Спеціальні потреби

Актуально

«Це буде ковток свіжого повітря» - експерти в Україні оптимістичні щодо Джо Байдена

Новообраний президент США Джо Байден

Експерти про те, чого чекати від українсько-американських відносин у 2021 році

Повернення до звичного формату відносин, передбачуваних і стабільних. Такими прогнозами на 2021-й рік діляться українські експерти, пов’язуючи свої очікування з приходом у Білий дім нового господаря. Аналітики з якими поспілкувалась Українська служба "Голосу Америки" одностайні: обрання Байдена створює сприятливіший контекст для розвитку українсько-американських стосунків.

Джеймс Брук
Джеймс Брук

«Ми вижили. Пережили часи Трампа, який міг за лаштунками відпускати дуже негативні, зневажливі коментарі щодо України, а сама Україна, на жаль, загрузла у битві демократів з республіканцями. І ось тепер прийшов Байден – політик, який шість разів бував з візитами в Україні. Не в Румунії, не в Болгарії, не у Франції. Він приїздив саме сюди, він є експертом з українських питань, і йому Україна не байдужа», - сказав в інтерв’ю "Голосу Америки" колишній журналіст "Голосу Америки" а нині головний редактор англомовного ділового видання UBN Джеймс Брук.

Катерина Смаглій
Катерина Смаглій

«Будемо сподіватися, що з його приходом активізується наша співпраця зі Сполученими Штатами. Тому що очевидно, що як політик, який відвідував Україну 6 разів лише за своєї каденції віце-президента, він буде більше уваги приділяти Україні. Принаймні більше, ніж його попередник», - додає Катерина Смаглій з Дипломатичної академії України.

За словами Смаглій, особливим 2021-й рік у двосторонніх відносинах буде ще й тому, що Україна святкуватиме 30-річчя незалежності.

«Сполучені Штати упродовж цих тридцяти років були й залишаються нашим стратегічним партнером», - наголошує експертка. За її словами, Міністерство закордонних справ готує велику культурну програму; спільні святкові заходи відбудуться у серпні у Вашингтоні та інших найбільших містах США.

З оптимізмом дивлячись у 21-й рік, політологи, водночас, в один голос твердять: важливо, щоб сама Україна зуміла скористатись попутними вітрами, пов’язаними зі зміною адміністрації. А от у цьому певності нема, - сказав «Голосу Америки» політаналітик Володимир Горбач.

Володимир Горбач
Володимир Горбач

«Хочеться вірити в покращення українсько-американських відносин у зв’язку зі зміною ситуації і головного актора в цих відносинах, президента США. Але тут оптимізм продиктований тим, що Сполучені Штати більше уваги приділятимуть українському питанню, повернуться обличчям до України, розглядатимуть її як одне з важливих завдань для себе на міжнародній арені. І зможуть знайти в Україні партнерів для цих відносин. А саме тут можуть бути проблеми», - вважає Горбач.

За його словами, «Якщо президент Зеленський і його офіс розвернуться в інший бік, у бік олігархічних впливів та зміцнення російських впливів в Україні, то Сполученим Штатам буде дуже важко знайти партнерів в Україні, яким би можна було довіряти, щоб зміцнювати двосторонні відносини і надавати Україні більшу безпекову допомогу. Важко буде й більше обмінюватися інформацією, наприклад, на рівні спецслужб чи силових структур. Важче буде переконувати МВФ виділяти Україні допомогу, якщо вона всередині країни буде допомагати виключно олігархату, а не державній системі».

Щодо безпекової допомоги, то Джо Байден ще під час виборчої кампанії заявляв: його адміністрація надаватиме Україні летальну зброю для захисту від російської агресії. Розмір американської військової допомоги на наступний рік уже відомий: 250 мільйонів доларів. Більше не допомагає жодна інша країна, - кажуть військові експерти.

Олег Катков
Олег Катков

Як пояснює головний редактор порграм sнформаційно-консалтингової компанії Defence Express Олег Катков, приблизно половина цієї суми піде на озброєння та військову техніку. Ідеться, зокрема, про катери Mark VI - найсучасніші патрульні катери, які є у США; Україна стане першою іноземною країною, яка їх експлуатуватиме. Постачатимуть також радіостанції HARRIS, які мають потужний канал шифрування і допомагають передавати дані одразу кодовані, одразу у цифровому вигляді, які важко подавити засобами радіоелектронної боротьби. Але найважливіша зараз для України техніка – автоматизовані системи управління військами, - каже Катков.

«Останні події у Нагірному Карабасі добре продемонстрували, що та армія, яка мінімізує час від виявлення цілі до її знищення, - виграє на полі бою. Якщо навіть є потужна розвідка, але час від виявлення цілі до того, як ці дані перейдуть до артилерії чи інших засобів ураження, складає години, то ці дані нікому не потрібні. Проблему якраз і вирішує автоматизація системи. Координати передаються одразу на засіб ураження, і ми одразу знищуємо ціль. І в такий спосіб ми виграємо війни. США це роблять ще з двохтисячних років, і зараз вони готові поділитися з нами своїми напрацюваннями в цій сфері. На мій погляд, це головний позитив», - сказав Катков «Голосу Америки».

Серед більш глобальних стратегічних програм, яких потребує Україна, військові експерти називають оновлення військово-повітряних сил – заміну винищувачів, оновлення зенітно-ракетних комплексів. Ідеться про багатомільярдні програми, які можуть бути укладені виключно завдяки стратегічному партнерству між двома країнами.

А тим часом 2021 рік покаже, які перспективи цього партнерства, - кажуть оглядачі. Яку позицію займе Байден щодо українського Плану дій щодо членства в НАТО – питання, яке ігнорував Трамп. І наскільки велику увагу приділятиме новий президент конфлікту на Донбасі. І чи відбудеться довгоочікуваний візит президента США в Україну, і чи запросять українське керівництво у Вашингтон.

Наразі політологи не беруться цього прогнозувати. Застерігають: не варто сподіватись, що у новому році, з обранням Байдена, в українсько-американських стосунках одразу потечуть «молочні річки із кисільними берегами». Навпаки, орієнтують на «сувору любов». Із жорсткими вимогами деолігархізації та антикорупційних реформ.

Олексій Гарань
Олексій Гарань

«Я думаю, що буде увага з боку команди Байдена щодо внутрішньополітичних перетворень в Україні, продовження реформ. І це добре, бо ці реформи потрібні нам самим, а не американцям. І якщо Трамп дистанціювався від питання проведення реформ в Україні, то тут буде інакше», - прогнозує професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

Як додає головний редактор UBN Джеймс Брук, «Байден знає виверти тутешніх політиків і ті обіцянки, які вони дають, та не виконують. Тож усі ми сподіваємося на «вимогливу любов» Джо Байдена до України. Він скаже: коли хочете грати з великими хлопцями з ЄС – ось кроки, які треба зробити. Ну а якщо волієте стати західною околицею Росії – тоді можете про це не турбуватись».

Як каже Брук, «Я маю дуже великі сподівання на нову команду у Вашингтоні. Це справді буде ковток свіжого повітря».

Дивіться також: Присягу склали новообрані законодавці: що відбувається у Конгресі США?

Присягу склали новообрані законодавці: що відбувається у Конгресі США? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Всі новини дня

Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика. Відео

Делегація Палати представників Конгресу США перебуває із візитом в Україні. Головною метою цього візиту є оборонна підтримка. Катерина Лісунова спілкувався із одним із членів делегації, конгресменом-республіканцем Браяном Фіцпатриком.

Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео

Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:43 0:00

В воєнних умовах жорстке регулювання курсу дозволило уникнути масштабної кризи в Україні, говорять оглядачі, але і змусило українців згадати що таке чорний ринок валюти. Чого очікувати для гривні і що криється за зростанням курсу рубля - пояснюють аналітики.

Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси. Відео

Протистояння в Чорному морі на тлі загрози продовольчої кризи в світі набирає обертів. Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси і вивезти українське зерно.

Підсумки форуму в Давосі для України. Відео

Підсумки форуму в Давосі для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:15 0:00

Вплив неспровокованої та невиправданої війни Росії проти України на світову економіку, спричинення нею глобальної продовольчої кризи та шляхи припинення російської агресії були головними темами на цьогорічному економічному форумі в Давосі, який у четвер завершив свою роботу.

«Я їду додому». Чому українці повертаються додому – історія блогерки з Запоріжжя. Відео

Чому українці повертаються додому навіть попри продовження повітряних тривог й загрози обстрілів чи захоплення територій - блогерка Катерина Маркова, яка нещодавно повернулась із Тернопільщини до рідного Запоріжжя, розповіла Марії Прус.

Більше

XS
SM
MD
LG