Спеціальні потреби

4 мільйони книжок на 25-тьох мовах - як емігранти з України створили одну із найбільших книгарень у світі


Українська колекція книг у магазині "Пауелс Букс"

Книжковий бізнес у США переживає епоху відродження. Минулого року виторг з продажу книжок склав понад 26.5 мільярда доларів. Щоправда, традиційні книжкові крамниці, не витримують конкуренції інтернет торгівлі і зачиняють свої двері. Однак, на цьому ринку знайшли свою нішу приватні магазини, які зробили ставку на перепродаж прочитаних книжок.

Одна з таких крамниць, у місті Портланд, вважається найбільшим книжковим магазином світу. І що найцікавіше, заснували її американці українського походження. Родина Павелків зайнялася цим бізнесом у 1971 році. Powell’s Books став візитівкою, культовим місцем Портланда на відвідини якого рекомендують виділити щонайменше два дні.

4 мільйони книжок на 25-тьох мовах світу. Магазин «Powell’s Books» - один з найбільших книжкових магазинів у світі. Тут працює півтисячі людей, щодня вони продають майже 12 тисяч книжок, більшість з них – вживані екземпляри. Власний Майкл Пауел ділиться секретом бізнес-успіху:

"Ми ставимось до кожної книжки серйозно, незалежно, на яку вона тему: історія кохання, вестерн, фентезі чи релігія. У нас є література на всі можливі смаки".

Майкл Пауел, співвласник «Пауелс Букс»
Майкл Пауел, співвласник «Пауелс Букс»

Магазин-букініст має кілька джерел постачання, один з них - приватні колекції. Приймають не все підряд, тут працюють професіонали, знавці книжок. Перевагу віддають рідкісним і старим виданням чи орієнтуються на смаки конкретної категорії читачів.

"Більшість книжок люди приносять в сумках, з дому. Нам їх продають за готівку чи подарункову картку. Вдень ти приймаємо 3-4 тисячі книжок," - розповідає Майкл.

Тут є і невеличка україномовна колекція. Дідусь Майкла емігрував до США з Західної України, його батько народився в Пенсильванії. Сам Майкл ніколи не був в Україні, не знає мови і не має вишиванки. При цьому, каже: його виховували в українських традиціях. "Коли в мене питають національність, я завжди відповідаю: українець. Хоча у мене немає багато досвіду спілкування з українцями".

Українська колекція книг у магазині Пауелс Букс
Українська колекція книг у магазині Пауелс Букс

Батько Майкла – Володимир Павелко – не брав активної участі в житті української громади, вивчену в дитинстві українську мову майже втратив. Ситуацію змінила поява у Портланді Української православної церкви.

"Мені було десь 18 – у Портланді почали будувати Українську православну церкву. Батько запропонував священику жити у нас вдома. Завдяки цьому батько знову вивчив українську мову і почав допомагати українським емігрантам шукати роботу. Він також став одним зі спонсорів будівництва церкви і активно допомагав грішми тощо. З того часу він став дуже активним в українській громаді".

Майкл продовжує батькову справу. "Я трохи допомагаю, церква завжди щось потребує, чи котел для опалення, чи дах перемонтувати. Після батька залишилася колекція писанок, частину я передав церкві. Сподіваюсь, їх використають для демонстрації українського мистецтва і культури", - каже він.

Українська православна церква у Портленді
Українська православна церква у Портленді

Наразі управлінням магазину займається донька Емілі. Сам Майкл працює над ціноутворенням і селекцією книжок. Каже, це те, з чого вони з батьком починали бізнес.

"Насправді я був першим в сім’ї, хто розпочав займатись книжковим бізнесом. Спочатку відкрив магазин у Чикаго, де навчався. Я продавав вживані книжки в м’яких обкладинках. Дилери тоді не сприймали серйозно м’яку обкладинку, а для мене це був серйозний бізнес, ми продавали, здебільшого, студентам, їм підходили обкладинка і ціни"

Коли батько відвідав сина у Чикаго і побачив успіх книжкового бізнесу, вирішив розпочати цю справу і в Портланді.

"Батько не хотів займатись відбором книжок чи прийомом людей на роботу. Йому було цікавіше працювати на касі, розмовляти з покупцями людям це дуже подобалося. Я займався всією іншою роботою. І він не був проти".

Майкл зізнається, ні він, ні батько Володимир ніколи не були палкими книголюбами, читали в родині, здебільшого, газети.

Батько та мати Майкла Павелка
Батько та мати Майкла Павелка

"Ми передплачували New York Times, це було нетипово для нашого регіону. Книжки батько не дуже читав, йому просто подобався цей вид бізнесу. Інколи люди мені кажуть, о ти напевне дуже любиш читати, а я відповідаю: і за себе, і за свого батька: кожен може любити книжки, а я люблю їх продавати".

І купувати, коли бачить рідкісні збірки накшталт біографії Ніцше. Каже, любить історичні книжки та детективи. Утім на питання, яка в нього улюблена книжка, не вагаючись відповідає: "наступна".

Дивіться також: Українець створив книжкову крамницю, що стала однією з найбільших у світі. Відео

Українець створив книжкову крамницю, що стала однією з найбільших у світі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00

  • 16x9 Image

    Ярина Матвійчук

    Приєдналася до команди «Голосу Америки» у 2014 році. Перед тим працювала в американському журналі National Geographic та на «Радіо Свобода» ведучою та редактором програми «Ранкова Свобода». У Києві волонтерила на «Радіо Марія» та в кіностудії Cinema House Group, у Гавані доглядала за хворими українськими дітьми в рамках проекту «Україна – Куба». Своїм найбільшим хобі вважає 3-річну доньку Марійку та подорожі з родиною. Розповідає, що любить книжки і поважає добре почуття гумору. Рецептом свого життя називає «Похвалу глупоті» Е. Роттердамського. Мріє покататися на всіх видах транспорту та спробувати їжу різних народів світу.

Facebook Forum

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG