Спеціальні потреби

Актуально

США планують саміт з продовольчої безпеки та хочуть реформувати Статут ООН – посолка Томас-Грінфілд

Посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд під час засідання Ради Безпеки ООН у середу, 7 вересня 2022 р. (AP Photo/Yuki Iwamura)

США планують провести саміт з продовольчої безпеки, коли світові лідери зберуться на сесію Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку у вівторок 13 вересня.

Про це повідомила посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд у своєму виступі в Сан-Франциско у Каліфорнії. Вона заявила, що подолання проблеми доступу до продовольства у світі є одним з пріоритетів адміністрації Джо Байдена.

«Президент Байден буде співорганізатором саміту з продовольчої безпеки на рівні глав держав на полях Генеральної Асамблеї ООН, щоб просувати Дорожню карту, яку з травня підписали понад 103 країни», – сказала Томас-Грінфілд.

Сполучені Штати посилили свою увагу до продовольчої безпеки після того, як російське вторгнення в Україну 24 лютого погіршило глобальну продовольчу кризу, яка вже була викликана зміною клімату та пандемією COVID-19.

«Глобальна продовольча криза сьогодні становить загрозу. Але це також є загрозою для нашого колективного завтра», – сказала Томас-Грінфілд.

Росія як Постійний член Ради Безпеки «вдарила у суть Статуту ООН»

Значна частина виступу представниці США в ООН була присвячена Україні та російській агресії проти цієї суверенної країни.

У той час, коли світ зіткнувся з багатьма глобальними загрозами – від зміни клімату до пандемії та продовольчої кризи - «один із постійних членів Ради Безпеки вторгся на територію свого сусіда», зазначила посадовиця.

«Росія порушила національний суверенітет і територіальну цілісність. Вона порушила права людини та веде відверту війну замість встановлення миру шляхом переговорів. Постійний член Ради Безпеки вдарив у суть Статуту ООН», – сказала Томас-Грінфілд, виступаючи у місті, де в 1945 році був узгоджений Основний Статут Організації Об'єднаних Націй.

За її словами, війна Росії проти України – «це спроба панування в чистому вигляді» і вона перевіряє ООН на спроможність протистояти агресії, довести, що «відверта агресія ніколи, ніколи не є прийнятною».

Тому США роблять всі зусилля в рамках ООН, щоб «притягнути Росію до відповідальності». У Раді Безпеки ООН та на Генеральній Асамблеї США вимагали від Росії відповідальності перед міжнародним співтовариством.

«Ми надали Раді Безпеки докази того, що Росія вторгнеться. І після вторгнення ми привернули увагу до порушень Росією прав людини та воєнних злочинів», – наголосила Томас-Грінфілд. Вона додала, що на голосуванні 141 країна засудила вторгнення Росії в Україну.

За словами американської представниці в ООН, ця війна «стосується всіх нас», бо вона порушує самі принципи, на яких будується міжнародна співпраця.

Криза довіри до ООН і реформа Статуту – США хочуть взяти нові зобов’язання

У відповідь на кризу довіри до ООН, як заявила Томас-Грінфілд, США хочуть реформувати ООН і взяти на себе додаткові зобов’язання щодо його Статуту.

Шість зобов’язань, які, за словами Томас-Грінфілд, США, хочуть взяти на себе, стосуються захисту Статуту ООН. Зокрема, як сказала представниця США в ООН, йдеться про право вето, яким активно користується Росія для того, щоб уникнути відповідальності за агресію в Україні.

«Будь-який постійний член, який використовує право вето для захисту власних актів агресії, втрачає моральний авторитет і повинен нести відповідальність. І зазначу, що з 2009 року Росія наклала 26 вето, до 12 з яких приєднався Китай, тоді як США використовували вето лише чотири рази», – сказала Томас-Грінфілд.

Також США зобов’язуються сприяти розширенню Ради Безпеки ООН.

«Рада Безпеки також має краще відображати поточні глобальні реалії та включати більш географічно різноманітні точки зору», – заявила вона.

Серед інших зобов’язань США, вона назвала захист та суворе дотримання Статуту ООН, посилення взаємодії з усіма членами, незважаючи на розбіжності з інших питань, утримування від застосування права вето і обмеження його до «рідкісних, надзвичайних ситуацій», лідерство у захисті прав людини та покращення міжнародної співпраці, інклюзивностіі прозорості.

Реформа Ради Безпеки обговорюється вже протягом дового часу, але для змін потрібна згода п'яти постійних членів Ради з правом вето: США, Франції, Великої Британії, Китаю та Росії.

Рада Безпеки була розширена один раз – з 11 до 15 членів у 1965 році.

Україна вимагає виключення Росії з ООН за порушення Статуту

Багато оглядачів висловлювали критику на адресу ООН за неспроможність організації запобігти війнам, але Томас-Грінфілд сказала, що все ж організація була ефективна у попередженні світових воєн.

Президент України Володимир Зеленський закликав виключити Росію з ООН за її агресію в Україні. Виступаючи на спеціально скликаному засіданні Ради Безпеки ООН наприкінці червня, Зеленський закликав виключити Росію з Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй і позбавити її повноважень в Генеральній асамблеї організації.

«Я закликаю вас позбавити державу-терориста повноважень у Генасамблеї ООН. Це необхідно. Це справедливо. Це чесно. Росія не має права залишатися у Раді безпеки ООН. Цей шлях не занадто тернистий – як декому може здаватися – якщо виявити послідовність і належну політичну волю. Це єдино логічний шлях, щоб Статут ООН працював і поважався всіма членами організації», – сказав Зеленський, виступаючи на спеціально скликаному засіданні Ради безпеки ООН.

Він повторив свій заклик, виступаючи на засіданні Ради безпеки ООН у День незалежності України, 24 серпня, напередодні наступної, 77-ї сесії Генеральної асамблеї ООН у вересні.

«Росію треба притягнути до відповідальності за злочин агресії проти України, і відповідна резолюція буде внесена на розгляд 77-ї сесії Генеральної асамблеї ООН. Щоб ніколи більше жодна держава світу не могла нехтувати Статутом ООН і обов’язковими для усього людства конвенціями, без винятків для всіх», - наголосив він.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у розмові з «Голосом Америки» висловив критику на адресу ООН через неефективність її роботу в Україні та неспроможність притягнути до відповідальності Росію за порушення прав людини в Україні.

За його словами, ООН «практично прирівнює жертву та нападника» та у переговорах, зокрема, щодо зерна, «більше тиснуть на Україну, аніж на агресора».

В Україні працює чотири місії з часу початку широкомасштабного нападу Росії – Постійна місія ООН в Україні, Моніторингова місія щодо збору доказів військових злочинів на території України, Місія щодо розслідування подій в Оленівці та місія, що вивчає ситуацію на Запорізькій атомній електростанції. Всі чотири місії, за словами Лубинця, виявилися неефективними та не зуміли змінити поведінку Росії.

Всі новини дня

Глава Мінцифри розповів про комунікацію з Ілоном Маском та "нижчі ціни" на Starlink  

Ілон Маск - "один з найбільших приватних донорів нашої майбутньої перемоги" - сказав міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров (AP Photo/Armando Franca)

Віцепрем’єр-міністр України та міністр цифрової трансформації Михайло Федоров назвав американського мільярдера Ілона Маска "одним із найбільших приватних донорів майбутньої перемоги України". Про це він сказав в інтерв'ю Радіо Свобода, яке опублікували 3 лютого.

«Я думаю, що його [Ілона Маска] особистий вклад, його компанії – це більше, ніж 100 мільйонів доларів. І це інвестиції. Він є одним з найбільших приватних донорів нашої майбутньої перемоги. Тому на сьогодні у нас продовжується комунікація. Нещодавно я йому відправляв фото останньої партії Starlink, як їх використовують люди, як живляться оператори, енергетична інфраструктура", – сказав очільник Мінцифри України.

Михайло Федоров повідомив, що підтримує зв'язок з Ілоном Маском і розповідає йому про Україну.

"Я намагаюсь донести нашу позицію, трохи більше розповідати про Україну, поки що є зворотний зв'язок і є допомога. І я дуже обережно ставлюся до наших відносин, намагаюся показувати, що ми максимально ефективні партнери", - розповів міністр журналістці Радіо Свобода Софії Середі. За словами Федорова, він надсилає Ілону Маску фотографії та меми зі "старлінками".

На уточнення про те, чи вплинули якимось чином заяви Маска про неможливість безплатно надати Україні термінали Starlink, Федоров зазначив, що після цього «Україна отримала вже багато партій за ціною, яка трохи нижча, ніж взагалі вони коштують... Вони продовжують нас активно підтримувати».

Федоров наголосив на важливості терміналів Starlink на цій війні: "Моя суб'єктивна думка, що HIMARS у важливості такі ж самі, як Starlink. І можливо "старлінки" навіть трохи важливіші. Тому що це зв'язок для наших військових, це зв'язок для наших цивільних, це елемент критичної інфраструктури нашої армії, нашої країни".

За словами міністра, наразі в Україні є понад 30 тисяч "старлінків", "зараз ми привеземо ще одну партію із 10 тисяч", додав глава Мінцифри.

Starlink Ілона Маска – це супутникова інтернет-мережа компанії SpaceX, до якої входить понад 2000 супутників, що обертаються навколо Землі та зв’язуються з тисячами наземних терміналів.

У лютому з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну Ілон Маск безплатно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

13 жовтня американський канал CNN із посиланням на лист, який отримав у своє розпорядження, повідомив, що компанія Ілона Маска SpaceX ще у вересні звернулася до Міноборони США із проханням взяти на себе фінансування використання Starlink для українського уряду та армії. Йдеться про понад 120 мільйонів доларів до кінця року і близько 400 мільйонів на наступний рік.

У жовтні цього ж року очільник SpaceX Ілон Маск заявив, що надання Starlink Україні коштувало його компанії 80 мільйонів доларів і може перевищити 100 мільйонів до кінця року. Він також писав у Твіттер, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Крим треба віддати Росії.

Заява Маска викликала осуд українського суспільства та реакцію президента Володимира Зеленського. Пізніше Маск заявив, що продовжує підтримувати Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

Байден: США "подбають" про китайську повітряну кулю

Президент Джо Байден відповідає на запитання журналіста у суботу, 4 лютого 2023 року, на авіабазі Національної гвардії Хенкок Філд у містечку Сіракузи, штат Нью-Йорк. (AP Photo/Patrick Semansky)

Президент Джо Байден заявив у суботу, що Сполучені Штати «збираються подбати» про китайську повітряну кулю, яка, пролітаючи над територією Сполучених Штатів, імовірно, мала шпигунську місію.

Як повідомляє агентство Reuters, по дорозі до Нью-Йорка, Байден відповів на запитання журналіста про те, чи є плани збити повітряну кулю, що летить над континентальною частиною США.

«Ми подбаємо про це», – сказав президент США.

Куля спостереження, яка летіла на великій висоті над територією США, що Вашингтон вважає "явним порушенням" суверенітету США.

У п’ятницю держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що у зв’язку з інцидентом він відклав свій візит до Китаю, який мав розпочатися протягом цих вихідних.

У телефонній розмові із колишнім міністром закордонних справ Китаю Ван Ї, якого нещодавно підвищили до посади високопоставленого чиновника із закордонних справ в комуністичній партії Китаю, Ентоні Блінкен назвав ситуацію з повітряною кулею "безвідповідальним вчинком і явним порушенням суверенітету США та міжнародного права, яке підірвало мету поїздки".

За даними Держдепу США, під час розмови держсекретар пояснив, що "зважаючи на цю проблему було б недоцільно відвідувати Пекін у цей час".

Як повідомив телеканал ABC News з посиланням на китайське інформаційне агентство "Сіньхуа", Ван Ї заявив, що Китай є відповідальною країною і завжди суворо дотримується міжнародного права, і обидві сторони повинні спілкуватися та уникати помилкових суджень.

У п'ятницю Китай визнав, що повітряна куля є китайською. У заяві Міністерства закордонних справ Китаю сказано, що це цивільний дирижабль, який використовувався для метеорологічних досліджень, що відхилився від свого маршруту через негоду.

Китай у своїй заяві також наголосив, що вони «не мали наміру порушити та ніколи не порушували територію чи повітряний простір будь-якої суверенної країни», і висловили жаль з приводу інциденту. У заяві зовнішньополітичного відомства КНР запевнили, що співпрацюватимуть зі США для розв'язання проблеми.

При цьому в заяві Пекін звинуватив «деяких політиків у США» у тому, що вони «скористалися» цією проблемою для дискредитації Китаю.

Представник Держдепартаменту сказав, що США залишаються при своїй думці, що куля використовувалася для спостереження.

Як повідомляє агентство Reuters, інцидент є ударом для тих, хто вважав, що візит держсекретаря Блінкена, про який в листопаді домовилися Байден і президент Китаю Сі Цзіньпін, міг би стати «запізнілою можливістю стабілізувати відносини, що стають все більш нестабільними». Останній візит держсекретаря США до Китаю відбувався у 2017 році.

У Вашингтоні помолилися за перемогу України у війні на Українському молитовному сніданку. Відео

У Вашинтоні за перемогу України у війні разом помолилися військові, діти, артисти, а також американські та українські політики. Український молитовний сніданок, який відбувся після національного молитовного сніданку у США, відкрила капеланка Конгресу.

Візит Байдена до Польщі обговорили представники канцелярії президента Польщі та Держдепу США

Чоловік із прапором США проходить повз американську бронемашину Stryker в м.Білосток, Польща. 24 березня 2015 року (AP Photo/Alik Keplicz)

Президент США Джо Байден може відвідати Польщу найближчим часом - про це повідомив голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі Марцин Пшидач після зустрічі у Вашингтоні з заступницею Держсекретаря США Венді Шерман та радником Білого дому з Нацбезпеки Джейком Салліваном.

“Як відомо від самого президента Байдена, президент Байден має намір приїхати до Польщі. Сьогоднішня розмова стосувалася саме цих планів на найближче майбутнє. Звичайно, подробиці такого візиту будуть повідомлені, коли буде визначена конкретна дата, але сьогоднішня розмова стала великим кроком вперед у питанні активізації зустрічей на найвищому політичному рівні між нашими президентами", – заявив Пшидач під час брифінгу з журналістами у Вашингтоні. Відео його брифінгу опублікувало Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі.

На запитання, чи є втома в американців від війни в Україні, Пшидач відповів, що «ні в Держдепартаменті, ні в Раді національної безпеки Білого дому не бачив такої втоми, навпаки». Він додав, що побачив "ідеї, активність і чуйність до наших [польських – ред.] ідей. Ми єдині й будемо працювати для збереження євроатлантичної єдності".

Водночас польські ЗМІ повідомляють, що президент Польщі Анджей Дуда у відповідь на питання про візит Байдена сказав, що “американська адміністрація, Білий дім несуть відповідальність за підтвердження такого візиту. … Президент [Байден] сказав, що він приїде в нашу частину Європи, тому ми очікуємо, що він обов’язково приїде, але детальну програму цього візиту оголосить американська сторона”.

У п’ятницю, 3 лютого, заступниця держсекретаря США Венді Шерман провела зустріч з радниками з питань національної безпеки Польщі – Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою.

“Продуктивна зустріч із радниками з питань національної безпеки Польщі Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою, щоб обговорити наше глибоке партнерство, лідерство Польщі у прийнятті українських біженців, нашу позицію проти агресії Росії та стратегічний діалог США та Польщі”, - написала у Твіттері Венді Шерман, заступниця Державного секретаря США.

Прес-служба Державного департаменту США повідомила, що сторони, серед іншого, “обговорили життєво важливу допомогу Україні та необхідність притягнення Росії до відповідальності за її жорстоку війну”.

Марцин Пшидач додав, що під час розмов з американськими посадовцями обговорювали також потенційні сценарії, як відповісти на потенційний наступ російських військ в Україні.

"Друга тема [обговорень] - це ситуація в самій Україні, можливі сценарії, які Володимир Путін найближчим часом може спробувати реалізувати, його очікуваний наступ. Яким чином відповісти на цей наступ, як мала б відповісти Україна, і як ми - сусідні країни-партнери - можемо їй допомогти", - розповів журналістам голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі та радник із нацбезпеки Марцин Пшидач.

Як повідомляв Голос Америки, окрему зустріч у Вашингтоні Марцин Пшидач, очільник Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі, та Яцек Сєвєра, голова Бюро національної безпеки Польщі, провели із Джейком Салліваном, радником Білого дому із національної безпеки США.

Про можливий візит президента Байдена у Польщу повідомляло раніше американське видання NBC News. Як писав Голос Америки, за даними цього ЗМІ, Білий дім розглядає кілька місць ймовірного візиту Байдена в Європу, включаючи Польщу. Таким чином в адміністрації вивчають способи, як Байден може відзначити річницю початку повномасштабної російської війни в Україні.

30 січня президент США підтвердив, що має намір відвідати Польщу, але ще не знає, коли саме.

"Танкісти ЗСУ швидко освоюють керування могутнім Challenger 2" - Міноборони Великої Британії  

Танки "Челленджер 2" та "Леопард 2" під час тренувань у Польщі. Фото: Міністерство оборони Великої Британії  

Міноборони Великої Британії повідомило, що українські танкісти дуже швидко засвоюють керування важкими танками “Челленджер 2”.

«Танкісти Збройних Сил України швидко освоюють керування могутнім Challenger 2 цього тижня. Велика Британія надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою Батьківщину та повернути свою територію”, - написало у Твіттері Міністерство оборони Великої Британії й оприлюднило фотографії із тренувань українських екіпажів.

На сайті Кабінету міністрів Великої Британії повідомляють, що в суботу, 4 лютого, британський прем’єр Ріші Сунак провів телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським.

“Прем’єр-міністр сказав, що минулого тижня зустрічався з українськими військовими, що тренуються у Великій Британії, його надихнула їхня мужність та історії про їхніх близьких вдома”, - мовиться у повідомленні британського уряду.

"Його увага зосереджена на тому, щоб забезпечити якнайшвидше надходження оборонної військової техніки Великої Британії на лінію фронту", - йдеться у повідомленні Офісу глави британського уряду.

Президент України Володимир Зеленський під час розмови подякував прем’єр-міністру Сунаку за танки та за навчання українських військових.

«У розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком подякував за старт тренувань українських екіпажів на «Челленджерах». Також говорили про подальше розширення спроможностей української армії, різнобічну підтримку України на коротку та довгу перспективу», - написав президент Зеленський у Телеграмі.

Як повідомляв Голос Америки, Україна сподівається, що українські військові зможуть застосувати західні танки на полі бою уже навесні. "Я не думаю, що ми будемо чекати до літа. У нас немає часу чекати", - заявив у коментарі Голосу Америки аташе з питань оборони посольства України у США Борис Кременецький.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG