Спеціальні потреби

Футбольна лихоманка напередодні чемпіонату в ПАР


Чемпіонат світу з футболу, який уперше буде проводитися на африканському континенті, став причиною спалаху футбольної лихоманки у Південно-Африканській Республіці. Рівень спортивного запалу надзвичайно високий і експерти очікують, що незабаром сотні тисяч відвідувачів чемпіонату вірогідно відчують на собі цей ентузіазм.

Футбольні фанати з Південної Африки є одними з найпалкіших у світі. Для них футбольний матч - це свято, і незалежно від результату гри вони святкують його із піснями, танцями і… все це відбувається досить гучно. Продавці прапорців заробляють шалені гроші, адже кожен хоче стати частиною цього потужного духу. Садам Макі називає себе найпалкішим уболівальником національної збірної, і майже ніколи не пропускає матчі:

«Я люблю футбол. Я його раб. Я п’ю футбол, сплю з футболом, їм футбол. Тому я люблю футбол».

Талісман чемпіонату світу з футболу 2010 леопард Закумі відразу став знаменитістю в ПАР. Досить популярний аксесуар серед фанатів - макарапа. Це звичайний жорсткий шолом, який одягають шахтарі у копальнях, щоби захищати голову. Художник Альфред Балої - ще один футбольний фанат - зробив першу макарапу тридцять років тому після того, коли побачив, як пуста пляшка потрапила в голову одному з уболівальників на стадіоні. Він пояснює:

«Коли я йду на стадіон то одягаю її, щоби захистити голову. А в інші дні я їх розмальовую».

Ці каски стали настільки популярними, що він почав їх продавати. Балої розмальовує їх удома, неподалік Йоганнесбурга. З того часу кілька десятків інших художників почали робити те ж саме і продавати розмальовані каски уболівальникам. Ще одним атрибутом футболу, щоправда більш незвичним є, так звана, вувузела. Це довга пластикова труба, яка видає один єдиний звук. Втім, коли на стадіоні тисячі таких дудок починають звучати одночасно, то вони створюють досить гучний і пронизливий звук, який, як кажуть деякі команди, може налякати.

Деякі іноземні команди і телекоментатори закликали заборонити використання вувузели. Втім ФІФА відмовилася це зробити, кажучи, що інструмент є частиною африканського футбольного духу. Спеціально для цьогорічного Чемпіонату світу був створений танець, який назвали діскі. Він імітує рухи футболіста на полі. Танець став настільки популярним, що навіть колективи народних танців, як наприклад гурт «Зулу», включили його у свій репертуар. Попри те, що деякі відвідувачі футбольних матчів теж заявили, що надто сильний галас тисне їм на вуха, більшість уболівальників таки висловилися «за», кажучи, що це і є святкування футболу. А в Африці святкування футболу означає – створювати шум і гамір.

XS
SM
MD
LG