Спеціальні потреби

Актуально

Ось що про блокування "Вконтакте" пишуть західні оглядачі та журналісти

Коли вже Україна зрозуміє, що не можна відмежувати себе від Росії, копіюванням її репресивних практик?
Кеннет Рот, виконавчий директор Human Rights Watch

Запровадження санкцій проти російських соціальних мереж в Україні активно коментують на Заході, наводячи аргументи, як за, так і проти підписаного у вівторок президентом указу.

Коментатори з кола журналістів та експертів загалом вказують на те, що "прикривши" "Вконтакте", офіційний Київ позбавляється не лише можливої загрози, але і середовища, в якому українці активно обмінювались інформацією, яка, серед іншого, дозволяла викривати перед усім світом агресивні дії Москви проти України.

Міжнародна організація "Репортери без кордонів" назвала заборону російських соціальних мереж "грубим порушенням права на висловлювання думок", повідомляє впливове видання Financial Times.

Адріан Каратинцький назвав рішення "раціональним" з огляду на те, що "країна перебуває у стані війни з Росією"

Financial Times також наводить схвальну оцінку заборони з боку експерта аналітичного центру Atlantic Council Адріана Каратинцького, який назвав рішення "раціональним" з огляду на те, що "країна перебуває у стані війни з Росією, Росія проводить кібератаки проти України і очевидно, що на російських сайтах поширюється інформація".

Каратницький також відзначив, що інформація, отримана з російських соцмереж, дозволяє "створювати моделі політичних уподобань, політичного незадовлення", а це у свою чергу може бути використано для подальшої дестабілізації країни та втручання у майбутні вибори.

Як відомо, президент України Петро Порошенко підписав указ, яким ввів в дію рішення РНБО про оновлення списку санкцій проти низки російських компаній, серед яких "Аерофлот", соцмережі "Вконтакте" і "Одноклассники", компанія "Яндекс" тощо. Цей указ розміщено на сайті президента.

Ці сайти використовувалися для незаконного збору інформації, через мережі застосовувалася пропаганда. Зокрема через мережу «Вконтакте» застосовувався піратський контент
Олександр Турчинов

"Ці сайти використовувалися для незаконного збору інформації, через мережі застосовувалася пропаганда. Зокрема через мережу «Вконтакте» застосовувався піратський контент", - заявив у вівторок секретар РНБО Олександр Турчинов, - " Уже зараз я звертаюся до провайдерів, доки СБУ готує інформаційні листи, які прийдуть завтра - починайте вже сьогодні блокувати російський контент".

Подію прокоментував і Метью Шааф, директор напрямку України в міжнародній організації Freedom House.

"Загалом ми занепокоєні з приводу даного рішення. Я думаю це чергове зусилля заблокувати доступ до Інтернет-ресурсів і на жаль це стає тенденцією в Україні. Я думаю, що проблема у тому, що зрештою це обмежує доступ людей до інформації, новин, менше доступу до дискусій з приводу важливих політичних та соціальних питань", - заявив Шааф в екслюзивному коментарі Російській службі "Голосу Америки" (спілкувався Олександр Яневський - прим. ГА).

Шааф нагадав, що популярність мережі Facebook у великих містах не повинна затьмарювати той факт, що загалом в Україні значно більше людей використовують російські соцмережі

"У демократичному суспільстві дуже важливо, щоб кожен мав доступ до інформації про те, що відбувається та різних точок зору на події в Україні та решті світу, а також мав змогу брати участь у дисксуіях з приводу цих подій", - наголосив експерт.

При цьому Шааф нагадав, що популярність мережі Facebook у великих містах не повинна затьмарювати той факт, що загалом в Україні значно більше людей використовують російські соцмережі. На думку експерта, всі ці люди через їх заборону втратять доступ до інформації про дії уряду, новин та груп, через які громадяни взаємодіють між собою.

Ціла низка оглядачів сфокусувались на негативних для самої України наслідках санкцій проти російських соцмереж.

"Коли вже Україна зрозуміє, що не можна відмежувати себе від Росії, копіюванням її репресивних практик?", - твітує Кеннет Рот, виконавчий директор впливової міжнародної організації Human Rights Watch.

"Україна дала черговий залп у своєму змаганні з Росією за те, хто більше наробить біди. От, лише відповідь України виявилась менш компетентною, - коментує заходи офіційного Києва москвський кореспондент Financial Times Макс Седдон.

"Україна на зло Росії наробила чимало речей, які зашкодили їй самій, але це точно один із найбільш непродуманих кроків. Україна також заборонила РБК, видання, яке протягом останнього часу дуже добре інформувало про Крим та Донбас. Повний ідіотизм", - також пише Седдон.

"Був би я Україною, я би роздавав у Східній Україні смартфони безплатно, а не блокував соцмережі", - твітує Еліотт Гіґґінс, засоновник проекту BellingCat, який відіграв провідну роль у викритті фактів російської військової присутності в Україні та російського походження ракетного комплексу БУК, який збив "Боїнг" Малайзійських авіаліній над Україною.

Дослідник також нагадав, що саме пости у "Вконтакте" місцевих мешканців служать доказовою базою присутності там російських військ.

"Це величезне джерело інформації про російську присутність в Україні, тому що місцеві мешканці поширюють інформацію "Вконтакте", - твітує Гіґґінс.

"Деякі наводять аргументи, що у "Вконтакте" поширювався сепаратизм. Це правда. Бо в Україні у "Вконтакте" поширювали все. Це провідна соцмережа у країні", - пише Ендрю Рот, москвоський кореспондент The Washington Post.

Інший співробітник проекту BellingCat та проекту Digital Forensic Research Lab (здійснює збір та аналіз чутливої інформації щодо Росії у соціальних мережах - прим. ГА), який підтримує впливовий аналітичний центр Atlantic Council, Арік Толер також вирішив сфокусувати увагу на позитиві, який Україна та зокрема мешканці окупованих територій, отримують від "Вконтакте".

"VK дуже активно використовують цивільні, які живуть на Донбасі. За допомогою соціальної мережі збирають інформацію, дізнаються про гуманітарну допомогу, спілкуються з родичами. А цього тижня через VK збирали гроші на допомогу двом сиротами, чиї родини загинули при обстрілі Авдіївки. Не буде їм більше VK! А групи у VK часто є найкращим джерелом інформації для цивільних, які живуть у близькості до фронту. Тепер цього немає. Молодець Порошенко. У VK люди також діляться свідченнями про те, що відбувається на фронті. При цьому вказують точний час подій. Більше цього не буде", - пише дослідник.

Толер також відзначає, що перехід з VK на Facebook може зайняти багато часу.

"Мало хто використовує Facebook на сході, а от у "Вконтакте" та "Одноклассниках" вже сформовано величезні спільноти. Якщо міграція користувачів і відбудеться, вона буде повільною", - пише експерт.

У коментарі для Російської служби "Голосу Америки" Микола Капітоненко, директор неурядової української організації "Центр дослідження міжнародних відносин" назвав підписання указу зрозумілим з точки зору безпеки.

"Нарешті ми звернули увагу на кібернетичну складову безпеки... Це правильний акцент на перспективу", - відзначив

При цьому він наголосив, що самі методи ухвалення того рішення нагадують російські.

"Саме таке оформлення рішення, без ухвали суду, уподібнює нас до самої Росії, яка теж блокує українські сайти. Ми таким чином десь слідуємо за логікою Кремля, що мабуть не добре. Інший аспект, який мене непокоїть, це те, що конфлікт, який ми маємо на порядку денному вже 3 роки не передбачає простих рішень. Будь-які прості рішення - чи приєднатись до НАТО, чи попросити військову чи фінансову домопомогу США, чи блокувати якійсь сайти - вони, як правило, є поганими. На мій погляд, хороших простих рішень не залишилось", - заявив Капітоненко.

На Заході ж загальний тон коментарів про президентський указ негативний.

"Це ще одна ознака авторитаризму", - твітує про заборону "Вконтакте", Odnoklasniki та Yandex Іван Качановський, канадський історик, який досліджує події Революції гідності.

Ту ж думку висловив і український народний депутат, журналіст-розслідувач Сергій Лещенко.

"Рішення Порошенка закрити соцмережі - це підготовка до виборів президента 2019-го року. Це все закінчиться погано - далі буде полювання на відьом", - цей твіт Лещенка зараз активно поширюється західними коментаторами.

Інший український нардеп-реформатор Мустафа Найєм загалом підтримав санкції, але розкритикував заборону російських соцмереж.

"Я однозначно за санкції - ворога необхідно відрізати незважаючи на докори спостерігачів... І щодо соцмереж - я мало розумію, навіщо було так бездумно випалювати російських "Однокласників" та "Вконтакте"... Притомних аргументів я поки що не почув від жодної офіційної особи", - писав Найєм у Facebook.

Але деякі оглядачі побачили у забороні "Вконтакте" в Україні позитив для ... російських громадян, які потерпають через запроваджені Кремлем обмеження доступу до інформації.

"Рішення України заборонити титанів RuNet може бути хорошою новиною для росіян, адже офіційна Москва тепер несподівано стала активно рекламувати технології, які дозволяють обходити блокування", - міркує Кевін Ротрок, веб-редактор англомовного видання The Moscow Times.

А відомий американський журналіст Дейдвід Герценгорн, який тривалий час працював у New York Times, а нині є головним кореспондентом у Брюсселі видання Politico, відзначив, що відмова від "Вконтакте" легко дається українській владі тому, що остання ... віддає перевагу Facebook, як засобу поширення інформації.

"Facebook - це середовище, яке використовується для поширення заяв МВС та інформації про АТО. Саме тут більшість журналістів знаходять офіційні повідомлення від влади", - твітує журналіст.

А як ставитесь до санкцій проти російських соцмереж особисто Ви? Беріть участь у нерепрезентативному опитуванні Української служби "Голосу Америки" у Twitter.


Дивіться також: Що говорить Лондон: все, що потрібно знати про кібератаку WannaCry

Що говорить Лондон: все, що потрібно знати про кібератаку WannaCry. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

Всі новини дня

Учитель музики зі США допомагає тваринам з України. Відео

Учитель музики зі США допомагає тваринам з України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:16 0:00

Учитель музики зі США провів 10 днів в Україні, роздаючи корм покинутим тваринам у звільнених від окупації містах. Білл Фордіс зі штату Айова вперше побував в Україні, щоб на власні очі побачити - чого потребують травмовані та покинуті собаки й кішки. Подробиці - в сюжеті Ірини Шинкаренко.

Нова поставка пшениці з України може зменшити голод – економісти Кенії

Корабель зафрахтований ООН MV Valsamitis проходить завантаження зерном, щоб доставити пшеницю з до Кенії та Ефіопії, лютий 2023 року

Кенійські економісти кажуть, що нові поставки пшениці з України можуть допомогти зменшити голод у постраждалих від посухи районах і знизити ціни на продукти харчування. Тридцять тисяч тонн пшениці прибуло до Кенії в понеділок у рамках Чорноморської зернової ініціативи укладеної за посередництва ООН, коли Росія погодилася не блокувати поставки українського зерна. Але цього тижня президент Росії Володимир Путін попередив, що Москва може розірвати угоду через 60 днів.

Через ріст вартості зерна, включаючи пшеницю, такі пекарі, як Гаррісон Кіаї, потерпають від високих цін на борошно. Кіай каже, що його прибутки незначні.

«Ціни на борошно, цукор, якщо порівняти [їх] з минулими, можливо, двома роками, були трохи нижчими, — сказав він. – Отже, проблеми, які ми маємо зараз, пов’язані із ростом цін, що, можливо, не влаштовує покупця, бо на ринку ціни різко зросли».

Гаррісон вважає, що недавній імпорт пшениці з України допоможе стримати різке зростання цін на борошно.

Партію, яка є частиною гуманітарної програми президента України Володимира Зеленського «Зерно з України», було відправлено в рамках Чорноморської зернової ініціативи за посередництва ООН.

“Наша прихильність продовольчій безпеці полягає в тому, що корабель прибуває, і це не перше судно, яке заходить в Африку і навіть не друге, — сказав Андрій Праведник, посол України в Кенії. – І ми плануємо до кінця цього року більше кораблів, щоб доставити 5 мільйонів тонн зерна виключно в африканські країни. Але ми повинні розуміти, що внаслідок російського вторгнення врожай в Україні впав».

Вторгнення Росії істотно підірвало сільськогосподарське виробництво України та експорт, і багато африканських країн, які значною мірою залежать від українського зерна та пшениці, відтоді борються з дефіцитом ключових товарів і високими цінами на продовольство.

Чорноморська зернова ініціатива, узгоджена минулого року, має на меті дозволити українському експорту продовольства вийти на зовнішні ринки. Однак цього тижня Путін попередив, що Росія може вийти з угоди, якщо не буде підтримки для експорту її власної сільськогосподарської продукції.

До вторгнення Кенія щороку імпортувала з України 2,4 мільйона тонн пшениці.

Хоча зерно, яке прибуло до Кенії, могло б допомогти зменшити голод у постраждалих від посухи районах, економісти кажуть, що африканські уряди повинні знайти способи зменшити залежність від такого імпорту, наприклад, збільшити місцеве виробництво.

Без цього, каже економіст Сайлас Оменда, такі країни, як Кенія, залежать від зовнішніх подій.

«Ми можемо робити всі ці інші речі, але коли справа доходить до наших витрат на енергію, які зараз є каталізатором збільшення вартості, це кошмар, — сказав Оменда. – Залежність від імпорту добрив також робить нас вразливими до світової інфляції, а це означає, що ми не маємо контролю над тим, що відбувається в Україні та Росії».

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій поставок продовольства з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки.

Невизначеність щодо продовження угоди з транспортування зерна змушує страхувальників турбуватись, повідомляє Reuters.

"Очевидно є ризик, якщо події зміняться і хтось захоче потопити корабель, щоб довести свою позицію, це очевидно вплине на нашу готовність продовжувати страхувати такі ризики", - сказав Reuters голова страхувальної компанії Lloyds з ринків Брюс Карнегі-Браун.

В статті використано матеріал Reuters.

Росія не може вчасно поставити зброю Індії, через війну в Україні - звіт

Найбільша поточна поставка – це блоки системи протиповітряної оборони С-400 «Тріумф», які Індія купила в 2018 році за 5,4 мільярда доларів. Архівне фото системи

НЬЮ-ДЕЛІ, 23 березня (Reuters) – Росія не може доставити життєво важливі оборонні поставки для збройних сил Індії через війну в Україні, заявляють ВПС Індії (IAF).

Нью-Делі турбує, що вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року може вплинути на поставки від найбільшого постачальника оборонного обладнання до Індії. Заява IAF є першим офіційним підтвердженням таких недоліків.

IAF заявив про це парламентському комітету, який опублікував цю інформацію на своєму веб-сайті у вівторок. Представник IAF повідомив групі, що Росія запланувала «велику поставку» цього року, яка не відбудеться.

Прес-секретар російського посольства в Нью-Делі сказав: «У нас немає інформації, яка б могла підтвердити сказане».

Немає негайної відповіді від «Рособоронекспорту», який є підрозділом російського уряду, що займається експортом зброї.

У звіті не вказуються деталі доставки.

Найбільша поточна поставка – це блоки системи протиповітряної оборони С-400 «Тріумф», які Індія купила в 2018 році за 5,4 мільярда доларів. Три з цих систем уже поставлено, а ще дві очікуються.

IAF також залежить від поставок з Росії запчастин для винищувачів Су-30МКІ та МіГ-29, які є опорою сервісної галузі.

Росія, а до неї Радянський Союз, протягом десятиліть були основним постачальником зброї та оборонного обладнання для Індії.

За останніми даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру, на Росію припало 8,5 мільярда доларів із 18,3 мільярда доларів, які Індія витратила на імпорт зброї з 2017 року.

Протягом останніх двох десятиліть Нью-Делі намагався зменшити свою залежність від Москви та дивився на захід, у бік Франції, Сполучених Штатів та Ізраїлю.

Це також спонукає індійські компанії виробляти більше у співпраці з глобальними гравцями.

IAF також поінформувала парламентську комісію, що російсько-українська війна настільки сильно вплинула на її постачання, що скоротила прогнозовані капітальні витрати на модернізацію на фінансовий рік, який закінчився 31 березня 2024 року, майже на третину порівняно з попереднім фінансовим роком.

Військово-повітряні сили спрогнозували капітальні витрати в розмірі 853 мільярдів рупій (10,38 мільярда доларів) на фінансовий 2022-23 роки та скоротили їх до 588 мільярдів рупій (7,15 мільярда доларів) у національному бюджеті, представленому в лютому.

(1 долар = 82,19 індійських рупій)

Ми всі маємо остерігатися дезінформації в інтернеті - генерал США Міллі про соцмережі, пропаганду і ботів держав-недругів

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі звернув увагу на роль соцмереж та загалом інтернету, 23 березня 2023 р. REUTERS/Michael A. McCoy

Роль соцмереж та загалом інтернету у національній безпеці та безпосередньо у війні в Україні прокоментували голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі та міністр оборони США Ллойд Остін під час бюджетних слухань у Палаті представників США в четвер.

Прокоментувати цю тему, зокрема в контексті війни РФ в Україні, доповідачів закликала конгресменка-демократка Марсі Каптур.

"З точки зору гібридних воєн сьогодні мене дуже цікавить більш детальна інформація про вплив інтернету на поширення неправдивої інформації, на підривну діяльність і те, як США працюють над подоланням таких проблем", - сказала Каптур.

Міністр Ллойд Остін відповів, що "з усією повагою до інтернету і використання його можливостей у військових операціях", мережа має не лише інформаційний вплив, але і вже протягом багатьох років використовується у, наприклад, транснаціональній терористичній діяльності. "Так, людей вербують та заохочують до незаконних дій чи радикалізують через інтернет", – каже Остін.

"Ми можемо спостерігати, як супротивники вдаються до інтернету, щоб створити низку різних ефектів, і ми бачимо це, як ви знаєте, у війні між Росією та Україною. Ми повинні бути активними у цьому просторі[...] Це дуже важливо для нас, і це продовжуватиме розвиватися і надалі. Ми бачимо значну активність у цій сфері і вона безпосередньо впливає на бойові дії", - сказав міністр Ллойд.

Зв'язок на війні і засилля неправди у соцмережах

"Зв’язок, безсумнівно, є основоположним для проведення військових операцій. Це одна з ключових частин нашої спільної військової концепції [...] З оборонної точки зору наші системи зв’язку стануть стійкішими та менш вразливими до глушіння, підробки чи будь-якого іншого виду перешкод чи перехоплення нашого сигналу", - додав генерал Міллі.

А щодо соцмереж і використання інтернету з пропагандистською метою генерал зауважив: “iPhone щойно вийшов у 2008 році, тож ми насправді перебуваємо ще тільки на початку поширення [таким шляхом - ред.] інформації, усіляких платформ, у тому числі викидів різноманітних неточних даних”.

Маємо бути обережними, оскільки через дезінформацію та пропаганду держави-недруги дуже часто використовують ботів, щоб, зокрема, спробувати вплинути на вибори.
Марк Міллі

“Нам всім потрібно усвідомити, що в соціальних мережах є багато неправдивих речей, - додав посадовець. – І ми маємо бути обережними щодо цього, оскільки через дезінформацію та пропаганду, як ми знаємо, держави-недруги дуже часто використовують ботів, щоб, зокрема, спробувати вплинути на наші вибори, впливають і на вибори в Європі, у інших країнах".

Боти держав-недругів

За словами Міллі, діяльність ботів спрямована на підрив ситуації зокрема там, де вже є розкол у суспільстві з того чи іншого питання. І держави-недруги можуть пробувати здійснювати свій вплив за допомогою соціальних мереж. Тому, застеріг генерал, існує багато проблем із соціальними мережами та тим, як вони використовуються для передачі інформації, а чи дезінформації.

Водночас він наголосив, що з військової точки зору інтернет - дієва система зв’язку, яку слід розбудовувати, зробити більш стійкою, щоб допомогти військовим ефективно контролювати та координувати дії.

Тим часом про роль зокрема китайської соцмережі ТікТок в інтерв'ю Українській редакції Голосу Америки говорив і колишній радник з національної безпеки США Джон Болтон. "Huawei, ZTE не є телекомунікаційними компаніями. TikTok — це не соцмережа для підлітків. Це пристрій для збору розвідданих", - сказав він.

Голос Америки також повідомляв, що на розгляді комітету із закордонних справ Палати представників США перебуває законопроєкт, який може надати президенту США повноваження заборонити китайський додаток соціальної мережі TikTok. Нею користуються понад 100 мільйонів американців (мережа належить китайській компанії ByteDance).

Слухання у Конгресі про ТікТок: СЕО компанії просить не блокувати застосунок

Того ж дня, коли перед законодавцями виступав генерал Міллі, у Конгресі США виступав генеральний директор TikTok Шоу Цзи Чу. Через загрози для приватності користувачів цієї мережі, її заборонили для використання в низці урядових установ США та Європи. Чу звернувся до політиків із закликом не блокувати застосунок у США. А також запевнив, що TikTok "ніколи не ділився та не отримував запитів на передачу даних користувачів США уряду Китаю". "TikTok не задовольнив би такий запит, якби його коли-небудь зробили", - додав Чу.

Він стверджує, що ByteDance, яка володіє ТікТоком, не є китайським шпигуном, не належить і не контролюється будь-якою державною установою.

Натомість законодавці США критикували соцмережу та заявили, що короткі відеоролики завдають шкоди психічному здоров’ю дітей, та висловили двопартійну стурбованість стосовно впливу застосунку на американців, зокрема, призводить до розладів харчування серед дітей, заохочує до незаконного продажу наркотиків і сексуальної експлуатації, - інформує Reuters.

Чу додав про ТікТок, що у ході роботи застосунку "американські дані зберігаються на американській території американською компанією, яка контролюється американським персоналу".

США провели удари по об'єктах Ірану, після загибелі підрядника США на базі в Сирії 

Очільник Пентагону Ллойд Остін та голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі на брифінгу в Пентагоні, 15 березня 2023 року

Збройні сили США заявляють, що провели кілька «точних» авіаударів по цілях у східній Сирії у відповідь на атаку безпілотника в четвер, у результаті якої загинув американський підрядник.

Пентагон заявив, що підрядник загинув у четвер на базі коаліції на північному сході Сирії в результаті удару безпілотника-камікадзе, який, за оцінками розвідувального співтовариства, був «іранського походження».

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що США відповіли "пропорційними та навмисними" точними ударами в четвер у Сирії по об'єктах, які використовували групи, пов'язані з Корпусом вартових Ісламської революції Ірану (КВІР).

«Авіаудари було завдано у відповідь на сьогоднішню атаку, а також на серію недавніх атак на сили коаліції в Сирії групами, пов’язаними з КВІР», — сказав Остін.

"Жодне угруповання не завдасть удару по наших військах безкарно", - додав він.

Безпілотник врізався в технічний об’єкт на базі в Хасаці, Сирія, о 13:38. за місцевим часом, згідно з Пентагоном.

У результаті нападу було поранено ще шістьох американців, у тому числі п'ятьох військовослужбовців США. Згідно із заявою американських військових, двом пораненим військовослужбовцям надали допомогу на місці, а ще трьох і американського підрядника було евакуйовано до медичних закладів коаліції в Іраку.

Сполучені Штати мають близько 900 військових у східній Сирії, щоб допомогти силам сирійських курдів запобігти відродженню терористичного угруповання «Ісламська держава».

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі, старший офіцер США та голова Центрального командування США, яке контролює військові операції США на Близькому Сході, попередив законодавців на слуханнях у четвер, що Іран продовжує дестабілізувати ситуацію на Близькому Сході, підтримує там терористичні групи і проксі-сили.

За словами командувача Центрального командування генерала Еріка Курілли, з січня 2021 року іранські проксі атакували війська США в Іраку та Сирії 78 разів за допомогою безпілотників і ракет.

"Це була серія атак на наші війська та партнерські сили", - сказав Курілла ввечері в четвер.

«Ми завжди вживатимемо всіх необхідних заходів, щоб захистити наших людей, і завжди відповідатимемо у вибраний нами час і в місці. Ми налаштовані на варіанти різного масштабу перед лицем будь-яких додаткових атак Ірану», — додав він.

Більше

Відео - найголовніше

Учитель музики зі США допомагає тваринам з України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:16 0:00
XS
SM
MD
LG