Спеціальні потреби

«Газпром» ввів режим передоплати за газ для України


Російський «Газпром» у понеділок заявив, що Україна не виплатила навіть частину свого боргу за газ до 10 години ранку за московським часом, і тепер отримуватиме паливо тільки в передплачених обсягах. Заява «Газпрому» означає, що постачання газу можуть бути припинені.

У ніч на понеділок Києву і Москві не вдалося досягти угоди про ціну на майбутні поставки газу, який необхідно для продовження надходження палива в Україну та забезпечення його подальших поставок до країн ЄС.

Припинення поставок газу може ще більше ускладнити роботу з пошуку виходу з найсерйознішої кризи у відносинах між двома сусідніми країнами з часів розпаду СРСР і встановленню перемир’я у Східній Україні, де українські війська ведуть бої з проросійськими сепаратистами.

Російські офіційні особи повідомили, що голова «Газпрому» Олексій Міллер і міністр енергетики РФ Олександр Новак пізніше в понеділок проведуть зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним, за підсумками якої буде прийнято рішення з газового питання.

«Газпром», який пропонував Києву знижку на газ, заявив, що тепер Україна буде отримувати тільки попередньо оплачене паливо.

«Сьогодні з 10:00 за московським часом «Газпром», у повній відповідності з чинним контрактом, перевів НАК «Нафтогаз України» на передоплату поставок газу, – йдеться в повідомленні російської компанії. – З сьогоднішнього дня українська компанія отримує російський газ тільки в оплачених обсягах».

«Газпром» вимагав, щоб Київ виплатив до ранку понеділка принаймні 1,45 мільярда доларів зі свого 4-мільярдного боргу під загрозою припинення поставок і переведення на передоплату.

Представник «Газпрому» не був доступний для подальших коментарів.

«Нафтогаз» також відмовився від коментарів, повідомивши, що випустить заяву пізніше в понеділок. У той же час компанія «Укртрансгаз», у веденні якої знаходяться трубопроводи, повідомила, що газотранспортна система працює в звичайному режимі.

Ринок російських акцій в понеділок вранці різко знизився. До 10:30 за московським часом індекс РТС впав на 2,5 відсотка – до 1341 пункту. При цьому акції «Газпрому» впали на 2 відсотки – до 143 рублів 47 копійок за акцію.

Переговори, які проходили за посередництва Європейської комісії в Києві, були перервані в ніч на понеділок, коли сторони не змогли прийти до угоди про ціни і внесення змін до контракту 2009 року, відповідно до якого Україна змушена платити найвищу ціну за газ в Європі.

Росія пропонувала скасувати експортне мито, що призвело б до зниження ціни приблизно на третину – до 385 доларів за тисячу кубометрів газу, проте Київ вважає, що Москва може використовувати загрозу скасування знижки, щоб зберегти Україну у сфері свого впливу.

Єврокомісар з питань енергетики Ґюнтер Еттінґер повідомив, що Москва відхилила компромісну пропозицію, відповідно до якого Київ виплатив би «Газпрому» один мільярд доларів негайно, а потім погашав борг щомісячними частинами. Крім того, ціна на газ для України встановлювалася б на рівні 385 доларів за тисячу кубометрів газу взимку і близько 300 доларів – влітку.
XS
SM
MD
LG