної та живучої дозвукової зброї, зокрема й тієї, яку ми закуповували на максимальному рівні останні кілька років”, - зазначила заступниця глави Пентагону.
Третій урок, за словами посадовиці, це забезпечення логістики та інвестицій в розвідку.
Кетлин Гікс: “Україна, Сполучені Штати та інші виграли від розвідки вищої якості. Разом із покращенням логістики ми виконали неймовірну роботу, зокрема, мова йде про командування US Transcom, я відзначу командування EUCOM та неймовірну роботу щодо логістики та постачання. Все це пов’язане з промисловою базою та частиною каналу постачань. Це важливий урок, отриманий від часу COVID до того шляху, яким йде Україна сьогодні. Ось чому ви бачите такі значні для нас інвестиції”.
Крім того, заступниця Міноборони США наголосила, що війна в Україні довела: для успіху важлива не кількість, а якість. На питання журналістів, чому збільшення оборонного бюджету США є меншим, ніж у Китаю, Гікс наголосила, мовляв, багато танків не обов'язково передбачає успіх в бою.
“Порівнювати, хто на що витрачає, не є найкращим визначенням успіху на полі бою. Подивіться на російський досвід, який ми спостерігали в останній рік, багато танків, багато людей, але не так багато хороших результатів на полі бою. Ми не є військом паперових тигрів. Ми дуже боєздатні... Крім того, ми зосереджені на майбутній боротьбі та регулярно тренуємося проти цих викликів”, - зазначила Гікс.
Крім іншого, Кейтлин Гікс наголосила на важливості інвестувати у кібергалузь та засоби радіоелектронної боротьби. За її словами, проект бюджету передбачає "67,4 мільярда доларів на кіберзасоби, інформаційні технології та радіоелектронну боротьбу".
На початку березня Білий дім оприлюднив Національну кіберстратегію США, яка передбачає запровадження федеральних норм, які мають захистити онлайн-сферу від хакерів. За цим документом, хакерські атаки у США будуть розглядати як загрозу національній безпеці. У Стратегії звучать закиди на адресу Китаю, Росії, Ірану, Північної Кореї та "інших авторитарних держав" в "агресивному використанні передових кіберможливостей", щоб досягнути цілей, що суперечать інтересам США та міжнародним нормам.
Починаючи з 2014 року, Україна зазнавала одних із найбільших у світі кібератак. Серед них був перший в історії кібернапад, коли електростанцію дистанційно вимкнули серед зими.
Проект бюджету США на 2024 рік, який напередодні запропонував на розгляд Конгресу президент США Джо Байден, складає майже 7 трильйонів доларів.
В разі ухвалення, витрати на оборону країни наступного року будуть одними з найбільших в історії мирного часу країни. Загальна сума оборонного бюджету перевищить 842 мільярди доларів.
На подальшу військову підтримку України, європейських союзників і партнерів у боротьбі з російською агресією бюджет передбачає виділення понад 6 мільярдів доларів. Ще 753 мільйони планується для підтримки України у протистоянні впливу Росії у сфері дезінформації, кібербезпеки та підтримки українського громадянського суспільства.
Всі новини дня
Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео
1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.
- Голос Америки
МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.
Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.
«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.
«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.
Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.
США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.
“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.
Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
- Екатеріне Маґалдадзе
- Голос Америки
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.
"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
- Голос Америки
МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.
Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.
«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.
Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.
Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ
Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.
Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»
Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.
У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».
Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше
Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.
«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.
Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.
Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.
За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.
За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.
Форум