Спеціальні потреби

Актуально

Оглядачі, політики у США критикують майбутню угоду щодо "Північного потоку-2" між Вашингтоном та Берліном

Західні оглядачі, політики активно коментують повідомлення про угоду між Вашингтоном та Берліном, яка, як повідомляється, дозволить не накладати санкції на російський трубопровід "Північний потік-2". Зокрема у Республіканській партії звинувачують адміністрацію США у поблажливості щодо Росії, подібно до того, як за преизидентства Трампа Демократична партія активно інтерпретувала окремі кроки його уряду, як мотивовані буцімто прихильність до Москви.

"Досі, політика Байдена щодо Росії полягає у тому, щоб дати Путіну все, чого він хоче, включно із багатомільярдним подарунком, коли Байден зняв санкції з трубопроводу "Північний потік-2" - це геополітичний провал, який позначиться на цілому поколінні", - твітує сенатор-республіканець Тед Круз, який нині затримує голосування за низку висуванців від Байдена на урядові посади, вимагаючи накладення на "Північний потік-2" санкцій, до яких Конгрес забов'язав адміністрацію США.

"Північний потік-2 посилить Росію, підірве національні інтереси Америки, та становитиме загрозу безпеці України - ключового союзника США. Президент Байден припускається значної помилки, дозволяючи його завершення", - заявив сенатор-республіканець Роб Портман.

Напередодні видання Bloomberg, посилаючись на отриманий текст проекту угоди, повідомило, що угода передбачає застосування проти Росії санкцій, якщо вона спробує використати енергію у якості зброї проти України. Значну увагу привернуло і повідомлення видання Politico, що США буцімто просило Україну не критикувати "Північний потік-2".

Раніше радник Державного департаменту США Дерек Шолле (Derek Chollet - англ.) заперечив інформацію американських ЗМІ про те, нібито адміністрація Сполучених Штатів тиснула на Україну, закликаючи не критикувати "Північний потік-2".

Відповідаючи на запитання, чи дійсно адміністрація Байдена, - як про це пише видання Politico, - просила незадоволену Україну "не робити хвиль" навколо питання газогону, Шолле заявив, що США прагнуть "близького і конструктивного партнерства з нашими українськими друзями".

Минулого тижня у Вашингтоні канцлер Німеччини Анґела Меркель попередила Росію, що Європа вживатиме «активних дій», у випадку, якщо Москва порушить права України як газотранзитної держави. Така заява Мекрель прозвучала під час спільної прес-конференції з президентом США Джо Байденом, що відбулась в четвер в Білому домі. Тоді ж президент США заявив, що "Росії не можна дозволяти використовувати енергетику в якості зброї для примусу сусідів, або погроз їм".

Президент США постійно виступає проти «Північного потоку-2», однак рішення адміністрації США надати звільнення від санкцій для компанії Nord Stream AG та її керівника, було викликало критику навики політиків у США, які побачили в цих діях недостатню рішучість у протистоянні втіленню проекту. В Білому домі пояснили, що ще звільнення від санкцій дозволило отримати «дипломатичну можливість» для подальших переговорів з європейськими країнами.

Між тим радник Гельсінській комісії Конгресу Пол Массаро відзначає, що позиція адміністрації США щодо "Північного потоку-2" може бути пов'язана із міркуваннями Вашингтона щодо протистояння із Китаєм.

"Віддати Путіну "Північний потік-2", сподіваючись, що він залишить нас у спокої, і дозовлить нам сфокусуватись на Китаї - це приклад логіки взаємних поступок, яка доводить нас до біди. Це не лише не спрацює, але і суперечить нашим цінностям", - твітує Массаро.

Оприлюднені ЗМІ подробиці можливої угоди між США та Німеччиною розкритикував і колишній президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес, який заявив, що вона викликає сміх у Кремлі.

Критики Байдена також протиставляють позицію США щодо "Північного потоку-2" позицію адміністрації щодо трубопроводу Keystone XL, будівництво якого було припинено, через опозицію з боку адміністрації Байдена.

"Закриття трубопроводу Keystone, не притягнення до відповідальності росіян за напад на трубопровід Colonial Pipeline, і згода на добудову російського трубопроводу "Північний потік-2" це не те, що я би назвала підтримкою демократії перед лицем автократії. Знайте, яким є найкращий спосіб дати відсіч агресорам - Росії та Китаю? Посилення військових США, посилення промисловості США та економіки загалом, та підтримка менших суверенних держав, які обрали Захід, при цьому послаблюючи Росію та Китай", - твітує дослідниця аналітичного центру Hudson Institute Ребекка Хейнрхіс.

Дивіться також: Студія Вашингтон. США закликали Україну захищати права журналістів

Студія Вашингтон. США закликали Україну захищати права журналістів
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Всі новини дня

ЄС погодив восьмий пакет санкцій проти РФ

Belgium, Brussels, EU Flag

Євросоюз погодив восьмий пакет санкцій проти проти Росії через агресію проти України і влаштовані Кремлем на окупованих українських територіях псевдореферендуми про приєднання до РФ.

«Комісія вітає ухвалення Радою восьмого пакета суворих санкцій проти Росії за її агресію проти України. Цей пакет, який був тісно погоджений із нашими міжнародними партнерами, є відповіддю на ескалацію і незаконну війну Росії проти України, що триває, зокрема шляхом незаконної анексії української території на основі фіктивних «референдумів», мобілізації додаткових військ та відкритих ядерних погроз», – йдеться у повідомленні Єврокомісії.

У пакет санкцій потрапила заборона на транспортування нафти вище за встановлену стелю цін, обмеження на імпорт сталевої продукції, деяких видів пластмас та хімікатів. Росіянам буде заборонено користуватися європейськими криптогаманцями. Європейським компаніям забороняється надавати Росії IT- та юридичні послуги, розробляти архітектурні та інжинірингові проєкти, йдеться на сайті Ради Європи.

У Росію буде заборонено експорт цивільної зброї та військового транспорту та розширеного списку продукції, що використовується в авіаційній галузі.

Зазначається, що санкції позбавляють російську армію та її постачальників додаткових конкретних товарів та обладнання, які необхідні для ведення війни на території України. Пакет також закладає основу необхідної правової бази реалізації обмеження ціни на нафту, передбаченого G7.

Єврокомісія 28 вересня запропонувала новий пакет санкцій проти Росії через проведені нею псевдореферендуми на окупованих українських територіях.

Перший саміт Європейської політичної спільноти, в якій нема місця Росії Путіна

Жозеп Боррель

Представники 44 країн Європи зібралися у Празі на перший саміт Європейської політичної спільноти - нового об'єднання практично усіх держав Європи, крім Росії.

Український президент Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відеозв’язку.

Неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна...

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель назвав ідею Європейської політичної спільноти (ЄПС) одним з наслідків війни Росії проти України і частиною «переосмислення і реформування ширшого європейського порядку понад роботою ЄС і НАТО».

Боррель наголосив, що «Росія залишається географічним сусідом і членом міжнародної системи, але зараз європейці вимушені будувати Європейську політичну спільноту без путінської Росії».

«У найближчому майбутньому і можливо допоки Путін залишається при владі неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна, яка поважала б спільні принципи», - сказав посадовець напередодні саміту.

Жозеп Боррель окремо застеріг, що «ЄПС не може бути альтернативою для розширення ЄС (тобто ерзацом, або заміною повного членства в ЄС)».

23 червня Європейський Союз офіційно надав Україні статус кандидата на членство в ЄС, але в той час як лунають різні оцінки щодо тривалості процесу вступу, українські лідери наголошують, що вони проти затягування.

Ідея Макрона

Пропонуючи Європейську політичну спільноту, президент Франції Еммануель Макрон у травні цього року заявив, що російська війна проти України, на тлі прагнень українців і таких країн як Молдова та Грузія приєднатися до Європейського Союзу підштовхує до «потреби переосмислити географію та організацію нашого континенту».

За його словами «та нова європейська організація дозволила б демократичним європейським державам, які поділяють наші спільні цінності, знайти новий простір для політичного співробітництва і співпраці в галузі безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури і вільного пересування людей, особливо нашої молоді».

Макрон тоді вважав за потрібне наголосити, що «приєднання до неї не обов’язково виключало б майбутній вступ в Європейський Союз», ймовірно маючи на увазі Україну, а також додав, що та спільнота «не була б з закрита для тих, хто вийшов з ЄС», вказуючи, очевидно, на Велику Британію.

Участь Британії

У той час як колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, зробивши вихід з ЄС своїм принциповим досягненням, демонстративно уникав участі в зібраннях, влаштованих Євросоюзом, його наступниця на посаді Ліз Трас поїхала на саміт ЄПС у Празі.

Напередодні вона заявила, що головним своїм завданням бачить «зміцнення підтримки України та активізацію колективних дій щодо енергетичної безпеки, міграції та втілення пріоритетів Великої Британії».

«Європа постала перед своєю найбільшою кризою з часів Другої Світової війни. І ми подолали її згуртовано і рішуче… Нам треба і надалі стояти твердо, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, а також, щоб дати раду стратегічним викликам, які ця війна виявила», - йдеться в офіційній заяві від імені Ліз Трас.

Дивіться також:

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Більше

XS
SM
MD
LG