Спеціальні потреби

Як протидіяти російській пропаганді розказали медіа-експерти


"Раша Тудей" працює з людьми, як секта - колишня ведуча. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

"Раша Тудей" працює з людьми, як секта - колишня ведуча. Відео

Росія використовує медіа-пропаганду для радикалізації суспільства та сіяння хаосу у світі. Як працює пропаганда і як їй протидіяти, про це експерти у середу звітували у Палаті представників Конгресу США. Одним із найпотужніших інструментів впливу на людей по всьому світу вони називають телеканал Russia Today та проплачених Кремлем західних політологів. Журналісти та медіа-експерти наголошують, що проблема російської пропаганди є серйозною і цьому треба якнайшвидше протидіяти.

Голова комітету із закордонних справ Палати представників Ед Ройс вважає, що США повинні по-новому підійти до боротьби з російською пропагандою:

«Маю сказати, що з часу Холодної війни російська пропаганда стала значно розумнішою. … серед іншого, вона має на меті зруйнувати демократичну стабільність. Її елементи використовуються для сіяння насильства у Східній Європі. Їхні прийоми підривають довіру до українського уряду та допомогли закласти ґрунт для вторгнення (на українську територію – ред.)».

Конгресмен Ройс має намір у Конгресі ініціювати законопроект, який передбачатиме протидію російській дезінформації. На думку законодавця, вплив російських медіа є значно небезпечнішим, ніж навіть військове вторгнення, так як пропаганда сіє радикальні настрої у всьому світі.

Журналістка і колишня телеведуча російського пропагандистського каналу Russia Today Ліз Вол з власного досвіду підтверджує ефективність російської брехні. Їхня методика роботи з аудиторією, каже вона, схожа на секту, де використовується психологічний вплив:

«Використовуючи Інтернет, вони збирають навколо себе людей, які відчувають себе відділеними від суспільства, дають їм відчуття приналежності до чогось, що вони чимось відрізняються. І це велика проблема, тому що це ефективно. Їм вдається викликати дискусію в Інтернеті, у соцмережах. Тобто Інтернет став середовищем, де люди, які не заслуговують довіри, але хочуть собі здобути славу, через дезінформацію, через теорії змови приваблюють величезну аудиторію».

Якою б неправдоподібною не була новина, російським медіа вдається її зробити популярного за допомогою армії Інтернет-тролів, проплачених експертів та потужного фінансування, розповідають експерти. За словами британського журналіста та письменника Пітера Померанцева, ця інформаційна війна кардинально відрізняється від усіх відомих донині протистоянь:

«Це нова ідея війни. Війна у традиційному розумінні – це продовження політики. Тобто політика закінчується, починається війна, далі війна закінчується і настає мир. Зараз ми говоримо про безкінечну інформаційно-психологічну війну. Це постійна дестабілізація, це абсолютне неприйняття ідеї глобалізації. Ви питаєте, чого Путін хоче? 21 століття він бачить саме таким: безкінечна підривна діяльність, дезінформація, економічні маніпуляції. І, можливо, він правий, можливо, в інформаційний вік, у 21-му столітті війну виграє не той, хто переміг на полі бою, а чиїй новині більше повірили».

За словами Померанцева, протидіяти такій потужній машині пропаганди потрібно масштабними методами:

«Чого російському суспільстві не вистачає – це не просто іншої точки зору, іншого телеканалу. У них немає того центрального стержня, освіти, розуміння, вміння думати раціонально, критично оцінювати докази».

За словами американських законодавців, США самостійно не можуть протистояти добре фінансованій пропагандистській машині Кремля. Проте, разом з союзниками, каже конгресмен Еліот Енґель, це реально:

«Ми не можемо конкурувати з сотнями мільйонів доларів, які Кремль вливає у ці зусилля. Натомість ми повинні створювати співпрацю з іншими країнами. Держдепартамент США зараз відпрацьовує план, як реагувати на цю проблему. Ми маємо намір співпрацювати з адміністрацією, щоб розробити цей документ і дати йому хід, тому що Сполучені Штати повинні грати ключову роль у цьому питанні».

Законопроект щодо протидії російській пропаганді конгресмена Еда Ройса має на меті посилити діяльність американських міжнародних медіа у напрямку антипропаганди. На початку березня Євросоюз доручив зовнішньополітичному відомству до червня розробити європейську стратегію протистояння дезінформації Кремля.

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

XS
SM
MD
LG