Спеціальні потреби

Актуально

"Путін продовжує справу Сталіна", - що перший лідер незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич казав про війну Росії в Україні

Перший керівник незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич

4 травня помер перший керівник незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич. 87-річного політика наприкінці квітня було шпиталізовано в реанімацію після коронавірусу.

Шушкевич - за фахом учений-фізик - 1991 року був обраний головою Верховної ради Білорусської РСР (у день його обрання її перейменували на Республіку Білорусь).

Президент США Білл Клінтон і білоруський лідер Станіслав Шушкевич, Мінськ, 15 січня 1994 (AP Photo/Greg Gibson, File)
Президент США Білл Клінтон і білоруський лідер Станіслав Шушкевич, Мінськ, 15 січня 1994 (AP Photo/Greg Gibson, File)

За відсутності у Білорусі посади президента ця посада була найвищою в республіці. У грудні 1991 року саме він від імені Білорусі підписав із лідерами Росії та України Біловезьку угоду про розвал СРСР та створення Співдружності незалежних держав.

На президентських виборах 1994 року зазнав поразки. Був в опозиції до режиму Олександра Лукашенка, проте в політичному житті останніми роками не брав активної участі.

У багатьох інтерв'ю Станіслава Шушкевича найчастіше запитували про Біловезькі угоди. Він ніколи не шкодував про розпад СРСР і називав підписання історичних документів у Біловезькій пущі "славною справою".

Президент Росії Борис Єльцин і білоруський лідер Станіслав Шушкевич, Брест, 7 грудня, 1991 (AP Photo)
Президент Росії Борис Єльцин і білоруський лідер Станіслав Шушкевич, Брест, 7 грудня, 1991 (AP Photo)

Чи не єдиною критичною помилкою колишнього російського президента Бориса Єльцина Шушкевич вважав саме те, що той призначив своїм наступником Володимира Путіна.

"Я думаю, що це була помилка Єльцина – те, що він призначив Путіна. Але це було дуже добре підготовлено професіоналами з КДБ, які знають, як маніпулювати людьми. Путіна подали як людину, яка була у команді Собчака, як освіченого юриста, як людину, яка продемонструвала, що вона може добре керувати КДБ [...] Але ця організація швидко втратила свій професіоналізм як структура, що дбає про державну безпеку, і швидко набула корупційних властивостей як структура, яка дбає про благополуччя своїх керівників і опікується цими керівниками політиків".

Президент України Леонід Кравчук, лідер Білорусі Станіслав Шушкевич, президент Росії Борис Єльцин, 8 грудня 1991 (AP Photo, File)
Президент України Леонід Кравчук, лідер Білорусі Станіслав Шушкевич, президент Росії Борис Єльцин, 8 грудня 1991 (AP Photo, File)

Відповідаючи на запитання про те, як можна зупинити війну в Україні, яка на той момент тривала вже два роки, Шушкевич казав: війна триватиме довго, а зупинити її, доки при владі Путін, не можна.

"Путін потрапив у таке становище, що відступати йому зараз не можна. Вся його популярність заснована на тому, що він продовжує справу Сталіна, Петра Першого та Леніна. Це все імперці зрештою. А Росії подобається бути імперією, і багатьом російським інтелігентам подобається [...] Це абсолютна нісенітниця, що Крим істинно російський, завжди був російський, і вони його собі "повернули". Це говорить про дрімуче політичне невігластво російського населення. І це дрімуче політичне невігластво прагне зберігати сьогоднішня російська влада".

Тоді він також казав: "Я думаю, що відкритий військовий конфлікт з Україною просто неможливий. Україна це розуміє, і Росія це розуміє. Хоч би як опиралася Україна, скільки б вона не поклала своїх синів у цій боротьбі за справедливість, вона цю війну програє. Тому що порівняти військовий потенціал Росії та військовий потенціал України неможливо".

У статті використано матеріали Радіо Свобода

Всі новини дня

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

У Німеччині обшукали будинок пари, яка збирала гроші для допомоги російській армії в Україні 

Поліція Німеччини. Фото: AP/Michael Probst 

У Німеччині правоохоронці провели обшук в будинку пари проросійських активістів. Як повідомляє видання Reuters із посиланням на німецьку прокуратуру, шукали докази закупівлі радіотехніки для російських військових.

У січні видання Reuters повідомило, що Макс Шлунд та його партнерка Олена Колбаснікова збирали в Німеччині пожертви й передавали їх на російських військових, що воюють в Україні. Ці кошти призначались на закупівлю солдатам рацій, навушників і телефонів, що є всупереч санкціям Євросоюзу, де заборонене постачання або фінансування закупівлі певних товарів для російської армії, зокрема радіотехніки.

За німецьким законодавством, порушення санкцій передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років, повідомляє Reuters.

Після обшуку правоохоронці вилучили у пари комп’ютери та письмові документи, повідомив представник прокуратури Кельна Ульф Віллун.

Прокуратура має визначити, чи порушили Шлунд та Колбаснікова німецьке законодавство про зовнішню торгівлю та платежі, де прописані міжнародні санкції, та чи діяли вони всупереч кримінальному кодексу Німеччини, який передбачає покарання за схвалення злочинні дії.

Reuters із посиланням на німецькі ЗМІ повідомляє, що раніше пара демонструвала символ Z та поширювала інформацію про набір до військових контрактників у Росії.

Раніше Колбаснікова називала повідомлення Reuters про збір коштів для російських солдатів "брехнею та провокацією".

У соціальних мережах у понеділок вона заявила, що вважає дії німецької влади «беззаконням». Жінка закликала прихильників приєднатись до протесту в Кельні 29 березня проти так званої "русофобії".

Раніше цього місяця МЗС Росії називало Колбаснікову жертвою переслідувань з боку німецької влади.

Більше

XS
SM
MD
LG