Спеціальні потреби

Актуально

4 мільйони книжок на 25-тьох мовах - як емігранти з України створили одну із найбільших книгарень у світі

Українська колекція книг у магазині "Пауелс Букс"

Книжковий бізнес у США переживає епоху відродження. Минулого року виторг з продажу книжок склав понад 26.5 мільярда доларів. Щоправда, традиційні книжкові крамниці, не витримують конкуренції інтернет торгівлі і зачиняють свої двері. Однак, на цьому ринку знайшли свою нішу приватні магазини, які зробили ставку на перепродаж прочитаних книжок.

Одна з таких крамниць, у місті Портланд, вважається найбільшим книжковим магазином світу. І що найцікавіше, заснували її американці українського походження. Родина Павелків зайнялася цим бізнесом у 1971 році. Powell’s Books став візитівкою, культовим місцем Портланда на відвідини якого рекомендують виділити щонайменше два дні.

4 мільйони книжок на 25-тьох мовах світу. Магазин «Powell’s Books» - один з найбільших книжкових магазинів у світі. Тут працює півтисячі людей, щодня вони продають майже 12 тисяч книжок, більшість з них – вживані екземпляри. Власний Майкл Пауел ділиться секретом бізнес-успіху:

"Ми ставимось до кожної книжки серйозно, незалежно, на яку вона тему: історія кохання, вестерн, фентезі чи релігія. У нас є література на всі можливі смаки".

Майкл Пауел, співвласник «Пауелс Букс»
Майкл Пауел, співвласник «Пауелс Букс»

Магазин-букініст має кілька джерел постачання, один з них - приватні колекції. Приймають не все підряд, тут працюють професіонали, знавці книжок. Перевагу віддають рідкісним і старим виданням чи орієнтуються на смаки конкретної категорії читачів.

"Більшість книжок люди приносять в сумках, з дому. Нам їх продають за готівку чи подарункову картку. Вдень ти приймаємо 3-4 тисячі книжок," - розповідає Майкл.

Тут є і невеличка україномовна колекція. Дідусь Майкла емігрував до США з Західної України, його батько народився в Пенсильванії. Сам Майкл ніколи не був в Україні, не знає мови і не має вишиванки. При цьому, каже: його виховували в українських традиціях. "Коли в мене питають національність, я завжди відповідаю: українець. Хоча у мене немає багато досвіду спілкування з українцями".

Українська колекція книг у магазині Пауелс Букс
Українська колекція книг у магазині Пауелс Букс

Батько Майкла – Володимир Павелко – не брав активної участі в житті української громади, вивчену в дитинстві українську мову майже втратив. Ситуацію змінила поява у Портланді Української православної церкви.

"Мені було десь 18 – у Портланді почали будувати Українську православну церкву. Батько запропонував священику жити у нас вдома. Завдяки цьому батько знову вивчив українську мову і почав допомагати українським емігрантам шукати роботу. Він також став одним зі спонсорів будівництва церкви і активно допомагав грішми тощо. З того часу він став дуже активним в українській громаді".

Майкл продовжує батькову справу. "Я трохи допомагаю, церква завжди щось потребує, чи котел для опалення, чи дах перемонтувати. Після батька залишилася колекція писанок, частину я передав церкві. Сподіваюсь, їх використають для демонстрації українського мистецтва і культури", - каже він.

Українська православна церква у Портленді
Українська православна церква у Портленді

Наразі управлінням магазину займається донька Емілі. Сам Майкл працює над ціноутворенням і селекцією книжок. Каже, це те, з чого вони з батьком починали бізнес.

"Насправді я був першим в сім’ї, хто розпочав займатись книжковим бізнесом. Спочатку відкрив магазин у Чикаго, де навчався. Я продавав вживані книжки в м’яких обкладинках. Дилери тоді не сприймали серйозно м’яку обкладинку, а для мене це був серйозний бізнес, ми продавали, здебільшого, студентам, їм підходили обкладинка і ціни"

Коли батько відвідав сина у Чикаго і побачив успіх книжкового бізнесу, вирішив розпочати цю справу і в Портланді.

"Батько не хотів займатись відбором книжок чи прийомом людей на роботу. Йому було цікавіше працювати на касі, розмовляти з покупцями людям це дуже подобалося. Я займався всією іншою роботою. І він не був проти".

Майкл зізнається, ні він, ні батько Володимир ніколи не були палкими книголюбами, читали в родині, здебільшого, газети.

Батько та мати Майкла Павелка
Батько та мати Майкла Павелка

"Ми передплачували New York Times, це було нетипово для нашого регіону. Книжки батько не дуже читав, йому просто подобався цей вид бізнесу. Інколи люди мені кажуть, о ти напевне дуже любиш читати, а я відповідаю: і за себе, і за свого батька: кожен може любити книжки, а я люблю їх продавати".

І купувати, коли бачить рідкісні збірки накшталт біографії Ніцше. Каже, любить історичні книжки та детективи. Утім на питання, яка в нього улюблена книжка, не вагаючись відповідає: "наступна".

Дивіться також: Українець створив книжкову крамницю, що стала однією з найбільших у світі. Відео

Українець створив книжкову крамницю, що стала однією з найбільших у світі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00

Всі новини дня

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

«Перші дні коли ми відчинили двері їдальні, багато хто з людей плакав, вони отримали першу тарілку з гарячою їжею».

Конференція із відбудови України у швейцарському Лугано – заяви, подробиці. Відео

Зусилля з відновлення України після повномасштабного вторгнення Росії можуть коштувати понад 700 млрд доларів, і ключовим джерелом фінансування мають стати конфісковані активи Росії та російських олігархів - таку думку озвучив український прем’єр-міністр на Конференції із відбудови України.

Більше

XS
SM
MD
LG