Актуально
- Голос Америки
- Богдан Цюпин
Трамп у телефонній розмові домагався, щоб Джорджія змінила результати виборів на його користь

Газета Washington Post у неділю ввечері оприлюднила запис телефонної розмови, у якій президент США Дональд Трамп вимагав від посадовців у штаті Джорджія, щоб вони переглянули результати виборів.
Я лише хочу знайти 11 780 голосів...
У тій розмові Трамп наполягав, що насправді у тому штаті переміг він, а не його суперник, новообраний президент Джо Байден.
«Отже, дивіться. Я хочу лише таке. Я лише хочу знайти 11 780 голосів, що на один більше, ніж ми маємо. Бо у штаті перемогли ми», - сказав Трамп секретарю штату республіканцю Бреду Раффенсперґеру - чільному посадовцю Джорджії, який відповідає за проведення виборів.
Усі 50 штатів вже офіційно схвалили результати голосування після того, як у деяких місцевостях розглядали оскарження і перераховували бюлетені.
Навіть якби результати виборів у штаті Джорджія переглянули, Байден все одно мав би більше, ніж мінімально потрібних 270 голосів вибірників, щоб стати президентом.
Остаточні результати дали Байдену 306, а Трампу 232 голоси Колегії вибірників, що були затверджені на засіданні 14 грудня.
6 січня Конгрес має затвердити наслідки виборів, і представник Демократичної партії Джо Байден перебере обов’язки президента на церемонії інавгурації 20 січня.
Понад десять сенаторів від Республіканської партії напередодні заявили, що не голосуватимуть за затвердження, але передбачають, що це не стане на перешкоді затвердження, бо кілька інших сенаторів - республіканців вже заявили, що голосуватимуть за, а в Палаті представників законотворці від Демократичної партії мають більшість голосів.
Зухвале зловживання владою.
У годинній телефонній розмові Трампа в суботу з Раффенсперґером та головним юристом його служби Раяном Джермані президент часом нападав на них, а часом намагався лестити.
В оприлюдненому записі чутно, як Бред Раффенсперґер відповідав: «Проблема у вас в тому, пане президент, що ви маєте неправильні дані».
Білий дім не коментував оприлюднення розмови, але президент Трамп у неділю написав у Twitter: «Я вчора розмовляв з секретарем штату Бредом Раффенсперґером про округ Фултон і про виборчі фальсифікації в Джорджії. Він не хотів, або не міг відповісти на такі запитання як шахрайство з «бюлетенями під столом», про знищення бюлетенів, про «виборців» з поза меж штаті, мертвих виборців тощо. Він поняття не має!»
Кількома годинами згодом Раффенсперґер також у Twitter відповів: «З повагою, президенте Трамп, те, що ви кажете - це неправда. Правда вийде».
Реакція
Новообрана віце-президентка Камала Гарріс назвала вимоги Дональда Трампа «зухвалим зловживанням владою».
Представниця штату Джорджія у Конгресі від Демократичної партії, Керолин Бордо написала у Twitter: « Я не буду мовчати в той час, як президент, який полишає посаду, намагається заперечити волевиявлення понад 5 мільйонів виборців мого штату. Ця країна - демократія, а не диктатура, і я використаю усі свої повноваження, щоб відбити напади Трампа на наші вибори».
«Абсолютно жахливо. Усім членам Конгресу, які думають заперечувати результати виборів: ви, з огляду на це, не можете робити так з чистим сумлінням», - написав у Twitter конгресмен республіканець Адам Кінзінґер.
«Республіканці, це не має жодного виправдання. Жодного», - написав також колишній сенатор - республіканець від штату Арізона Джефф Флейк.
Напередодні усі 10 колишніх міністрів оборони США підписали відкрите звернення, надруковане газетою Washington Post, в якому закликали Дональда Трампа не заперечувати результати виборів.
Колишні міністри також наголосили, щоб президент як головнокомандувач не використовував військових у своїх намаганнях переглянути наслідки голосування, до чого закликали деякі прихильники Трампа.
Але є і голоси на підтримку Трампа.
«Президент Трамп у “записі” лунав дуже добре: потужний, чіткий голос без статики. Він дбає про чесність виборів, як і всі американці. Дякуємо, пане президенте», - написано у Twitter від імені Республіканської партії штату Арізона.
Дивіться також: Чого вас навчив 2020? Підсумовуємо рік з українцями у США. Відео
Всі новини дня
Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?
РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?
«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео
«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН
Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.
"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"
Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.
Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.Ідзумі Накаміцу
Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.
Небезпечна риторика та завуальовані погрози
З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.
Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.
Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.
Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.
"Бряцання ядерною зброєю"
Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь: “Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.
“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.
Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.
Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.
Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.
Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.Сергій Кислиця
Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.
Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.
Форум