Актуально
У Вашингтоні презентували доповідь про стан прав людини у Криму
Експерти одностайні у висновках: окупаційна влада порушує права людини.
«Жалюгідним» назвав стан прав людини в окупованому Криму Орест Дейчаківський, старший радник з питань політики Гельсінської Комісії. Днями у Вашингтоні відбулись слухання щодо порушення прав людини окупаційною владою у Криму.
Незаконна анексія Росією українського Криму призвела до катастрофічного погіршення прав людини. Окупаційна влада переслідує усіх, хто виступає проти режиму на півострові, - про це заявив Орест Дейчаківський – радник Гельсінської Комісії. Нинішня ситуація нагадує йому часи СРСР до початку перебудови вісімдесятих.
"У першу чергу це стосується кримських татар. Це також і українці, які стурбовані питанням національної ідентичності. Їх ще можна назвати про-українськими та інших політичних та релігійних груп. Це включає релігійні групи, які не належать до української православної церкви Московського патріархату. Мова йде про українську православну церкву Київського патріархату, католиків, греко-католиків, Свідків Єгови і кримських татар, які є мусульманами", - заявив Орест Дейчаківський.
На слуханнях американський Інститут «Воля» презентував доповідь про стан справ людини в окупованому Криму. Його директор Іванна Білич з сумом відзначила: щодня українські громадяни в Криму зазнають сильного тиску з боку окупаційної влади.
"Ми проаналізували стан ключових прав людини та прийшли до висновку, що незаконна анексія Криму призводить до їхнього постійного порушення. Російська Федерація не відповідає зобов’язанням, як держава-окупант", - сказала директор інституту.
У звіті згадується не лише насильницьке заволодіння приватним майном, але й викрадення та вбивства, як, наприклад у випадку з Решатом Аметовим, тортури, обмеження права на свободу слова, права на мирні зібрання, права на громадянство тощо.
Андрій Клименко – шеф-редактор інтернет-видання «Чорноморські Новини» був змушений залишити Крим. Він говорить, нова влада силоміць нав’язує російське громадянство. Настирливо вимагають здавати українські паспорти працівників освіти.
"18 марта 2014 года господин Путин нас всех назначил гражданами России. Мы его об этом не просили. То, что нас всех объявили гражданами России создало возможность для уголовного преследования тех жителей Крыма, которые давно уехали. 10 марта ФСБ возбудило на меня уголовное дело за попытку нарушения территориальной целостности России. Они возбудили дело против меня именно потому, что они считают меня гражданином России", - розповів Андрій Клименко.
Андрій Клименко додає, що середня кількість працівників ФСБ у Криму втричі перевищує відповідну кількість у регіонах в самій Росії. Система залякування, яка використовується у Криму, нагадує йому ситуацію у Чечні. Там процвітає цілковите нівелювання правами людини та катування. Юрій Яценко – український громадянин, якого торік незаконно затримали у Росії під час ділової поїздки.
"Агент ФСБ вимагав від мене та моїх друзів зізнатися, що нас завербував «Правий Сектор» чи голова СБУ, з метою здійснення терактів у Росії. Ми відмовилися це зробити. Тоді мене почали катувати: мене душили, били, удавали розстріл", - поділився своїми спогадами Юрій Яценко.
Автори доповіді вважають за необхідне створити спеціальну базу даних з порушення прав людини у Криму та спеціальний міжнародний трибунал для притягнення винних у порушенні цих прав до відповідальності. Експерти також вважають, що Київ повинен посилити економічну блокаду Криму та створити механізми інформаційного досягання з громадянами України на півострові. Таких, за словами Андрія Клименка, щонайменше третина.
Дивіться також: Якщо дамо "Джавеліни", можливо, втрати українців лише зростуть - командувач Армії США у Європі. Відео
Всі новини дня
- Голос Америки
ЄС не виключає "суворих" санкцій щодо Білорусі, через розміщення на її території ядерної зброї з РФ

У Євросоюзі застерігають Білорусь щодо розміщення на своїй території російської тактичної ядерної зброї і попереджають про суворі санкції.
Прем'єр-міністр Польщі з Матеуш Моравецький під час прес-конференції у Бухаресті заявив: “Цей крок, який зробила Росія… оголошення про розміщення ядерної зброї в Білорусі, безумовно, призведе до оголошення додаткових санкцій, рівень санкцій буде значно суворішим для режиму Лукашенка», — цитує главу польського уряду видання Polish Press Agency.
Напередодні Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель у Twitter написав, що ЄС розглядає наміри Кремля як “безвідповідальне” посилення напруги:
“Розміщення у Білорусі російської ядерної зброї означало б безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці. Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір. ЄС готовий відповісти подальшими санкціями”, - написав Жозеп Боррель.
Минулої суботи Володимир Путін заявив про намір Росії перемістити тактичну ядерну зброю до Білорусі. Тактична ядерна зброя призначена для використання на полі бою, вона має менший радіус дії та низьку потужність, порівняно з потужнішими ядерними боєголовками.
Україна у відповідь закликала до термінового скликання Ради Безпеки ООН.
НАТО засудило наміри Росії, і називає такий крок «небезпечним і безвідповідальним».
"Ядерна риторика Росії є небезпечною та безвідповідальною. НАТО насторожі. Ми уважно стежимо за ситуацією, і ми не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б спонукали нас коригувати нашу власну", - мовиться у заяві Альянсу, яку опублікувала речниця НАТО Оана Лунгеску.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що в разі використання Росією ядерної зброї в Україні, “будуть серйозні наслідки”.
У США відреагували, що не бачать наразі ознак того, що Росія перемістила ядерну зброю через свій кордон.
«Ми не бачили жодних причин для коригування нашої власної стратегічної ядерної позиції», – йдеться в заяві Міністерства оборони США.
Колишній радник з питань національної безпеки США Джон Болтон у понеділок, 27 березня, заявив, що президент Росії Володимир Путін «можливо, не блефує» щодо своїх планів розмістити ядерну зброю в сусідній Білорусі.
«Я вважаю, що він блефував, коли раніше намагався брязкати ядерною зброєю. Можливо, тут він не блефує в тому сенсі, що він може фактично перемістити тактичну ядерну зброю в Білорусь, що є окремою проблемою", - сказав Болтон про Путіна в ефірі каналу CNN.
«Але у військовому плані, навіть якби він це зробив (перемістив ядерну зброю у Білорусь - ред.), на мій погляд, це справді не мало б великої різниці, тому що ми знаємо, що в Калінінграді є велике ядерне обладнання, ракети, крилаті ракети, безпілотники та боєголовки, в анклаві Росії, який відокремлений від самої Росії Литвою та Польщею», – сказав Болтон.
При цьому, на думку Болтона, США “не приділяють достатньо уваги» тому, що Білорусь потенційно може бути знову поглинена Росією.
- Голос Америки
Британія та Польща збудують два тимчасові селища на Львівщині та Полтавщині на 700 людей

Британія та Польща планують збудувати два тимчасові селища в західній і центральній Україні, щоб забезпечити житлом жителів східних районів України, які були змушені покинути свої домівки через вторгнення Росії, повідомив британський уряд у вівторок, 28 березня.
Поселення на понад 700 найбільш потребуючих людей, яких забезпечать світлом, теплом і домівками, планується збудувати у Львівській та Полтавській області. На цю програму виділено 10 мільйонів фунтів стерлінгів, що є приблизно 12,3 мільйона доларів США. Її реалізує польський фонд солідарності, який базується на польській програмі, яка вже діє і забезпечила житлом десятки тисяч переселених українців, мовиться у заяві.
«Протягом останнього року (президент Росії Володимир) Путін продовжував атакувати цивільні будинки та інфраструктуру, за що український народ заплатив високу ціну», – заявив міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.
Потребуючих у десятки разів більше
В урядовій заяві мовиться, що цією допомогою зможе скористатися лише незначна частина із близько 6 мільйонів переміщених осіб в Україні, які були «змушені покинути свої домівки та зіткнутися з морозною зимою через жорстоку військову агресію Росії проти України, що є повним порушенням Статуту ООН та міжнародного права».
Загалом, мовиться у заяві, за оцінками, понад 17,6 мільйонів людей в Україні потребують гуманітарної допомоги, понад вісім мільйонів зареєструвалися як біженці в Європі – це найбільша кількість біженців у Європі з часів Другої світової війни. Через катастрофічні наслідки російського вторгнення майже 50% довоєнного населення України потребує гуманітарної допомоги.
Міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау заявив, що Польща першою прийшла на допомогу Україні вже рано вранці 24 лютого 2022 року. Невдовзі долучилася Велика Британія, щоб спільними зусиллями допомогти Україні та її народу.
«Зі сторінок польської історії ми знаємо, що Україна бореться не тільки за їхню свободу, а й за нашу свободу. Немає вільної Європи без вільної України», – наголосив глава польського МЗС.
Партнери надали українцям тепло і світло, допомогли з водою
Посли Великої Британії та Польщі в Україні Мелінда Сіммонс і Бартош Ціхоцкі у понеділок разом із ключовими українськими посадовцями відвідали відкриття нового житлового містечка на околиці Львова.
Міський голова Львова Андрій Садовий сказав, що завдяки підтримці міжнародних партнерів «сотні людей отримали шанс на нове життя, адже Росія забрала їхнє старе».
За даними британського уряду, постійні напади Росії на енергетичну інфраструктуру України залишили майже 10 мільйонів людей без світла. «Масові відключення електроенергії, деякі з яких тривали по вісім-дванадцять годин на добу, змусили сім’ї вдаватися до відчайдушних заходів для виживання, таких як танення снігу для отримання води або нагрівання цегли для отримання тепла», – мовиться в урядовій заяві.
Щоб допомогти українцям в найхолоднішу пору року, британсько-польське партнерство надасть генератори на суму 2,6 мільйона фунтів стерлінгів для підтримки до 450 000 людей у школах, лікарнях і громадських центрах у повторно захоплених і прифронтових районах, включаючи Харків, Донецьк, Запоріжжя, Миколаїв, Одесу та Херсон, зазначається у заяві.
Додатково уряди двох країн передадуть іншу допомогу для людей, що живуть у суворих зимових умовах, у розмірі до 2,5 мільйонів фунтів стерлінгів. Ці гроші буде передано через Український Червоний Хрест.
Звуки війни: без коментарів – про важку роботу українських військових. Відео
Звуки війни. ЗСУ тримають оборону в Бахмуті. Відео без коментарів – про важку роботу українських воїнів у смертельній небезпеці.
- Голос Америки
Головною метою Путіна було стерти ідентичність України - Блінкен на Саміті за демократію

Майбутнє демократії перебуває в переломній точці, у всьому світі ми бачимо, як автократи порушують права людини та пригнічують фундаментальні свободи, і війна в Україні ілюструє це найбільше. Про це заявив Держсекретар США Ентоні Блінкен під час віртуальної панелі «Справедливий і міцний мир в Україні» за участю міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби в рамках Саміту за демократію, який проходить у Вашингтоні.
Блінкен зазначив, що авторитарні режими виходять за межі своїх кордонів через дедалі агресивнішу ревізіоністську зовнішню політику.
"Ніщо так не ілюструє серйозність цієї загрози, як жорстока і невиправдана війна Росії проти України. У лютому 2022 року президент Путін розпочав повномасштабну війну проти народу України, намагаючись завоювати цю країну, повалити демократично обраний уряд, перекроїти їхні кордони. Насправді головною метою президента Путіна було стерти ідентичність України як незалежної суверенної нації, і щоб Росія її поглинула", - заявив Державний секретар США у своїй промові.
Блінкен додав, що війна, яку розпочав Путін, є нападом не лише на Україну, але й на міжнародний порядок, заснований на правилах, що прагне захистити міжнародний мир і стабільність, рівні права чоловіків і жінок, великих і малих націй. "Жертвами російської агресії є не лише українці, а й люди в усьому світі. Війни Кремля загострили гостру відсутність продовольчої безпеки, яка вже досягла кризового рівня через Covid-19. Зміна клімату та інші конфлікти поставили під загрозу мільйони людей і підняли ціни на добрива, паливо та продовольство, що ускладнило сім’ям у всіх частинах світу звести кінці з кінцями", - зазначив Блінкен.
Цього тижня у Вашингтоні відбувається Саміт за демократію. В події, що проходить у віртуальному режимі, за очікуваннями, візьме участь близько 120 країн.
- Голос Америки
«Справедливий і міцний мир в Україні» – дискусія в Держдепі США. Наживо з перекладом українською

Державний департамент США проводить дискусію «Справедливий і міцний мир в Україні» під головуванням Держсекретаря США Ентоні Блінкена.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram
У віртуальній зустрічі бере участь президент України Володимир Зеленський, а також міністри закордонних справ низки держав. Дискусія проходить в рамках «Саміту за демократію 2023».
Дивіться трансляцію наживо з перекладом українською на онлайн-платформах Голос Америки Українською:
Форум